Dzień Flagi bez flagi. PKP i Poczta Polska nie pamiętały o święcie, a wszystkich zawstydził… kebab bar

Patrząc na wyremontowaną niedawno frontową elewację siedziby władz Gliwic, trudno się zorientować, że mamy jakieś święto.

Obok głównego wejścia skromnie powiewają dwie, ledwie widoczne flagi, na dodatek przysłonięte przez tymczasowy, blaszany pawilon.

– Wygląda jakby urzędnicy zapomnieli o Święcie Flagi. Może wszyscy wyjechali na majówkę i nie było komu zadbać o godny wystrój urzędu?

– zastanawia się jeden z Czytelników, który odwiedził we wtorek naszą redakcję.

Oddalona o zaledwie 200 metrów siedziba spółki Fluor wygląda zupełnie inaczej. Można? Można.

Gmach budynku magistratu i tak nie wypada najgorzej. Na budynku Poczty Polskiej vis-à-vis Urzędu Miejskiego nie ma NIC. Najwyraźniej władze spółki Skarbu Państwa nie czują się w obowiązku zadbania o dekoracje oddziału przy głównej ulicy w mieście.

Prawdziwą kompromitacją jest wygląd niedawno wyremontowanego budynku dworca Polskich (sic!) Kolei Państwowych, na którym o godzinie 16.00, 2 maja nie widzieliśmy ANI JEDNEJ flagi.

Sprawdziliśmy też jak prezentuje się budynek ratusza. Skromnie, ale tu przynajmniej pamiętano o święcie.

Niestety, tylko z jednej strony.

Kiepsko wygląda też sama ulica Zwycięstwa, gdzie flagi pojawiły się na pojedynczych sklepach, bramach i gdzieniegdzie na oknach.

Wszystkich zawstydzić powinien jednak wygląd baru z… kebabem przy ul. Wyszyńskiego!

Szefostwo poczty i kolei powinno się uczyć.

Przypomnijmy, wprowadzony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest zawsze 2 maja, między świętami państwowymi, 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

Dodaj komentarz

92 komentarzy

avatar
3000
Sortuj wątki:   od najnowszych | chronologicznie | najwyżej ocenione
ja234
ja234

No a może powodem braku flagi jest to, że NIE jest to święto państwowe. Wywieszenie flagi zależy od chęci.
Jakkolwiek flaga powinna być już od 1 maja, szczególnie na urzędach.
Poczta i dworzec to nie urzędy.
Natomiast flaga na UM jest, że schowana i na wstecznym…więcej nie można oczekiwać po urzędasach.

Bajtek
Bajtek

Po pierwsze, to że nie ma obowiązku, nie znaczy, że urzędnicy nie powinni zadbać o wygląd państwowych siedzib, w których pracują i dzięki państwu mają robotę. Kwestia poczucia przyzwoitości, skoro nie ma tematu patriotyzmu. Po drugie, wczoraj było święto państwowe i jutro jest święto państwowe. Nikt dzisiaj flag nie ściągał i pewnie nikt na jutro już nie zainstaluje, chyba, że po lekturze tego tekstu.

Latarania Uliczna
Latarania Uliczna

Robotę mają dzięki państwu, który sypie NASZĄ kasą. Taki drobny szczegół o którym warto ciągle pamiętać.
PAństwo nie ma nic więcej niż to co wpłacą podatnicy

karp
karp

Najpierw czytamy, później piszemy:
“Urząd pocztowy – jednostka organizacyjna sieci pocztowej (również budynek), placówka pocztowego operatora publicznego (krajowego), w której można skorzystać w pełnym zakresie z pocztowych usług powszechnych.”

