Będzie jaśniej i taniej. Stylowe latarnie zaświecą wzdłuż ulicy Zwycięstwa

Kolejne gliwickie ulice zostaną objęte tzw. Masterplanem oświetlenia miejskiego.

Energooszczędne latarnie LED mają pojawić się na czterech z bardziej ruchliwych ulic w Gliwicach ? Dworcowej, Rybnickiej, Toszeckiej oraz Zwycięstwa.

Póki co, gliwicki magistrat ogłosił dwa osobne przetargi na opracowanie koncepcji rozbudowy oświetlenia miejskiego. Nowe lampy pojawią się na ulicach Gliwic na odcinkach o łącznej długości 11,6 km.

Wysokie na 7,5 metra latarnie wzdłuż ulicy Zwycięstwa przypominać będą stylowe lampy z gliwickiego Rynku. Na krótkim odcinku od Rynku do ul. Bednarskiej światło będzie bardziej ?przydymione? i klimatyczne.

Subtelnie oświetlone zostaną także elewacje kamienic z ul. Zwycięstwa.

Prace w obrębie głównej ulicy w mieście będą konsultowane z Wojewódzkim oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Z kolei chłodnym i białym światłem, na wzór ul. Pszczyńskiej, będą oświetlone główne arterie komunikacyjne ? ulice Toszecka, Dworcowa oraz Rybnicka.

– Oprawy oświetleniowe poza rejonem przejść dla pieszych i skrzyżowań powinny być wyposażone
w indywidualne układy redukcji mocy w godzinach nocnych oraz regulujące pracę układu zasilającego gwarantujące stały strumień światła po dłuższym okresie świecenia ? czytamy w specyfikacji przetargowej.

Po przebudowie ulice będą oświetlane bardziej ekonomicznie tak, by poza drogę emitowane było nie więcej niż 25 procent strumienia świetlnego.

Przypomnijmy – trwające inwestycje to część długofalowego Masterplanu, który ma za zadanie uporządkować strukturę oświetlenia w Gliwicach. Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, gdy na ulicy Pszczyńskiej pojawiło się 165 latarni dających chłodne światło LED, dzięki któremu natężenie energii znacznie się zmniejszyło ? ze 160 tys. na raptem 91 tys kWh.

Po Dworcowej, Rybnickiej, Toszeckiej i Zwycięstwa, kolejne ulice, na których ma zostać zamontowane nowe oświetlenie to m.in. Tarnogórska, Kozielska, Daszyńskiego oraz uliczki Starego Miasta. Masterplan zakłada oświetlenie starówki ciepłym i bardziej żółtym światłem. Z kolei na najbardziej ruchliwych ulicach latarnie będą dawać chłodne, białe światło.

Nowe lampy pojawią się także na ulicach prowadzących do Politechniki Śląskiej ? pl. Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Strzody oraz Akademickiej.

Koncepcja jest na tyle spójna, że nowe latarnie będą stawiane także przy okazji remontów lub inwestycji drogowych.

Główną zaletą systemu mają być mniejsze wydatki na energię oraz oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Zwycięskie firmy będą miały czas do końca lutego przyszłego roku na opracowanie koncepcji przebudowy oświetlenia. (mpp)

komentarze 34

 • stylowe latarnie z gliwickiego rynku ? owszem, kiedys to byly stylowe. Teraz sa nijakie. Architektonicznie i urbanistycznie Gliwice kuleja co raz bardziej…To juz jest prawdziwy dramat estetyczny.

 • Po co ma być jaśniej czyli drożej – Led swoje kosztuje

  Zobaczcie Wiedeń, główne ulice podświetlone w minimalnej formie – jest widno, widać ulice i chodniki – ba to są stare neonówki – nie żadne LED

  Inna sprawa bezpieczeństwo – tam rowery są na ulicy przykute, tu w biały dzień kradną

  Robienie ze zwycięstwa całorocznej choinki to bzdura.
  Jest dość oświetlona…

 • W nawiązaniu do powyższego artykułu dziwi fakt, że na ul. Dolnych Wałów od skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Zwycięstwa zainstalowano latarnie, w których źródłem światła są świetlówki metalohalogenowe. Dają one światło o takiej samej barwie jak lampy LED, ale są o wiele (2 – 3 razy bardziej) energochłonne. Więc gdzie tu jest logika? Skoro „Masterplan” zakłada modernizację oświetlenia na kompleksową jego wymianę w oparciu o oświetlenie LED to po co na wspomnianym odcinku ulicy Dolnych Wałów montowano metalohalogenowe świetlówki?

