Będzie jaśniej i taniej. Stylowe latarnie zaświecą wzdłuż ulicy Zwycięstwa

Kolejne gliwickie ulice zostaną objęte tzw. Masterplanem oświetlenia miejskiego.

Energooszczędne latarnie LED mają pojawić się na czterech z bardziej ruchliwych ulic w Gliwicach ? Dworcowej, Rybnickiej, Toszeckiej oraz Zwycięstwa.

Póki co, gliwicki magistrat ogłosił dwa osobne przetargi na opracowanie koncepcji rozbudowy oświetlenia miejskiego. Nowe lampy pojawią się na ulicach Gliwic na odcinkach o łącznej długości 11,6 km.

Wysokie na 7,5 metra latarnie wzdłuż ulicy Zwycięstwa przypominać będą stylowe lampy z gliwickiego Rynku. Na krótkim odcinku od Rynku do ul. Bednarskiej światło będzie bardziej ?przydymione? i klimatyczne.

Subtelnie oświetlone zostaną także elewacje kamienic z ul. Zwycięstwa.

Prace w obrębie głównej ulicy w mieście będą konsultowane z Wojewódzkim oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Z kolei chłodnym i białym światłem, na wzór ul. Pszczyńskiej, będą oświetlone główne arterie komunikacyjne ? ulice Toszecka, Dworcowa oraz Rybnicka.

– Oprawy oświetleniowe poza rejonem przejść dla pieszych i skrzyżowań powinny być wyposażone
w indywidualne układy redukcji mocy w godzinach nocnych oraz regulujące pracę układu zasilającego gwarantujące stały strumień światła po dłuższym okresie świecenia ? czytamy w specyfikacji przetargowej.

Po przebudowie ulice będą oświetlane bardziej ekonomicznie tak, by poza drogę emitowane było nie więcej niż 25 procent strumienia świetlnego.

Przypomnijmy – trwające inwestycje to część długofalowego Masterplanu, który ma za zadanie uporządkować strukturę oświetlenia w Gliwicach. Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, gdy na ulicy Pszczyńskiej pojawiło się 165 latarni dających chłodne światło LED, dzięki któremu natężenie energii znacznie się zmniejszyło ? ze 160 tys. na raptem 91 tys kWh.

Po Dworcowej, Rybnickiej, Toszeckiej i Zwycięstwa, kolejne ulice, na których ma zostać zamontowane nowe oświetlenie to m.in. Tarnogórska, Kozielska, Daszyńskiego oraz uliczki Starego Miasta. Masterplan zakłada oświetlenie starówki ciepłym i bardziej żółtym światłem. Z kolei na najbardziej ruchliwych ulicach latarnie będą dawać chłodne, białe światło.

Nowe lampy pojawią się także na ulicach prowadzących do Politechniki Śląskiej ? pl. Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Strzody oraz Akademickiej.

Koncepcja jest na tyle spójna, że nowe latarnie będą stawiane także przy okazji remontów lub inwestycji drogowych.

Główną zaletą systemu mają być mniejsze wydatki na energię oraz oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Zwycięskie firmy będą miały czas do końca lutego przyszłego roku na opracowanie koncepcji przebudowy oświetlenia. (mpp)

Sortuj wątki:   od najnowszych   |  chronologicznie  |  najwyżej ocenione
Zdzislaw
Zdzislaw

stylowe latarnie z gliwickiego rynku ? owszem, kiedys to byly stylowe. Teraz sa nijakie. Architektonicznie i urbanistycznie Gliwice kuleja co raz bardziej…To juz jest prawdziwy dramat estetyczny.

Gość
Gość

Po co ma być jaśniej czyli drożej – Led swoje kosztuje

Zobaczcie Wiedeń, główne ulice podświetlone w minimalnej formie – jest widno, widać ulice i chodniki – ba to są stare neonówki – nie żadne LED

Inna sprawa bezpieczeństwo – tam rowery są na ulicy przykute, tu w biały dzień kradną

Robienie ze zwycięstwa całorocznej choinki to bzdura.
Jest dość oświetlona…

gość
gość

i tak będą wyłączane przed świtem jak to jest dziś…

KAMAZ
KAMAZ

W nawiązaniu do powyższego artykułu dziwi fakt, że na ul. Dolnych Wałów od skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Zwycięstwa zainstalowano latarnie, w których źródłem światła są świetlówki metalohalogenowe. Dają one światło o takiej samej barwie jak lampy LED, ale są o wiele (2 – 3 razy bardziej) energochłonne. Więc gdzie tu jest logika? Skoro „Masterplan” zakłada modernizację oświetlenia na kompleksową jego wymianę w oparciu o oświetlenie LED to po co na wspomnianym odcinku ulicy Dolnych Wałów montowano metalohalogenowe świetlówki?

