Siarczysty mróz nie przeszkodził. Kilkaset osób uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli

Tradycyjnie już, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gliwic. Trzy grupy, każda z innym dominującym kolorem ruszyły na gliwicki Rynek z trzech różnych miejsc punktualnie o godzinie 14.00.

Grupa żółta zebrała się pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, czerwona ? przy kościele pw. św. Michała, a grupa niebieska ruszyła spod dworca kolejowego.

Do orszaku każdy mógł dołączyć, uczestnicy musieli jednak założyć jakiś element ubioru w kolorze grupy, z którą maszerowali na Rynek. Przy bożonarodzeniowej szopce gliwiczanie złożyli hołd Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Na koniec zaplanowano wspólne kolędowanie i przedstawienie jasełkowe.

orszak-2017

Organizowane w polskich miastach Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych ulicznych jasełek na świecie. Ich najnowsza historia jest stosunkowo krótka. W 2009 i 2010 roku Orszaki odbyły się tylko w Warszawie i w Toruniu. w 2011 roku w 24 miastach, a po wprowadzeniu dnia wolnego 6 stycznia, aż w 92. W 2017 roku na mapie Orszaku znalazło się 515 miejscowości! Po raz pierwszy w 9-letniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek, liczba miejsc w Polsce, w których odbył się Orszak, przekroczyła pół tysiąca.

komentarzy 87

  • Nie byłem, ale cieszę się, że ludzie potrafią tak świętować.
   Niektórzy nie potrafią.

 • Jakaś nowomoda ????. Zresztą tak ze wszystkim :: pierwsza msza w adweńcie , zamiast o szóstej rano , jest po południu . Pasterka w Watykanie , o 21.30 , suma o 12.30 itd !!!!!!Ale się „” porąbało „” !

  • Żadna nowomoda. Przed wojną normalna tradycja w wielu katolickich krajach, zniszczona dopiero po wojnie przez komunistów, bo to święto było zbyt „reakcyjne” bo nie dośc że katolickie, to jeszcze o jakiś królach… Więc zakazali. Chwała Bogu, dziś wraca ono do łask, i stare tradycje znów powracają na nasze ulice!

 • Dzisiaj galerie handlowe zamknięte……stąd chyba frustracja niektórych ;)

 • Polacy uwielbiają wszelkiego rodzaju przebieranki, patrz rekonstrukcje bitew, turnieje rycerskie, wioski średniowieczne i bractwa kurkowe. Toteż i przebieranki dla uczczenia legendy (bajeczki) też są w normie.

  • @treya50 więcej patrz jak to wygląda w Europie, np. w Hiszpanii – inscenizacje i jak to piszesz „przebieranki” albo w Niemczech, jeśli chodzi o bractwa

 • Szanowni oswieceni krytykujacy ‚ciemnogrod’ rozumiem że kochacie i tolerujecie inne nacje np Turków od kebabow to proszę tolerujecie też religijnych Polaków.

  • A @Nobody widział gdzieś w naszym kraju jasełka czyli gwieżdzisty przemarsz przez miastoTurków od kebabów ? Bo ja nie.Więc porównywanie jest tak zasadne jak sraczki do kataru .

   • @Alladyn przemarszu „Turków od kebabów” w Polsce na szczęście jeszcze nie było (chyba tylko dzieki PIS) bo w Niemczech to nieźle ci twoi imigranci rozrabiają na zaproszenie Merkel. Ciągle jakis nowy zamach, napastowanie kobiet i inne przestępstwa. Ilu to Kopacz zaprosiła do Polski aby nas „ubogacić kulturowo”? Dzięki Bogu i PiS mamy tu jednak spokój i swoją wiarę – bez rozrób.

    • Niemcy ? To w tym kraju mamy problem Tureckiego (bo o nich piszemy) emigranta ? Napisz mi ilu Turków przepłynęło na tratwie do Grecji lub Włoch ? A może przefikało się przez zasieki w Ceucie do Europy.Tuman jesteś nie @ Katolik

     • Tumanem jesteś ty bo akurat o „Tureckich kebabach” pisałem i pisze w cudzysłowiu. nawet mało inteligenty komediant taki jak ty @hahaha domyśliłby się, że chodzi o uogólnienie islamskiej fali napływowej prowadzącej swój dzichad nie tam gdzie trzeba.

