GAZETA MIEJSKA >>     PORTAL MIEJSKI 24GLIWICE >>   |   Wiadomości  |   Forum  |  Ogłoszenia www   |  Kontakt      
   SPRAWĘ PROWADZI PROKURATURA REJONOWA GLIWICE-ZACHÓD

Usiłowanie zabójstwa czy napaść? Eksperci o niedawnym ataku na policjanta

07.03.2012

Piątkowy atak nożem na policjanta o mały włos nie zakończył się tragedią. W następstwie zdarzenia wywiązała się jednak ciekawa debata nad rolą prawa w takich sytuacjach.

Rodzi się pytanie - czy atak i zadanie ciosów nożem jest "tylko" czynną napaścią na policjanta czy próbą zabójstwa?

Przypomnijmy, w nocy z piątku na sobotę w Łabędach dwóch mężczyzn zaatakowało policjanta na służbie. Jeden z nich zadał funkcjonariuszowi ciosy nożem (link). Nożownika zatrzymano, teraz czeka go proces. Odpowie jednak nie za usiłowania zabójstwa, lecz za napaść na policjanta.

Maksymalna kara za usiłowanie zabójstwa to 25 lat więzienia.

Z kolei czynna napaść na funkcjonariusza policji grozi pozbawieniem wolności na okres 10 lat. W chwili ataku, mężczyzna, który obecnie przebywa w areszcie śledczym, był pod wpływem alkoholu, co zawsze jest dodatkową okolicznością obciążającą.

Łagodniejszy zarzut postawiła napastnikowi (mieszkańcowi Zabrza) gliwicka prokuratura. To może dziwić, gdyż prokurator, jako funkcjonariusz publiczny z reguły występuje o jak najsurowszą kwalifikację czynu. O komentarz poprosiliśmy w Prokuraturze Rejonowej Gliwice-Zachód, która prowadzi tę sprawę.

- Prokuratura zdecydowała się na sformułowanie zarzutu czynnej napaści na funkcjonariusza policji, ponieważ nie ma przesłanek, żeby postawić komuś zarzut usiłowania zabójstwa. Świadczy o tym m.in. umiejscowienie ran, a więc obojczyk i mięśnie ręki, które nie wskazuje na zamiar zabójstwa - wyjaśnia w rozmowie z portalem 24gliwice prokurator rejonowy Beata Wojtasik.

Warto jednak dodać, że względnie niegroźne dla utraty życia rany, to efekt trzeźwości umysłu zaatakowanego policjanta.

Czy wobec tego można stwierdzić, że nie doszło do próby zabójstwa?

- Taki pogląd to bardzo spłycone i żądne krwi myślenie - dodaje prokurator rejonowy.

Sprawa jest z gatunku trudnych, co przyznaje dr hab. Radosław Koper z Katedry Prawa Karnego Procesowego Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim.

- Wszystko zależy od charakteru przestępstwa. Napaść na funkcjonariusza policji, który ma wzmożoną ochronę prawną, jest traktowana jako samodzielne przestępstwo. Najwidoczniej w tej kwestii prokuratura stwierdziła, że zamiarem atakującego nie było pozbawienie życia. Trzeba pamiętać, że potem przed sądem prokurator musi wykazać i udowodnić, że taki zamiar miał miejsce - komentuje dla portalu 24gliwice dr hab. Radosław Koper.

Warto też podkreślić rolę sądów w podobnych przypadkach.

Jak przyznaje prokurator Beata Wojtasik, sędziowie często zmieniają kwalifikację prawną czynu np. z próby zabójstwa na spowodowanie obrażeń ciała. Prokurator ma oskarżać, sąd ma sądzić, a adwokat ma bronić. A opinia publiczna? Bez względu na kwalifikację czynu, zawsze będzie domagać się surowszego traktowania dla bandytów.


Zobacz podobne:


Waszym zdaniem

 1. 1
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 Echelon POLAND Google Chrome Windows
  :

  Jak zwykle kpina ze strony prokuratorów ;) Najlepiej na tym wychodzą bandziory, których "papugi" z chęcią się biorą do roboty.