Jan
Jan
W przepisach nie ma takiego pojęcia jak “urząd pocztowy”, a definicja skopiowana z Wikipedii (w dodatku bez podania źródła, czyli niezgodnie z prawem autorskim) nie ma znaczenia prawnego. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, flagę podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe m.in. państwowych jednostek organizacyjnych. W polskim prawie brak definicji tego pojęcia, jednak orzecznictwo sądów wskazuje, że pod pojęciem państwowej jednostki organizacyjnej należy rozumieć także spółki prawa handlowego tworzone przez Skarb Państwa. W związku z tym Poczta Polska jako jednoosobowa… Czytaj więcej »
ja234
ja234
Jan, mylisz się, na stronie internetowej poczty polskiej czytamy, że “Po II Wojnie Światowej sieć pocztowo–telekomunikacyjną tworzyły jednostki eksploatacyjne. Działały one na podstawie rozporządzenia kierownika resortu komunikacji, poczt i telegrafów z dnia 1 sierpnia 1944 roku o uruchomieniu poczty, telegrafu i telefonu na wyzwolonych terenach centralnej Polski. Dzieliły się na placówki pocztowo–telekomunikacyjne oraz jednostki techniczne. Placówki pocztowo–telekomunikacyjne zajmowały się bezpośrednią obsługą klientów. Ze względu na zakres wykonywanych usług podzielono je na: urzędy i ich oddziały, agencje, pośrednictwa oraz kioski. Urzędy wykonywały pełen zakres usług przewidzianych dla jednostek eksploatacyjnych PPTiT. Do obsługi w zakresie służby nadawczej domów towarowych, targów i zjazdów… Czytaj więcej »
Jan
Jan

Co do tego czy się mylę – z prawnego punktu widzenia nie ma takiego pojęcia jak “urząd pocztowy”. Definicja na Wikipedii czy informacja na stronie internetowej nie są wiążące prawnie. Prawo pocztowe wyróżnia jedynie pojęcie placówki pocztowej.

Co do tego, że Poczta Polska powinna mieć wywieszoną flagę RP, to się zgadzam, napisałem przecież o tym na końcu…

ja234
ja234

Nie zawsze jest wymagane przepisem prawnym nazewnictwo. Czasem wystarczają normy zwyczajowe i tak jest w przypadku nazewnictwa poczty.

Jan
Jan

Co do “względów przyzwoitości” to tak. Ale pamiętaj, że dyskusja dotyczy tego czy Poczta Polska ma obowiązek flagę wywieszać. Dlatego rozpatrujemy to na gruncie obowiązujących przepisów, a nie dobrej woli czy powszechnego traktowania poczty jako urzędu.

obcy
obcy

**** poczta państwowa to nie urząd a jak sie nazywa poczta niemiecka czy polska .*****

Jaś
Jaś

Ja234 jak zwykle nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz

gliwiczaninek
gliwiczaninek

a tyle niby zdeklarowanych patriotów a własnie w takie świeta widać jak to jest z tym polskim patriotyzmem

REX
REX

Ludzie, ale w czym problem, czujesz się Patriotą, Polakiem, to powieś w swoim oknie flagę, nie wyżywaj się,jak wyżej padło słowo, na “urzędasach”. Sami szukacie sobie problemów, jak na prawdziwych Polaków przystało. Żenada.

Bajtek
Bajtek

Kwestia wywieszenia flagi na budynku państwowej instytucji nie jest prywatną sprawą urzędnika, tylko jego psim obowiązkiem.

Ampuła
Ampuła

Która osoba zatrudniona w urzędzie czy instytucji państwowej ma w zakresie obowiązków wpisane wywieszanie flag?

Kabaret Mądrego Niepokoju
Kabaret Mądrego Niepokoju

Mądrego to aż miło posłuchać .

eme
eme

Administrator budynku?

ja234
ja234

Pracownik gospodarczy lub inny pracownik na polecenie przełożonego ma wywiesić flagę. Ewentualnie wg. okólnika mówiącego, że na święta narodowe flaga ma być wywieszona.

Mirek Maluty

To nie jest remont elewacji, to jest kaszana :/ małe sprostowanie a dzień flagi, no cóż z tego widać że mały może więcej niż duży :)

Tomasz Mihal
Wszędzie coś zamykają,likwidują,jest zaniedbywane i robią różne oszczędności,gdzie się da,by wystarczyło na wszystkie poronione projekty i ich realizację…to i na flagi nie wystarczyło,albo może ktoś planuje już przyszłościowo na koniec lat 2022-23 jak zakończą się wszystkie projekty i ich realizacja i jak Polska wyjdzie z Unii Europejskiej,albo Francja,Niemcy i ich zwolennicy sami ją usuną,bo nie będzie już żadnej korzyści z Polaków i Gliwice i inne okoliczne miasta zostaną oddane Niemcom w ramach reparacji po unijnych i dla tego pomału zaczynają nas przyzwyczajać do braku Polskich flag na budynkach państwowych-czyżby jakaś powtórka z historii jak było z wolnym miastem Gdańsk :-)… Czytaj więcej »
Jolanta Senczyna

Kebab bar dla zmyly flage wywiesil, bo nie wierze ze z szacunku dla Polski

Michał Marcin Maksymilian

Niektóre kebaby były zamknięte w święta bożego narodzenia, gdy gwarek był otwarty

Jolanta Senczyna

Muzulmanie sa bardzo wrazliwi na swieta chrzescijanskie, szanuja nasze zwyczaje i chetnie sie asymiluja, sa bardziej katoliccy nieraz od samego Papieza

Jan
Jan

Dobre .

