Pierwsza publiczna prezentacja. Oto „Wóz Wsparcia Bezpośredniego” z Gliwic (TV)

Nazywa się PL-01 Concept. Naszpikowany został nowoczesną technologią i wygląda niezwykle efektownie.

Zaprezentowany dziennikarzom w gliwickim Bumarze koncepcyjny Wóz Wsparcia Bezpośredniego to zapowiedź prototypu, który ma szansę zostać opracowany za trzy lata. Po kolejnych dwóch, mogłaby się rozpocząć produkcja seryjna.

– Mamy ambicję aby nasz czołg stał się elementem wyposażenia sił zbrojnych innych krajów NATO. Byłby to ogromny sukces i duże wyróżnienie dla Polski – mówi Andrzej Szortyka, Prezes Zarządu OBRUM Sp. z.o.o i ZM BUMAR-Łabędy SA.

Realizacja: Michał Szewczyk, Łukasz Gawin

Na polu walki pojazd ma służyć do wsparcia sił lądowych. Będzie lekki, niewielki i bardzo mobilny. Te cechy mają zapewnić swobodne prowadzenie działań wojskowych w miastach i na terenach zamkniętych.

Zobacz więcej zdjęć >>

W OBRUM-ie liczą, że „gliwicki” czołg będzie wykorzystywany nie tylko przez polską armię, ale także przez zagranicznych odbiorców.
W najbliższych dniach OBRUM wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli takie fundusze zostaną pozyskane, a idea zostanie zaaprobowana przez MON, w ciągu trzech lat przygotowany zostanie prototyp pojazdu. Po kolejnych dwóch latach powinna rozpocząć się produkcja seryjna.

Sortuj wątki:   od najnowszych   |  chronologicznie  |  najwyżej ocenione
Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Efektowny to na pewno ale czy będzie efektywny.

Tomasz
Tomasz

Znając życie MON nie przyzna dotacji i BUMAR padnie na dobre . A szkoda bo projekt bardzo ciekawy i nowatorski

Rados
Rados

Pic na wodę, fotomontaż. Już widzę jak w kolejce ustawiają się Niemcy, Anglicy , Francuzi i Amerykanie. Przecież sami produkują przestarzały złom :)

pacyfista
pacyfista

I po jaką cholerę ten złom chcą tam montować?!
Dziś czołgi służą tylko do pacyfikowania buntów społeczeństw, bo na wojennym polu walki niszczone są bez trudu z powietrza. Zanim w o góle dojadą na jakiś tam front.
Jedno jest pewne. W przypadku jakiegoś zbrojnego konfliktu Polski z Rosją ta fabryka dostanie niezłą głowicą, która zmiecie nie tylko ją ale cały nasz region. Nie mam złudzeń.
Sami sobie kreujemy własną zagładę. Czy to nie szaleństwo? :(

TOYA
TOYA

Ostatni Sprawiedliwy: Efektowny to na pewno ale czy będzie efektywny.

Waśnie , czy będzie dobrze zabijał…

Ampuła
Ampuła
Siwowłosych modelarzy-kombatantów z drapacza chmur przy Toszeckiej nie stać na coś bardziej futurystycznego, niż rzężące gąsienice jak w „Rudym 102”. Gros z nich ma 3 lata do emerytury, więc chcą dociągnąć spokojnie na finansowej kroplówce przyznanej na „dopracowywanie” tego zadziornie pomalowanego sklejaka z dykty, papy i skrzynek po wędzonych makrelach. Może im się udać wypielgrzymować na Jasnej Górze tę forsę, bo coraz bogatszym MON-em rządzą dziś kapelani od koncelebrowanego strzelania lufy w polowej zakrystii, a nie NATO-wska kadra topiąca drogi sprzęt po poligonach. Zresztą starczy we wnętrzu PL-01 Concept upchnąć niewielką i po żołniersku surową „przestrzeń modlitewną o charakterze półzamkniętej… Czytaj więcej »
rychu
rychu

Kim i czym go zrobią?

Urko
Urko

„…bardzo mobilny”. To znaczy , że będzie jeździł!! Super !!!

ja234
ja234

Fajowo wygląda.Technologia stealth oraz pancerz reaktywny jest zastosowany o ile się nie mylę.
Bardzo mobilny znaczy tyle co bardzo zwrotny i szybki. Pewnie rozwija prędkość do 80km/h na równym terenie.

Obserwator CD
Obserwator CD
No cóż ….. Przez ostatnie lata zapomnieliśmy ,że w Polsce jeszcze mamy kadrę inżynierską potrafiącą zaprojektować nowoczesny sprzęt . W dobie likwidacji wszystkiego Polskich biur projektów ,dużych zakładów pracy wymyślenie czegoś polskiego wywołuje uśmiech i zdziwienie. Czołg wygląda nowocześnie i bardzo bojowo. Co do jego parametrów jezdnych i bojowych to tylko specjialiści mogą się w tej mierze wypowiedzieć porównując go z innymi wyrobami. Los tego sprzętu jest niewiadomy . W przeszłosci decyzje polityczne zadecydowały o nie wprowadzeniu do produkcji samochodów ( w uwczesnym czasie uchodzących za nowatorskie )marki Syrena 110 Sport , ” Warsa ” lub ” Beskida „. No… Czytaj więcej »
Oberschlesier
Oberschlesier

hehe takie zabawki to niemcy robiom od 40 lat,
jakby Gleiwitz bylo znowu niemieckie to by tukej inne cuda powstawaly nie takich Polnischer Schrott