Ignac Łukasiewicz
Ignac Łukasiewicz

WITAJ ukochane słowo roku wyborczego…BĘDZIE…

Będzie? Zawsze i wszędzie !
Będzie? Zawsze i wszędzie !

Co tydzień mamy jakieś będzie.A ja chcę przeczytać:zrobiono,wykonano,mamy,dumni jesteśmy,zanotowaliśmy sukces.Póki co notyjemy sukces w pisaniu tego co będzie.

Anonimowo
Anonimowo

Z artykułu wynika, że nic nie wynika.Widzę ciemność.Bo nie widzę ,nie wyczytałem choć jednego konkretu,jednej daty.Same przyszłościowe założenia i życzenia.Takie sobie nowe ledowe fandzolenie deptakowe oświetleniowe we mgle pohukiwanie.

Anonimowo
Anonimowo

Sukces oświetleniowy LEDowy mamy ten na wieży.Żółto- niebieski.Ale też wierzę na słowo,ze był.Z okien mojego domu (ul.Grotgera)widziałem tylko czerwone lampki.Czyli….Ruscy się podłączyli?

Anonimowo
Anonimowo

Będzie? Zawsze i wszędzie !: Co tydzień mamy jakieś będzie.A ja chcę przeczytać:zrobiono,wykonano,mamy,dumni jesteśmy,zanotowaliśmy sukces.Póki co notyjemy sukces w pisaniu tego co będzie.

W listopadzie, tuż przed wyborami dowiesz się o tym co zrobiono. Wtedy urzędnicy miejscy będą przypominać mieszkańców na kogo mają głosować, ogłaszając wszystkie sukcesy – te prawdziwe i wymyślone.

Ciekawy
Ciekawy

Że będzie jaśniej i taniej to już wiem.Szkoda,że nie wiem kiedy to będzie.Szkoda ,że nie wiem kiedy będzie w mieście jaśniej i czyściej? Szkoda ,że nie wiem kiedy będzie w moim wodociągu piwko jasną strugą płynęło zamiast wody zimnej.A mleczko dla dziecka zamiast ciepłej wody płynąć będzie? Śnię? To powiedzcie choć kiedy będzie festyn z Mirkiem Jędrowskim i krupniokiem.Bo chyba będzie.

Obserwator
Obserwator
Cytat z art „- Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, gdy na ulicy Pszczyńskiej pojawiło się 165 latarni dających chłodne światło LED, dzięki któremu natężenie energii znacznie się zmniejszyło ? ze 160 tys. na raptem 91 tys kWh. (koniec cytatu). ………. Oszczędności w zmianie Gliwickiego systemu oświetlenia ulic, dotychczas wyglądają tak…. : Co do kosztów oświetlenia ponoszonych przez miasto to w dniu 19.12.2013 roku ukazał się na forum Gliwice 24 artykuł dotyczący zakupu energii elektrycznej przez miasto gdzie posumowałem działalność w tej materii . Dla przypomnienia przytaczam co następuje : Gliwice, w stosunku do obecnych cen uzyskanych w wyniku… Czytaj więcej »
Anonimowo
Anonimowo

Obserwator: Cytat z art „-Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, (…)

Pamietaj chlopie,ze w kapitalizmie glownie chodzi o zarabianie pieniedzy ,mniej liczy sie ekonomicznosc dzialania.

ego@3!12
ego@3!12

Po co latarnie i do tego stylowe, skoro po 17 tej h.. nocuje na przepięknej ulicy Zwycięstwa i rynku. wszystko zamknięte nie ma gdzie pójść ze znajomymi, tylko jakieś żebrzące żule w białych czapkach nagabują ludzi „Frajerów” na kasę!!!!!

