Pierwsza publiczna prezentacja. Oto „Wóz Wsparcia Bezpośredniego” z Gliwic (TV)

Nazywa się PL-01 Concept. Naszpikowany został nowoczesną technologią i wygląda niezwykle efektownie.

Zaprezentowany dziennikarzom w gliwickim Bumarze koncepcyjny Wóz Wsparcia Bezpośredniego to zapowiedź prototypu, który ma szansę zostać opracowany za trzy lata. Po kolejnych dwóch, mogłaby się rozpocząć produkcja seryjna.

– Mamy ambicję aby nasz czołg stał się elementem wyposażenia sił zbrojnych innych krajów NATO. Byłby to ogromny sukces i duże wyróżnienie dla Polski – mówi Andrzej Szortyka, Prezes Zarządu OBRUM Sp. z.o.o i ZM BUMAR-Łabędy SA.

Realizacja: Michał Szewczyk, Łukasz Gawin

Na polu walki pojazd ma służyć do wsparcia sił lądowych. Będzie lekki, niewielki i bardzo mobilny. Te cechy mają zapewnić swobodne prowadzenie działań wojskowych w miastach i na terenach zamkniętych.

Zobacz więcej zdjęć >>

W OBRUM-ie liczą, że „gliwicki” czołg będzie wykorzystywany nie tylko przez polską armię, ale także przez zagranicznych odbiorców.
W najbliższych dniach OBRUM wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli takie fundusze zostaną pozyskane, a idea zostanie zaaprobowana przez MON, w ciągu trzech lat przygotowany zostanie prototyp pojazdu. Po kolejnych dwóch latach powinna rozpocząć się produkcja seryjna.

komentarzy 47

 • Znając życie MON nie przyzna dotacji i BUMAR padnie na dobre . A szkoda bo projekt bardzo ciekawy i nowatorski

 • Pic na wodę, fotomontaż. Już widzę jak w kolejce ustawiają się Niemcy, Anglicy , Francuzi i Amerykanie. Przecież sami produkują przestarzały złom :)

 • I po jaką cholerę ten złom chcą tam montować?!
  Dziś czołgi służą tylko do pacyfikowania buntów społeczeństw, bo na wojennym polu walki niszczone są bez trudu z powietrza. Zanim w o góle dojadą na jakiś tam front.
  Jedno jest pewne. W przypadku jakiegoś zbrojnego konfliktu Polski z Rosją ta fabryka dostanie niezłą głowicą, która zmiecie nie tylko ją ale cały nasz region. Nie mam złudzeń.
  Sami sobie kreujemy własną zagładę. Czy to nie szaleństwo? :(

 • Siwowłosych modelarzy-kombatantów z drapacza chmur przy Toszeckiej nie stać na coś bardziej futurystycznego, niż rzężące gąsienice jak w „Rudym 102”.
  Gros z nich ma 3 lata do emerytury, więc chcą dociągnąć spokojnie na finansowej kroplówce przyznanej na „dopracowywanie” tego zadziornie pomalowanego sklejaka z dykty, papy i skrzynek po wędzonych makrelach. Może im się udać wypielgrzymować na Jasnej Górze tę forsę, bo coraz bogatszym MON-em rządzą dziś kapelani od koncelebrowanego strzelania lufy w polowej zakrystii, a nie NATO-wska kadra topiąca drogi sprzęt po poligonach. Zresztą starczy we wnętrzu PL-01 Concept upchnąć niewielką i po żołniersku surową „przestrzeń modlitewną o charakterze półzamkniętej kaplicy”, a dotacja sfrunie na konto OBRUM-u jak gołębica na parapet.

 • Fajowo wygląda.Technologia stealth oraz pancerz reaktywny jest zastosowany o ile się nie mylę.
  Bardzo mobilny znaczy tyle co bardzo zwrotny i szybki. Pewnie rozwija prędkość do 80km/h na równym terenie.

 • No cóż ….. Przez ostatnie lata zapomnieliśmy ,że w Polsce jeszcze mamy kadrę inżynierską potrafiącą zaprojektować nowoczesny sprzęt . W dobie likwidacji wszystkiego Polskich biur projektów ,dużych zakładów pracy wymyślenie czegoś polskiego wywołuje uśmiech i zdziwienie. Czołg wygląda nowocześnie i bardzo bojowo. Co do jego parametrów jezdnych i bojowych to tylko specjialiści mogą się w tej mierze wypowiedzieć porównując go z innymi wyrobami. Los tego sprzętu jest niewiadomy . W przeszłosci decyzje polityczne zadecydowały o nie wprowadzeniu do produkcji samochodów ( w uwczesnym czasie uchodzących za nowatorskie )marki Syrena 110 Sport , ” Warsa ” lub ” Beskida „. No cóż historia lubi się powtarzać……………….