 • Co tydzień mamy jakieś będzie.A ja chcę przeczytać:zrobiono,wykonano,mamy,dumni jesteśmy,zanotowaliśmy sukces.Póki co notyjemy sukces w pisaniu tego co będzie.

 • Z artykułu wynika, że nic nie wynika.Widzę ciemność.Bo nie widzę ,nie wyczytałem choć jednego konkretu,jednej daty.Same przyszłościowe założenia i życzenia.Takie sobie nowe ledowe fandzolenie deptakowe oświetleniowe we mgle pohukiwanie.

 • Sukces oświetleniowy LEDowy mamy ten na wieży.Żółto- niebieski.Ale też wierzę na słowo,ze był.Z okien mojego domu (ul.Grotgera)widziałem tylko czerwone lampki.Czyli….Ruscy się podłączyli?

 • Będzie? Zawsze i wszędzie !: Co tydzień mamy jakieś będzie.A ja chcę przeczytać:zrobiono,wykonano,mamy,dumni jesteśmy,zanotowaliśmy sukces.Póki co notyjemy sukces w pisaniu tego co będzie.

  W listopadzie, tuż przed wyborami dowiesz się o tym co zrobiono. Wtedy urzędnicy miejscy będą przypominać mieszkańców na kogo mają głosować, ogłaszając wszystkie sukcesy – te prawdziwe i wymyślone.

 • Że będzie jaśniej i taniej to już wiem.Szkoda,że nie wiem kiedy to będzie.Szkoda ,że nie wiem kiedy będzie w mieście jaśniej i czyściej? Szkoda ,że nie wiem kiedy będzie w moim wodociągu piwko jasną strugą płynęło zamiast wody zimnej.A mleczko dla dziecka zamiast ciepłej wody płynąć będzie? Śnię? To powiedzcie choć kiedy będzie festyn z Mirkiem Jędrowskim i krupniokiem.Bo chyba będzie.

