Miasto konsultuje przystąpienie Gliwic do związku metropolitalnego. Tylko, że prawie nikt o tym nie wie

– Nie wiem, nie słyszałem – To najczęstsze odpowiedzi, jakie mogliśmy usłyszeć od gliwiczan, których zapytaliśmy o trwające od kilku dni konsultacje w sprawie przystąpienia Gliwic do związku metropolitalnego.

Konsultacje rozpoczęły się w piątek, ale prawie nikt o tym nie wie. Z jednej strony może to świadczyć o ograniczonym zainteresowaniu mieszkańców tematami samorządowymi, z drugiej strony – niewystarczającą kampanią informacyjną miasta, a właściwie jej brakiem.

Konsultacjom, które pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący) nie towarzyszy żadna dyskusja o korzyściach czy ewentualnych zagrożeniach wynikających z przystąpienia do związku metropolitalnego. Przeciętny mieszkaniec albo nie słyszał o tych planach, a jeśli nawet gdzieś usłyszał, niewiele o nich wie. Wśród kilkudziesięciu przepytanych przez nas w sondzie ulicznej osób, tylko kilka posiadało bardzo ogólną orientację na ten temat.

Przypomnijmy, w trwających w Gliwicach od 14 do 27 kwietnia konsultacjach Każdy mieszkaniec może odpowiedzieć na następujące pytanie:

„Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta Gliwice w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”

Konsultacje mają zasięg ogólnomiejski, tzn. mogą w nich wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta Gliwice. Konsultacje przeprowadza się w formie ankiety publicznej, w tym internetowej.
Każdy mieszkaniec może wyrazić swoją opinię w formie elektronicznej (poprzez wypełnienie formularza elektronicznego) albo papierowej (poprzez wypełnienie formularza papierowego).

Liczbę miast i gmin członkowskich przyszłego związku metropolitalnego szacuje się na 40. W jego ramach znalazłoby się 2,3 mln mieszkańców, a to powinno zagwarantować związkowi środki na poziomie 280-300 mln zł. Metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 roku, a zacząć działać z początkiem 2018 roku.

Pobierz ulotkę (PDF) dotyczącą konsultacji >>

Sortuj wątki:   od najnowszych | chronologicznie | najwyżej ocenione
Renata El

nie mam pojęcia o co chodzi cisza w Gliwicach wiec kto cokolwiek z nami mieszkańcami konsultuje ?Warszawa bis czy Opole ?

Tomasz Mihal

Równie dobrze mogli nas przyłączyć do metropolii Berlińskiej czy Moskiewskiej albo Ateńskiej,a i tak dowiedzielibyśmy się po fakcie,bo samowolka od dziesiątek lat w naszym kraju,a zwłaszcza w Gliwicach to już norma i dowiadujemy się,że coś było,że głosowało mnóstwo znajomych tych co coś wymyślają za naszymi plecami czyli jakieś 400-800 osób,a reszta jest ignorowana…tak to się teraz robi w nowoczesnej unii europejskiej i dla tego notowania Nowoczesnej u nas tak spadają :-) :D

Aleksandra Liberska

Kolejny raz władza pokazuje, że za nic ma obywateli

Aleksiej Smirnov

Ja już oddałem głos parę dni temu.
Fakt , natknąłem się na informację przypadkowo.

Tak sobie ze smutkiem
Tak sobie ze smutkiem

“………..niewystarczającą kampanią informacyjną miasta, a właściwie jej brakiem……….” Czy nie jest to typowe dla aktualnej władzy w Gliwicach ?

Takie same “konsultacje” były ws. Hali ….. jak jej tam zwą i co to dało ?

Cytuję:”………..konsultacje pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący)………..”

To po co mieszkańcy mają doradzać, jak urzędnicy i tak zrobią po swojemu,

A co
A co

Halę zwą nie jak jej tam a zwą ją BANKRUT

AndrzejD
AndrzejD

Pełna nazwa tej hali brzmi: Hala Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza

krzysztof
krzysztof

Pełna nazwa hali, to: Franca Bankrut.

Kamira Kustra TianDe

Kwestia świadomości i osobistego zainteresowania mieszkańców. Ja wiem o tych konsultacjach,bo na bieżąco interesuje się wydarzeniami dot. Mojego miasta.

Alex
Alex

Kwestia świadomości i osobistego zainteresowania mieszkańców. Ja wiem o tych konsultacjach,bo na bieżąco interesuje się wydarzeniami dot. Mojego miasta.

Brawo Ty! Tyle że konsultacje społeczne polegają na tym, że to Ciebie pytają, a nie Ty masz szukać miejsca, gdzie możesz się wypowiedzieć.

asd
asd

W Gliwicach jest odwrotnie. To Ty się musisz interesować wszystkim, żeby zablokować głupie i dziwne pomysły władz miasta.

qtas
qtas

bravo lepiej nie mozna tego ując

AndrzejD
AndrzejD

to może mi wyjaśnisz mózgu magistracki jaki jest cel konsultacji ” które pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący) ” to jak to pisze w artykule
Frankiewicz i tak zrobi po swojemu tak jak zrobił z decyzją o budowie Hali Bankrut
Ja też na bieżąco interesuję się tym co się dzieje w Gliwicach, i o konsultacjach dowiedziałem się z tego artykułu.
Ponieważ ich wynik nie jest wiążący to nie mam zamiaru brać w nich udziału bo to bezcelowa strata mojego cennego czasu

qwe
qwe

To się nazywa “konsultacje”, ale w praktyce to zwykłe głosowanie. Nie ma nigdzie opcji, że wpisać swoją szczegółową opinię. Sam głos można przesłać elektronicznie i nie zajmuje to więcej niż minutę.

