XIV-wieczna droga pod ul. Matejki. „Gliwice to jedno z najlepiej przebadanych miast”

Kolejne znalezisko w trakcie remontu gliwickiej starówki. Tym razem na ul. Matejki odkryto średniowieczną drogę z XIV wieku.

Na miejscu pojawili się już archeolodzy, którzy przebadają to miejsce i sporządzą dokumentację. Niestety, znalezisko nie może zostać zachowane.

– Jesteśmy w początkowej fazie badań, które powinny potrwać do 3 tygodni. Odkryliśmy konstrukcje drewniane, których badanie zawsze zajmuje trochę więcej czasu – chcemy m.in. określić datę ścięcia drzewa. Konstrukcje nie są tak dobrze zachowane jak przy wcześniejszym odkryciu na ul. Plebańskiej, ale prawdopodobnie są to fragmenty drogi z XIV wieku – mówi archeolog Jacek Pierzak z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

Odkrycie nie spowoduje przerwania prac remontowych, które toczyć się będą równolegle. Archeolodzy liczą, że znajdą na ul. Matejki m.in. średniowieczne materiały ceramiczne. Po przebadaniu i odpowiednim udokumentowaniu, wykopalisko zostanie zniszczone. Koszt konserwacji dużych fragmentów drewna jest bardzo wysoki.

Archeolodzy wskazują też, że problemem jest brak odpowiedniej powierzchni magazynowej w której można by umieszczać tak duże elementy.

– Pod kątem archeologicznym, nie ma w tej chwili w województwie śląskim tak dobrze przebadanego miasta. Także w Polsce ze świecą takiego szukać. Nasza współpraca z władzami miasta przebiega wzorcowo, cieszę się, że także mieszkańcy są wyrozumiali – mówi Pierzak.

Fragmenty średniowiecznej drogi na ul. Matejki to nie pierwsze tego typu odkrycie w trakcie remontu gliwickiej starówki. W ręce archeologów trafiły m.in. fragmenty ceramiki, naczynia i stare monety, na ul. Plebańskiej odkryto fragmenty średniowiecznej drogi z drewnianym rynsztokiem, na ul. Grodowej fragmenty pieca do wypalania naczyń ceramicznych z przełomu XV i XVI wieku. Gruntownie przebadany został także gliwicki Rynek.

Według planów, remont starówki zakończy się w 2015 roku.
(msz)