Ten eksperyment przeprowadzono w Gliwicach. Przemawia do wyobraźni bardziej niż liczby i tabelki

Zapewne widzieliście szeroko komentowany i udostępniany krótki film pokazujący eksperyment przeprowadzony przez Tomasza Rożka.

Dziennikarz znany z programu „Sonda 2” wykonał prosty test. Po prostu włączył na 5 minut odkurzacz z zamontowanym na końcówce rury płatkiem higienicznym. Efekty można zobaczyć tu.

Podobny, ale dłuższy eksperyment przeprowadził internauta z Gliwic.

– Postanowiłem sprawdzić jak naprawdę wygląda sytuacja i zrobiłem 60 minutowy test przy użyciu odkurzacza i filtru przeciwpyłowego P1. Podobne ilości pyłu zawieszonego są raportowane w wielu większych miastach Europy.

– pisze na swoim kanale YouTube.

Film został nagrany w niedzielę, 8 stycznia. Tymczasem jakość powietrza wciąż jest bardzo zła. W poniedziałek, wg pomiarów ze stacji przy ul. Mewy, o godzinie 9.00 stężenie pyłu PM10 wynosiło 1012%, natomiast pyłu PM2,5 2024%.
W tej sytuacji zaleca się unikanie bądź ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Należy unikać też większego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni.

komentarzy 186

   • Daniel, posiadanie 3-4 aut jest po prostu bezsensem. Nie dostrzeganie tego to kolejny błąd, no, ale przecież liczy się zadowolenie z siebie i wjeżdżanie wszędzie autem..tylko potem się nie zdziw kiedy dzieciak np. zachoruje na POCHP.

   • Gdyby ludzie w zaciszu swego domu, kiedy temperatura spada i nikt z sąsiadów nie widzi, nie palili śmieciami, to smog również byłby mniejszy. Takie spalanie wytwarza mnóstwo szkodliwych dla zdrowia substancji i idzie w atmosferę. A im jest zimniej, tym proceder jest częstszy, a smog większy.

  • Motoryzacja jest już bardzo czysta, ona nie powoduje smogu, co widać latem. Smog jest ewidentnie wynikiem palenia czym popadnie w piecach. Najlepieł byłoby grzać prądem (elektrownie maja skuteczne filtry) lub gazem. I w tym kierunku należałoby pójść, przez np. dofinansowanie. Zgadzam się z przedmówcą z pierwszego posta, że to byłyby lepiej wydane pieniądze, niż na Podium.

   • Przyczyny smogu są napewno wielorakie,co do tego nie mam wątpliwości.
    To,że latem nie odczuwamy skutków transportu samochodowego w postaci smogu
    zasadniczy wpływ mają panujące wówczas warunki atmosferyczne!
    Czy ilość pojazdów ma wpływ na takie zjawisko?
    W 1960 r. w Polsce było około 370 tys.pojazdów spalinowych.
    We wrzesniu 2016 r. w Polsce było ~33 mln.pojazdów spalinowych
    Szacunki statystyczne podają,że ilość km przejechanych przez pojazdy spalinowe
    na terenie Polski wzrosły od 1960 do 2016 ~SIEDEM TYSIĘCY RAZY.

   • Motoryzacja ta nowa z salonu jest czysta ale u nas 90% starego złomu na drogach. Pokażcie chociaż jednego starego diesla (powyżej 8 lat) który ma jeszcze zainstalowany filtr cząstek stałych. Jazda za takimi dymiącymi to koszmar. A ile takich pojawiło się przez ostatnie lata?

    • Proszę sobie przypomnieć aferę ze Stanów i zaniżone normy zanieczyszczeń nowych aut…Przemawia do mnie wytłumaczenie Dziadka…Fajnie wozić 4 litery autem ale coś za coś. Pozdrawiam Dziadka!

   • Z pewnością ten złom sprowadzany z zachodu jest bardzo ekologiczny, golf tdi z wyciętym katalizatorem i zastąpiony strumienicą.

   • Tylko te dotacje, muszą być konkretne. Na pompę ciepła dostaliśmy całe 1500 zł ;) Druga rzecz, co z tego że ludzie dostaną dotacje na piec czy pompę, jak nie będą mieli na paliwo (gaz, prąd, ekogroszek). Wielu wymieniłoby piece, ale nie stać ich na lepszy węgiel po 800zł/t tylko na miał/muł/flot dopełniany śmieciami. Inna grupa, wcale nie biedna – woli zaoszczędzić na paliwie i kupić sobie nowe auto – tych karałbym najbardziej dotkliwe, bez skrupułów.

