Czternastu chętnych do budowy DTŚ-ki w Gliwicach. Zobacz wizualizacje

Ponad 244 mln zł – na tyle opiewa najkorzystniejsza oferta na budowę pierwszego gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej.

W środę otwarto oferty w przetargu. Najtaniej swoje usługi wyceniła firma Skanska S.A. Z kolei najdroższą ofertę, opiewającą na prawie 342 mln zł, złożyło konsorcjum, którego liderem jest firma MSF Engenharia Lizbona.

– Wszystkie oferty będą teraz sprawdzane. Rozstrzygnięcie przetargu planujemy na czerwiec. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to roboty rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku – informuje nas Danuta Żak, z Drogowej Trasy Średnicowej S.A.

Pierwszy gliwicki fragment “średnicówki” będzie miał 2,8 km długości.

Rozpocznie się przy granicy z Zabrzem, a skończy na ul. Kujawskiej. Na tym odcinku zaplanowano m.in. most w ciągu DTŚ nad autostradą A1 i Kłodnicą oraz wiadukt nad torami PKP.

Kto za to płaci?

.
Budowa DTŚ finansowana jest w większości przez państwo – poprzez subwencję (12,5 proc. z tej subwencji musi wyłożyć miasto), którą Gliwice otrzymają z budżetu państwa oraz poprzez kredyt Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zaciągnięty przez rząd. Dodatkowo, 75 mln euro udało się uzyskać ze środków unijnych.

Sortuj wątki:   od najnowszych | chronologicznie | najwyżej ocenione
GastARB-ajter
GastARB-ajter

Małe w Gliwicach wygrywa Duda i Szostak Duże Skanska “i tak nam dopomoż Bóg” w czasach władania Frankiewicza.”Na wieki wieków Amen”

Nowy85
Nowy85

…i kolejna osoba, która uwzięła się na Frankiewicza…Ludzie co to ma być!!!

Echelon
Echelon

I bardzo ładnie :) Oby obyło się bez zbędnych odwołań od przetargu, a DTŚka została szybko wybudowana, zanim pojawi się jakiś beznadziejny cwaniak referendalny i wszystko zniszczy.

gliwiczanin
gliwiczanin

Gliwiczanie nie pozwola zrobic ze swego miasta getta. DTS na pewno nie przetnie centrum Gliwic. A pomyslodawcy tego barbarzynstwa odpowiedza przed sadem. Dlatego tak bardzo boja sie oddac wladze.

dav
dav
Nowy85: …i kolejna osoba, która uwzięła się na Frankiewicza…Ludzie co to ma być!!! Tak oczywiście uwzięła się…. Chyba nie ma drugiego dużego miasta w Polsce w którym szykuje się kolejne referendum. Prezydent jest świetny tylko 15 tys mieszkańców ma problemy z głową. Zastanówcie się trochę. Po prostu Frankiewicz nie dba o pewną grupę mieszkańców. Często o tych najsłabszych. Przykładem niech będzie szkoła na Ziemowita. To jest skandal, przez duże S! Dtś akurat popieram w 100%. Likwidacja tramwaju, niech mu będzie. Za to zamykanie szkół, zmuszanie dzieci niepełnosprawnych do nauki w nieludzkich warunkach, budowa podium, brak wizji komunikacji miejskiej i nieudolność… Czytaj więcej »
Echelon
Echelon

gliwiczanin: Gliwiczanie nie pozwola zrobic ze swego miasta getta. DTS na pewno nie przetnie centrum Gliwic. A pomyslodawcy tego barbarzynstwa odpowiedza przed sadem. Dlatego tak bardzo boja sie oddac wladze.

Póki co to wy ciągle przegrywacie w sądach w sprawie waszych pomówień. Zacznijcie składać wnioski do sądu bo te wasze obiecanki zaczynają się nudne robić.

