GAZETA MIEJSKA >>     PORTAL MIEJSKI 24GLIWICE >>   |   Wiadomości  |   Forum  |  Fotogaleria  |  Ogłoszenia www   |  Kontakt      
   NOWE OŚWIETLENIE TO SPORE OSZCZĘDNOŚCI DLA MIEJSKIEJ KASY

Będzie jaśniej i taniej. Stylowe latarnie zaświecą wzdłuż ulicy Zwycięstwa

05.03.2014

Kolejne gliwickie ulice zostaną objęte tzw. Masterplanem oświetlenia miejskiego.

Energooszczędne latarnie LED mają pojawić się na czterech z bardziej ruchliwych ulic w Gliwicach – Dworcowej, Rybnickiej, Toszeckiej oraz Zwycięstwa.

Póki co, gliwicki magistrat ogłosił dwa osobne przetargi na opracowanie koncepcji rozbudowy oświetlenia miejskiego. Nowe lampy pojawią się na ulicach Gliwic na odcinkach o łącznej długości 11,6 km.

Wysokie na 7,5 metra latarnie wzdłuż ulicy Zwycięstwa przypominać będą stylowe lampy z gliwickiego Rynku. Na krótkim odcinku od Rynku do ul. Bednarskiej światło będzie bardziej „przydymione” i klimatyczne.

Subtelnie oświetlone zostaną także elewacje kamienic z ul. Zwycięstwa.

Prace w obrębie głównej ulicy w mieście będą konsultowane z Wojewódzkim oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Z kolei chłodnym i białym światłem, na wzór ul. Pszczyńskiej, będą oświetlone główne arterie komunikacyjne – ulice Toszecka, Dworcowa oraz Rybnicka.

- Oprawy oświetleniowe poza rejonem przejść dla pieszych i skrzyżowań powinny być wyposażone
w indywidualne układy redukcji mocy w godzinach nocnych oraz regulujące pracę układu zasilającego gwarantujące stały strumień światła po dłuższym okresie świecenia – czytamy w specyfikacji przetargowej.

Po przebudowie ulice będą oświetlane bardziej ekonomicznie tak, by poza drogę emitowane było nie więcej niż 25 procent strumienia świetlnego.

Przypomnijmy - trwające inwestycje to część długofalowego Masterplanu, który ma za zadanie uporządkować strukturę oświetlenia w Gliwicach. Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, gdy na ulicy Pszczyńskiej pojawiło się 165 latarni dających chłodne światło LED, dzięki któremu natężenie energii znacznie się zmniejszyło – ze 160 tys. na raptem 91 tys kWh.

Po Dworcowej, Rybnickiej, Toszeckiej i Zwycięstwa, kolejne ulice, na których ma zostać zamontowane nowe oświetlenie to m.in. Tarnogórska, Kozielska, Daszyńskiego oraz uliczki Starego Miasta. Masterplan zakłada oświetlenie starówki ciepłym i bardziej żółtym światłem. Z kolei na najbardziej ruchliwych ulicach latarnie będą dawać chłodne, białe światło.

Nowe lampy pojawią się także na ulicach prowadzących do Politechniki Śląskiej – pl. Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Strzody oraz Akademickiej.

Koncepcja jest na tyle spójna, że nowe latarnie będą stawiane także przy okazji remontów lub inwestycji drogowych.

Główną zaletą systemu mają być mniejsze wydatki na energię oraz oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Zwycięskie firmy będą miały czas do końca lutego przyszłego roku na opracowanie koncepcji przebudowy oświetlenia. (mpp)


Zobacz podobne:


Waszym zdaniem

 1. 1
  +12 Nie popieram -1 Popieram +1 Zdzislaw POLAND Google Chrome Windows
  :

  stylowe latarnie z gliwickiego rynku ? owszem, kiedys to byly stylowe. Teraz sa nijakie. Architektonicznie i urbanistycznie Gliwice kuleja co raz bardziej...To juz jest prawdziwy dramat estetyczny.

  zacytuj

 2. 2
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 Gość POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Po co ma być jaśniej czyli drożej - Led swoje kosztuje

  Zobaczcie Wiedeń, główne ulice podświetlone w minimalnej formie - jest widno, widać ulice i chodniki - ba to są stare neonówki - nie żadne LED

  Inna sprawa bezpieczeństwo - tam rowery są na ulicy przykute, tu w biały dzień kradną