Jan
Jan

I jak widać szanują nasze święta bardziej niż niejeden “Prawdziwy Polak”.

Tomasz Mihal

Jolanta Senczyna To się nazywa tzw poprawność polityczna :-) Nie chcą sobie robić wrogów,a dla interesu nie jest dobre robienie coś anty :-)

Sylwia Nowak

Szukaj dziury w całym. Przy Twoim zaangażowaniu na pewno znajdziesz.

Jolanta Senczyna

Tomasz Mihal jest ich maly procent – sa mili i bardzo przyjazni, dopiero kiedy ich liczba w danum spoleczenstwie zaczyna wzrastac zaczynaja podnosic glowe i dyktowac swoje warunki, w Polsce na razie nie moga za bardzo piskac …

Macio Lesniczuk

to prosze uwierzyc, ze flaga zostala wywieszona z innych pobudek niz dla zmyly…

......
......

Wiara góry przenosi……

Tomasz Mihal

Przejrzałem fotki w artykule i flag nie ma na wszystkich prawie państwowych budynkach,które są poniemieckie-czyżby to jakiś znak-bo U.Miejskiego nie liczę,bo to już budynek nijaki i można go nawet nazwać “Gender” :-) ;) ;) :D Powinni od tego roku wprowadzić na stałe hymn dla naszych włodarzy miasta pt: “Co by tu jeszcze spie…ć panowie” ,by uczcić niedawne odejście znakomitego tekściarza i nie tylko Wojciecha Młynarskiego,a w U.Miejskim powinien być na stałe telebim,a na nim wyświetlany na okrągło film “Folwark zwierzęcy” na podstawie opowiadania Orwella :-)

Patryk Puszcz

Ale jak będzie dzien UE to kurde zaraz flagii Unii wywiesza… Paranoja

ziomek
ziomek

Zwykłe czepialstwo ze strony redakcji i szukanie taniej sensacji.
“Bo flaga za mała”

Damian Dzieżyc

Członkowie stowarzyszenia Polska Wolności i Kukiz 15 rozdawali dzisiaj flagi na os. Kopernik i Łabędy. Niestety władze miasta niezbyt interesują się uroczystościami patriotycznymi.

Konrad Mid Twardzik

będą się interesować za rok … Wybory

Damian Dzieżyc

Dokładnie Konrad Mid Twardzik za rok będzie wysyp patriotów :-D

Anna Ożga

wstyd

Czesław Pelc

Tragicznie nie ma.☺

Ampuła
Ampuła

Jeszcze sprawdzajcie, czy ludzie są uśmiechnięci na okoliczność święta państwowego. Smutne gęby napiętnować. Takim wzorcowo okazać kukiełkę z wymalowanym burakiem półuśmieszkiem stałym.
Jedną pokazują dziś w telewizji reżimowej praktycznie non-stop, więc sprawa jest ułatwiona.

Mariusz Senderowski

Na tym kebab barze flagi Polski i Turcji wiszą już od dawna, a nie dla uczczenia naszego Dnia Flagi. Początkowo była tylko turecka, ale bodaj po akcji w Ełku na początku roku, właściciel dołożył polską.

Oczy wiście
Oczy wiście

Jakoś nie widzę, żeby tam była turecka flaga. Są dwie polskie.

......
......

Ty to wszystko wiesz …..

Grzegorz Balicki

Bodaj pierdoly piszesz obie były od początku

Macio Lesniczuk

Obie flagi wiszą od początku, za to w święta narodowe wywieszane są tylko polskie flagi, bez popeliny prosze

Obroniec Pokojec
Obroniec Pokojec

Faktycznie początkowo była turecka. Widać to w Google Street View – zdjęcia z sierpnia 2014r.
https://www.instantstreetview.com/@50.295573,18.669685,78.11h,-10.87p,1z

orzeł
orzeł

polacy nic się nie stało …polacy nic się nie stało

pocztek
pocztek

Budynek nie jest własnością Poczty. Wypadałoby sprawdzić zanim się skrytykuje.

Rozum
Rozum

A co to za problem? Właściciel zabronił? Większość biznesów w centrum jest w wynajmowanych lokalach i jak się chce to nie ma z tym problemu. Przywołany w artykule lokal z kebabem też raczej nie jest własnością cudzoziemca.