 • hehe takie zabawki to niemcy robiom od 40 lat,
  jakby Gleiwitz bylo znowu niemieckie to by tukej inne cuda powstawaly nie takich Polnischer Schrott

 • Nie wiadomo tylko czy armia polska go kupi czy pójdzie na eksport do Indii po to, żeby na rozkaz wielkiego brata z Waszyngtonu kupiono amerykański złom typu F-16

 • Czegoś tutaj nie rozumie,przecież polska to w 99,9% katolicki kraj,więc dlaczego tak bardzo cieszycie się z maszynki do uśmiercania łamiąc przy tym przykazanie o nie zabijaniu?!
  Fałsz,obłuda,zakłamanie,cynizm.A fee…

 • Komu i po co sprzedają te łabędzkie czołgi?
  Dość łatwo można to stwierdzić po dotychczasowych tranzakcjach i komu są jeszcze oferowane.
  Przeważnie opylają ten złom jakimś afrykańskim i azjatyckim reżimom do rozjeżdżania bezbronnych cywili, którzy się czasami przeciwko despotom buntują.
  Bumar jest fabryką narzędzi zbrodni, które nie służą ani do obrony wolności i suwerenności Polski, ani też nikogo innego. Przeciwnie, te pojazdy służą głównie do odbierania wolności słabszym i biednym, przez siolniejszych i bogatszych, którzy takimi właśnie są, że pasożytują na biednych i bezbronnych.
  Należy szybko zamknąć ten szkodliwy zakład, albo rozpocząć w nim produkcję czegoś dobroczynnego dla życia i wszystkich bez wyjątku ludzi!!

 • Oberschlesier: hehe takie zabawki to niemcy robiom od 40 lat,
  jakby Gleiwitz bylo znowu niemieckie to by tukej inne cuda powstawaly nie takich Polnischer Schrott

  To pech, że dostaliśmy w spadku ten pohitlerowski zakład, który przez dziesięcioleczia produkował sprzęt, który najczęściej nie służył nikomu do obrony wolności. Za to z pewnością służył do jej odbierania i tłamszenia,w 56 w Budapeszcie, w 68 w Czecgosłowacji także u nas w Polsce, wiele razy czołgami rozpędzano patriotyczne zrywy.

 • a i tak pokona nas białoruś, wojsko białoruskie ma ponad 5000 czołgów, wojsko polskie – 431 sztuk, śmiech na sali. nasza armia do niczego się nie nadaje.

 • gliwicjus: A ta nadbudówka na to podwozie T-55 to aby nie sklejka? Dotykał tego ktoś?

  Zrobiony z blachy, to naprawdę pic i fotomontaż. Wystawiali już przecież Andersa i co? I nic, odłożony do archiwum.

 • gliwicjus: A ta nadbudówka na to podwozie T-55 to aby nie sklejka? Dotykał tego ktoś?

  Przecież piszą, że niewykrywalny dla radarów.
  Nie tak łatwo wykryć radarem kawałek sklejki…..

 • Tomasz: Znając życie MON nie przyzna dotacji i BUMAR padnie na dobre . A szkoda bo projekt bardzo ciekawy i nowatorski

  moze w koncu, bo to taki zaklad co sie wyspecjalizowal w pobieraniu dotacji

 • pacyfista: I po jaką cholerę ten złom chcą tam montować?!
  Dziś czołgi służą tylko do pacyfikowania buntów społeczeństw, bo na wojennym polu walki niszczone są bez trudu z powietrza. Zanim w o góle dojadą na jakiś tam front.
  Jedno jest pewne. W przypadku jakiegoś zbrojnego konfliktu Polski z Rosją ta fabryka dostanie niezłą głowicą, która zmiecie nie tylko ją ale cały nasz region. Nie mam złudzeń.
  Sami sobie kreujemy własną zagładę. Czy to nie szaleństwo? :(

  Ten szmelc jest interesujący tylko dla cynicznych i bezwzględnych międzynarowowych handlaży bronią, którzy na nim zarabiaja krocie. Z tak marnego powodu w razie wojny nie tylko łabędy i Gliwice, ale cały Ślask zostaną zrównane z ziemią jednym uderzeniem wroga.

 • narazie to jest makieta z tektury a nie czołg, wyglada futurystycznie, ale w środku jest pusty, poprzyczepiali tylko na zewnatrz cos zeby fajnie wygladal, a tak naprawde to nawet nie prototyp! Nie wiadomo ile bedzie jeździł, jaki bedzie mial tak naprawde pancerz albo działo (na pewno nie takie jak teraz xD ), nie wiadomo jaka elektronike wsadza do środka, ale co najwyzej jakas zagraniczna,czyli przestarzala dla sprzedajacego, nie ma sie czym ekscytowac jeszcze

 • Znowu zabaweczka dla dużych chłopaczków, którzy udają, że są potrzebni, a po co to? …… do zabijania ludzi!!!

 • Oberschlesier: hehe takie zabawki to niemcy robiom od 40 lat,
  jakby Gleiwitz bylo znowu niemieckie to by tukej inne cuda powstawaly nie takich Polnischer Schrott

  mosz recht kamracie…hehe