  Robienie ze zwycięstwa całorocznej choinki to bzdura.
  Jest dość oświetlona...

  zacytuj

 3. 3
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 gość POLAND Opera Windows
  :

  i tak będą wyłączane przed świtem jak to jest dziś...

  zacytuj

 4. 4
  +10 Nie popieram -1 Popieram +1 KAMAZ POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  W nawiązaniu do powyższego artykułu dziwi fakt, że na ul. Dolnych Wałów od skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Zwycięstwa zainstalowano latarnie, w których źródłem światła są świetlówki metalohalogenowe. Dają one światło o takiej samej barwie jak lampy LED, ale są o wiele (2 - 3 razy bardziej) energochłonne. Więc gdzie tu jest logika? Skoro "Masterplan" zakłada modernizację oświetlenia na kompleksową jego wymianę w oparciu o oświetlenie LED to po co na wspomnianym odcinku ulicy Dolnych Wałów montowano metalohalogenowe świetlówki?

  zacytuj

 5. 5
  +29 Nie popieram -1 Popieram +1 Ignac Łukasiewicz POLAND Mozilla Windows
  :

  WITAJ ukochane słowo roku wyborczego...BĘDZIE...

  zacytuj

 6. 6
  +32 Nie popieram -1 Popieram +1 Będzie? Zawsze i wszędzie ! Mozilla Windows
  :

  Co tydzień mamy jakieś będzie.A ja chcę przeczytać:zrobiono,wykonano,mamy,dumni jesteśmy,zanotowaliśmy sukces.Póki co notyjemy sukces w pisaniu tego co będzie.

  zacytuj

 7. 7
  +22 Nie popieram -1 Popieram +1 Anonim RUSSIAN FEDERATION Mozilla Windows
  :

  Z artykułu wynika, że nic nie wynika.Widzę ciemność.Bo nie widzę ,nie wyczytałem choć jednego konkretu,jednej daty.Same przyszłościowe założenia i życzenia.Takie sobie nowe ledowe fandzolenie deptakowe oświetleniowe we mgle pohukiwanie.

  zacytuj

 8. 8
  +14 Nie popieram -1 Popieram +1 Anonim RUSSIAN FEDERATION Mozilla Windows
  :

  Sukces oświetleniowy LEDowy mamy ten na wieży.Żółto- niebieski.Ale też wierzę na słowo,ze był.Z okien mojego domu (ul.Grotgera)widziałem tylko czerwone lampki.Czyli....Ruscy się podłączyli?

  zacytuj

 9. 9
  +12 Nie popieram -1 Popieram +1 Anonim POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Będzie? Zawsze i wszędzie !: Co tydzień mamy jakieś będzie.A ja chcę przeczytać:zrobiono,wykonano,mamy,dumni jesteśmy,zanotowaliśmy sukces.Póki co notyjemy sukces w pisaniu tego co będzie.

  W listopadzie, tuż przed wyborami dowiesz się o tym co zrobiono. Wtedy urzędnicy miejscy będą przypominać mieszkańców na kogo mają głosować, ogłaszając wszystkie sukcesy - te prawdziwe i wymyślone.

  zacytuj

 10. 10
  +13 Nie popieram -1 Popieram +1 Ciekawy Mozilla Windows
  :

  Że będzie jaśniej i taniej to już wiem.Szkoda,że nie wiem kiedy to będzie.Szkoda ,że nie wiem kiedy będzie w mieście jaśniej i czyściej? Szkoda ,że nie wiem kiedy będzie w moim wodociągu piwko jasną strugą płynęło zamiast wody zimnej.A mleczko dla dziecka zamiast ciepłej wody płynąć będzie? Śnię? To powiedzcie choć kiedy będzie festyn z Mirkiem Jędrowskim i krupniokiem.Bo chyba będzie.

  zacytuj

 11. 11
  +13 Nie popieram -1 Popieram +1 Obserwator Mozilla Firefox Windows
  :

