„Chcemy prawdziwego budżetu obywatelskiego”. Społecznicy apelują do prezydenta

Ankieta, w której decydujemy, jakie drogi wyremontować z pewnością niewiele ma wspólnego z ideą debaty obywatelskiej. Gliwiczanie zasługują na prawdziwy budżet obywatelski!

– piszą autorzy petycji skierowanej do Prezydenta Gliwic i Rady Miasta. To kolejny głos w dyskusji nad obywatelskim głosowaniem, które co roku wzbudza sporo wątpliwości. Co na to władze Gliwic?

Z petycją wystąpiła grupa młodych społeczników ze środowiska Kawiarni Obywatelskiej – grupy dyskusyjnej poruszającej tematykę gliwicką. Sygnatariusze petycji domagają się m.in. poszerzenia kręgu osób mogących składać wnioski budżetowe (w tym roku byli to tylko radni, Rady Osiedlowe i Młodzieżowa Rada Miasta) oraz zwiększenia kwoty przekazywanej na realizację zadań wskazanych przez mieszkańców.

Prognozowane wydatki Gliwic w 2015 roku wyniosą prawie 1,5 mld zł, a na realizację zadań wskazanych ?bezpośrednio przez mieszkańców? przeznaczono zaledwie 2,5 mln zł. Optymalnym rozwiązaniem byłoby przekazywanie 1% wydatków na zadania bezpośrednio wskazane przez mieszkańców ? w przypadku Gliwic kwota ta wyniosłaby ok. 15 mln zł – wskazują autorzy petycji.

Dla porównania, w Rybniku i Zabrzu przeznaczono na ten cel 3 mln złotych, a w Katowicach, gdzie zwiększenie puli było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Marcina Krupy – 20 mln złotych. Mniej pieniędzy przewidziano w Chorzowie i Bytomiu (odpowiednio 2,4 mln i 2 mln złotych). Autorzy petycji podkreślają też, jako szczególnie bulwersujący, tegoroczny wybór zadań poddanych pod głosowanie mieszkańców. Z 36 wniosków, aż 27 dotyczy remontów dróg lub chodników.

Przygotowane pismo zostało dopiero wysłane do urzędników. Magistrat wstępnie nie mówi „nie” proponowanym zmianom.

Petycja na pewno nie zostanie bez odpowiedzi. Ale czy te postulaty zostaną wprowadzone w życie, tego nie wiem. Trzeba to sprawdzić od strony formalnej, tak aby miało ręce i nogi – komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Jarzębowski przyznaje, że w krótkiej, niespełna trzyletniej historii obywatelskiego głosowania w Gliwicach, nie wszystko funkcjonowało jak należy. Z każdą edycją głosowanie starano się udoskonalić. W tym roku zrezygnowano jednak z określania sondażu mianem „budżetu obywatelskiego”. Pozostał jedynie „Budżet 2016”.

ZOBACZ TEŻ:
Tężnia solankowa, pole do minigolfa, psie wybiegi... Gliwiczanie złożyli wnioski do budżetu obywatelskiego

– Chcieliśmy odejść od tej nowomowy, bo przecież nie jest to odrębny budżet od tego miejskiego – tłumaczy rzecznik prezydenta.

– Jednym z głównych problemów Gliwic jest brak debaty publicznej. Jeśli w Ratuszu jest ktoś, kto chce podjąć jakieś działania to nie wiemy o tym, ponieważ dzieje się to za zamkniętymi drzwiami. Dzisiaj rozesłaliśmy naszą petycję, dajmy sobie kilka dni na sprawdzenie jaki będzie odzew. Nie ukrywamy, że bardzo liczymy na wsparcie radnych. Nam naprawdę nie chodzi o prowadzenie wojny z tzw. „ratuszem”, liczymy że nasza petycja uruchomi decydentów w ratuszu, chętnie w tym wszystkim pomożemy – podkreśla Bartosz Rybczak, jeden z inicjatorów apelu.

