„Niebieski wieloryb” zbiera żniwo w Gliwicach. Poważnie ranny 15-latek trafił do szpitala

W poniedziałek gliwiccy policjanci otrzymali zgłoszenie od kuratora jednego z nieletnich, który powiadomił, że jego podopieczny dokonał samookaleczenia. Wszystko wskazuje, że dał się wciągnąć w niebezpieczną grę sieciową – niebieski wieloryb.

Policjanci z Łabęd wszczęli w tej sprawie dochodzenie.

15-latek z głębokimi ranami ciętymi obu przedramion został przetransportowany do szpitala. Jak wstępnie ustalono, chłopiec wdał się w niebezpieczną grę, w której tajemniczy „opiekun” wydaje coraz to poważniejsze w skutkach polecenia.
Samookaleczenie to nie ostatni element „zabawy” – doświadczenia innych krajów wskazują, że na koniec „rozgrywki” dzieci mogą popełnić samobójstwo. Policjanci zabezpieczyli tablet, którym posługiwał się nastolatek oraz złożyli wniosek o umieszczenie chłopca na obserwacji w jednym ze śląskich szpitali psychiatrycznych.

– Apelujemy do rodziców, aby sprawdzali, czym w sieci zajmują się ich dzieci, jakie strony odwiedzają i z kim się komunikują. Psychologowie udowodnili, że niezwykle destrukcyjną dla psychiki najmłodszych jest zgoda rodziców na niereglamentowane przesiadywanie przed komputerem – przestrzega gliwicka policja.
(KMP Gliwice)

komentarzy 61

 • „– Apelujemy do rodziców, aby sprawdzali, czym w sieci zajmują się ich dzieci (…).” Bez jaj! 15latek to przecież jest szkoła średnia. Nie róbcie z często 180-cm pachoła jakiejś nieuświadomionej 10-latki. Selekcja naturalna – mode on.

   • Dziecko, które ma zdrowe relacje z najbliższymi nie popełni samobójstwa tylko dlatego, że przeczyta o tym w Internecie.

  • Na zdjęciu jesteś ze swoim dzieckiem ? I piszesz coś takiego ??? Rodzic bez wyobraźni, odpowiedzialności i zdrowego rozsądku – to najgorsze co może spotkać dziecko. Szczególnie w dzisiejszych czasach.

   • Matka do 15latka:” Malenki syneczku, daj, mamusia sprawdzic czy nie jestes debilem i nie wydziarales sobie ryby na nodze…” Najgorsze co moze spotkac dziecko to rodzic, ktory do tego czasu nie wytlumaczyl zagrozen swiata realnego i wirtualnego.

  • @krzystof
   Jak wynika ze zdjęcia, też jesteś ojcem, być może na razie małego dziecka. Na tego, jak to nazwałeś pachoła, który też jest czyimś dzieckiem, a być może któremu dzieciństwo ktoś odebrał, jak widać ktoś zdołał tak wpłynąć, że pochlastał sobie ręce. A może w następnych krokach ktoś każe mu wtargnąć na plac zabaw i wypłacić z kopa w głowę dowolnie napotkanemu 4 latkowi ??? Też nazwiesz to selekcją naturalną ???

   Pożyjemy, zobaczymy…

   • a Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Co ma wyrządzenie krzywdy innym do tego że sam się pochlastał? Ten cały wieloryb to podobno fejk zrobiony dla klikalności portali, a wy sie tu podniecacie jakims imbecylem, ktory sie pociął dla zwrócenia na siebie uwagi :D

  • @Krzysztof, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że taką postawą rodzicielską wychowujesz przyszłego ‚gwiazdora” z wysokim mniemaniem o sobie.

  • Przecież nie napisano, że apel jest do rodziców 15-latków, a do rodziców w ogóle….szczególnie zapewne do rodziców najmłodszych dzieci.

  • Jak coś trafi do sieci to nie jest to o tak zablokować a po za tym to nie jest gra tylko pasta udostępniona przez jakiś portal wymyślona historyjka kopiowana wielokrotnie na inne portale

   https://www.youtube.com/watch?v=ttwiX4FGoC8

   Tutaj jeden z Youtuberów zrobił o tym materiał gdzie na kocu jest powiedział że to jest pasta inaczej fejk czyli zmyślona historyjka dla większej popularności danego portalu


   RED: O przypadkach samookaleczenia związanych z grą oficjalnie informuje policja (równiez gliwicka). Dla nas to bardziej wiarygodne źródło niż youtuber zarabiający na sprzedaży koszulek z logo kanału. Pozdrawiamy

 • Do takich zachowań doprowadza świat wirtualny.Proszę zauważyć,że dziś się nie rozmawia.Nie rozmawiają rodzice z dziećmi.Równiez dzieciaki nie rozmawiają ze swoimi rówiśsnikami.Przerwa miedzylekcyjna w szkołach wygląda inaczej niż kiedyś.Z jednej strony korytarza grupka chłopców wpatrujących się w ekran.Z drugiej dziewczyny.I ta cisza.Cisza żyjących w świecie wirtualnym.Co w nim znajdują ? Dziś „Niebieskiego wieloryba” Jutro.strach pomyśleć.