 • To chyba przestane oddychać… ;) Ciekawe ile jeszcze będziecie wałkować ten temat. Tak jak napisałem idzie do urzędu prosto do prezydenta zróbcie „rozmowę na żywo” na fejsie. Zapytajcie pana prezydenta po co wymienił latarnie na nowy badziew albo po co zrobił remont urzędu jak mógł przeznaczyć pieniądze na inny ważniejszy cel. Jestem ciekaw co takiego ma do powiedzenia..

  • Może. W końcu nie każdy mieszka swoim wymarzonym m2 z centralnym i do tego 3 samochody w rodzinie bo każdy dojeżdża do pracy. Ale najlepiej narzekać na ludzi którzy palą węglem itd..

   • żeby przynajmniej węglem palili, zapytaj dlaczego w okresie mrozów panowie z Remondis wywożą ok 30% mniej odpadów z dzielnic niskoemisyjnych

  • Zamienimy się? Nawet nie M2 a M3 panu odstąpię.

   Samochód mam jeden. Też chętnie sprzedam, jeśli miasto zechce wozić moje dziecko do szkoły dalej niż do 3km.

  • Odstąpisz ciekawe i przejdziesz na takie mieszkanie gdzie się pali węglem..? Bardzo ciekawe jak długo wytrzymasz codzienny maraton palenia… Ale dlaczego miasto ma wozić twoje dziecko.. Autobusy też powodują smog szczególnie stare trupy. Jak już tak zdrowo to na piechotę zaprowadzać dziecko do szkoły…. Wina jest ze wszystkich stron a nie z jeden..

  • Po 1 nie będę palić węglem.

   Po 2 moje dziecko nie chodzi do szkoły pod domem, tylko do integracyjnej, na drugim końcu miasta.
   Piechotą zdrowo? Rozejrzyj się człowieku, wyjdź na dwór i pomyśl co bredzisz.

  • Jeśli twoje dziecko chodzi do szkoły na drugim końcu miasta to chyba warto pomyśleć o przeprowadzce będzie miało bliżej wtedy będziesz mogła sprzedać auto.. Będziesz eko :) Byłem z psem i widzę co się dzieje i co mam zrobić przestać od dziś palić żebyś ty i paru innych ludzi miało czyste powietrze i nie miało powodu do narzekania.

   • Wspaniała, ignorancka wypowiedź. „Pale węglem i nie zamierzam przestać, a Wasze czyste powietrze mnie nie obchodzi”

    Wypowiedź ma sens, bo przecież osoby palące węglem oddychają zupełnie innym powietrzem niż te osoby, które narzekają

    • Zawsze mnie zdumiewało to, że ludzie palący smieciami nie przyjmują do wiadomości, że przecież oni też oddychają tym syfem, nie tylko sąsiedzi (a wiadomo że sąsiad to wróg największy i każda okazja żeby mu dowalić jest dobra)

  • Dodatkowo zapytałabym czy pan Prezydent wie ,że co niektórzy mieszkańcy naszego miasta korzystają ze wspólnej toalety na klatce albo z wychodka na dworze. Mamy nowoczesność :)

   • Jego to nie interesuje. Ważne że go wybierają na kolejne kadencje. Takie problemy to nie są jego problemy. On i jego córeczka mieszkają w czystym, cieplutkim domku. Jest im dobrze. Ma ochronę i żadne media nie robią z nim wywiadu dlaczego w Gliwicach jest taki syf.

  • Jeżeli chodzi o wydatkowanie pieniędzy, to zawsze można użyć argumentu że cały budżet można było przeznaczyć na inne ważne cele, przedszkola, hospicja, socjal, ekologię. Nie chce powiedzieć że poprzednio wymienione przykłady nie wymagają dofinansowań, ale nie chce mi się wierzyć Panie Danielu że masz w swoim domu/mieszkaniu, spadający tynk ze ścian, odklejające się panele, telewizor na lampę, ubierasz dziurawe skarpetki bo przecież nie widać ich w bucie. Przecież swoją pensję powinieneś przekazać na inne ważne cele, np. bezdomnych, wspieranie ekologicznego chowu, hospicja czy domy dziecka? Myślisz że te pieniądze nie są im bardziej potrzebne? Sam kupujesz sobie nowe skarpetki a ktoś nie ma na chleb? Tak myśląc popadamy w skrajności.

   Odremontowany urząd, czy nowe latarnie, są tak samo ważne dla Miasta jak twoje odklejające się tapety dla twojego mieszkania.

   Boli mnie to że niektórzy nie rozumieją pewnych spraw.

