Zdjęcie dnia

Opłaty za parkowanie nie zniechęcają kierowców

ZDJĘCIE DNIA. Wprowadzone dwa lata temu strefy płatnego parkowania w coraz mniejszym stopniu zniechęcają kierowców do korzystania z samochodów. W godzinach przedpołudniowych trudno o wolne miejsca w centrum Gliwic.
Na zdjęciu jedna z tablic informujących o ilości wolnych miejsc.

Dodaj komentarz

67 komentarzy

avatar
3000
Sortuj wątki:   od najnowszych | chronologicznie | najwyżej ocenione
Agi Lucia Kandefer

znowu nas oszukali, Polaków!

Mirek Rakowski

Bo jest za tanio

Marcin Fabrykowski

Nie ma opłacalnej i sensownej alternatywy. Jazda autobusem w dwie strony kosztuje 6,40. Całodzienne parkowanie 8,90. Biorąc pod uwagę wygodę, ludzie wybierają samochód.

Mirek Rakowski

Chodzi o prawo popytu i podaży. Cena za parkowanie jest za niska

Marx
Marx

pisałem to wielokrotnie – strefa nic nie zmieni. I nie zmieniła. Bo kto musi przyjechać samochodem to i tak przyjedzie. Będzie zgrzytał zębami, ale i tak zapłaci. A jak nie stanie w strefie to tuż za nią – i zapcha osiedla, ulice.

ja234
ja234

Nie do końca. Popyt jest na parkowanie cały czas, jest stały. O popycie i podaży można mówić raczej w przypadku towarów i usług.

Anna Kołodziej-Adamarek

Zgadzam się , to jest koszmar z miejscem gdziekolwiek ,nie mówię pod klatka ale nawet w ciągu długości całej ulicy jak np . Kłodnicka .Trzeba objechać ponownie Dworcowa, Strzody ,Wrocławską itd

Tomasz Górny

Po prostu jest za tanio.

Jerzy Kozioł

ty tak poważnie czy w UM dali wam taki prikaz?

Tomasz Górny

Na poważnie. W centrum nie ma miejsca na samochody (zbyt mała podaż przestrzeni parkingowej wobec zbyt dużego na nie popytu). Są dwa wyjścia. Zwiększyć podaż (co jest niewykonalne) lub zmniejszyć popyt zwiększając cenę parkowania. I tak wiem. Uświadomienie sobie realnych kosztów posiadania samochodu boli.

Marx
Marx

Proponuję wystartować w następnych wyborach, z głównym hasłem wyborczym “Podniosę cenę za parkingi w centrum”. Trzymam kciuki :D
Chyba że postąpisz jak partia rządząca, hasłem będzie “uwolnię miejsca parkingowe w centrum”, a potem walniesz podwyżkę, bo przecież “realizujesz tylko obietnice wyborcze”…

Mnie to nie lotto
Mnie to nie lotto

Mocie recht ! Na Zachodzie to zrozumieli, czas na Polskę. Jak ktoś chce samochody – niech płaci adekwatną ceną za przyczynianie się do degradacji środowiska wynikające z korzystania z transportu indywidualnego ! Nie ma alternatywy w transporcie publicznym, bo po co operator miałby zwiększać częstotliwość, jeżeli ludzie nie pokwapią się by wsiąść w autobus/tramwaj ? W Katowicach, w których mieszkam, tramwaj kursuje minimum co pięć minut w tygodniu, a przez pół dnia wagony zieją pustkami ! Więc nie mówcie, iż wina leży po stronie decydenta. Ludzie podejmują decyzję, że jeżdżą autem = ludzie płacą.

Egon
Egon

Po prostu jest za tanio.
By wzmocnić tę tezę zawsze można zmniejszyć ilość miejsc parkingowych ;0

Jerzy Kozioł

ale masz “księciunia” którego wybrałaś

Jerzy Kozioł

A słyszałem że obsługa tychże parkometrów jest droższa niż zarobek za parkowanie. Czy 24 Gliwice mogą tę informację zweryfikować? Może świadomość przyda się przy najbliższych wyborach “na tron”

Małgorzata Konior

Koszty się równoważy. Koszt obsługi równa się wpływom. Taka odpowiedz dostaliśmy jako Rada Osiedla. Pismo do wglądu w siedzibie Rady ul. Studzienna 6

marek
marek

Bardzo ogólna i wymijająca odpowiedź. Trzeba było zapytać o konkretne kwoty. Mogłoby się okazać, że “równoważenie się kosztów” oznacza w języku urzędniczym koszty+kilkaset tys. zł zysku.

Jerzy Kozioł

Czyli idea dla ideii. Bez sensu. Dziękuję za informację.