  A biedaczek który nie dostał sanek jak się teraz czuje? Odpoczywa w domciu?

  zacytuj

 2. 2
  +12 Nie popieram -1 Popieram +1 "GastARB-ajter" POLAND Internet Explorer Windows
  :

  Dla mnie napaścią było by obicie gęby policjanta gołymi rękami.Zadawanie ran kłutych nożem to usiłowanie zabójstwa .Koniec .Szlus.Kropka.

  zacytuj

 3. 3
  +12 Nie popieram -1 Popieram +1 "GastARB-ajter" POLAND Internet Explorer Windows
  :

  Ufff troche się uspokoiłem. Uważam ,że nasz kraj tonie. Przyczyniają się też temu takie wypowiedzi "dyplomatołków" którzy zamiast starać się udowodnić ,że bandyta chciał nożem trafić w serce i przez upojenie alkoholem NIE TRAFIŁ tam gdzie chciał filozoficznymi dyskusjami bronią bandytów.Mało kto (młodzi nie znaja tematu)pamieta pierwszą jaskółkę ,która przyleciała wraz ze słynna pomrocznością jasną syna Lechowego.

  zacytuj

 4. 4
  -24 Nie popieram -1 Popieram +1 Gliwiczanin POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Po pierwsze ! powinien dostac wyrok w zawieszeniu albo umozona sprawa kogo interesuje jakis policjant bo mnie naprzyklad nic ,co innego gdyby zatakowal biedna niewinna staruszke i okradl jej torebke w tedy to tak moze isc siedziec,,,co innego **** ktory napewno nie jest nie winny

  zacytuj

 5. 5
  -6 Nie popieram -1 Popieram +1 Flame POLAND Google Chrome Windows
  :

  On chciał tylko pokroić chleb przecie!
  A oni od razu napaść albo usiłowanie zabójstwa!

  zacytuj

 6. 6
  +8 Nie popieram -1 Popieram +1 Głuchy Leon POLAND Google Chrome Windows
  :

  Policjant popełnił błąd - powinien nadstawić pierś! Może wówczas prokurator przedstawiłby sprawcy właściwy zarzut. Takie przykłady obrazują jaki system prawny obowiązuje w naszym kraju. To jest zadanie posłów aby to zmieniać!

  zacytuj

 7. 7
  +10 Nie popieram -1 Popieram +1 pop POLAND Google Chrome Windows
  :

  Czyli musiałby policjant dostać w serce żeby pani prokurator przedstawiła zarzut zabicia? Gratuluję logiki!!! A bąndzior niech gnije w kiciu.

  zacytuj

 8. 8
  +7 Nie popieram -1 Popieram +1 grzegorz37 POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  To może rozważmy jako okoliczność łagodzącą, że mamusia zbira nie chciała go przytulać czy nosić na rękach jak był mały. To stąd jego agresja.

  zacytuj

 9. 9
  +1 Nie popieram -1 Popieram +1 Muchomor POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Art. 223.
  § 1.Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  1) kompan musiał by wiedzieć, że atakuje funkcjonariusza policji (a zapewne nie wiedział) Owy przepis będzie miał zastosowanie tylko wtedy, kiedy prokuratura wykaże tzn udowodni, że obaj sprawcy mieli świadomość, że atakują funkcjonariusza Policji (z tego co czytałem, jedynie nożownik wiedział, że atakuje funkcjonariusza policji) A na rozprawie może twierdzić, że nie wiedział tego nawet! Jeżeli kompan powie, że funkcjonariusz się nie wylegitymował, to mamy 2 świadków twierdzących, że nie wiedzieli o tym, że atakują funkcjonariusza policji, wtedy mamy słowo policjanta lub policjantów przeciw słowu kompanów, i istnieją uzasadnione wątpliwości na korzyść oskarżonego lub oskarżonych
  2) Prokuratura tak zastosowała surowy art. ja wątpię by nawet z tego artykułu możliwe by było skazanie owych sprawców, może kompan w zamian za łagodniejsze potraktowanie złożył zeznania przeciw nożownikowi itd

  Jeżeli policja udowodni winę nożownika, że obaj sprawcy wiedzieli o tym jakoby atakowali funkcjonariusza policji - to grozi im na moje oko 1,5 do ok 3 lat więzienia - bardziej realna kara to 1 rok lub 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu

  chyba, że ta dwójka to idioci i pójdą na ugodę z prokuraturą :(

  zacytuj

 10. 10
  Nie popieram -1 Popieram +1 Muchomor POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  z tym 1,5 do 3 lat miałem na myśli, że taki jest najbardziej prawdopodobny wyrok (a faktycznie grozi 10 lat, ale tak surowej kary nie będzie ale kto wie)

  zacytuj

 11. 11
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 mario74 Mozilla Firefox Windows
  :

  a może by tak jakiś prokurator nadstawił ramię do noża na ulicy to wtedy byłby inny artykuł i popis umiejętności korzystania z kodeksu i inna klasyfikacja czynu a tak po co się męczyć...