  Cytat z art "- Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, gdy na ulicy Pszczyńskiej pojawiło się 165 latarni dających chłodne światło LED, dzięki któremu natężenie energii znacznie się zmniejszyło – ze 160 tys. na raptem 91 tys kWh. (koniec cytatu). .......... Oszczędności w zmianie Gliwickiego systemu oświetlenia ulic, dotychczas wyglądają tak.... : Co do kosztów oświetlenia ponoszonych przez miasto to w dniu 19.12.2013 roku ukazał się na forum Gliwice 24 artykuł dotyczący zakupu energii elektrycznej przez miasto gdzie posumowałem działalność w tej materii . Dla przypomnienia przytaczam co następuje :
  Gliwice, w stosunku do obecnych cen uzyskanych w wyniku przetargu przeprowadzonego samodzielnie (tak było do tej pory), zapłacą od 1 stycznia w skali roku o około 250 tys. więcej. W 2014 r. Gliwice zapłacą w sumie 5 mln 170 tys. zł - informuje nas Maja Lamorska z biura prasowego gliwickiego magistratu.
  Umowa z Tauronem zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie do końca grudnia 2014 roku.
  Głównym celem wspólnych zakupów miast wchodzących w skład GZM była oszczędność. W poprzednim roku, gdy Gliwice nie brały udziału we wspólnej inicjatywie, według szacunków, GZM udało się zaoszczędzić łącznie około 8 mln zł.
  JEST TO ZAPŁATA ZA:Poszczególne części Gliwic będą oświetlone w różnych barwach ulicznego światła.
  To ułatwienie w orientacji i czytelności w przestrzeni miasta i oszczędności - tłumaczą urzędnicy. Wymiana oświetlenia ulicznego rozpoczęła się od ul. Pszczyńskiej.
  Zasady, na jakich wymiana ta będzie się opierała, reguluje szczegółowy tzw. Masterplan oświetlenia obszaru miejskiego. Na pewno jest to proces rozłożony w czasie. Na pierwszy ogień poszła ul. Pszczyńska, która jest początkowym etapem Masterplanu.
  - Zadaniem Masterplanu, jako długookresowego narzędzia planistycznego, jest stworzenie podstaw do uporządkowania struktury oświetlenia w Gliwicach, nadanie mu swoistego charakteru i klimatu świetlnego, ułatwienie orientacji i czytelności w przestrzeni oraz podniesienie ogólnej jakości oświetlenia publicznego - wyjaśnia Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych gliwickiego magistratu.
  Tak więc na ul. Pszczyńskiej stanęło 165 nowych latarni z oświetleniem LED, wcześniej było ich 93, z oświetleniem starego typu.
  Do tej pory ul. Pszczyńską oświetlały starszego typu oprawy sodowe o mocy ok. 40 kW. W trakcie modernizacji, na odcinku od ul. Wrocławskiej do wiaduktu kolejowego przed autostradą A4, zainstalowano nowe słupy oświetleniowe wyposażone w nowoczesne oprawy LED o łącznej mocy 26,2 kW. Aby obniżyć koszty energii elektrycznej, oprawy firmy Philips Speedstar (poza rejonem skrzyżowań i przejść dla pieszych) zostały wyposażone w redukcję mocy w godzinach późnonocnych. Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh - po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie.
  Wśród zalet nowego rozwiązania magistraccy urzędnicy wymieniają m.in. mniejsze zużycie energii, ograniczenie "zaśmiecenia światłem" i obniżenia kosztów eksploatacyjnych urządzeń oświetleniowych.
  Według Masterplanu kolejnymi miejscami, które rozbłysną nowym, ledowym oświetleniem są główne ulice w mieście: Toszecka, Zwycięstwa, Rybnicka, Tarnogórska, Kozielska, Daszyńskiego, Dworcowa, ulice Starówki oraz osi Politechniki (Akademicka, Strzody, Wyszyńskiego, Plac Piłsudskiego). Niewykluczone jednak, że mieszkańcy małych, niewymienionych wyżej uliczek zobaczą swoją okolicę w nowym świetle wcześniej niż ci, którzy mieszkają przy głównych trasach. Nowe latarnie będą się bowiem pojawiać także przy okazji inwestycji drogowych czy bieżących remontów.