  • Mów za siebie ja z dziecmi rozmawiam tłumacze starsze bez pochłaniania dorosły a młodszym wytlumaczylam ze telefon czy komputer nie jest dla nich wole żeby oglądały bajki Christiana Andersena i bardzo lubią czytane bajki wszystko zależy od rodzica moje dzieci bawią się w chowanego w detektywa i wgl bawię się z nimi ja bo dziś takich dzieci nie ma albo bardzo mało a to akurat wina rodziców bo ich dziecko musi być najlepsze i mieć wszystko co najlepsze moje dziecko musi być zdrowe szczęśliwe i mądre czego nie da komputer ani telefon lecz książka nauka i rozmowy to bardzo ważne

   • Dodam że jeszcze są mali ale jak dorosna zapisze je na zajęcia poza szkolne które lubią wykonywanie własnej pasji co daje radość i lepszych znajomych których 2ychowuje ulica bo albo pieniędzy brak albo zwyczajnie szkoda gdyż jest 500+ może niewiele ale jest do tego dodać wypłatę i myślę każdy nastolatek coś powinien lubić moja córka tańczyła w dobrej szkole tańca co uwielbiałam druga grała na skrzypcach a syn chodził na basen i dzieci się nie ciely nie kradł i nie biły bo czasu nie było czasy ciężkie bo rodzice mało myślący bo to rodzic ma wychowac dziecko a nie dziecko rodzica lub ulica jeśli dziecko nie ma zapewnione go godnego życia czy rodzice zapominają ze dziecko bardzo nas potrzebuje to problem sama pracuje ale każda wolna chwile poświęcam wyłącznie dzieciom dla znajomych i na internetowych znajomych mam czas po 21wszej gdy dzieci spia co z tego ze mamy biorą dzieci na plac zabaw jak większość z nich bawi się sama bo mama plotkami z kolezanka się zajmuje lub telefon trzyma w ręce rażące

   • Niestety na takich rodziców inni patrzą jak na dinozaury, nie mówiąc już o rówieśnikami naszych dzieci

 • Moje pokolenie urodzonych w latach 80tych w jego wieku bawiło sie na podwórkach.. Ech rosną kaleki i cieniasy.. Trzeba to zmienić i wyrzucać dzieci z domów na podwórko!

 • …pokolenie pokemonów, banda debili i oszołomów. A w tym wypadku selekcja naturalna osobników uwstecznionych…

 • To gu..no przyszło z terorrosii . z początku to buło „popularne” w rosji, później w Ukrainie. W Ukrainie to jak epidemia na fonie wojny i socjalnych problemów. Teraz się dobrało już do Polski. I jak Unia i świat będzie udawać że się nic nie dzieje, to ta chibrydna wojna będzie na całym świecie.

 • Myślałem, że bez pomocy strongmana usiłował zdjąć ze stojaka 350-kilogramowy rower miejski i został przygnieciony wielonarządowo.

 • Autoagresja to nie jest wymysł współczesnych czasów, a chleb powszedni. Zachowania autodestrukcyjne, które nierzadko kończą się próbami samobójczymi to problem dzieci, nastolatków, a nawet i dorosłych, który był latami bagatelizowany i nikt nie zwracał na to uwagi. Nauczyciele odwracali mordy, widząc to. Rodzice wiecznie przepracowani. Tyle, że wcześniej się o tym nie mówiło. Otóż ta gra to tylko głupi żart jakiegoś ruska, który powoli przeradza się w paranoję w polskich mediach, ale szczerze powiem, to jedna z najlepszych rzeczy, które się pojawiły w internecie. W końcu zmusza durnych rodziców, żeby patrzyli na swoje dzieciaki i zwracali uwagę, czy nie dzieje się, przypadkiem coś z nimi nie tak.

  • Mądrzy rodzice zwracają zawsze uwagę na dziecko durnych niczego nie nauczysz durny zostaną choć są czasem rodzice mądrzy ale wpływ otoczenia przyjaciół ma działanie na dziecko nastoletnie jednak rola rodzica jest rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć rozmowy są bardzo ważne i w związkach i dla dzieci podczas ich rozwoju i dorastania

  • E tam.Wrażenie to za moich czasów robiła „Żółta łódz podwodna” Też wykonałem zadanie stojąc 4 godz.w kolejce po bilet pod Kinoteatrem X.

 • Na zwykłe #pasty łapią się grażyny i janusze ale co zrobić większość społeczeństwa jest mniej inteligentna

  • @Andrzej Zoltan Żółtowski, jaka selekcja naturalna, człowieku, gdyby działała selekcja naturalna nie byłoby na świecie starców ani chorych.
   Dokształć się fejsbukowiczu zanim coś pie222222lniesz.

  • Piszesz bzdury.Wiem o kolejnym,który to przypadek rodzice utrzymują w tajemnicy „dla dobra dziecka”

 • Czekam na głos rządu w tej wbrew pozorom bardzo poważnej sprawie.I nie chcę słyszeć o „winie Tuska” czy zwiększeniu godzin lekcji katechezy do 4 w tygodniu.

 • to niestety znak czasów, lansowanie śmiesznych metod , że dziecko ma być partnerem, decydującym o swych potrzebach.Mało rozgarnięci rodzice, bez wyobraźni temu ulegają, bo cóż w tym złego jak 5-cio latek chce lizaka i go dostanie, no niby nic. Jednak utrwala się w dziecku mechanizm, ”co chcę to mam” tyle,że te same dziecko jak ma 15 latek zachcianki ma już inne i nie przyjmuje do wiadomości , że może tego nie mieć! Z idiociał nam ten świat!

 • Widać efekty bezstresowego wychowywania. Błędnego wychowywania w duchu „jesteś gwiazdą/gwiazdorem, możesz wszystko i wszystko osiągniesz”.

  Efekty są, dzieciar nie umie samodzielnie myśleć czy podejmować decyzji…

 • za moich czasów była „czarna wołga”
  a teraz jest „błękitny wieloryb”

  od paru dni szukam gdzie jest wejście do tej tajemniczej gry …. i nic
  jedynie ‚newsy’ prasowe i nawiązania do newsów.
  i nawiązania do nawiązań.

  ani śladu tajemniczej gry… wszyscy o niej mówią a nikt je nie widział… tak jak kiedyś „czarnej wołgi”

Skomentuj