      • @ Katolik Idąc twoim tokiem rozumowania w cudzysłowiu Polaka można nazwać złodziejem niczym Rumuna lub Cygana a każdą Polkę ku**ą lepszą od tych W Tajlandii palących papierosa żeńskimi narządami rodnymi.Ważne aby był cudzysłów przy określeniu polska k***a lub polski złodziej.No to brawo ! Panie „Katolik” podeślij tym z zachodu twój patent na poprawność.Już oczyma wyobrażni widzę wzięty w cudzysłów polski obóz zagłady,polskie komory gazowe.

       • przykre to, nędzny komediancie, że są ludzie tacy jak ty, którzy mają tak złe pojęcie i zdanie nie tylko o innych krajach (Rumunia i Tajlandia) ale przede wszystkim o Polsce i Polakach. Naprawdę współczuję ….

 • Nie podoba sie komus to nie idzie ,jego sprawa.
  Nie krytujcie zas tych co chca isc.

 • W złoconych gmachach zieje pustką, bo dewotki wymierają całymi ławkami. Polska leży w Europie i ta tendencja jest nie do odwrócenia – setki kolosów z wieżami za 10-15 lat zostaną opuszczone przez Watykan. Część się wyburzy dla atrakcyjnych działek w centrach miast. Sporo zamieni się w miejsca użyteczne ludziom nie tylko wtedy, kiedy ksiądz ma dla nich godzinkę czasu od wielkiego dzwonu.
  W związku z tym kler polski podjął akcję kryptonim „Ucieczka z pustostanu”. Episkopasterze próbują wysłać baranie stada na ulice, żeby to tam dokonywano celebracji liturgicznych. Wzorce pochodzą z katolickich krajów Ameryki Południowej i Azji. Widowiska męki, procesje pokutne, obnoszenie dziesięciometrowych figur, realistyczne krzyżowanka. To jest w arsenale niewątpliwie barwnych wydarzeń o ludycznym charakterze, praktycznie w równym stopniu powodowanych religijnością, tradycją jak i biznesem turystycznym. W polskim, zinstytucjonalizowanym odgórnie Orszaku Trzech Króli jest teraz do wygrania wielbłąd. Za parę edycji będzie losowanie 100 prodiżów, szlifierek kątowych, a dla dzieci pudełka śniadaniowe z Bozią.
  Na pewno szykują się scenariusze innych ulicznych atrakcji. Może spróbują wykreować 8 marca świętem świętych kobiet – marsz plus figury z gipsu, Szydło na czele. Musowo będzie jakiś gruby open-air związany z JP2, jako propagandowa konkurencja dla Woodstocku. No i krzyżowanie. Z krzyżowania można wycisnąć chyba najwięcej, bo to się da spiąć z martyrologią bogoojczyźnianą, kiczem smoleńskim, krwią i blizną. Od stacji do stacji, ramię w ramię biskupy i PiSoidy wiodące aktyw radiomaryjny pod krzyż. Jeżeli się pospieszą z dograniem formatu, pierwszym krzyżowanym mógłby być Zelnik. Pytanie, czy Rydzyk to klepnie. On sam od lat fetuje dewotów na jubileuszowej, outdoorowej bibie paraliturgicznej, gdzie wykłada przynętę w namiotach (żywność, dewocjonalia, Eleni itp.) a potem inkasuje zdobycz w kopertach. To jest biba stacjonarna. I taka chyba zostanie, skoro się sprzedaje. Jednak może dołożyć drogę krzyżową wokół postawionego świeżo klocka, i to z takim rozmachem, że Episkopasożyty nawet nie spróbują robić konkurencji. Rydzyka byłoby stać na ukrzyżowanie di Caprio czy de Vito, może Samuela L. Jacksona. I to w reżyserii Tarantino, a nie w amatorskiej chałturze prałata ze znajomymi klerykami, którzy w gimnazjum mieli piątki z jasełek.

  • Ty człowieku jesteś poważnie chory, musisz się leczyć, być może przymusowo trzeba cię leczyć albo egzorcyzmować. To co wypisujesz kwalifikuje się jako obraza uczuć religijnych, obraza religii którą w naszej ojczyźnie wyznaje ponad 95% ludzi. Jak ci nie pasuje to pojedź sobie z swoimi POsłami Belzebubami na narty zagranicę i nie wracaj. Do twojej wiadomości z roku na rok w Kościele jest coraz więcej wiernych.

   • 95% ??? To raczej liczba kojarząca się ze spirytusem.W nim jest moc.W waszych spirytualnych marszach mocy brak.

   • Prawda boli ? Stanisławie ! Masz uczucia religijne ? Więc rozpocznij od tego aby kochać bliźniegoswego jak siebie samego.O nadstawianiu policzka nawet nie wspomnę.O adoptowaniu trwale upośledzonego niemowlęcia nawet nie śnię.