  - Tempo realizacji będzie uzależnione od możliwości finansowych Miasta oraz od wysokości środków zewnętrznych, o które będziemy zabiegać - tłumaczy Mariola Pendziałek.
  Dlatego też, nie można jeszcze określić, kiedy proces wymiany oświetlenia się zakończy oraz ile będzie kosztował.
  Zróżnicowane światło dla każdej z dzielnic
  Zgodnie z Masterplanem oświetlenia dla Gliwic historyczna kolebka miasta - Starówka - oświetlona będzie światłem bardzo ciepłym, kojarzącym się z ogniem łuczywa. Otoczona będzie elementami świetlnymi wyznaczającymi położenie nieistniejących murów miejskich.
  Od niej wyraźnie oddzielać się będzie obszar centrum, oświetlony światłem ciepłym, jednak nieco chłodniejszym niż Stare Miasto.
  Obszar Politechniki, kojarzący się z nowoczesnością i prekursorstwem oświetlony zostanie światłem neutralnym lub chłodnym. Ważnym elementem masterplanu jest wyraźne wyodrębnienie głównych traktów komunikacyjnych promieniście rozchodzących się od centrum jak np. ulic Pszczyńskiej czy Rybnickiej i wielu innych.
  - Chcemy je zaznaczyć wyraźnie chłodniejszym światłem niż wszystkie pozostałe ulice z wykorzystaniem najnowocześniejszych opraw np. LED. Spowoduje to powstanie bardzo czytelnego układu komunikacyjnego. Np. osoba jadąca autostradą, czy inną drogą omijającą centrum Gliwic, które zwykle są oświetlone przy pomocy żółtego światła lamp sodowych, z daleka będzie widziała poprzeczną drogę w kolorze chłodno białym, prowadzącą do centrum - dodaje Mariola Pendziałek.
  Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta.
  W dniu 25.09.2013 r w komentarzu napisałem "Obserwator :
  Brawo bogate miasto Gliwice. Rachunek ekonomiczny ponad wszystko. Koszt modernizacji oświetlenia ul: Pszczyńskiej = 1.200 000 zł dzielone przez uzyskane roczne oszczędności energii 30 000 = 40 lat kiedy to inwestycja zamortyzuje się i zacznie przynosić zyski. Brawo.....ekonomia.... Mam pytanie do osoby , która podjęła decyzje o modernizacji oświetlenia ul: Pszczyńskiej 1- Czy nie można by było zamontować na istniejących słupach nowych opraw ledowych 2_ Czy trzeba było wymieniać przewody elektryczne biegnące w ziemi a zasilające nowe oprawy ( mając na uwadze ,że obecnie kable były bardziej "obciążone " poborem mocy niż obecnie ) 3- Czy osoby , które dokonały odbioru technicznego oświetlenia w/w ulicy przejechały się nocą i zobaczyły ile gałęzi drzew rosnących obok latarni zasłaniają nowoczesne oświetlenie jezdni ( pomimo przeprowadzenia prac pielęgnacyjnych drzew , które wykonano przed zamontowaniem latarni a nie po oddaniu ich do użytku ).Założenia jak zwykle dobre wykonanie złe. PS Czy w nocy ul: Pszczyńka musi być tak bardzo oświetlona i wyeksponowana a w szczególności obdrapane , brudne elewacje budynków , straszące ciemnością okna pustostanów czy liczne opuszczone zakamarki. Zadbajmy najpierw o atrakcyjny wygląd tej wizytówki miasta ( która świadczy o rządzącym tam włodarzu ) a następnie odpowiednio podkreślmy oświetleniem piękno. U nas jak wszystko robione jest sprzecznie z logiką postawione jest na "głowie ".
  EFEKTY TAKIEGO DZIAłANIA JUŻ MAMY. W ramach oszczędności wystarczy wyłączyć przy ul; Pszczyńskiej 72 dodatkowo zamontowane przy przebudowie oświetlenia latarnie .