 • Cytat z art „- Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, gdy na ulicy Pszczyńskiej pojawiło się 165 latarni dających chłodne światło LED, dzięki któremu natężenie energii znacznie się zmniejszyło ? ze 160 tys. na raptem 91 tys kWh. (koniec cytatu). ………. Oszczędności w zmianie Gliwickiego systemu oświetlenia ulic, dotychczas wyglądają tak…. : Co do kosztów oświetlenia ponoszonych przez miasto to w dniu 19.12.2013 roku ukazał się na forum Gliwice 24 artykuł dotyczący zakupu energii elektrycznej przez miasto gdzie posumowałem działalność w tej materii . Dla przypomnienia przytaczam co następuje :
  Gliwice, w stosunku do obecnych cen uzyskanych w wyniku przetargu przeprowadzonego samodzielnie (tak było do tej pory), zapłacą od 1 stycznia w skali roku o około 250 tys. więcej. W 2014 r. Gliwice zapłacą w sumie 5 mln 170 tys. zł – informuje nas Maja Lamorska z biura prasowego gliwickiego magistratu.
  Umowa z Tauronem zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie do końca grudnia 2014 roku.
  Głównym celem wspólnych zakupów miast wchodzących w skład GZM była oszczędność. W poprzednim roku, gdy Gliwice nie brały udziału we wspólnej inicjatywie, według szacunków, GZM udało się zaoszczędzić łącznie około 8 mln zł.
  JEST TO ZAPŁATA ZA:Poszczególne części Gliwic będą oświetlone w różnych barwach ulicznego światła.
  To ułatwienie w orientacji i czytelności w przestrzeni miasta i oszczędności – tłumaczą urzędnicy. Wymiana oświetlenia ulicznego rozpoczęła się od ul. Pszczyńskiej.
  Zasady, na jakich wymiana ta będzie się opierała, reguluje szczegółowy tzw. Masterplan oświetlenia obszaru miejskiego. Na pewno jest to proces rozłożony w czasie. Na pierwszy ogień poszła ul. Pszczyńska, która jest początkowym etapem Masterplanu.
  – Zadaniem Masterplanu, jako długookresowego narzędzia planistycznego, jest stworzenie podstaw do uporządkowania struktury oświetlenia w Gliwicach, nadanie mu swoistego charakteru i klimatu świetlnego, ułatwienie orientacji i czytelności w przestrzeni oraz podniesienie ogólnej jakości oświetlenia publicznego – wyjaśnia Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych gliwickiego magistratu.
  Tak więc na ul. Pszczyńskiej stanęło 165 nowych latarni z oświetleniem LED, wcześniej było ich 93, z oświetleniem starego typu.
  Do tej pory ul. Pszczyńską oświetlały starszego typu oprawy sodowe o mocy ok. 40 kW. W trakcie modernizacji, na odcinku od ul. Wrocławskiej do wiaduktu kolejowego przed autostradą A4, zainstalowano nowe słupy oświetleniowe wyposażone w nowoczesne oprawy LED o łącznej mocy 26,2 kW. Aby obniżyć koszty energii elektrycznej, oprawy firmy Philips Speedstar (poza rejonem skrzyżowań i przejść dla pieszych) zostały wyposażone w redukcję mocy w godzinach późnonocnych. Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh – po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie.
  Wśród zalet nowego rozwiązania magistraccy urzędnicy wymieniają m.in. mniejsze zużycie energii, ograniczenie „zaśmiecenia światłem” i obniżenia kosztów eksploatacyjnych urządzeń oświetleniowych.
  Według Masterplanu kolejnymi miejscami, które rozbłysną nowym, ledowym oświetleniem są główne ulice w mieście: Toszecka, Zwycięstwa, Rybnicka, Tarnogórska, Kozielska, Daszyńskiego, Dworcowa, ulice Starówki oraz osi Politechniki (Akademicka, Strzody, Wyszyńskiego, Plac Piłsudskiego). Niewykluczone jednak, że mieszkańcy małych, niewymienionych wyżej uliczek zobaczą swoją okolicę w nowym świetle wcześniej niż ci, którzy mieszkają przy głównych trasach. Nowe latarnie będą się bowiem pojawiać także przy okazji inwestycji drogowych czy bieżących remontów.
  – Tempo realizacji będzie uzależnione od możliwości finansowych Miasta oraz od wysokości środków zewnętrznych, o które będziemy zabiegać – tłumaczy Mariola Pendziałek.
  Dlatego też, nie można jeszcze określić, kiedy proces wymiany oświetlenia się zakończy oraz ile będzie kosztował.
  Zróżnicowane światło dla każdej z dzielnic
  Zgodnie z Masterplanem oświetlenia dla Gliwic historyczna kolebka miasta – Starówka – oświetlona będzie światłem bardzo ciepłym, kojarzącym się z ogniem łuczywa. Otoczona będzie elementami świetlnymi wyznaczającymi położenie nieistniejących murów miejskich.
  Od niej wyraźnie oddzielać się będzie obszar centrum, oświetlony światłem ciepłym, jednak nieco chłodniejszym niż Stare Miasto.
  Obszar Politechniki, kojarzący się z nowoczesnością i prekursorstwem oświetlony zostanie światłem neutralnym lub chłodnym. Ważnym elementem masterplanu jest wyraźne wyodrębnienie głównych traktów komunikacyjnych promieniście rozchodzących się od centrum jak np. ulic Pszczyńskiej czy Rybnickiej i wielu innych.
  – Chcemy je zaznaczyć wyraźnie chłodniejszym światłem niż wszystkie pozostałe ulice z wykorzystaniem najnowocześniejszych opraw np. LED. Spowoduje to powstanie bardzo czytelnego układu komunikacyjnego. Np. osoba jadąca autostradą, czy inną drogą omijającą centrum Gliwic, które zwykle są oświetlone przy pomocy żółtego światła lamp sodowych, z daleka będzie widziała poprzeczną drogę w kolorze chłodno białym, prowadzącą do centrum – dodaje Mariola Pendziałek.
  Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta.
  W dniu 25.09.2013 r w komentarzu napisałem „Obserwator :
  Brawo bogate miasto Gliwice. Rachunek ekonomiczny ponad wszystko. Koszt modernizacji oświetlenia ul: Pszczyńskiej = 1.200 000 zł dzielone przez uzyskane roczne oszczędności energii 30 000 = 40 lat kiedy to inwestycja zamortyzuje się i zacznie przynosić zyski. Brawo…..ekonomia…. Mam pytanie do osoby , która podjęła decyzje o modernizacji oświetlenia ul: Pszczyńskiej 1- Czy nie można by było zamontować na istniejących słupach nowych opraw ledowych 2_ Czy trzeba było wymieniać przewody elektryczne biegnące w ziemi a zasilające nowe oprawy ( mając na uwadze ,że obecnie kable były bardziej „obciążone ” poborem mocy niż obecnie ) 3- Czy osoby , które dokonały odbioru technicznego oświetlenia w/w ulicy przejechały się nocą i zobaczyły ile gałęzi drzew rosnących obok latarni zasłaniają nowoczesne oświetlenie jezdni ( pomimo przeprowadzenia prac pielęgnacyjnych drzew , które wykonano przed zamontowaniem latarni a nie po oddaniu ich do użytku ).Założenia jak zwykle dobre wykonanie złe. PS Czy w nocy ul: Pszczyńka musi być tak bardzo oświetlona i wyeksponowana a w szczególności obdrapane , brudne elewacje budynków , straszące ciemnością okna pustostanów czy liczne opuszczone zakamarki. Zadbajmy najpierw o atrakcyjny wygląd tej wizytówki miasta ( która świadczy o rządzącym tam włodarzu ) a następnie odpowiednio podkreślmy oświetleniem piękno. U nas jak wszystko robione jest sprzecznie z logiką postawione jest na „głowie „.
  EFEKTY TAKIEGO DZIAłANIA JUŻ MAMY. W ramach oszczędności wystarczy wyłączyć przy ul; Pszczyńskiej 72 dodatkowo zamontowane przy przebudowie oświetlenia latarnie .