  zacytuj

 12. 12
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 z boku POLAND Internet Explorer Windows
  :

  pytanie- co by było :
  policjant jest synem prokuratora?
  nożownik jest synem prokuratora?
  pytanie - czy będzie taka sama kwalifikacja prawna ?

  zacytuj

 13. 13
  +7 Nie popieram -1 Popieram +1 Głuchy Leon POLAND Google Chrome Windows
  :

  I my chcemy uczyć Białoruś jak zbudować państwo! blehehe hehheheheheh
  Kiedyś cała zniewieściała Europa poporosi o korepetycje Rosję, USA albo i nawet Białoruś!

  zacytuj

 14. 14
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 Mi POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Posadzić gościa na 25 lat i się nauczy kultury a nie cwaniactwa

  zacytuj

 15. 15
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 jurek POLAND Internet Explorer Windows
  :

  "rakiem"naszego państwa jest interpretowanie w rózny sposób tego samego zapisu.A w tym wypadku użycie noża musi być traktowane jako próba zabójstwa.Jeżeli chcemy mieć bezpieczeństwo na ulicach,stadionach to zacznijmy wyciągać konsekwencje i rygorystycznie przesytrzegac prawa.

  zacytuj

 16. 16
  +7 Nie popieram -1 Popieram +1 Anonim POLAND Internet Explorer Windows
  :

  pop: Czyli musiałby policjant dostać w serce żeby pani prokurator przedstawiła zarzut zabicia? Gratuluję logiki!!! A bąndzior niech gnije w kiciu.

  Gdyby dostał w serce Pan dr.hab. oraz prokurator udzielajac wywiadu prawdopodobnie stwierddzą,że napastnik chciał tylko policjanta ukłuć w przedramię,lecz policjant broniac się zmienił położenie swego ciała.Czyli nieszczęsliwy wypadek.

  zacytuj

 17. 17
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 Aldona GERMANY Internet Explorer Windows
  :

  Sam fakt posiadania takiego noza przy sobie w miejscu publicznym powinien byc karalny

  zacytuj

 18. 18
  Nie popieram -1 Popieram +1 Ania Opera Windows
  :

  Każda napaśc na drugiego człowieka powinna byc karana,i nie ma znaczenia czy jest to policjant,czy cywil.Każdy ma prawo do życia

  zacytuj

 19. 19
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 ReinHard POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Powinni go dźgnąć w to samo miejsce, co on policjanta i puścić pieszo do domu - nocą. Wykładnia prawa? Prawo Hammurabiego. Dura lex sed lex...

  zacytuj

 20. 20
  +3 Nie popieram -1 Popieram +1 tennno POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  każdy ruch uzbrojoną w cokolwiek ręką w stronę drugiego człowieka powinien być uznany jako usiłowanie zabójstwa.
  Niezależnie, czy to gazrurka czy nóż, czy też pistolet.
  Hasła typu napaść przy użyciu niebezpiecznego narzędzia to mydlenie oczu pokrzywdzonemu.
  Idę z nożem nie dla żartu, ale by zabić! proste? jak drut!

  zacytuj

 21. 21
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 Keju POLAND Internet Explorer Windows
  :

  Za wniesienie petard przez kibica Piasta na stadion grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Nasuwa się wniosek prosty, jak chcesz zaszaleć atakuj policjanta i po roku możesz znowu kibicować. Smieszny kraj.

  zacytujDodaj komentarz


 • Kaźdy komentarz moźesz ocenić poprzez kliknięcie symbolu lub
  Żeby zobaczyć aktualną ocenę - wybierz "odśwież" w przeglądarce. Ocena Czytelników od -50 powoduje ukrycie treści komentarza.
 • Zapoznaj się z zasadami publikacji komentarzy >> • R E K L A M A

  Polecamy


  Z ostatniej chwili


  Kwiecień w kinie Amok

  Warto sprawdzić

  Gazeta Miejska >>  Forum Czytelników

  Najczęściej komentowane teksty z ostatnich 30 dni.

  Specjalnie dla Was  Archiwum tekstów

  Najnowsze opinie


  Razem 93607 komentarzy  O tym się mówi

  Historia Gliwic TV  Byliśmy w areszcie  Boso do... Gliwic  J.Palikot w 24gliwice  J.Kaczyński w studiu 24gliwice  Protest w Gliwicach

   
     © 1997-  INFORMATOR RYNKOWY  Wszelkie prawa zastrzeżone.     Gazeta Miejska Gliwice Zabrze     Portal Miejski 24gliwice.pl