Inteligentne światła? Tak działa system sterowania ruchem w Gliwicach (TV)

Szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez miasto to główna zaleta zrealizowanego w Gliwicach projektu rozbudowy inteligentnego systemu sterowania ruchem.

Wprowadzane rozwiązania chwalą urzędnicy. I przekonują, że system detekcji ma przede wszystkim ułatwić sprawne poruszanie się kierowcom, ale nie tylko; ma być także udogodnieniem dla komunikacji miejskiej i służb ratunkowych, które zyskują priorytet przejazdu.

– To system indywidualny, „szyty” na miarę miasta – tłumaczy Dawid Ochód z Zarządu Dróg Miejskich.


Zdjęcia, montaż: Łukasz Gawin

Pierwszą część rozbudowy systemu detekcji w Gliwicach zakończono w czerwcu 2011 roku. Modernizacja objęła wówczas 15 skrzyżowań, głównie w ciągu ul. Pszczyńskiej i Rybnickiej. Na każdym wymieniono sterowniki, maszty i sygnalizatory świateł, zainstalowano detektory pojazdów i przycisków dla pieszych oraz zaktualizowano programy pracy sygnalizacji.

W ubiegłym roku prace prowadzono na kolejnych 45 skrzyżowaniach.

Na wszystkich zmodernizowanych krzyżówkach pojawiły się kamery miejskiego monitoringu. Obraz z nich przesyłany jest m.in. do Centrum Sterowania Ruchem działającego przy ul. Płowieckiej w Gliwicach. Pracownicy CSR, obserwując sytuację na drogach, mogą reagować np. na tworzące się zatory drogowe. Sterując sygnalizacją świetlną, wpływają na drożność miejskich arterii.

Koszt systemu to 35,5 mln zł, z czego ponad 24 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.