   • Żarty o obrazie uczuć, uczuć religijnych, uczuć do obrazów religijnych, uczuć do uczuć religijnych i religii na bok.
    Stanisław, poważnie pytam, jesteś w stanie załatwić mi przymusowe egzorcyzmowanie? Czy tylko tak sobie popierdujesz, może jeszcze w przymroczeniu po spacerze za końskim zadem, w za ciasno sklejonej koronie?
    Tu ci publicznie zaświadczam, że masz, no powiedzmy 25% moich przyszłych przychodów płynących z tytułu bycia człowiekiem przymusowo egzorcyzmowanym. Notarialnie.
    Weź to przemyśl, chociaż nie ma czego – praktycznie masz złoty deszcz. A ryzyka żadnego. Przecież to ja będę musiał przeżyć męki rozstania ze złym duchem, a są one niewąskie, oj niewąskie, o czym przekonuje wiele filmów na YouTube. Będzie mną rzucać, wyginać, szarpać me członki, niewątpliwie zacznę charczeć, może bekać koźlim głosem… Wytrzeszcz, drgawy, spazmowanie, zaślinienie, rwanie owłosienia, wyszczerz, siarczysty chuch, metaliczne wiatry i na pewno jakieś niespodzianki, specjalnie dla mojego przypadku. Ku… niech będzie, pocharczę i włos odżałuję, wchodzę w to, tylko załatw Stachu, załatw. Mało ci 25%? Bierz to za wstęp do negocjacji. A przecież mogę też w wywiadach, publikacjach, prelekcjach, książkach i telewizjach śniadaniowych całego świata robić lokowanie produktu! Jesteś produktem katooszołomii polskiej, więc spokojnie można cię lokować. To wzmoże przychody… Stachu, rób swoje. Ja czekam, ale aż mi się spod kopyt iskrzy z niecierpliwości.

  • Proszę dziś się udać na starówkę.Porzuconych koron znajdzie pani bez liku.Końskich kup również.

 • Skoro ludzie się zebrali to myślicie że za kasę podatników?? To nie KOD każdy przychodzi sam dobrowolnie w swoim stroju i ZA DARMO!! Piękny zwyczaj się odradza!! A tym co się nie podoba ..to nie ogladac, siedziec w domu ..albo …

  • Szanowna Pani .Jeśli pisać,to należy wiedzieć co .Zdaje sobie Pani sprawę z tego ile podatników (nie tylko w Gliwicach) kosztowała asysta czy jak kto woli ochrona Policji.Raczej Wam nie towarzyszyli poza godzinami pracy,we własnych zatankowanych paliwem z własnych poborów samochodach.Straszenie Alim srerujacym kebaby w rozpędzonym w kierunku marszu samochodem marki Trabant jest nie na miejscu.Jest chwytem poniżej pasa.

    • Nas nie zabezpieczano.Nie było takiej potrzeby ani konieczności.Nie zabezpieczano również bywszego pomiędzy nami Tadeusza Cymańskiego (SZACUN)Nie zabezpieczano bo takowej potrzeby nie było.Zabezpieczano czmychającego w limuzynie błazna z przyklejonym uśmieszkiem strachu schizofrenika.Tu potrzeba zabezpieczania była zasadna.

   • …to może jeszcze poinformujesz ile kosztuje nas podatników, ochrona kibolskich spędów na stadionie Piasta, przez uzbrojoną po zęby Policję żeby ci drący mordy kibole nie rozwalili miasta.
    I jeszcze poinformuj nas ile kosztują remonty elewacji pomazanych przez tychże kiboli.

 • A ja tych **** religijnych uwielbiam ! Zwłaszcza za tempo przemarszu.Troszkę mróz zaszczypał w uszy ,ruszyli z kopyta niczym Kuśociński.Ze swojej strony pozdrawiam „Królufff” bawarskich stojących (zdjecie 2 strona prawa) pod landową flagą .Pozdrawiam licząc na Oktoberfest w Gliwicach.

 • Ja uważam że pozytywnie coś się dzieje co integruje ludzi , jeśli wolisz siedzieć w 4 ścianach twoja sprawa. Ale zawsze się znajdą cebulki

 • Słusznie redakcja napisała JASEŁKA …………….Czy ktoś jeszcze z mieszkańców pamięta nasze „Jasełka moderne”

  • Pamiętam „Fabrykę absolutu” oraz „Państwo Trawnik” tytuły bardzo na czasie.