  zacytuj

 12. 12
  +3 Nie popieram -1 Popieram +1 Anonim POLAND Opera Windows
  :

  Obserwator: Cytat z art "-Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, (...)

  Pamietaj chlopie,ze w kapitalizmie glownie chodzi o zarabianie pieniedzy ,mniej liczy sie ekonomicznosc dzialania.

  zacytuj

 13. 13
  +6 Nie popieram -1 Popieram +1 ego@3!12 POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Po co latarnie i do tego stylowe, skoro po 17 tej h.. nocuje na przepięknej ulicy Zwycięstwa i rynku. wszystko zamknięte nie ma gdzie pójść ze znajomymi, tylko jakieś żebrzące żule w białych czapkach nagabują ludzi "Frajerów" na kasę!!!!!

  zacytuj

 14. 14
  +18 Nie popieram -1 Popieram +1 Głowacz RUSSIAN FEDERATION Mozilla Windows
  :

  Jasno LEDami oświetlonym deptakiem my gliwiczanie udamy się nad brzeg krainy pstrąga tęczowego.Nad Kłodnicę.Ale o tym za tydzień lub dwa,bo nie wiem ile u ratuszowych propagandystów przygotowanie kolejnej obietnicy trwa.

  zacytuj

 15. 15
  +7 Nie popieram -1 Popieram +1 Gleiwitzer49 POLAND Internet Explorer Windows
  :

  ... a będzie jeszcze jaśniej i dostojniej gdy do ul. Zwycięstwa dotrze "żółtoniebieska łuna" z Radiostacji ... to dopiero będzie Masterplan ...

  zacytuj

 16. 16
  -1 Nie popieram -1 Popieram +1 Ampuła POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Wydobywać z litościwego mroku slumsy Pszczyńskiej to jak postawić nad Kanałem La Będzkim latarnię morską.

  zacytuj

 17. 17
  +14 Nie popieram -1 Popieram +1 Tuziemiec PORTUGAL Mozilla Windows
  :

  Anonim:
  Wtedy urzędnicy miejscy będą przypominać mieszkańców na kogo mają głosować, ogłaszając wszystkie sukcesy - te prawdziwe i wymyślone.

  Wychodzi mi na to ,że wszystkie będą wymyślone.No chyba,że 160 Czechów "wziętych"na słuch w Palmiarni szalę przeważy.

  zacytuj

 18. 18
  -8 Nie popieram -1 Popieram +1 Prawdziwa Gliwiczanka POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  no i super, oświetlenie na pszczynskiej jest rewelacyjne!

  zacytuj

 19. 19
  -6 Nie popieram -1 Popieram +1 Prawdziwa Gliwiczanka POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Gość: Po co ma być jaśniej czyli drożej - Led swoje kosztujeZobaczcie Wiedeń, główne ulice podświetlone w minimalnej formie - jest widno, widać ulice i chodniki - ba to są stare neonówki - nie żadne LEDInna sprawa bezpieczeństwo - tam rowery są na ulicy przykute, tu w biały dzień kradnąRobienie ze zwycięstwa całorocznej choinki to bzdura.
  Jest dość oświetlona...

  owszem ledy są drogie ale przelicz sobie ten koszt w porównaniu z ich trwałością i zużyciem energii, pojedź wieczorem na pszczyńską i zobacz jakie są efekty takiego oświetlenia.

  zacytuj

 20. 20
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 andi Mozilla Firefox Windows
  :

  ciekawe ile drzew na tym ucierpi... ?

  zacytuj

 21. 21
  +4 Nie popieram -1 Popieram +1 AndrzejD POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  ...może najpierw niech urzędnicy zajmą się bardziej istotnymi sprawami jak np. naprawa ulic w mieście. Toszecka na odcinku od McDonalda do Jana Śliwki jest tak wyboista że nie da się po tym jeździc.
  Zamiast oświetlać te koleiny wypasionymi oprawami LED-owymi, to może lepiej niech to wyremontują.

  zacytuj

 22. 22
  +4 Nie popieram -1 Popieram +1 AndrzejD POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  Prawdziwa Gliwiczanka:
  owszem ledy są drogie ale przelicz sobie ten koszt w porównaniu z ich trwałością i zużyciem energii, pojedź wieczorem na pszczyńską i zobacz jakie są efekty takiego oświetlenia.

  OK - to liczymy.
  Według informacji z artykułu na tym portalu z 25.09.2013r - " Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. "

  i dalej:

  " Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh - po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie."

  Czyli 1.2 mln/rok podzielone przez 30 tys/rok = 40 lat
  Tak jest - te świecidełka teoretycznie zwrócą się po 40 latach a w praktyce nie zwrócą się wcale.

  Droga Prawdziwa Gliwiczanko - geniuszu intelektu !
  Za 40 lat z tych opraw już nic nie zostanie.
  Powiem więcej - z tych opraw nic nie zostanie najdalej za 17 lat. Już piszę dlaczego.
  Jeżeli sięgniesz do dokumentacji technicznej LED-ów to dowiesz się że trwałość LED-a (pracującego w znamionowych warunkach - m.in stałej temperaturze +25'C wynosi 50tyś godzin. ( to taki parametr fachowo określany jako MTBF czyli Mean Time between Failure)
  A zatem znowu liczymy zakładając średni czas świecenie 8h/dobę.
  50.000h/8h=6250, Rok jak być może wiesz ma 365 dni,
  czyli 6250 / 365 = 17.1 lat - Tyle teoretycznie wytrzymują LEDy. (pracujące w znamionowej temperaturze) Do tego w każdej oprawie jest przetwornica impulsowa która generuje odpowiednią wartość napięcia dla tych LED-ów, a która też jest awaryjna i tych 17 lat nie wytrzyma.
  WNIOSEK KOŃCOWY: Oszczędności po zainstalowaniu tych opraw są zerowe.
  Dotarło ?