  • Jakby wystarczyło raz napisać, to ludzie nie paliliby papierosów, nie karmiliby kaczek chlebem, nie dokarmialiby gołębi na osiedlach i nie wyrzucaliby papierków byle gdzie… itd. itd.

 • No, nie tyle eksperyment co doświadczenie.Dobrze pokazuje stan zanieczyszczenia powietrza. Proponowałbym jeszcze dodać pomiar CO2.

  Smog czuć spalenizną.

  • dokładnie, jadąc rano DTŚ miałem ważnie że przede mną jedzie jakiś stary
   diesel a było pusto :/

   • To jeździj autobusem to będzie mniejszy to nie piece bo dawniej też były teraz jest ich mniej i lepszej jakości a aut tysiące u mnie były 4 piece a teraz 1 nowoczesny a patrzę na budynki to mało gdzie się pali dawaj byly huty koksownie i tak nie było wszystko winne auta których jest tysiące po3 na rodzinę ja mam ale do pracy wolę się przejść

    • @Jaś
     Przyjedź do Łabęd i porozglądaj się po kominach, to zobaczysz ile jest dymiących kominów.
     Dawniej też tak było, tylko się tego nie badało i o tym nie mówiło.

     • To prawda, było sto razy gorzej, śnieg na drugi dzień robił się czarny, a powietrze śmierdziało nawet w lecie, to się dopiero czuło po powrocie z wakacji, bo na co dzień byliśmy do tego przyzwyczajeni. A domy z czego były czarne…Nie mówiło się o tym w telewizji, bo to było tylko na Śląsku.

    • W wielkich nowoczesnych miastach nie ma piecyków a smog występuje. Przyczyną oprócz nadmiernej ilości pojazdów spalinowych jest również brak zieleni, tj parków, drzew, skwerów. Zwracam uwagę na tzw betonowanie Gliwic. W każdym wolnym miejscu zamiast drzew, bezmyślnie buduje się. Zlikwidowanie pozostałych kilku palenisk węglowych niczego nie poprawi. A będzie gorzej jeśli będzie kontynuowana dotychczasowa polityka ZF.

     • @kola
      Uwierz mi, że likwidacja palenisk poprawi. Smog tworzy się nie tylko w samych Gliwicach, ale też wszystkich miejscach wokół. Okoliczne satelitarne miejscowości opierają się w 90 % na paleniu węglem, bo nie ma albo infrastruktury, albo chęci, albo kasy, albo są deputaty górnicze ( i tu ludzi też należy rozumieć ).

      To o czym piszesz ma niewątpliwie równorzędne znaczenie

      • @beton, Zapewniam Cię, że przez ostatnie lata w Gliwicach palenisk węglowych (tych prywatnych) w znacznym stopniu ubyło na rzecz gazowych. Sam mogę być przykładem jak i większość mieszkańców mojego osiedla. Jednak taki smog jak obecnie nigdy nie występował. Zgadzam się co do palenisk na starówce. Przeprowadzając kapitalny remont dróg nie wykonano instalacji C.O. I tutaj ktoś zawinił.

    • Panie Jaś to jak pan twierdzi że lepiej jeździć autobusem to może czasem by se Pan usiadł i przeliczył ile miesięcznie wydaje taka rodzinna wielodzietna na bilety autobusowe sam wiem ile to jest bo sam muszę dojeżdżać do szkoły dwoma autobusami i z powrotem to tygodniowo wychodzi dwadzieścia biletów tygodniowo po cztery bilety dziennie dwa w jedną i dwa w drugą a te śmieszne karty Śkup nie dość by ją wyrobić to w niektórych punktach stoi się godzinami to jeszcze musimy zapłacić 20 zł za samo wyrobienie to potem jej doładowywanie by mieć środki a żeby móc nabić jakieś zniżki np. za legitymacje, za oświadczenie o niższy koszt przejazdu itp to jak już otrzymamy tą kartę to znowu musisz stać w tych kolejkach. Zastanawiam się tylko dlaczego w naszym mieście nie mogli by zrobić tak jak w Katowicach chodzi mi o te darmowe dni przejazdu komunikacją miejską lub np inne pomysły tego typu. A i żeby nie było mam 18 lat a 2 Lutego kończę 19 więc wiem o czym pisze

     • Jakie kolejki? Jakie opłaty za kartę? Co Ty gadasz człowieku? Kolejki były jak karty weszły, teraz jest już sporo miesięcy po wprowadzeniu ich i punkty ŚKUP są dawno puste. A za kartę daje się opłatę tylko jak się wyrabia niespersonalizowaną, jak masz kaprys na taką to nie narzekaj, bo normalna karta spersonalizowana jest darmowa, tak jak wbicie do niej zniżek jakie Ci przysługują. Więc wyjdź z domu zamiast czytać stare komentarze sprzed miesięcy z fejsbuka i sprawdź co się wokół Ciebie rzeczywiście dzieje.