Co ciekawe, petycja połączyła osoby kojarzone z różnymi opcjami politycznymi. Rybczak startował w ostatnich wyborach samorządowych z listy komitetu „Gliwiczanie” Dariusza Jezierskiego, Andrzej Wawrzyczek z Platformy Obywatelskiej, a Petros Tovmasyan reprezentował Koalicję dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Z pełną treścią przygotowanego pisma można zapoznać się tutaj.
(msz)


Głosowanie nad budżetem partycypacyjnym w założeniu pozwala na zwiększenie udziału mieszkańców w decydowaniu o miejskich wydatkach. Pomysł zrodził się w w 1989 roku w brazylijskim Porto Alegre. Takie rozwiązanie szybko zyskiwało na popularności. Do Polski dotarło jednak dopiero w 2011 roku. Wówczas na wprowadzenie takiego budżetu zdecydował się Sopot. Wkrótce podobne działania zaczęły podejmować kolejne samorządy.
Sortuj wątki:   od najnowszych   |  chronologicznie  |  najwyżej ocenione
Analityk
Analityk

Dobry dowcip dziś przeczytałem . ……………………. ???………………………..Społecznicy apelują do Frankiewicza……………..???…………………………a gdzie dowcip ???…………………………Apelu wysłuchał i posłuchał.

PG
PG
zgadzam się w pełni, też nie rozumiem czemu na liście do głosowania budżetów obywatelskich są głównie remonty nawierzchni, to jest w obowiązku miasta i zdm-u aby dbać o infrastrukturę miejską a po drugie co mnie obchodzi głosowanie nad jakimś chodnikiem na drugim końcu miasta, to tylko sztuka dla sztuki jak nie ma na liście nic sensownego tylko same remonty chodników to jasnym jest, że głosują na siebie tylko zainteresowane dzielnice i jaki to ma w takim razie związek z budżetem obywatelskim? płacimy podatki, miasto ma za nie budować i remontować chodniki a nie poddawać pod głosowanie 140tys uprawnionych mieszkańców jakiś… Czytaj więcej »
HA HA HA
HA HA HA

Dla mnie to typowa ratuszowa ustawka.Wawrzyczek,Tovmasyan ? Przecież to *** Frankiewicza.Ustawka ma na celu pokazanie naiwnemu plebsowi ludzkie oblicze pana.Pan śmiejąc się od ucha do ucha apelu wysłucha.I da.Niech plebs ma.Coś mu się da.Da ale tylko to co od początku założył Franek mistrz układanek; układając ustawkę.

Petros Tovmasyan
Petros Tovmasyan

Tu jest link to petycji, ruszyliśmy kilka godzin temu, potrzebujemy promocji – prosimy o wsparcie! Jakby ktoś chciał nam pomóc w tego rodzaju akcjach, piszcie do mnie ptovmasyan@gmail.com

Chcemy zrobić coś dobrego dla Gliwic, proszę o pomoc w promocji http://zmienmy.to/petycja/chcemy-prawdziwego-budzetu-obywatelskiego-w-gliwicach/ ?

"Frenki goł tu Holiłud"
"Frenki goł tu Holiłud"
Gliwicki budżet obywatelski już (teraz)nawet z nazwy obywatelskim nie będzie.A był i jest tak obywatelski,jak onegdaj Milicja.To budżet HAŃBY !!! Z której strony bym go analizował ,to kpina z obywatela oraz poniżenie.Sama kwota porównując wielkości wpływów do kasy miejskiej na jednego mieszkańca sadowi bogate ponoć Gliwice na szarym końcu stawki miast polskich.Typowanie do glosowania ustawowych zadań magistratu scedowanych „do wyboru plebsu”zakrawa na kpinę.Podobnie wakacyjny okres głosowań.”Siła głosu”obywateli ze względu na różną w poszczególnych osiedlach gęstość zaludnienia też nie ma nic wspólnego z obiektywnym głosowaniem.Reasumując.Kolejny raz biernemu wyborczo miastu Frankiewicz pokazuje gdzie się zgina dziób pingwina.Pokazuje słusznie.Mając jako odbiorców ubezwłasnowolnionych lenistwem… Czytaj więcej »
Do PG
Do PG

Kiedy byles ostatni raz na gliwickich placach zabaw? Szlak takich miejsc mam w malym palcu. Mam dwojke kilkulatkow i do koloru do wyboru, krotko mowiac mamy gdzie sie bawic. Jezeli szukasz placu zabaw dla doroslych to szukaj na obrzezach miasta.

Petrarka
Petrarka

Ciekawe, bo te które są wyglądają jak miniatury a Gliwice co roku jak jakiś nędzarz ubiegają się o darmowy plac zabaw od Nivea. Pazerność czy jednak bieda?

PG
PG

po pierwsze jestem kobietą po drugie, nie będę z dzieckiem jeździć na drugi koniec miasta na plac zabaw i nie wiem jak obszerne masz małe palce ale placów zabaw z prawdziwego zdarzenia brakuje a na pewno są bardziej odpowiednie do inicjatywy obywatelskiej niż chodniki na zadupiach.