  zacytuj

 23. 23
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 Mogadish POLAND Google Chrome Windows
  :

  AndrzejD:
  OK - to liczymy.
  Według informacji z artykułu na tym portalu z 25.09.2013r - " Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. "i dalej:" Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh - po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie."Czyli 1.2 mln/rok podzielone przez 30 tys/rok = 40 lat
  Tak jest - te świecidełka teoretycznie zwrócą się po 40 latach a w praktyce nie zwrócą się wcale.Droga Prawdziwa Gliwiczanko - geniuszu intelektu !
  Za 40 lat z tych opraw już nic nie zostanie.
  Powiem więcej - z tych opraw nic nie zostanie najdalej za 17 lat. Już piszę dlaczego.
  Jeżeli sięgniesz do dokumentacji technicznej LED-ów to dowiesz się że trwałość LED-a (pracującego w znamionowych warunkach - m.in stałej temperaturze +25'C wynosi 50tyś godzin. ( to taki parametr fachowo określany jako MTBF czyli Mean Time between Failure)
  A zatem znowu liczymy zakładając średni czas świecenie 8h/dobę.
  50.000h/8h=6250, Rok jak być może wiesz ma 365 dni,czyli 6250 / 365 = 17.1 lat - Tyle teoretycznie wytrzymują LEDy. (pracujące w znamionowej temperaturze) Do tego w każdej oprawie jest przetwornica impulsowa która generuje odpowiednią wartość napięcia dla tych LED-ów, a która też jest awaryjna i tych 17 lat nie wytrzyma.
  WNIOSEK KOŃCOWY: Oszczędności po zainstalowaniu tych opraw są zerowe.
  Dotarło ?

  Do mnie dotarło . Ale nie uwzględniłeś tzw. czynnika ludzkiego czyli np. znietrzeźwionych małolatów w golfach II wracających z rynku , którzy jakimś cudem prędzej czy później w latarnię trafią . Obawiam się , ze to skróci żywot latarni w znaczący sposób :-))

  zacytuj

 24. 24
  +4 Nie popieram -1 Popieram +1 Obroniec Pokojec Mozilla Firefox Windows
  :

  Andrzejku, nie zakładaj, że przez cały okres użytkowania LED-ów cena energii elektrycznej będzie stała, bo na pewno będzie rosła. Weź też pod uwagę, że na koszt użytkowania oświetlenia wpływ ma nie tylko cena energii elektrycznej lecz również konieczność wymiany żarówek (koszt), którą wykonują pracownicy, którzy za darmo pracować nie będą (koszt). Poza tym pracownicy korzystają z wynajętych za pieniądze zwyżek (koszt), które za darmo nie dojeżdżają (koszt paliwa). Tak więc nowoczesne oświetlenie zwróci się nie za 40 lat, lecz znacznie szybciej.

  zacytuj

 25. 25
  +7 Nie popieram -1 Popieram +1 heli1b POLAND Opera Windows
  :

  Prawdziwa Gliwiczanka: no i super, oświetlenie na pszczynskiej jest rewelacyjne!

  Widziałaś jego "rewelacyjną" skuteczność w czasie deszczu albo mgły?
  Do oświetlania dróg stosuje się głównie oświetlenie sodowe (pomarańczowe) dlatego, że w świetle lamp sodowych wzrasta ostrość widzenia w kurzu i we mgle. Po prostu taka ich właściwość. Tej właściwości nie posiadają LED-y

  zacytuj

 26. 26
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 Obserwator Mozilla Firefox Windows
  :

  Anonim: Pamietaj chlopie,ze w kapitalizmie glownie chodzi o zarabianie pieniedzy ,mniej liczy sie ekonomicznosc dzialania.