 • Obserwator: Cytat z art „-Wdrażanie systemu rozpoczęło się w ubiegłym roku, (…)

  Pamietaj chlopie,ze w kapitalizmie glownie chodzi o zarabianie pieniedzy ,mniej liczy sie ekonomicznosc dzialania.

 • Po co latarnie i do tego stylowe, skoro po 17 tej h.. nocuje na przepięknej ulicy Zwycięstwa i rynku. wszystko zamknięte nie ma gdzie pójść ze znajomymi, tylko jakieś żebrzące żule w białych czapkach nagabują ludzi „Frajerów” na kasę!!!!!

 • Jasno LEDami oświetlonym deptakiem my gliwiczanie udamy się nad brzeg krainy pstrąga tęczowego.Nad Kłodnicę.Ale o tym za tydzień lub dwa,bo nie wiem ile u ratuszowych propagandystów przygotowanie kolejnej obietnicy trwa.

 • … a będzie jeszcze jaśniej i dostojniej gdy do ul. Zwycięstwa dotrze „żółtoniebieska łuna” z Radiostacji … to dopiero będzie Masterplan …

 • Wydobywać z litościwego mroku slumsy Pszczyńskiej to jak postawić nad Kanałem La Będzkim latarnię morską.

 • Anonim:
  Wtedy urzędnicy miejscy będą przypominać mieszkańców na kogo mają głosować, ogłaszając wszystkie sukcesy – te prawdziwe i wymyślone.

  Wychodzi mi na to ,że wszystkie będą wymyślone.No chyba,że 160 Czechów „wziętych”na słuch w Palmiarni szalę przeważy.

 • no i super, oświetlenie na pszczynskiej jest rewelacyjne!

 • Gość: Po co ma być jaśniej czyli drożej – Led swoje kosztujeZobaczcie Wiedeń, główne ulice podświetlone w minimalnej formie – jest widno, widać ulice i chodniki – ba to są stare neonówki – nie żadne LEDInna sprawa bezpieczeństwo – tam rowery są na ulicy przykute, tu w biały dzień kradnąRobienie ze zwycięstwa całorocznej choinki to bzdura.
  Jest dość oświetlona…

  owszem ledy są drogie ale przelicz sobie ten koszt w porównaniu z ich trwałością i zużyciem energii, pojedź wieczorem na pszczyńską i zobacz jakie są efekty takiego oświetlenia.

 • …może najpierw niech urzędnicy zajmą się bardziej istotnymi sprawami jak np. naprawa ulic w mieście. Toszecka na odcinku od McDonalda do Jana Śliwki jest tak wyboista że nie da się po tym jeździc.
  Zamiast oświetlać te koleiny wypasionymi oprawami LED-owymi, to może lepiej niech to wyremontują.

 • Prawdziwa Gliwiczanka:
  owszem ledy są drogie ale przelicz sobie ten koszt w porównaniu z ich trwałością i zużyciem energii, pojedź wieczorem na pszczyńską i zobacz jakie są efekty takiego oświetlenia.

  OK – to liczymy.
  Według informacji z artykułu na tym portalu z 25.09.2013r – ” Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. ”

  i dalej:

  ” Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh – po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie.”

  Czyli 1.2 mln/rok podzielone przez 30 tys/rok = 40 lat
  Tak jest – te świecidełka teoretycznie zwrócą się po 40 latach a w praktyce nie zwrócą się wcale.