A
A

no proszę. a koło mnie nie ma ani jednego placu zabaw. matki nie spotykają się z dziećmi. dzieci z dzielnicy nie mają okazji sie poznać. więc jednak nie wszędzie te place są . chociaż faktycznie niektore sa na prawdę bardzo fajne, aż pozazdrościć. my musimy wsiadać w auto i jechac :do obcych” tym samym nie poznając żadnych kolegów w okolicy :(

I jeszcze jedno Do PG
I jeszcze jedno Do PG

To prawdziwie egoistyczne i pozaspoleczne stanowisko w kwestii remontu czy budowy jak piszesz dla kilkuset osob chodnika czy drogi.przeciez oni tez placa podatki,a ten chodnik pod ich domem,to moze poczatek i koniec swiata,w ktorym zyja,zatem wybacz… wysmiewasz innych, a sam … eh szkoda gadac.

PG
PG

no tak, wszystko jasne, czyli to twój chodnik mają wyremontować kosztem wszystkich obywateli. najwyraźniej nie zrozumiałaś co napisałam, to ci przetłumaczę trochę prościej, może się uda: chodniki i nawierzchnie dróg powinny być remontowane przez miasto a nie w formie inicjatywy obywatelskiej tylko w ramach jego podstawowych obowiązków utrzymania infrastruktury miejskiej o formę chodzi a nie o twój chodnik, co do wyśmiewania też nie trafiłaś, pisałam bardzo poważnie i na temat, żadnego wyśmiewania w poście nie ujęłam. proszę zdradź ten szlak genialnych placów zabaw w naszym mieście, wiele osób zapewne się z nim chętnie zapozna.

Iksik
Iksik

Wy piszecie spolecznicy. A dla Frankiewicza to oszolomy, awanturnicy i szantazysci, którzy maja czelnosc domagać się czegokolwiek od władz Gliwic i których działania szkodzą temu miastu, zakłócając harmonijny jego rozwój trwajacy nieprzerwanie od 22 lat itd.

Ampuła
Ampuła

Czyli stoliczek kawusiowych „społeczników” doniósł pomysła boldem,
że chce od magistratu dostać kawałek budżetowego torciku do konsumpcji.
A pogonić towarzystwo z urzędowych schodów, a z okna puścić za nimi skrzydlate origami z tego pisemka! Jeszcze tego brakowało, żeby samorząd wybrany przez ogół mieszkańców dzielił się pieniędzmi z klubokawiarnianymi bohemami niewybranych. Chcesz się społeczniczyć? Kto ci broni – wstań od kawusi, idź i rób ludziom dobrze, ale za własne.

A łup ma
A łup ma

Gratuluję ostrego pióra i erudycji. Tylko po co to? Czyżby w obronie etaciku?

Ampuła
Ampuła

Erudycji? Etaciku!? Kto ci ku… Naopowiadał… Ja na śmieciówce jestem kelnerem w tem to lokalu, gdzie aktyw społeczniczy kawusiuje, a czytuję tylko meni jako mój elementarz w robocie. No i podsłuchałem, jak z nudów, między rolowaniem serwetek sygnetem herbowym a lajkowaniem na fejsie słitfoci, w bohemie rozspołecznikowanej wezbrało się przejść ode słów do czynów, czyli napisać prośbę o pieniądze. Nie do babci ze Sztumu. Nie do szwagra w stanie Chicago. Do prezydenta miasta, w którym stoi ich stolik.

black_horse
black_horse
Wszystko pięknie ładnie. Tylko po co urzędasom moje dane osobowe, łącznie z adresem i numerem PESEL ? To są dane osobowe chronione ustawą o ochronie danych osobowych. W formularzu nie jest podane kto administruje tymi danymi, jak można uzyskać wgląd w te dane i na jakich zasadach można je stamtąd usunąć. Jaką mam gwarancję że za pół roku ktoś tymi danymi nie będzie kupczył ? A za rok przyjdzie mi kredyt do spłacania. To nie jest matrix, takie rzeczy dzieją się naprawdę. A w temacie: miasto jest tak zapuszczone, że 150 mln zł i 300 pozycji na liście propozycji byłoby… Czytaj więcej »
Pytek
Pytek

Po co te zbędne przecież dane ? Po co głosowanie w okresie wakacji ? Odpowiesz sobie sam czy mam wnuczka o komentarz z odpowiedzią poprosić ?

fez
fez

To takie samo głosowanie jak „konsultacje” w sprawie Podium organizowane 1-2 tygodnie przez Świętami Bożego Narodzenia. Można się spodziewać podobnej frekwencji.
Jakie są przeciwwskazania do organizacji tego np. w październiku? Dlaczego głosowanie nie może trwać miesiąc? Urzędnicy potrzebują aż pół roku na przeliczenie głosów, a po 2 tygodniach serwery UM ulegają przeciążeniu pod wpływem ilości głosów?