Anna Ożga

znowu potajemnie

A co
A co

Potajemnie ? Więc zapewne jest w tym coś bardzo niekorzystnego dla Frankiewicza.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Metropolia TAK, ale nie w tych granicach….

Tomasz Mihal

Pewnie te informacje podają na jakiś zaszyfrowanych stronach lub mało czytanych i “uczęszczanych” przez Gliwiczan,a jak coś zawalą i ktoś ich na tym przyłapie to pewnie wymyślą,że mieli włamanie na serwer i to potwierdzi ich grupa znajomych i zwolenników :-)

Alex
Alex

a jak coś zawalą i ktoś ich na tym przyłapie to pewnie wymyślą,że mieli włamanie na serwer i to potwierdzi ich grupa znajomych i zwolenników :-)

Serwer ankiety stoi w domenie gliwice.eu, więc wszystko pójdzie gładko :-)

Maniola Maniola

A potem napiszą że wszyscy mieszkańcy chcieli

Wasz Franek
Wasz Franek

A niech się konsultują.A zrobimy i tak,tak jak zawsze po mojemu.

Natalka Wójcik

Wszystkie konsultacje w Gliwicach tak wyglądają, chyba że um spodziewa się korzystnego dla siebie wyniku.

Bartek Symbol

A czy miasto ma coś do powiedzenia? Bo myślałem ze prezydent juz dokument podpisał i jest po ptakach.

asd
asd

Wynik konsultacji nie jest wiążący. Konsultacje to tylko formalność.

Barbara Ziajka

Już za nas zdecydowali cichaczem to i po co pytać i kłopot sobie robić. Wiem, ze zaraz napiszecie, jesli się interesuje to się znajdzie, ale to chyba nie tędy droga!

Magdalena Rylska

Po prostu brak zainteresowana, ja o tym wiem, a nie jestem stąd :) No ale, wiem głównie z TV, niż żeby coś było takiego szumnego w samym mieście.

ja234
ja234

Konsultacje typowo po glajwicku czyli tyłem do przodu i na wstecznym.
Przeprowadzają te konsultacja niczym pisiory w warszaffffffce…
Te ankiety to urzędasy powinny w zębach podać mieszkańcom pod nos a nie żeby człowiek musiał się dowiadywać…. szukać informacji…niepoważne podejście. Poza tym skoro jest niewiążące to się nie wysilają.
W Katowicach władze na serio rozkręcają kampanię informacyjną.

Arek Duda

hale sprzedajcie bo szkoda tych pieniedzy gliwickich

Elżbieta Wrońska Konieczny

Dzięki za udostępnienie ankiety, o istnieniu której nie wiedziałam . Wypełniłam i wysłałam.

Alicja Małańczuk

Jakie konsultacje?? Kto z kim się konsultuje? Kto pytał o zdanie mieszkańców miasta?? Gdzie informacje o korzyściach , o ile takowe w ogóle są??

bynio
bynio

Jestem przeciwny metropolii. Mieszkam na Śląsku a utworzenie metropolii w proponowanej skali to rozbicie Śląska. Proponuje się utworzenie Śląska dwóch prędkości – czy to jest zrównoważony rozwój. Ale władzy pasuje taki rozbity Śląsk bo jednolitego dużego i silnego się boi.

Danuta Danuta

takie ciche konsultacje społeczne już były w sprawie DTS-ki, czyli nie było nic

Boherowy Meret
Boherowy Meret

I bardzo dobrze że nie bylo…. bo wszyskie spoleczniaki a w szczególności ci którzy najmniej jezdza samochodami oddaly by glos na NIE…

asd
asd

“może to świadczyć o ograniczonym zainteresowaniu mieszkańców tematami samorządowymi”

I tacy ludzie potem będą głosować w wyborach samorządowych. Nic nie wiedzą, w niczym się nie orientują, ale pójdą zagłosować na tego jedynego, którego nazwisko kojarzą. A ponieważ zupełnie ich nie interesuje co się w Gliwicach dzieje, to Innych kandydatów nigdy nie poznają.

Cliper
Cliper

To znaczy mniej więcej tyle co powstało w wyniku przyłączenia wszystkich wioch do Krakowa i teraz nazywa siebie mieszkańcem miasta Kraków a to że kibel ma na dworze i gnój na placu to nie szkodzi.Centrala bierze kasę a wiochy nadal są dziurami bez kanalizacji

AndrzejD
AndrzejD

” Konsultacjom, które pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący) nie towarzyszy żadna dyskusja o korzyściach czy ewentualnych zagrożeniach wynikających z przystąpienia do związku metropolitalnego. ”
Takie coś mógł wymyślić tylko frankiewicz z jarzębowskim (pisownia z małej litery, zamierzona)
Czy ktoś może mi objaśnić po UJ takie konsultacje ????? Dla zabicia czasu czy jak ?

qwe
qwe

Konsultacje są wymagane przez ustawę. Gdyby nie to, to pewnie nikt by nawet gliwiczan o zdanie nie pytał.

Rolomili
Rolomili

Przeczytałem komentarze poniżej i doszedłem do wniosku, że to niemożliwe żeby coś podobnego pisali Gliwiczanie. Ani jednej opinii, czy też próby dyskusji. Nikt nie wie o konsultacjach? W takim razie skąd ten jazgot.î

wpDiscuz