GastARB-ajter
GastARB-ajter

GastARB-ajter: Małe w Gliwicach wygrywa Duda i Szostak Duże Skanska “i tak nam dopomoż Bóg” w czasach władania Frankiewicza.”Na wieki wieków Amen”

A skąd tyle minusów? Z końcowym efektem przetargowych ofert , ich realizacją przez panów DiSz mamy codzienna “przyjemność” potykajac się codziennie na gliwickim Rynku,taplajac w błocie starego miasta.A Skanska to estakada,basenw Sosnicy,Podium ,DTśka.Jeśli napisałem coś żle,coś pomyliłem-poprawcie, sprostujcie.

antyfan
antyfan

Najniższa, i najwyższa oferta z marszu powinna być odrzucana.
Tak jak ma to miejsce w cywilizowanych krajach.!

sceptyczny po czterdziestce
sceptyczny po czterdziestce

gliwiczanin: Gliwiczanie nie pozwola zrobic ze swego miasta getta. DTS na pewno nie przetnie centrum Gliwic. A pomyslodawcy tego barbarzynstwa odpowiedza przed sadem. Dlatego tak bardzo boja sie oddac wladze.

po**** Cię?

znafca
znafca

antyfan: Najniższa, inajwyższa oferta z marszu powinna być odrzucana.
Tak jak ma to miejsce w cywilizowanych krajach.!

Dokładnie. A potem są pękające autostrady, upadający podwykonawcy bo im się nie płaci. W Świętochłowicach DTŚ ka też była budowana za najniższą cenę, i jak ta droga tam wygląda po kilku latach, powinna być natychmiast zamknięta i wybudowana od nowa. A Echelony, Baśki, Megi i inni biją brawo, szczególnie jak są jakieś demokratyczne procedury wszczynane. Czas się obudzić !!!

Jacek_P
Jacek_P
GastARB-ajter: A skąd tyle minusów?Z końcowym efektemprzetargowych ofert , ich realizacją przez panów DiSz mamy codzienna “przyjemność” potykajac się codziennie na gliwickim Rynku,taplajac w błocie starego miasta.A Skanska to estakada,basenw Sosnicy,Podium ,DTśka.Jeśli napisałem coś żle,coś pomyliłem-poprawcie, sprostujcie. Ja również tego nie rozumiem. Przecież nawet ZDM, albo inna siła władająca mówiła, że remont ul. Wieczorka i Dolnych Wałów jest dzielony na odcinki, by unikać przetargu. No i mamy tu kostkę taką, tam siaką… Zapytania ofertowe pewnie wysłane do dwóch firm ( 1. Krzak, 2. Krzak i gałązka ) tak by za dużo firm o tym nie wiedziało i nie wygrał ktoś… Czytaj więcej »
kszyh0
kszyh0

GastARB-ajter: Małe w Gliwicach wygrywa Duda i Szostak Duże Skanska “i tak nam dopomoż Bóg” w czasach władania Frankiewicza.”Na wieki wieków Amen”

Moim zdaniem SKANSKIEJ nie można niczego zarzucić. W naszym mieście dobrze się wywiązuje z umów. Jest dużą firmą z doswiadczeniem. Wzorowo wykonali obwodnicę Siewierza oddając ją przed czasem.

znafca-expert
znafca-expert

antyfan: Najniższa, inajwyższa oferta z marszu powinna być odrzucana.
Tak jak ma to miejsce w cywilizowanych krajach.!

Tu nie skacze Małysz !
Choć to też skok na ..kasę.

Silesian
Silesian
Jak Ty na wszystkich forach to samo, to ja tu też Ci odpowiem: Nie ma takiego kraju w UE, który miałby regulację o odrzucaniu skrajnych ofert: rzeczywiście po katastrofie mostu Niemcy zaostrzyli kryteria w kierunku szerokiego badania oferty (czyli nie tylko cena się liczy), ale: weszła w życie dyrektywa UE dotycząca zamówień publicznych ? dyrektywa klasyczna (2004/18/EC)utrzymująca podstawowe kryteria udzielenia zamówienia: 1. najniższa cena lub 2. najbardziej korzystna pod względem ekonomicznym. Dyrektywa zobowiązuje również zamawiającego do określania wag przypisanych poszczególnym kryteriom (art. 53). W przypadku, gdy określenie wag poszczególnych kryteriów nie jest możliwe, zamawiający jest zobowiązany do ułożenia listy kryteriów… Czytaj więcej »
Silesian
Silesian
Wasze demokratyczne procedury mają takie szerokie poparcie, jak szeroka jest Kłodnica. Życzę szczęści przy zbieraniu podpisów – temat tramwaj był na topie…. a teraz z czym pójdziecie do ludzi? Z DTŚką? czy strefami płatnego parkowania – które nie zostały uchwalone? Proponuję Frankiewicza oskarżyć o naruszanie wiecznego spoczynku pochowanym na starówce… znafca: Dokładnie. A potem są pękające autostrady, upadający podwykonawcy bo im się nie płaci. W Świętochłowicach DTŚ ka też była budowana za najniższą cenę, i jak ta droga tam wygląda po kilku latach, powinna być natychmiast zamknięta i wybudowana od nowa. A Echelony, Baśki, Megi i inni biją brawo, szczególnie… Czytaj więcej »
łowcy.b
łowcy.b