  Droga Prawdziwa Gliwiczanko – geniuszu intelektu !
  Za 40 lat z tych opraw już nic nie zostanie.
  Powiem więcej – z tych opraw nic nie zostanie najdalej za 17 lat. Już piszę dlaczego.
  Jeżeli sięgniesz do dokumentacji technicznej LED-ów to dowiesz się że trwałość LED-a (pracującego w znamionowych warunkach – m.in stałej temperaturze +25’C wynosi 50tyś godzin. ( to taki parametr fachowo określany jako MTBF czyli Mean Time between Failure)
  A zatem znowu liczymy zakładając średni czas świecenie 8h/dobę.
  50.000h/8h=6250, Rok jak być może wiesz ma 365 dni,
  czyli 6250 / 365 = 17.1 lat – Tyle teoretycznie wytrzymują LEDy. (pracujące w znamionowej temperaturze) Do tego w każdej oprawie jest przetwornica impulsowa która generuje odpowiednią wartość napięcia dla tych LED-ów, a która też jest awaryjna i tych 17 lat nie wytrzyma.
  WNIOSEK KOŃCOWY: Oszczędności po zainstalowaniu tych opraw są zerowe.
  Dotarło ?

 • AndrzejD:
  OK – to liczymy.
  Według informacji z artykułu na tym portalu z 25.09.2013r – ” Na wspomnianym już odcinku ul. Pszczyńskiej koszt modernizacji oświetlenia wyniósł prawie 1,2 mln zł. „i dalej:” Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było na poziomie 160 tys. kWh – po modernizacji ok. 91 tys. kWh. Koszty energii zużywanej do oświetlenia zmodernizowanego odcinka będą zatem niższe o co najmniej 30 tys. zł rocznie.”Czyli 1.2 mln/rok podzielone przez 30 tys/rok = 40 lat
  Tak jest – te świecidełka teoretycznie zwrócą się po 40 latach a w praktyce nie zwrócą się wcale.Droga Prawdziwa Gliwiczanko – geniuszu intelektu !
  Za 40 lat z tych opraw już nic nie zostanie.
  Powiem więcej – z tych opraw nic nie zostanie najdalej za 17 lat. Już piszę dlaczego.
  Jeżeli sięgniesz do dokumentacji technicznej LED-ów to dowiesz się że trwałość LED-a (pracującego w znamionowych warunkach – m.in stałej temperaturze +25’C wynosi 50tyś godzin. ( to taki parametr fachowo określany jako MTBF czyli Mean Time between Failure)
  A zatem znowu liczymy zakładając średni czas świecenie 8h/dobę.
  50.000h/8h=6250, Rok jak być może wiesz ma 365 dni,czyli 6250 / 365 = 17.1 lat – Tyle teoretycznie wytrzymują LEDy. (pracujące w znamionowej temperaturze) Do tego w każdej oprawie jest przetwornica impulsowa która generuje odpowiednią wartość napięcia dla tych LED-ów, a która też jest awaryjna i tych 17 lat nie wytrzyma.
  WNIOSEK KOŃCOWY: Oszczędności po zainstalowaniu tych opraw są zerowe.
  Dotarło ?

  Do mnie dotarło . Ale nie uwzględniłeś tzw. czynnika ludzkiego czyli np. znietrzeźwionych małolatów w golfach II wracających z rynku , którzy jakimś cudem prędzej czy później w latarnię trafią . Obawiam się , ze to skróci żywot latarni w znaczący sposób :-))

 • Andrzejku, nie zakładaj, że przez cały okres użytkowania LED-ów cena energii elektrycznej będzie stała, bo na pewno będzie rosła. Weź też pod uwagę, że na koszt użytkowania oświetlenia wpływ ma nie tylko cena energii elektrycznej lecz również konieczność wymiany żarówek (koszt), którą wykonują pracownicy, którzy za darmo pracować nie będą (koszt). Poza tym pracownicy korzystają z wynajętych za pieniądze zwyżek (koszt), które za darmo nie dojeżdżają (koszt paliwa). Tak więc nowoczesne oświetlenie zwróci się nie za 40 lat, lecz znacznie szybciej.

 • Prawdziwa Gliwiczanka: no i super, oświetlenie na pszczynskiej jest rewelacyjne!

  Widziałaś jego „rewelacyjną” skuteczność w czasie deszczu albo mgły?
  Do oświetlania dróg stosuje się głównie oświetlenie sodowe (pomarańczowe) dlatego, że w świetle lamp sodowych wzrasta ostrość widzenia w kurzu i we mgle. Po prostu taka ich właściwość. Tej właściwości nie posiadają LED-y