 • W Gliwicach nie widac na 100metrow smog dzisiaj taki ze nie wiem. W lodzi krakowie warszawie i wielu innych miastach nie trzeba placic za MPK a w gliqicach mimo smogu trzeba bulic !!! bo mauzoleum frankiewicza jest budowane. Franki tramwaje zlikwidowales jestes **** nie prezydent

  • W innych nie których miasta jest darmowa komunikacja, to jest prawda. Można przejechać za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Nie masz auta nie jedziesz!

   • To akurat nie do końca jest prawda, bo w Warszawie i w Kielcach komunikacja miejska dzisiaj jest darmowa dla wszystkich. W Rybniku też, z tym że Rybnik ma darmową komunikację również jutro – we wtorek. W Krakowie rzeczywiście tylko za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

    Nie wiem jak w pozostałych miastach, bo wiem tylko o tych 4.

 • Mewy lezy na wzniesieniu w samym centrum gliwic przy klodnicy jest 2 razy gorzej. Franki **** wolowa wprowadzaj darmowa komunikacje

   • A to akurat ma sens.
    Widziałeś kiedyś filtr na kominie domku jednorodzinnego?
    A widziałeś elektrownię bez filtrów?
    I pytanie pomocnicze: widziałeś elektrownię opalaną miałem lub ukraińskim wyrobem węglopodobnym?

    • Miał ,bo w takiej postaci węgiel energetyczny jest dostarczany do elektrowni, przed podaniem do spalania w kotle jest jeszcze mielony w młynach węglowych i jako pył węglowy jest spalany w kotle!Taki proces ma na celu wykorzystanie węgla w maksymalnym stopniu i osiągniecie przez kocioł odpowiednich parametrów.

 • jpr masakra jak wczoraj wracałem o 22 to drugiego bloku nie widzałem, a smrut nie ziemski mieszkam w sośonicy a prawie cała jest w z PEC-u to co dopiero musi byc w centrum…

  • No właśnie w sośnicy kiepsko z tym pec-em. Pec za rogiem a sporo starych kamienic opalanych węglem, oby węglem.

 • A ja z córką niepełnosprawną podtrułam się tlenkiem węgla ( nie z naszej winy ), prosiłam Państwa o pomoc i jakoś nie zainteresowaliście się, a tak pięknie piszecie o smogu.

  • No i?

   A przy okazji – niezupełnie jak koleżanka pisze. Bo te od 2,5 mikrona w dół to PM2.5 …

 • KOCHANI GLIWICZANIE POKAŻMY NA WYBORACH KTO RZĄDZI W GLIWICACH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NIE DAJMY SOBIE DMUCHAĆ W PŁUCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZRÓBMY TO DLA NASZYCH POKOLEŃ!!!!!!!NIE WYBIERAJMY TEGO MOTŁOCHU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • TAKI EFEKT JEST JAK PAŃSTWO ZAMIAST RATOWAĆ NASZE KOPALNIE ZMYKA JE I Z UKRAINY SPROWADZA BYLE JAKI OPAŁ. NASZ GLIWICKI WĘGIEL BY TAKICH SZKÓD NIE ZROBIŁ PALIŁO SIĘ NIM PRZEZ WIEKI ,BYŁA FABRYKA SADZY I TEŻ TAKIEGO POWIETRZA NIE BYŁO ,ALE WYSTARCZYŁ SYF SPROWADZANY

 • Na co My Gliwiczanie jeszcze czekamy????Mało Wam Gliwiczanom wszystkim dowodów na to co się stało;jak wprowadzono całą komunikację do miasta?????Jak są źle wydatkowane nasze pieniądze,które mogły iść na modernizację wszystkich mieszkań opalanych węglem- na podłączenie do zakładu cieplnego,ewentualnie piece gazowe(gaz jest prawie wszędzie) a nie budowę TEGO CZEGOŚ W WIADOMYM MIEJSCU!!!! Na modernizację linii tramwajowych!!!!Nie autobusów kupowanie i „pieprzenie kota za pomocą młota” , że mniej spalin dają i są ekologiczne!!!! Dalej wybierajcie takich matołów….to płuca wnet wyplujecie

  • ***** Chcesz za pieniądze podatników modernizować prywatne mieszkania? Na modernizacje Gliwice płaciły miliony Tramwajom Śląskim! I modernizacja była, ale w Katowicach i Chorzowie.

