Miasto rzuca rękawicę operatorom komórkowym. Uda się pozyskać abonentów?

Szykuje się pracowity okres dla Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Spółka miejska przenosi się do nowej siedziby w kompleksie Radiostacji i rozszerza swoją działalność o sieć komórkową.

Z początkiem roku spółka wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z pismem o pozwolenie na świadczenie tego typu usług. 13 stycznia UKE zatwierdził wniosek.

Czy zdaniem pracowników spółki, SSM ma już taką renomę, że będzie w stanie pozyskać abonentów?

– Odpowiem pytaniem: na co patrzy pan przy wyborze operatora? Generalnie najważniejsze są pakiety i tanie połączenia, rzadko wybieramy sieć na podstawie nazwy. Funkcjonujemy już na rynku pięć lat i zajmujemy się szeroko pojętą działalnością z branży IT i telekomunikacji – tłumaczy Mariusz Kopeć, rzecznik SSM.


Nieznane są jeszcze stawki i pakiety, jakie zaproponuje SSM. Spółka zasłania się „tajemnicą biznesową”.

Wiadomo jednak, że nie będzie się zamykać wyłącznie na mieszkańców Gliwic.

– Szczegóły oferty i proponowane abonamenty są na razie uzgadniane. Musimy się do tego solidnie przygotować, jesteśmy spółką handlową i funkcjonujemy na komercyjnym rynku. Tu nie ma żadnej taryfy ulgowej, żeby myśleć o pozyskaniu klientów będziemy musieli przedstawić naprawdę atrakcyjną ofertę – dodaje Kopeć.

Trudno też w tej chwili prognozować, jakie będą koszty tej inwestycji. Jak zaznaczają w spółce, na razie nie wydano żadnych pieniędzy.

Pewnym ułatwieniem przy reklamowaniu swoich usług może być fakt, że SSM zarządza telebimami, kasetonami i ekranami LED w wielu punktach miasta.

To nie jedyne duże zmiany w SSM. Prawdopodobnie na początku 2016 roku spółka, która w gliwickiej lokalizacji liczy około 40 pracowników, przeniesie się do budynku w kompleksie Radiostacji gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 127.

– Byłoby fantastycznie, jeśli udałoby się nam ukończyć remont w tym roku. Wiele zależy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planujemy m.in. wymienić stolarkę drzwiową i okienną. Dodatkowo, chcemy zaadaptować poddasze. Z zewnątrz raczej niewiele się zmieni. Żeby ruszyć z pracami musimy mieć zgodę WKZ – wyjaśnia Kopeć.

Budynek ma powierzchnię prawie 500 metrów kw. i składa się z dwóch kondygnacji. Wynajem obiektu, który miasto całkiem niedawno planowało wydzierżawić pod działalność hotelową, ma dla SSM praktyczne uzasadnienie. Spółka, która obecnie wynajmuje pomieszczenia w kompleksie Nowe Gliwice, zarządza wieżą Radiostacji, a jej pracownicy „praktycznie codziennie” są obecni przy wieży.

(mpp)