Jan
Jan

Bo gdyby Poczta Polska zwróciła się z wnioskiem o zgodę na wywieszenie flagi, to właściciel budynku odpowiedziałby “nie zgadzam się na epatowanie polskością i wywieszanie polskiej flagi w dniu święta narodowego”.

Barbara Sołtys

Budynek nie jest własnością Poczty. To właściciel decyduje o wywieszeniu flagi.

Rozum
Rozum

Nieprawda. Jak się chce to właściciel na pewno by nie zabronił. Wygodne tłumaczenie.

Ślązak
Ślązak

Ślązacy nie wieszają polskiej flagi…. to fakt ;-)

;-)
;-)

I co więcej… jak ktoś wiesza to na bank nie jest Ślązakiem…..

Jerzy
Jerzy

Jest mi po prostu wstyd za mieszkańców naszego miasta. W trakcie mistrzostw w piłkę nożną flag było znacznie więcej. A wiecie dlaczego??? Bo dodawali do piwa a pijących u nas dostatek. Smutne to ale prawdziwe.Jesteśmy uzależnionym narodem. Natomiast co do włodarzy miasta to już jest hańba. Niegdyś Gliwice były całe oflagowane. Dzisiaj jedynie namiastką tamtych czasów jest Fluor i chwała im za to. I jeszcze jedno do ja123 – chłopie włącz już ten wsteczny i wycofaj się do tyłu bo zbiera się na wymioty. I załóż sobie żarówkę z tyłu to będzie ci świecić to swiatło wstecznego aż miło

xxx
xxx

Chcesz to sobie powieś…. każdy robi to co chce…

Jerzy
Jerzy

Ja powiesiłem a ty ??? Nie dodawali do piwa???

xxx
xxx

Ja nie jestem Polakiem, to nie wieszam….. Do piwa tez bym nie zabrał…..

Może to jest powód
Może to jest powód

Chyba powoli wyjeżdżacie w rodzinne strony…..

Filip K.
Filip K.

pamiętam, na 1 maja w pochodach było mnóstwo flag biało czerwonych… PIS u władzy wywołuje ostrą tęsknotę za PRL-em

Jan
Jan

Smutne jest, że niektórym patriotyzm i godne przeżywanie świąt narodowych (Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 maja) kojarzy się tylko z PRL-em.

Łukasz Włoch

Możliwe że nie wywiesili ze względu następujące po dniu flagi jest dzień konstytucji. A nie ma komu zdjąć flagi w tym dniu. Bo kto obchodziłby dzień konstytucji kiedy ta jest łamana przez “Panów”, stanowiło by to poparcie dla tych działań.

Chmiel Chmiel

Ale na Europie centralnej McDonalds ściągnął swoje firmowe flagi i powiesił jedną dużą flage Polski.

Latarania Uliczna
Latarania Uliczna

A jak było w biurze oselskim PiS?

Danuta Danuta

bo z miasta zrobiła się wiocha !!!, urząd nie wygląda jak przystało na państwowy budynek, a poczta -to zwykły bazar , jeszcze brakuje by sprzedawano tu jajka i rajstopy i to na przeciwko urzędu

Chmiel Chmiel

Nooo stoisz w kolejce która i tak się ślimaczy a pani z okienka jeszcze ją spowalnia pytając się “może kalendarzyk Pani chce kupić? A jaki ?, i wyciąga 10 kalendarzy z pieskami i kotkami i tak sie przeciaga ten czas obsługi.

Kama Stoiłowa

Zgadzam się w 100%. Nie rozumiem, dlaczego piękny budynek poczty ma być bodajże SPA, a pocztę umieszczono w miejscu, gdzie nawet nie można zaparkować: nic tylko wysyłać paczki!

Wacław Sopotnicki

Bo Prezydent wszystkich mieszkańców takimi drobiazgami sie nie zajmuje, ma wazniejsze strategichne dla ludzkości sprawy ???

Olo
Olo

Rybnik cały zawalony flagami eh

Cliper
Cliper

Zbulwersowany pań i redakcja powinni udać się do jednej z pogliwickich wsi gdzie ktoś wywiesił aż trzy flagi narodowe; Niemiec,Oberschlesien i Polski

Schlesier
Schlesier

I bardzo dobrze zrobili w tej wsi….

....
....

Bo tu jest Oberschlesien!!!!!

wpDiscuz