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

… „Kawiarnia Obywatelska” i jakies tam jej srodowisko – bo sie ze..ram ze smiechu. Ta pijcie sobie kawuske z mleczkiem i browarka jakiego i gadajcie dalej „o d.pie Maryny”. Trzeba bylo wziac udzial w wyborach i glosowac jak przystoi a nie na d..ach siedziec. Teraz to sobie mozecie do kawiarnianej serwetki poplakac – spolecznicy sie znalezli. „Kawiarnia Obywatelska”, „inicjatywy obywatelskie”, „grupa spolecznikow” – spadajcie gown..rze, bo tylko tak to mozna okreslic, spadajcie …

**** uspokuj się bo ci zyłka pęknie

ex-activist
ex-activist
To dziwne ale to towarzystwo miało zaledwie 2 spotkania kawiarniane i występuje pod różnymi nazwami. Raz to jest „Kawiarnia obywatelska” a teraz petycję firmuje „Wolne Miasto Gliwice”: http://zmienmy.to/ludzie/15025_wolne_miasto_gliwice/ Wolne od czego? Najśmieszniejsze jest, że ci znani z autoreklamy aktywiści nie mają efektów w działaniach publicznych i chyba nie zamierzają mieć bo „aktywują się” według prymitywnego schematu, który z góry zakłada bicie piany dla samego bicia piany: http://partycypacjaobywatelska.pl/technika/kawiarnia-obywatelska/ Jak czytam ich oportunistyczną deklarację, że nie wojują z ratuszem, to mam łzy w oczach. Ratusz od lat ma mieszkańców w głębokiej pogardzie, czego pierwszym z brzegu dowodem jest właśnie ten nieszczęsny Budżet… Czytaj więcej »
Petros Tovmasyan
Petros Tovmasyan

nowym? gościu, pracujemy społecznie w Gliwicach od 10 lat, zrobiliśmy kilkadziesiąt różnych inicjatyw dla mieszkańców, co roku ściągamy do miasta kilkuset-tysięczne dotacje z UE, po co ten hejt?

ex-activist
ex-activist
Próbuję znaleźć jakiś ważny tekst programowy napisany przez… pana, niestety widzę, że jest pan strasznie zarobiony na Twitterze i dotąd nie miał czasu. Ale chętniej znalazłbym jakiś ewidentny, materialny dowód pańskiej efektywności. A znajduję tylko taką reklamę: http://frankiewicz.pl/portfolio/petros-tovmasyan# Dużo funkcji pan piastuje (poza pracą zawodową?) – może pan wymienić, które z nich pro bono? A może pan żyje z bycia aktywistą? Wie pan, sprawdziłem linki, którymi się pan pochwalił. Dwa nie działają, a pozostałe pokazują, że jest pan oblatany w pozyskiwaniu publicznych środków na tzw. „projekty”, które służą właściwie tylko tym, którzy je wymyślają. Bardzo to wszystko jest abstrakcyjne, niematerialne.… Czytaj więcej »
Petros Tovmasyan
Petros Tovmasyan

polecam:

http://nowyobywatel.pl/2015/01/07/kto-zablokowal-bezplatna-pomoc-prawna/

http://jagiellonski24.pl/2013/12/03/tovmasyan-rewolucja-ruchow-miejskich/

http://jagiellonski24.pl/2014/01/03/tovmasyan-oddajcie-nam-bazary/

http://jagiellonski24.pl/2013/09/03/metropolie-przyszloscia-polski/

wreszcie to:

http://osom.org.pl/ogolne-wyglad/103-chcemy-prawdziwego-budzetu-obywatelskiego-w-gliwicach

ogólnie polecam więcej czytać, jak chce Pan ze mną pogadać to zawsze we wtorki przyjmuję nieodpłatnie ludzi, których nie stać na prawnika, robię to od 2 lat, zapraszam pogadamy sobie. Ale wtedy musiałby Pan się ujawnić, a przecież wylewać jad jest dużo prościej anonimowo.

Petros Tovmasyan
Petros Tovmasyan

niech Pan się nie oszukuje, dziś już nie ma prawdziwej anonimowości w sieci, proszę ostrożniej wylewać jad http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2650539008

3XTak
3XTak

Pracujecie społecznie ? Trzeba było społecznie swoje plakaty wyborcze pozdzierać.

