Sprawcy kradzieży są już znani. Dzięki pomocy internautów (Aktualizacja TV)

Sobota, Gliwice, ścisłe centrum miasta. Nasz redakcyjny kolega podjeżdża rowerem pod sklep (Biedronka przy Biprohucie).

Chwilę później pojawia się czterech młodych mężczyzn (jeden z nich widoczny na zdjęciu), którzy po kilku minutach uciekają wraz ze skradzionym rowerem. Nie wiedzą, że parę dni wcześniej zainstalowano tu kamery monitoringu.

Potwierdza się, że tanie zabezpieczenia nie stanowią przeszkody dla złodzieja.

Przecięcie linki kupionej za niecałe 50 złotych w sklepie Decathlon zajęło kilka sekund.

– To zabezpieczenie iluzoryczne – przyznaje Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji, z którym oglądaliśmy film.

Zdjęcia, montaż: Łukasz Gawin

Powyżej prezentujemy nagranie z ubiegłej soboty (19 lipca) wraz z komentarzem rzecznika policji.

* * *
AKTUALIZACJA I: 28 lipca, godz. 15.00

Policja opublikowała zapis o niepogorszonej jakości. Na filmie widać wyraźnie wizerunek jednego ze sprawców.

AKTUALIZACJA II: godz. 17.50
W ciągu zaledwie kilku godzin od chwili publikacji, udało się ustalić personalia sprawców kradzieży. Głównie dzięki pomocy internautów, za którą wszystkim dziękujemy. Dzięki obywatelskiej reakcji, może uda się, przynajniej częściowo zmniejszyć plagę kradzieży rowerów.

Z uwagi na obowiązujące przepisy, po ustaleniu tożsamości przestępców, musimy usunąć ich wizerunek.

AKTUALIZACJA III: godz. 21.00
Rower odzyskany!

Sortuj wątki:   od najnowszych   |  chronologicznie  |  najwyżej ocenione
007
007

Policja wyczerpała wszystkie możliwości identyfikacji? Czyli dzielnicowi dalej nie znają elementu przestępczego w swoich rewirach. Udostępnijcie widok ze wszystkich kamer w internecie to obywatele sami rozprawią się z bandytami. Szybko i boleśnie.

christoph
christoph

Mam nadzieję na złapanie tych złodziei i czekam również na nagrania z monitoringu przez Redakcję z akcji karmicieli gołębi na Rynku ;)

Filmiki z takimi idiotami powinni od razu pokazywać w internecie, a szybko by się oduczyli kraść jakby nagle wszyscy na ulicy wytykali ich palcami

Iwona
Iwona

I tak im nic nie zrobia Mała szkodliwość czynu

bikemaniak
bikemaniak

Iwona: I tak im nic nie zrobia Mała szkodliwość czynu

niekoniecznie, mala szkodliwosc czynu jest chyba do 500 zł a rower na pewno kosztował powyżej 1200…

Biały rower grupy Korba
Biały rower grupy Korba

Myślę ,że kolega z nocnej eskapady po lufę czołgową pomoże.Czego życzę…Ale zaskoczony jestem redaktor i rower.Ale redaktor i Biedronka.Po kiego grzyba było się uczyć.Ogólniak skończyć,rzecznikiem zostać.Najlepiej prezydenckim.

KKK
KKK

Wróćmy do tradycji – postawmy na rynku dyby! Postoi taki pajac tydzień w słońcu to się oduczy! A i dzieci będą miały atrakcję – rzut zgniłym pomidorem w pajaca!

Zabrzanin pracujący w G.
Zabrzanin pracujący w G.

Według niektórych postów na tym portalu Gliwice to podobno szczęśliwe miasto. Nikt tu nic nie kradnie i jest super. No chyba ze mieszkańcy Zabrza, lub Bytomia. Ale na co nam rower, skoro u nas same dziury i brak ścieżek rowerowych. Więc to musiał być jakiś Gliwiczanin. No musiał, jak nic :P

espresso
espresso

Prędzej mi kaktus wyrośnie niż jakiś sąd upubliczni wizerunek złodzieja albo innego bandyty. Bandziory są pod szczególną ochroną a polskie skorumpwane sądy dbają, żeby im już włos z głowy nie spadł. Co innego wizerunek ofiary – do tego nie trzeba żadnej zgody.

mam dość szumowin
mam dość szumowin
Prosimy o udostępnienie zdjęć, najlepiej w takim powiększeniu, by móc wydrukować kilkaset zdjęć i rozkleić je wszędzie w mieście. ps niestety prawo w Polsce jest chore. będą nieletni, sąd się zlituje i zostaną pouczeni. oczywiście kilka dni w areszcie z moich podatków. a potem kurator, także z moich podatków. a potem znów coś skroją, powtórzy się ten sam cykl – z czyich podatków? A potem owa patologiczna młodzież zgłosi się po zasiłek, bo przecież nic nie potrafi a najbardziej jej się nie chce i dostanie zdrowotne, jakąś rentę na zapijaczonego ojca dziecioroba, obije komuś twarz, będzie miał żółte papiery i… Czytaj więcej »
Gliwiczanin
Gliwiczanin