   • Od dłuższego czasu dofinansowuje się ludziom taką modernizację pieców czy systemów grzewczych, więc nie jest to żadna nowość. Dziwne, że zauważyłeś to dopiero teraz, gdy ktoś o tym napisał.
    P.S. Lepiej dofinansować wymianę pieców na ekologiczne czy dofinansować z podatków leczenie chorób płuc? Prędzej czy później ta kasa będzie musiała zostać wydana, w ten lub w inny sposób. Tak samo jest z palącymi śmieciami – zaoszczędzą na dobrym węglu czy instalacji gazowej, a na starość wydadzą dwa razy więcej kasy na leki.

 • Niby jak darmowe autobusy i tramwaje mają tu pomóc? Liczby samochodów to nie zmniejszy. Tak jak nie zmniejszy liczby ludzi palących węglem, płytą meblową, plastikami i szmatami w starych piecach. Jedynym sposobem jest wymiana samochodów na elektryczne lub hybrydowe i wymiana pieców na takie, które spalają czysto i uniemożliwiają korzystanie z byle jakiego paliwa. To jest jednak droga ewolucji a nie tego, że Frankiewicz coś ludziom zabroni lub nakaże.

  • ****30 lat temu nie było takich technologi ani tak rozwiniętych mediów, żeby o tym mówić. Równie dobrze można stwierdzić, po co ci internet, telefon ? 30 lat temu też go nie nikt nie miał a ludzie jakoś żyli. Po to technologia idzie do przodu, żeby ludzie zauważyli co sie dzieję przez co ograniczyć trucie się.

  • Świetny argument. Kiedyś powietrze było zanieczyszczone, więc teraz też może. A kiedyś człowiek mieszkał w jaskiniach, więc teraz też może? Kiedyś człowiek umierał z byle chorób, bo antybiotyków nie było, więc teraz też może?!

  • Dzieki tej technologi mozesz sobie jedynie pogadac bo i tak sie nic nie zmieni. Biedni ludzie i tak beda palic smieciami. Przyjdzie deszcz to nie bedzie smogu. Badz realista. Tacy jak ty kupuja samochody hybrydowe zeby czysto bylo. Ale nikt nie mowi o tym ile syfu potrzeba zeby wyprodukowac taki wynalazek a potem zutylizowac.

  • No właśnie, że nie. Ludzi stać było na węgiel bo był stosunkowo tani. Plastikami, ulotkami reklamowymi i innym badziewiem nie palono w piecach bo po prostu ich nie było. No i auta może były nieekologiczne ale było ich znacznie mniej. I nie woziło się d… do sklepu 100 metrów bo benzyna nie zawsze była dostępna.
   Gliwice były otoczone polami po których hulał wiatr. Faktem jest, że przemysł nadrabiał trucie obywateli ale wydaje mi się, że teraz jest gorzej.

 • No, nieźle. Oczywiste jest, że na fakt zanieczyszczenia powietrza wpływa to, że prezydentem jest Frankiewicz. To przecież od z dachu magistratu rzuca w powietrze łopatami tony popiołu rozdmuchując go w miasto specjalnymi wentylatorami.

  Ludzie – przestańcie palić byle czym, a przede wszystkim byle jak, to może jakość powietrza się poprawi. Co z tego, że w niektórych miastach komunikacja jest za darmo, jak społeczeństwo najchętniej do własnego kibla wjechałoby autem, co widać na każdym kroku, zwłaszcza pod sklepami. Po za tym, głównym źródłem zanieczyszczeń są kotłownie. Tu należy edukować i wprowadzać nowe rozwiązania. Tylko, żeby właściciele tych kotłowni jeszcze chcieli. Wielu z nich w dalszym ciągu segreguje śmieci na palne w dzień i palne w nocy, a prawie żaden z nich nie wie, że aby węgiel spalał się czysto tzn. emitując jak najmniej szkodliwych substancji, temperatura w palenisku powinna wynosić co najmniej 500 st., a ci którzy wiedzą mają to gdzieś.

  • ***** tu chodzi betonie, pociotku franka o to że puścił w centru miasta ruchliwą trasę, wyciął zieleń z centrum, zamiast zrobić CO w centrum po prostu to olał – on jest też za to odpowiedzialny ! pieniądze są na jego fanaberie a nie ma ich na to co jest potrzebne !!!

 • Dla porównania powinni zrobić takie samo doświadczenie np. nad morzem (w jakimś niby czystym miejscu). Podejrzewam że wiele lepiej by nie było.