3XTak
3XTak

Komentarz jako polemikę kierowałem do @ Petrosa nie do @ex-activist

ex-activist
ex-activist
@Petros Tovmasyan Nie ma pan się czym pochwalić? Nie jestem ciekaw pańskiej twórczości publicystycznej, która, co tu dużo mówić, nie jest ani oryginalna ani odkrywcza – bardziej przypomina recykling tekstów lepszych autorów. Takie podpinanie się pod aktualne trendy przez karierowiczów też dobrze znam. Próbuje mnie pan zastraszyć? Jeżeli uważa pan, że ma powód, to droga wolna, niech pan wystąpi do wymiaru sprawiedliwości o udostępnienie moich danych. W uzasadnieniu proszę napisać, że anonimowy internauta nie doprosił się od pana przedstawienia autentycznych zysków społeczności miasta, których byłby pan autorem. — RED: Przypominamy, że artykuł dotyczy petycji w konkretnej sprawie, a nie analizy… Czytaj więcej »
Petros Tovmasyan
Petros Tovmasyan

trzeba nie mieć godności żeby anonimowo obrażać ludzi, a jak chce Pan poznać czym się zajmuję i czy jestem potrzebny, proszę wysłać mi maila pod nazwiskiem, dostanie Pan na pocztę sprawozdania i instytucji w których pracuję, oceni Pan czy są jakieś autentyczne zyski.

Cokolwiek robię, nie wstydzę się własnego nazwiska jak Pan.

ex-activist
ex-activist
Redakcja mi wybaczy. Zboczenie z głównego nurtu zapłodnił pan działacz Tovmasyan, który jak widzę samobójczo brnie do konfrontacji. Jak chce, to spotkamy się w sądzie, ale z tego co widzę, to obrażanie anonimowego obywatela przychodzi mu równie łatwo jak „cwelowanie” mieszkańców Gliwic. Dla każdego społecznika borykającego się z niechęcią ratusza do pomocy w działalności wykraczającej poza urzędniczą konieczność i dla zwykłego obywatela, który tej strukturalnej niechęci doświadcza musi być szokiem, że ten pan nie jest w stanie publicznie przedstawić swoich osiągnięć tylko atakuje groźbami i wymusza chronione dane osobowe w celu rzekomo prywatnej informacji na temat jego publicznej działalności. I… Czytaj więcej »
podpis
podpis

Jak żyję 60 lat nie wiedziałem, że w moich Gliwicach jest MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA. Kto wie co to za stwór? Kto się na nią składa i z czego?

A propozycje wykorzystania budżetu? Krótko KPINA z mieszkańców.

Mało wiesz.Właśnie jej szef „okularek” namaszczony przez Frankiewicza na swojego następcę został radnym.

AntySystemowiec
AntySystemowiec
http://info-poster.eu/wp-content/uploads/2012/09/Gliwice-Strefa-Sukcesu1.pdf Znienawidzony przez większość Polaków SYSTEM AntySpołeczny ma swój początek w Samorządach! Nikt oprócz mnie w ogóle nie porusza tej kwestii. Tak jakby ona nie istniała,jakby była obok ,jakby była czymś pozytywnym. Tak nie jest. Coraz bardziej widać że ta niezauważalność jest na rękę także PRZECIWNIKOM SYSTEMU. Kukiz, Korwin Mikke,Kowalski czy Braun pomijają ten fakt. Dlaczego skoro o każdej porze dnia czy nocy jestem w stanie udowodnić że SAMORZĄDY są częścią Systemu i tkwią w nim niczym doskonale oliwione łożyska? Wiecie co myślę? Myślę że tylko gadką oni chcą ten System obalić pomijając Samorządy gdyż duża część antysystemowców tkwi w… Czytaj więcej »
ja234
ja234

Ta cała kawiarnia obywatelska to grupa 4 osób( może są powiązani z kimś tam tędy owędy, ale oczywiście cicho sza)…petycje napisali…przed wyborami trzeba było być aktywnym i działać…petycja w koszu wyląduje i tyle.

MaX von Tretuar
MaX von Tretuar

Spryciula z tego Franka.Obowiazki miasta scedować na budżet obywatelski.W ten sposób zaoszczędzone 1,5 banki piechotą nie chodzi.Zamiast umywalki w przedszkolu,sraczyka w szkole,placu zabaw na osiedlu czy nawet np.strzelnicy sportowej odnowię wam chodnik.Spryciula z tego Franka,ale choćby nie wiem jak się wytężał to bankructwa związanego z halą nie udźwignie.Tati to ciężar.