Wirtuozi gitary klasycznej z Polski i świata zagrają w Gliwicach

bgd-vi-christopher-wong-fixed-510-portal1

Występ światowej sławy gitarzystek z Chin rozpocznie Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy.

Artystki zagrają już w najbliższą niedzielę, 6 listopada. Następne niedzielne występy zapowiadają się równie ciekawie. Wszystkie koncert odbędą się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.

Występ chińskich artystek – Beijing Guitar Duo w składzie: Yameng Wang i Meng Su rozpocznie się o godz. 18.00.

Podczas kolejnych niedzielnych spotkań zagrają: Irina Kulikova (13 listopada), Anabel Montesinos i Marco Tamayo (20 listopada) oraz Dimitri Illarionov i Kwartet Camerata (27 listopada).

Bilety można kupować bezpośrednio przed występami w na miejscu – Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. To już trzynasta edycja imprezy.

Kilka słów o artystach:

Beijing Guitar Duo
Chińskie gitarzystki Meng Su i Yameng Wang spotkały się po raz pierwszy w Państwowym Konserwatorium w Pekinie, gdzie ich mentorem był ceniony profesor Chen Zhi. Jednak dopiero Manuel Barrueco – pod którego kierunkiem kontynuują studia w Peabody Conservatory of Music w Baltimore w stanie Maryland – przekonał je, by grały w razem.

Niezwykły talent gitarzystek przyczynił się do tego, że dzisiaj są jednym z najlepszych duetów gitarowych na międzynarodowej scenie muzycznej. Ich koncert w nowojorskiej Carnegie Hall spotkał się ze wspaniałym przyjęciem krytyki muzycznej. Jako solistki są laureatkami wielu konkursów muzycznych, a w dorobku mają także solowe CDs czy DVD.

Ich pierwsza wspólna płyta „Maracaipe” otrzymała nominacje do nagrody GRAMMY. Tytułowy utwór skomponował i dedykował im Sergio Assad. Kolejna płyta „Bach to Tan Dun” ukazała się w październiku tego roku.

Irina Kulikova

Urodziła się w Czelabińsku. Od dzieciństwa miała kontakt z muzyką za sprawą swojej matki wiolonczelistki, która dbała o prawidłowy rozwój muzyczny córki. W wieku dwunastu lat zdobyła pierwsze laury konkursowe i zaczęła dawać koncerty w kraju i za granicą. Od najmłodszych lat zwracała na siebie uwagę artystów, krytyków muzycznych oraz melomanów jako niezwykle utalentowana gitarzystka dysponująca wspaniałym dźwiękiem.

Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu, Akademię im. Gniesinych w Moskwie oraz Konserwatorium Muzyczne w Maastricht.

Spośród jej licznych nagród warto wymienić te najbardziej znaczące, a są to pierwsze miejsca w konkursach: Michele Pittaluga (Aleksandria, Włochy), Guitarra Alhambra (Walencja, Hiszpania), Forum Gitarre (Wiedeń, Austria), International Guitar Competition (Iserlohn, Niemcy), Twents Gitaarfestival (Holandia), International Guitar Festival of Coria (Hiszpania).

Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, na renomowanych festiwalach czy wreszcie zapraszana jest przez członków rodzin królewskich i arystokratycznych w Danii oraz Niemczech.

Nagrywa dla firmy Naxos. Od 2007 roku mieszka i uczy w Holandii.

Anabel Montesinos

Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat. Rok później zaczęła grać na gitarze. Już po kilku miesiącach nauki występowała jako cudowne dziecko. Jako niespełna dwunastolatka wystąpiła z recitalem na Majorce. Od pierwszych występów publicznych jej ekspresja i smak muzyczny wzbudzały zachwyt publiczności.

Od tamtych czasów nagrywała między innymi dla radia i telewizji w Hiszpanii, Polsce, Włoszech i Szwecji. Jest laureatką głównych nagród prestiżowych konkursów: Concorso Internazionale di Chitarra Classica „Michele Pittaluga” w Aleksandrii we Włoszech, Certamen Internacional de Guitarra Francisco Tárrega w Hiszpanii i innych.

Jej pierwsza płyta z repertuarem okresu romantycznego, nagrana dla firmy Naxos i wysoko oceniona przez międzynarodową prasę muzyczną, została wybrana przez Brytyjskie Linie Lotnicze jako część programu muzycznego na trasach międzykontynentalnych. Podczas wspólnych koncertów z Paco de Lucią w Szwecji otrzymała owacje na stojąco.