Głowacz
Głowacz

Jasno LEDami oświetlonym deptakiem my gliwiczanie udamy się nad brzeg krainy pstrąga tęczowego.Nad Kłodnicę.Ale o tym za tydzień lub dwa,bo nie wiem ile u ratuszowych propagandystów przygotowanie kolejnej obietnicy trwa.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

… a będzie jeszcze jaśniej i dostojniej gdy do ul. Zwycięstwa dotrze „żółtoniebieska łuna” z Radiostacji … to dopiero będzie Masterplan …

Ampuła
Ampuła

Wydobywać z litościwego mroku slumsy Pszczyńskiej to jak postawić nad Kanałem La Będzkim latarnię morską.

Tuziemiec
Tuziemiec

Anonim:
Wtedy urzędnicy miejscy będą przypominać mieszkańców na kogo mają głosować, ogłaszając wszystkie sukcesy – te prawdziwe i wymyślone.

Wychodzi mi na to ,że wszystkie będą wymyślone.No chyba,że 160 Czechów „wziętych”na słuch w Palmiarni szalę przeważy.

Prawdziwa Gliwiczanka
Prawdziwa Gliwiczanka

no i super, oświetlenie na pszczynskiej jest rewelacyjne!

Prawdziwa Gliwiczanka
Prawdziwa Gliwiczanka

Gość: Po co ma być jaśniej czyli drożej – Led swoje kosztujeZobaczcie Wiedeń, główne ulice podświetlone w minimalnej formie – jest widno, widać ulice i chodniki – ba to są stare neonówki – nie żadne LEDInna sprawa bezpieczeństwo – tam rowery są na ulicy przykute, tu w biały dzień kradnąRobienie ze zwycięstwa całorocznej choinki to bzdura.
Jest dość oświetlona…

owszem ledy są drogie ale przelicz sobie ten koszt w porównaniu z ich trwałością i zużyciem energii, pojedź wieczorem na pszczyńską i zobacz jakie są efekty takiego oświetlenia.

andi
andi

ciekawe ile drzew na tym ucierpi… ?

AndrzejD
AndrzejD

…może najpierw niech urzędnicy zajmą się bardziej istotnymi sprawami jak np. naprawa ulic w mieście. Toszecka na odcinku od McDonalda do Jana Śliwki jest tak wyboista że nie da się po tym jeździc.
Zamiast oświetlać te koleiny wypasionymi oprawami LED-owymi, to może lepiej niech to wyremontują.

AndrzejD
AndrzejD
Prawdziwa Gliwiczanka: owszem ledy są drogie ale przelicz sobie ten koszt w porównaniu z ich trwałością i zużyciem energii, pojedź wieczorem na pszczyńską i zobacz jakie są efekty takiego oświetlenia. OK – to liczymy. Według informacji z artykułu na tym portalu z 25.09.2013r – ” Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. ” i dalej: ” Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh – po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie.” Czyli 1.2… Czytaj więcej »
Mogadish
Mogadish
AndrzejD: OK – to liczymy. Według informacji z artykułu na tym portalu z 25.09.2013r – ” Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. „i dalej:” Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh – po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie.”Czyli 1.2 mln/rok podzielone przez 30 tys/rok = 40 lat Tak jest – te świecidełka teoretycznie zwrócą się po 40 latach a w praktyce nie zwrócą się wcale.Droga Prawdziwa Gliwiczanko – geniuszu intelektu !… Czytaj więcej »
Obroniec Pokojec
Obroniec Pokojec

Andrzejku, nie zakładaj, że przez cały okres użytkowania LED-ów cena energii elektrycznej będzie stała, bo na pewno będzie rosła. Weź też pod uwagę, że na koszt użytkowania oświetlenia wpływ ma nie tylko cena energii elektrycznej lecz również konieczność wymiany żarówek (koszt), którą wykonują pracownicy, którzy za darmo pracować nie będą (koszt). Poza tym pracownicy korzystają z wynajętych za pieniądze zwyżek (koszt), które za darmo nie dojeżdżają (koszt paliwa). Tak więc nowoczesne oświetlenie zwróci się nie za 40 lat, lecz znacznie szybciej.

heli1b
heli1b

Prawdziwa Gliwiczanka: no i super, oświetlenie na pszczynskiej jest rewelacyjne!

Widziałaś jego „rewelacyjną” skuteczność w czasie deszczu albo mgły?
Do oświetlania dróg stosuje się głównie oświetlenie sodowe (pomarańczowe) dlatego, że w świetle lamp sodowych wzrasta ostrość widzenia w kurzu i we mgle. Po prostu taka ich właściwość. Tej właściwości nie posiadają LED-y