 • Do wszystkich malkontentów.

  Nie chcecie chodzić do kościoła, Wasz wybór nikt nie zmusza,
  ale chrześcijaństwo, czy katolickie, prawosławne, ewangelickie itd. to ostatnia barykada przed islamizacją. Tylko wiarą powstrzymamy to co nadchodzi z Afryki północnej i bliskiego wschodu.

  Zlaicyzowane kraje Europy zachodnie są bezsilne, bezbronne wobec muzułmanów, spójrzcie na Francję, Niemcy.

   • A myślałem, że ulice są dla wszystkich.
    Ale nie według Twojego myślenia dla Wszystkich za wyjątkiem wierzących. Dobrze myślę???

    • Dla was tylko ulice Nasze kamienice.A z religią ? Jazda do kruchty czy synagogi

    • @ Tomasz.Masz rację ulice są dla wszystkich.Lecz nie służą nie powinny służyć jasełkom-błazenadom religijnym.Bo to ulice,ulice póki co świeckiego państwa.Idealnymi miejscami do tego typu jasełek jak wasze winny być tereny wokołokościelne.

   • My to znaczy kto???
    Anonimy???

    Mi nie podobają się różne manifestacje i demonstracje na ulicach no i co z tego, szanuję prawo innych do wyrażania swoich uczuć, przekonań, nawet złości i frustracji.

    Ale nie zabronię nikomu i nie powiem butnym i niekulturalnym „my nie chcemy”

 • Czy ktoś zmuszał kogoś do udziału w tym wydarzeniu. Sprawdzano listę obecności? Nie wydaje mi się. Jeżeli ktoś idzie na czarny protest, marsz Kodu jest cacy jak bierze udział w wydarzeniu religijnym z własnej nieprzymuszonej woli, bo chce bo wierzy jest beee, ciemnogrodem, idiotą, marnotrawi publiczne środki.
  Według co niektórych wolność to prawo do obrażania wierzących i walki z chrześcijaństwem. Gratuluję myślenia.

 • O ! Jest tam.Idzie z czerwonymi.To moja mamusia.W czasach komuny towarzysz mamusia.Dlaczego idzie sama ? Tatuś mówi ,że wyskrobała Szymusia i Piotrusia.Idzie sama,dumna i wyprostowana.A powinna na kolanach.

 • z pieniędzy podatników to KOD, a tutaj nikt od nikogo nie żąda żadnych składek więc nie wypowiadaj się jak nic nie wiesz na ten temat Kosarewicz masz swoje hobby, my swoje, więc wara od porządnych ludzi

 • Polacy.Dziwny naród.Rasiści,antysemici.Dobrowolnie się przebierają za ciapatych aby oddać pokłon celulidowej lalce leżącej w stajni symbolizującej Żyda

  • Kareta ? Chcesz masz.Wykrakałeś.Wszak jakiemuś PiSowskiemu prowincjonalnemu kacykowi gdzieś tam w północno wschodniej Polsce C podwózkę karetą zasponsorowano.Kareta przypominajaca tę z” Alicji w krainie czarów” ……………………Wiem ty o karecie w pokerku myśałeś.

 • Nie wiedziałem że w śród nas jest tylu durni! Fakt widziałem że spora grupa organizuje jakieś śmieszne spędy kodowców, czy jak im tam. Pomyślałem że to niezbyt lotni naiwniaki. To że nadal w to wierzą, no to już znak, że pod kopułą nie wszystko jest kompatybilne. Tyle że te same matoły krytykują takie wydarzenia- jak Orszak Trzech Króli. Na szczęście takich ja ja , patriotów trzeźwo myślących jest zdecydowanie więcej. Taki młot, eden z drugim nie muszą na to patrzeć, mogą sobie zrobić przemarsz 1-go maja z ubekami. Bo my patrioci pielęgnujemy tradycje i chcemy by to robiły nasze dzieci. Te buraki zapewne w wigilię jadły pasztet. O sześciu królach, Belzebubach nawet nie ma co wspominać….

  • Pasztet synonimem wigilijnego zła ? Wy (z szacunkiem i dużej litery) katolicy nawet SWOJEJ RELIGII NIE ZNACIE !!! Więc zapytajcie w czasie corocznej kolędy lub innej okazji swojego księdza czy spowiednika.CZY W CZASIE KOLACJI WIGILIJNEJ OBOWIAZUJE POST ? Zapytacie ? Wiem .Nie zapytacie.Odwagi Wam zabraknie oczadziałe ,ubezwłasnowolnione w leku owieczki.