Występowała z orkiestrami w Rosji, Meksyku, Hiszpanii, Finlandii, Polsce, Włoszech oraz na Kubie.
Jej tegoroczna trasa koncertowa rozpoczęła się od recitalu w słynnej Carnegie Hall, gdzie również została przyjęta owacjami na stojąco. We wrześniu ukazała się jej kolejna płyta z muzyką hiszpańską.

Marco Tamayo

Ten niezwykle utalentowany kubański gitarzysta jest uznawany przez takich mistrzów jak John Williams, Leo Brouwer i Eliot Fisk za jedną z czołowych postaci gitary klasycznej świata.

Uczył się u takich mistrzów jak: Nicolaus Hartnoncourt (muzyka dawna), Antonio Alberto Rodríguez i Leo Brouwer (gitara), Anthony Spiri (klawesyn), Eliot Fisk (gitara) i Reinhard Schmid (skrzypce).

Zdobył ponad 25 głównych nagród w międzynarodowych konkursach: „Andrés Segovia” w Herradura i Granadzie (Hiszpania), Concorso Internazionale di Chitarra Classica „Michele Pittaluga” w Aleksandrii we Włoszech i wielu innych.

Od 2005 roku jest profesorem konserwatorium w Klagenfurt w Austrii oraz Uniwersytu Mozarteum w Wiedniu. Jego wychowankowie zdobywają liczne laury konkursowe. Jest autorem podręcznika „Essential principles for the performance on the classical guitar”, który został wydany w Chanterelle Verlag w Niemczech.

Regularnie zapraszany jako solista festiwali na całym świecie oraz juror międzynarodowych konkursów. Gra z wieloma orkiestrami świata pod batutą takich kompozytorów i dyrygentów jak: Ennio Morricone, Andrea Morricone, Philipe Bender, Leo Brouwer, Paolo Ferrara, Gordon Campbell, Kurt Redel, Hannu Lintu i inni.

Nagrał sześć płyt, które zyskały mnóstwo bardzo pochlebnych recenzji, jak chociażby ta Eliota Fiska podkreślająca „doskonałą technikę oraz niezwykłą inteligencję muzyczną” artysty. W wrześniu grał światowe prawykonanie koncertu na gitarę i orkiestrę skomponowanego oraz dyrygowanego przez Andrea Morricone.

Dimitri Illarionov

Jest jednym z najwspanialszych gitarzystów swego pokolenia, laureatem ponad 20 międzynarodowych konkursów – w tym zwycięzcą dwóch najbardziej renomowanych.
W 2002 roku zdobywa główną nagrodę w najbardziej prestiżowym konkursie świata: GFA w USA. Rok 2008 przynosi kolejne zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie im. Francisco Tarregi, a 2009 owocuje pierwszą nagrodą Konkursu im. Andresa Segovii.

Oprócz regularnie wykonywanych recitali solowych jest jednym z tych gitarzystów, którzy najczęściej grają z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Koncertował w następujących krajach: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Estonia, Polska, Bułgaria, Słowenia, Serbia, Chorwacja, Czechy, Cypr, Turcja, Włochy, Niemcy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Holandia, Paragwaj, Meksyk, USA, Kanada, Portoryko, Korea i Japonia.

Jego partnerami na scenie są sławni i uznani artyści – dyrygenci: Vladimir Fedoseyev, Mark Gorenshtein, Dmitri Liss, Leo Brouwer, Carlos Miguel Prieto, Alexander Rahbari, Jose Maria Florencio Junior, Yaron Traub, Henrie Adams, skrzypek i dyrygent Maxim Fedotov, gitarzysta-kompozytor i dyrygent Leo Brouwer, gitarzyści: Dusan Bogdanovic, Roland Dyens, Duo Gruber-Maklar, jak również młodzi i cieszący się powodzeniem muzycy: wiolonczelista Boris Andrianov, pianista Denis Matsuev, skrzypkowie Janine Jansen, Julian Rachlin, Boris Brovtsyn, Alyona Baeva, flecistka Maria Fedotova, dyrygenci: Fabio Mastrangelo, Alexander Sladkovskiy, Marius Stravinskiy, gitarzystka Yuliya Lonskaya i inni.

Konserwatorium w Moskwie, Rosyjska Akademia Muzyczna im. Gniesinych oraz liczne lekcje mistrzowskie u wybitnych muzyków i gitarzystów złożyły się na edukację muzyczną Illarionova.
W swoim dorobku fonograficznym ma płyty z muzyką solową, kameralną oraz koncerty na gitarę z orkiestrą.

Włoski kompozytor Angelo Gilardino dedykował mu koncert na gitarę, wiolonczelę z orkiestrą, a Nikita Koshkin Concerto Grosso na gitarę i orkiestrę.