Egon
Egon

Otóż to. Z tym, że jest to założenie słuszne by bilans był zerowy w myśl idei wymuszenia rotacji.

marek
marek

W ciągu pierwszych 6 miesięcy działania strefy na płatnym parkowaniu udało się miastu zarobić 400 tys. zł. Jeżeli ten trend się utrzymał (a zapewne tak jest – co widać po zapełnieniu miejsc parkingowych), to miasto zarabia rocznie ok. 800 tys. zł.
http://www.24gliwice.pl/wiadomosci/czy-miasto-zarabia-na-platnym-parkowaniu-najwazniejsze-ze-nie-trzeba-doplacac/

Tomasz Herud

Jest śmiesznie tanio, więc i rotacja jest marna.

Sylwia Nowak

Jak będzie drożej to panie w Urzędzie będą szybciej obsługiwać petentów?

Tomasz Herud

Przecież w SPP nie parkuje tylko petenci UM, ale też masa innych ludzi.

Małgorzata Konior

Niestety liczba wydanych abonamentów jest zbyt duża. Mieszkańcy użyczaja swoich adresów znajomym . Na ulicy Barlickiego w godzinach pracy parkują te same samochody codziennie, wniosek nasuwa się sam. Pytalismy jako Rada Osiedla miasto o liczbę i zasady wydanych abonamentów ale skierowali nas do spółki. Jest to nielogiczne, aby miasto nie miało nad tym kontroli.

marek
marek

Jeżeli miasto nie ma żadnej kontroli nad tym co się dzieje w spółce miejskiej, to ciekawe co robi nadzór właścicielski? Na co idą nasze pieniądze? Trafiają chyba do czarnej dziury, że nikt nic nie wie.

Anna Felińska

Nie tylko dziś, rano w pobliżu UM żeby coś załatwić na chwile wyskoczyć to nie ma szans….dzięki Bogu że przeniosłam biuro i nie musze płacić tej chorej daniny za brak miejsca i pourywane lusterka wokół starówki.

Roman Sitarek

I pretensje do gliwiczam ze maja za duzo aut. Ehh

Dawid Cencarek

Niezgodnie z kodeksem ruchu drogowego ;) kto płaci ten płaci;)

Anna Małgorzata Rempała

dlatego nie jeżdżę do centrum :)

Miłosz Borek

Niezle manipulujecie ludźmi

Tomasz Young

Dokładnie. Strefy parkowania nie są po to, żeby kierowcom coś ułatwić, ale żeby utrudnić i orżnąc na kasę. Najbardziej na tym tracą mieszkańcy Gliwic, bo przyjezdny to zapłaci jednorazowo, wyjedzie i zapomni. Ja sie pytam – za co lub na co sa te pieniądze??? Na pracę dla obsługujacych automaty i parkingowych, czyhających kto sie minute spóźni, by wyłudzać mandaty? Brak mozliwosci dopłaty po powrocie do samochodu, wybitnie o tym świadczy.

Paula Komenda

Ta ida na latanie dziur ktorych wogole nie robia… na Jagielonskiej mozesz juz kolka stracic…

Piotr Wąsowicz

Paula Komenda mylisz się ;-) 5 mln zebrano z parkowania, 5 mln kosztowało utrzymanie firmy obsługującej parkomaty i całą infrastukturę…Czyli bilans na zero…

Marx
Marx

Firma jest do przodu, i o to chodzi…

marek
marek

Chciałbym zobaczyć szczegółowy rachunek zysków i strat. Bo jak na razie spółka miejska twierdzi, że nie zarabia na tym, ale czy tak jest faktycznie? Czy wychodzi idealnie na zero? Jakoś wątpię.

Łukasz Otulakowski

Panie Tomaszu opłaty za parkowanie są w zasadzie w każdym większym europejskim mieście (a u nas są wyjątkowo nieduże)
To co pan powie na takie akcje ja w Londynie gdzie płacisz za sam wjazd do centrum.
Może takie rozwiązanie by się panu bardziej podobało niż opłata parkingowa?

Kamil Osemk

Brakuje podziemnych parkingów

Marx
Marx

najlepiej pod Kłodnicą…

Ewa Hryckowian

No nie! Jest progres.Teraz zamiast 8 kółek wokół centrum,aby móc zaparkować w okolicach domu – robię tylko trzy! ;) A poważnie: nowela uchwały w kwestii opłat dla zatrudnionych w centrum miasta ukróci lewe meldunki i użyczenia, co jest zrozumiale,bo lepiej płacić 150 zł na rok niż 2.5 tys z tyt.ryczałtowych. I drugie: parkingi wielopoziomowe, jak w cywilizowanych dużych miastach europejskich !!