  To po co wypisywać tego typu dyrdymały : - Główną zaletą systemu mają być mniejsze wydatki na energię oraz oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych - JAKIE mniejsze wydatki ......??????????????...i NA CO .....??????

  zacytuj

 27. 27
  +1 Nie popieram -1 Popieram +1 Urko Safari Mac OS
  :

  Hmm... A może by tak latarnie koło UM wyposażyć w taki sposób , żeby paliło sie w nich czerwone światło ??? Będziemy wtedy mieli dzielnicę czerwonych latarni :-)))

  zacytuj

 28. 28
  +5 Nie popieram -1 Popieram +1 obiekt POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  szanowni urzędnicy.Zabierzcie swoje szanowne cztery litery i ruszcie w miasto.Zwycięstwa wieczorem coraz bardziej zamiera a na dodatek obecnie jest dobrze oświetlona.Zapraszamy na dzielnice gdzie"diabeł mówi dobranoc" i tam naprawdę aą prosi się o modernizacje oświetlenia

  zacytuj

 29. 29
  +4 Nie popieram -1 Popieram +1 podpis POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  a te latarnie na Starówce? tak niedawno zachwalane teraz robią oszczędności.
  Wczoraj na Placu Mlecznym naliczyłem cztery albo nie świecące, albo działające na "czas". Czasem świecą, czasem nie świecą.
  Czy o takie podkreślenie przyjaznego miasta chodzi?

  Mogadish: Do mnie dotarło . Ale nie uwzględniłeś tzw. czynnika ludzkiego czyli np. znietrzeźwionych małolatów w golfach II wracających z rynku , którzy jakimś cudem prędzej czy później w latarnię trafią . Obawiam się , ze to skróci żywot latarni w znaczący sposób :-))

  i tu masz rację.A jak się dobrze rozpędzi to może nawet dwie skosi.

  Na dodatek: prędzej czy później pójdzie ktoś z procą i postrzela sobie też.

  zacytuj

 30. 30
  +4 Nie popieram -1 Popieram +1 Obserwator Mozilla Firefox Windows
  :

  Obserwator: Anonim: Pamietaj chlopie,ze w kapitalizmie glownie chodzi o zarabianie pieniedzy ,mniej liczy sie ekonomicznosc dzialania.

  To po co wypisywać tego typu dyrdymały : - Główną zaletą systemu mają być mniejsze wydatki na energię oraz oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych - JAKIE mniejsze wydatki ......??????????????...i NA CO .....??????

  Sprostowanie do mego postu nr 26 .@ Anonimie. Me pytanie cyt: "To po co wypisywać tego typu dyrdymały "(koniec cytatu ), nie dotyczy Twej wypowiedzi a treści artykułu - dot " mniejszych " wydatków na energię oraz pseudo" oszczędności" ...

  zacytuj

 31. 31
  +6 Nie popieram -1 Popieram +1 olek POLAND Mozilla Firefox Windows
  :

  To się nie ma spłacić !
  "...Prawdziwe pieniądze zarabia się na tylko na drogich słomianych inwestycjach..."
  Ciekawe kto i jaki % dostaje do kieszeni od każdej inwestycji w Gliwicach. Dlaczego tak bardzo " komuś " zależało na budowie FORUM ?
  Tablice informacyjne dla kierowców postawione w bezsensownych miejscach.
  Inteligentna inaczej sygnalizacja świetlna.
  Ważne żeby inwestycje były kosztowne !!
  Nawet jeżeli same oprawy LED to 1/4 kwoty to spłacą się dopiero po 10 latach. Założę się że żadna nie wytrzyma więcej jak 5 lat, a gwarancja jest pewnie tylko na 2 lata.
  Tylko jakie to ma znaczenie ? Rozpisze się nowy przetarg na konserwację / wymianę .....

  Żarówka sodowa kosztuje do ok 50zł i daje 150lumenów z 1W pobieranej mocy. Oprawa ok 300zł i daje barwę zbliżoną do słońca.
  LED kosztuje ok 3000zł daje ok 100lumenów z 1W. To mniej niż żarówka sodowa !!
  Wniosek jest taki że LED mniej pobierają mocy, ale też słabiej świecą !!

