Anglicy pomogą wieży przy ul. Leśnej? Gliwice pilotażują nowatorską technologię

Jest nadzieja na ciekawe zagospodarowanie wieży ciśnień położonej w sąsiedztwie Stadionu Miejskiego.

Możliwe, że niszczejący zabytek zostanie odnowiony, a następnie rozpocznie funkcjonowanie jako Centrum Badawczo?Rozwojowe Inteligentnych Systemów odczytywania liczników.

Za innowacyjną inwestycją stoi Śląska Sieć Metropolitalna, który wykonała już wstępny projekt koncepcyjny adaptacji budynku. Wizualizacje opracowane przez spółkę są robocze i raczej nie odzwierciedlają realnego projektu odnowy wieży wodnej przy ulicy Leśnej. Wiadomo jednak, że w mające powstać centrum prawdopodobnie zaangażuje się anonimowa, póki co, uczelnia z Wysp Brytyjskich.


– Na razie nie możemy za bardzo zdradzać, o jaką uczelnię chodzi. Dodatkowo, w projekt bardzo zaangażowana jest Politechnika Śląska – informuje nas Mariusz Kopeć, doradca zarządu w Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Jeszcze w pierwszym półroczu odbędzie się spotkanie z przedstawicielami zagranicznej uczelni, zainteresowanej udziałem w inwestycji.

Co z finansowego zaangażowania w gliwicką inwestycję będą mieli przedstawiciele angielskiej uczelni?

– Obecnie żyjemy w czasach globalizacji, a przecież możemy stworzyć innowacyjny system, z którego można będzie czerpać zyski komercyjne nawet poza granicami kraju. Poza tym, to także korzyść dla wszystkich mieszkańców. W Gliwicach nie mamy przecież takiego centrum badawczo-rozwojowego – dodają przedstawiciele spółki miejskiej.

Tak więc już wkrótce w zaniedbanej wieży mogą powstać nowoczesne laboratoria oraz pomieszczenia biurowe. ŚSM prowadzi obecnie pilotażowe prace nad nową technologią, która ma polegać na bezprzewodowym odczytywaniu stanu wodomierzy, gazomierzy, ciepłomierzy oraz liczników zużycia energii.

Jeśli projekt spotka się z aprobatą władz miejskich, możliwe, że po przeprowadzeniu renowacji zabytku, wieża po raz trzeci zmieni właściciela w ostatnich kilku latach.

– Póki co, wieża przy ulicy Leśnej jest wciąż własnością miasta. Teraz naszym celem jest, by miasto przekazało ją nam. Dlatego musimy pokazać, że mamy ciekawy i innowacyjny pomysł na zagospodarowanie tego niszczejącego zabytku. Musimy też opracować tzw. studium wykonalności, które określi szanse na powodzenie inwestycji oraz oszacuje koszty – tłumaczy Mariusz Kopeć.

Wcześniej, ceglany budynek był własnością innej spółki miejskiej – Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Po pozyskaniu wieży przez gminę, głośno było o propozycji utworzenia w obiekcie muzeum sportu.

Wieża przy ul. Leśnej jest najstarszą tego typu budowlą w mieście – powstała w roku 1894. W porównaniu z innymi miastami, Gliwice są dość bogate w tego typu obiekty. Oprócz zabytku z ul. Leśnej, wieże ciśnień zlokalizowane są m.in. przy ulicach: Kolberga, Kostki, Sobieskiego oraz Towarowej.

(mpp)

(wiz. ŚSM)