“…zobacz wizualizacje…” jakby to tak jakby już była.

mieszkaniec
mieszkaniec
DTŚ-ka jest potrzebna choć przebieg budzi pewne zastrzeżenia.Mój niepokój budzi tu język wpisujących się gdzie zaczyna dominować podział na My i Wy.Do tego doprowadził w moim przekonaniu Pan Prezydent który nie potrafi rozmawiać z mieszkańcami i przekonać ich merytorycznymi argumentami a słyszeć można z jego ust takie określenia jak demagogia,chamstwo itp. Nie chcę tu wchodzić z nikim w polemiki ale zadać jedno proste pytanie które po tylu latach rządzenia mam prawo zadać Prezydentowi.Gdzie jest obiecana obwodnica?Jest to niespełniona od wielu lat obietnica.Nasz Prezydent jest wytrawnym graczem dlatego wie iż najlepszą obroną jest atak.Będzie dużo mówić o DTŚ-ce pomijając sprawę rozwiązywania… Czytaj więcej »
Silesian
Silesian

Tu trzeba się zgodzić….
jest e więcej takich spraw… hala do Curlingu, hala dla Balcerkowiczów, węzeł przesiadkowy, zabieganie o remont Dworca PKP…

mieszkaniec: wo zadać Prezydentowi.Gdzie jest obiecana obwodnica?Jest to niespełniona od wielu lat obietnica.Nasz Prezydent jest wytrawnym graczem dlatego wie

Xsenofob
Xsenofob

GastARB-ajter: A skąd tyle minusów?

Nie wiesz, że dzisiaj w UM pracowali do 16.00 ? Potem już nie stawiali minusów.

Reflex
Reflex

Poprowadzenie takiej trasy przez centrum miasta i obok parku Chopina i palmiarni, które ulegną degradacji to zbrodnia!

żólta kartka
żólta kartka

A który to akwen na pierwszej wizualizacji,wizualizacji którymi to “słusznie słyną dziś Gliwice przecięty zostanie “wstęgą szos,miedzą pól złoconych”….Pytam poważnie,bo nie rozpoznałem miejsca gdzie w przyszłości o wypoczynku nie bedzie mowy.

SG
SG

Ładne pomysły na. I jak zazwyczaj wizualizacje. W tym gliwicka władza jest mocna. Budujemy zamki na piasku a ludziom sprzedajemy ładne obrazki. Miasto mimo tego brudem i brakiem estetyki ocieka. Może i tutaj jakaś wizualizacja? Jak mogłoby być, a i tak nie będzie…

j23
j23

byle prędko z tą dtś.

Para
Para

antyfan: Najniższa, inajwyższa oferta z marszu powinna być odrzucana.
Tak jak ma to miejsce w cywilizowanych krajach.!

nie TAK SZYBKO , bo szybciutko to pojawiają sie dodatkowe utrudnienia , roboty dodatkowe , badanie , ekspertyzy i wiele takich cudactw w efekcie których najtańsza staję się najdroższą – ale jest już za późno . I tak to funkcjonuje od lat !!

Echelon
Echelon

Skąd tyle minusów? Proste – większość ludzi nie zgadza się z waszymi poglądami, i chce żyć spokojnie w Gliwicach nie opanowanych przez bandę krzykaczy.

wpDiscuz