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Nie wiadomo tylko czy armia polska go kupi czy pójdzie na eksport do Indii po to, żeby na rozkaz wielkiego brata z Waszyngtonu kupiono amerykański złom typu F-16

Krwią_zalany
Krwią_zalany

Czegoś tutaj nie rozumie,przecież polska to w 99,9% katolicki kraj,więc dlaczego tak bardzo cieszycie się z maszynki do uśmiercania łamiąc przy tym przykazanie o nie zabijaniu?!
Fałsz,obłuda,zakłamanie,cynizm.A fee…

pacyfista
pacyfista

Komu i po co sprzedają te łabędzkie czołgi?
Dość łatwo można to stwierdzić po dotychczasowych tranzakcjach i komu są jeszcze oferowane.
Przeważnie opylają ten złom jakimś afrykańskim i azjatyckim reżimom do rozjeżdżania bezbronnych cywili, którzy się czasami przeciwko despotom buntują.
Bumar jest fabryką narzędzi zbrodni, które nie służą ani do obrony wolności i suwerenności Polski, ani też nikogo innego. Przeciwnie, te pojazdy służą głównie do odbierania wolności słabszym i biednym, przez siolniejszych i bogatszych, którzy takimi właśnie są, że pasożytują na biednych i bezbronnych.
Należy szybko zamknąć ten szkodliwy zakład, albo rozpocząć w nim produkcję czegoś dobroczynnego dla życia i wszystkich bez wyjątku ludzi!!

pacyfista
pacyfista

Oberschlesier: hehe takie zabawki to niemcy robiom od 40 lat,
jakby Gleiwitz bylo znowu niemieckie to by tukej inne cuda powstawaly nie takich Polnischer Schrott

To pech, że dostaliśmy w spadku ten pohitlerowski zakład, który przez dziesięcioleczia produkował sprzęt, który najczęściej nie służył nikomu do obrony wolności. Za to z pewnością służył do jej odbierania i tłamszenia,w 56 w Budapeszcie, w 68 w Czecgosłowacji także u nas w Polsce, wiele razy czołgami rozpędzano patriotyczne zrywy.

gliwicjus
gliwicjus

A ta nadbudówka na to podwozie T-55 to aby nie sklejka? Dotykał tego ktoś?

prawicowy
prawicowy

a i tak pokona nas białoruś, wojsko białoruskie ma ponad 5000 czołgów, wojsko polskie – 431 sztuk, śmiech na sali. nasza armia do niczego się nie nadaje.

realista
realista

Nie rozsmieszajcie mnie.To nigdy nie wejdzie do produkcji.

Rados
Rados

gliwicjus: A ta nadbudówka na to podwozie T-55 to aby nie sklejka? Dotykał tego ktoś?

Zrobiony z blachy, to naprawdę pic i fotomontaż. Wystawiali już przecież Andersa i co? I nic, odłożony do archiwum.

rrolch
rrolch

gliwicjus: A ta nadbudówka na to podwozie T-55 to aby nie sklejka? Dotykał tego ktoś?

Przecież piszą, że niewykrywalny dla radarów.
Nie tak łatwo wykryć radarem kawałek sklejki…..

dsa
dsa

Tomasz: Znając życie MON nie przyzna dotacji i BUMAR padnie na dobre . A szkoda bo projekt bardzo ciekawy i nowatorski

moze w koncu, bo to taki zaklad co sie wyspecjalizowal w pobieraniu dotacji

żukow
żukow
pacyfista: I po jaką cholerę ten złom chcą tam montować?! Dziś czołgi służą tylko do pacyfikowania buntów społeczeństw, bo na wojennym polu walki niszczone są bez trudu z powietrza. Zanim w o góle dojadą na jakiś tam front. Jedno jest pewne. W przypadku jakiegoś zbrojnego konfliktu Polski z Rosją ta fabryka dostanie niezłą głowicą, która zmiecie nie tylko ją ale cały nasz region. Nie mam złudzeń. Sami sobie kreujemy własną zagładę. Czy to nie szaleństwo? :( Ten szmelc jest interesujący tylko dla cynicznych i bezwzględnych międzynarowowych handlaży bronią, którzy na nim zarabiaja krocie. Z tak marnego powodu w razie wojny… Czytaj więcej »
sobi
sobi

narazie to jest makieta z tektury a nie czołg, wyglada futurystycznie, ale w środku jest pusty, poprzyczepiali tylko na zewnatrz cos zeby fajnie wygladal, a tak naprawde to nawet nie prototyp! Nie wiadomo ile bedzie jeździł, jaki bedzie mial tak naprawde pancerz albo działo (na pewno nie takie jak teraz xD ), nie wiadomo jaka elektronike wsadza do środka, ale co najwyzej jakas zagraniczna,czyli przestarzala dla sprzedajacego, nie ma sie czym ekscytowac jeszcze

eol
eol

Znowu zabaweczka dla dużych chłopaczków, którzy udają, że są potrzebni, a po co to? …… do zabijania ludzi!!!

Anonimowo
Anonimowo

Oberschlesier: hehe takie zabawki to niemcy robiom od 40 lat,
jakby Gleiwitz bylo znowu niemieckie to by tukej inne cuda powstawaly nie takich Polnischer Schrott

mosz recht kamracie…hehe