Arkadiusz Tomasik

Pewnie trzeba ceny podniesc :)

Grzegorz Meglin

A miało być tak pięknie.

Przemek Zamorowski

Jakieś dwa lata temu próbowałem wytłumaczyć, że wprowadzenie stref parkowania nie sprawi, że będziemy mieli więcej miejsca parkignowego. Niestety moc urzędnicza nie ma jeszcze mocy kreacji…

Mirek Mirek

Na szczęście pobieranie opłat jest bezprawne więc nigdy nie zapłacę i nie rozumiem tych rozterek. Łamią prawo prawie na każdym kroku i jeszcze nikogo nie ukarali mandatem bo nie mogą. Płacenie tym złodziejom to kretynizm

Michał Kletke

Przecież Ty auta stary nie masz :P

Mirek Mirek

Mieszkając w centrum w “strefie” i jeżdżąc stale wiem jakie są przepisy

Bogusław Teichman

Jednakże istnieje dość sprawny aparat do ściągania mandatów. Owszem, można z tym iść do sądu, ale to jest loteria.

Mirek Mirek

Nie. Myli się pan Panie Bogusławie. Parkingowi wstawiają jedynie wezwania do zapłaty bo nie mogą mandatów. I tylko niewiedza użytkownika wpływa na chęć zapłaty. Nie mają nadal praw karać nie płacących. Po drugie nie mają prawa nakazywac wpisywania tablic rejestracyjnych bo to dane wrażliwe. Po wtóre nie ma prawidłowych oznaczeń więc płacąc robi się to tylko z dobrej woli lub po prostu niewiedzy i na tym żerują. Bo po co pójść z wezwaniem do zapłaty na policję jak można zapłać… lenistwo i debilizm

Ania Szulc

to jest normalka przed uredem miasta ostatnio tam bylam rano to byl ten sam widok heh

Marcin Krysiński

Wystarczy aby abonament mieszkanca zostal zlikwidowany.

Piotr
Piotr

Może nie zlikwidowany, ale sprawdzać te fikcyjne umowy i meldunki i przede wszystkim wprowadzić zasadę dla posiadaczy abonamentu że w jego ramach parkuje tylko w miejscu zamieszkania. W innych płacę jak wszyscy.

Katarzyna Czylok

Każde osiedle Tak wygląda

Jolanta Senczyna

Coraz wiecej samochodow, rodziny maja po 2 lub 3 jak sa pelnoletnie dzieci. Z tej sytuacji nie ma wyjscia, miasta nie da sie naciagnac. Jedynie ktos kto moze to niech jedzie autobusem pozalatwiac sprawy a nie pchac sie 3 km do centrum autem. Mozna zostawiac samociod w domu, latem proponuje rower, gwaratuje wam ze jest gdzie przypiac, no i na sylwetke lepiej wplywa, Mozna tez pieszo pojsc, do 30 min spacerku nikomu szkody nie zrobi. Wiecej ruchu

Bogusław Teichman
Nie dalej jak w poniedziałek rozmawiałem z żoną jak sobie dać radę bez samochodu, a refleksja ta naszła mnie po powrocie do domu z następującej trasy: mieszkam w Żernikach i podjechałem na zakupy do LecLerca, potem prawie Pyskowice (PassiFlora), potem do szkółki ogrodniczej Kuniccy w Czechowicach, następnie do szkółki ogrodniczej na ul. Andersa (żona szukała jakiejś roślinki), potem do centrum na ul. Raciborską (lekarz), przy okazji wizyta na mini-targu przy ul. Basztowej, powrót do domu zahaczając o centrum ogrodnicze na ul. Myśliwskiej – Pani Jolu, jak Pani myśli, spacerkiem, rowerkiem, czy komunikacją miejską? Teoretycznie jest to możliwe, ale nie wiem… Czytaj więcej »
Marx
Marx

skuterem

Egon
Egon

Od razu przed oczami rysuje mi się taka scena, gdzie z daleka dostrzegasz wolne miejsce parkingowe, zbierasz się do manewru, a tu…

;)

ja234
ja234

No oczywiście,że nie zniechęcają. Kierowcy lubią pozajeżdżać pod same drzwi i wyskakiwać kasy. Chce się mieć ten “komfort” to trzeba płacić. Nie ma nic za friko.Jeżdżenie, utrzymanie auteczka kosztuje. Gdzieś czytałem, że realny koszt utrzymania auteczka to 2-3 tyś miesięcznie. Oczywiście koszty rosną wraz z posiadaniem droższego auta.

Kierowcy chyba lubią być skubani.I potem nie ma się co dziwić, że powstaje pomnik podium…

wpDiscuz