  Cytat z innego forum:
  Sodowa:

  - koszt inwestycji: 354 szt. * 438 zł = [ 155 000 zł ]
  - częstotliwość obsługi w ciągu 10 lat = 3 razy
  - koszt obsługi = 3 x (88 zł źródło światła + 300 zł koszt wymiany) x 354 szt = [ 412 056 zł ]

  - koszt inwestycji i obsługi przez 10 lat - 567 000 zł

  LED

  - koszt inwestycji:: 354 szt. * 2878 zł = [ 1 019 000 zł ]
  - częstotliwość obsługi w ciągu 10 lat = 0 razy
  - koszt obsługi = nie dotyczy

  - koszt inwestycji i obsługi przez 10 lat - 1 019 000 zł

  infokrakrakow24.pl ma chyba na myśli - mówiąc o trwałości - sodówki za 10 zł chińskiego producenta No Name. Producent wykorzystanej do przykładu lampy sodowej (Osram) deklaruje 32 000 godzin pracy, czyli co najmniej 6 lat. Jednym słowem to co pisze ten portal to bzdura. Ale nawet gdyby tak było lampy sodowe wypadają o połowę taniej.

  Informacje o trwałości lamp LED opierają się obecnie na deklaracjach producenta. W lampach LED zdecydowanie ma się co zepsuć. Diody mocy wymagają bardzo stabilnego zasilania. Stąd konieczne jest zastosowanie skomplikowanych przetwornic i ochrony przed przepięciami w sieci np. w skutek wyładowań atmosferycznych. W przypadku odchyłek trwałość i paramenty świecenia drastycznie spadają. Rok testów to zdecydowanie za mało. Doświadczenie w stosowaniu wysokoprężnych lamp sodowych sięga dla porównania 1965 roku.

  zacytuj

 32. 32
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 Ostatni Sprawiedliwy POLAND Google Chrome Linux
  :

  Jest już ciemno
  Szanowna redakcjo,
  Opisywane są ostatnio same projekty które mają upiększyć nasze miasto.
  Stworzyć:
  - nowe oświetlenie (LED)
  - nowe miejsca wypoczynku
  - nową przestrzeń publiczną
  - nowe tereny rozwoju firm (NG)
  - nową kolejkę wąskotorową
  - nowe drogi rowerowe
  - nowe inteligentne światła
  - nowe centrum przesiadkowe MPK
  ....
  Można by wymieniać tak bez końca obietnice, wizualizacje i ... efekt końcowy czyli para poszła w gwizdek nic nie jest dokończone. Przepraszam w pewnych przypadkach nawet nie zaczęto.

  Poruszajcie na bieżąco aktualne wydarzenia,ale widzę że (celowo?) pominięte.
  Ostatni mecz Piasta Gliwice i jego spektakularna klęska 0:4.

  ---
  RED: Polecamy: Porażka Piasta na stronie 12.

  zacytuj

 33. 33
  +9 Nie popieram -1 Popieram +1 Obserwator Mozilla Firefox Windows
  :

  olek: To się nie ma spłacić !
  "...Prawdziwe pieniądze zarabia się na tylko na drogich słomianych inwestycjach..."

  Czyli " Miś " w Gliwickim wydaniu i wykonaniu.......

  zacytuj

 34. 34
  +2 Nie popieram -1 Popieram +1 zgred Mozilla Windows
  :

  Jestem za nowoczesnym oświetleniem ale przeciw temu co oświetla czyli syfowi na chodnikach. Niedzielny spacer przez ulice naszego miasto daje makabryczny widok. Czy miasto nie może wydać kasy na codzienne sprzątanie? Niestety pod tym względem było lepiej za komuny.
  W Gliwicach moim zdaniem jest to problem nie rozwiązany!

  zacytujDodaj komentarz


 • Kaźdy komentarz moźesz ocenić poprzez kliknięcie symbolu lub
  Żeby zobaczyć aktualną ocenę - wybierz "odśwież" w przeglądarce. Ocena Czytelników od -50 powoduje ukrycie treści komentarza.
 • Zapoznaj się z zasadami publikacji komentarzy >> • R E K L A M A

  Polecamy


  Z ostatniej chwili


  Warto sprawdzić

  Gazeta Miejska >>  Forum Czytelników

  Najczęściej komentowane teksty z ostatnich 30 dni.

  Specjalnie dla Was  Archiwum tekstów

  Marzec w kinie Amok

  Najnowsze opinie


  Razem 92782 komentarzy  O tym się mówi

  Historia Gliwic TV  Byliśmy w areszcie  Boso do... Gliwic  J.Palikot w 24gliwice  J.Kaczyński w studiu 24gliwice  Protest w Gliwicach

   
     © 1997-  INFORMATOR RYNKOWY  Wszelkie prawa zastrzeżone.     Gazeta Miejska Gliwice Zabrze     Portal Miejski 24gliwice.pl