A gdzie byli brzuchacze odpoczywają po nakładaniu mandatów na niedzielnych kierowców i pieszych. Od czego jest policja w tym mieście dlaczego nie ma więcej patroli pieszych albo zmotoryzowanych. Zwykle częściej tych leni można spotkać tam gdzie łatwiej można nałożyć mandat. No ale żeby złapać kiboli albo takich złodziei rowerów no to już to jak widać jest szczyt możliwości dla brzuchaczy. W końcu zanim taki ruszyłby się z fotelika przed kompem dostałby zadyszki a gdyby przeszedł kilka kroków bo chyba ci panowie nie potrafią biegać zawału.

tom1983
tom1983

Dokładnie tak powinno być na rynek i w dyby a przed wypuszczeniem wypalać na czole duże Z jak Złodziej żeby każdy wiedział. Tymczasem nasze prawo jest tak łagodne że wręcz zachęca do kradzieży bo to dzisiaj się bardziej opłaca niż uczciwa praca…

glina
glina

Iwona: I tak im nic nie zrobia Mała szkodliwość czynu

Iwona zanim coś napiszesz to sie zorientuj w temacie bo pojecia nie masz o pracy Policji…..mala szkodliwość czynu…hm…ciekawe:)pozdrawiam i miłego dnia zyczę

glina
glina

007: Policja wyczerpała wszystkie możliwości identyfikacji? Czyli dzielnicowi dalej nie znają elementu przestępczego w swoich rewirach. Udostępnijcie widok ze wszystkich kamer w internecie to obywatele sami rozprawią się z bandytami. Szybko i boleśnie.

Kurcze przydalbyś się….. link

poszkodowany
poszkodowany

Widocznie macie specjalne chody w gliwickiej policji. Gdy skradziono rower w centrum Gliwic w tym roku, policjant prowadzacy sprawe powiedzial, ze w Gliwicach nie ma monitoringu i ze jeszcze zadnego zlodzieja dzieki monitoringowi nie zlapali. Gdy zlodziej zostal w koncu namierzony, ale nie przez policje, tylko przez wlasciciela roweru, to sad wymierzyl mu kare 1800 zl i puscil wolno, mimo ze zlodziej juz mial wyrok w zawieszeniu za krasziez roweru wlasnie. Nie wykluczone,ze to sam zlodziej ukradl waszemu koledze rower.

Urko
Urko

Zabrzanin pracujący w G.: Według niektórych postów na tym portalu Gliwice to podobno szczęśliwe miasto. Nikt tu nic nie kradnie i jest super. No chyba ze mieszkańcy Zabrza, lub Bytomia. Ale na co nam rower, skoro u nas same dziury i brak ścieżek rowerowych. Więc to musiał być jakiś Gliwiczanin. No musiał, jak nic :P

O jednak się nauczyłeś :-) . Brawo :-) Jak rozumiem , „we” Zabrzu nikt, nigdy nikomu roweru nie ukradł?

niemiec
niemiec

Az wstyd o tym pisac.wiecie jak jest kojarzony polak za granica? Ze nasz narod (niestety) to pijaki i zlodzieje!!! Sam jestem polakiem i pomimo ze jestem uczciwym obywatelem to wiecznue spotykam sie z komentarzeami typu. Na weekend dasz w kanal itd…

Pies Cywil
Pies Cywil

Prywaty nie widzę w tym,że redakcja opisała przypadek kolegi.Ratuje redakcję to,iż podobny materiał umieściła onegdaj (Forum).Prywatę dostrzegam w ponadstandardowym działaniu Policji.Oczywiście BARDZO POPIERAM umieszczanie wizerunków złodziejskich ryji w sieci.Tylko dlaczego nie uczyniła tego Policja w przypadku kradzieży rowerów pod monitorowanymi blaszakami ?Nie chciało się ? Nie ma takich procedur? Redaktorowi życzę odzyskania skradzionego jednośladu.A czego życzę Policji.Więcej działania mniej (niczym Benitto Musolini )gadania oraz policzków nadymania.

Żółta kartka
Żółta kartka

007: Policja wyczerpała wszystkie możliwości identyfikacji? Czyli dzielnicowi dalej nie znają elementu przestępczego w swoich rewirach.

Nie zapominajmy Szanowni Państwo ,że dzielnicowi w Gliwicach rozrastają się przez pączkowanie.Obecnie jest ich dwoje.Ten Policyjny oraz ze SM.Mam jednak wrażenie ,że im ich więcej tym mniej ich widać ,słychać i czuć.Wiem zbierają zgłoszenia na swoje komputery.Tylko czy to właściwy model pracy dzielnicowego.Zwłaszcza kiedy (nawet) zgłoszonym sprawom z reguły biegu się nie nadaje.

gość
gość

niemiec: Az wstyd o tym pisac.wiecie jak jest kojarzony polak za granica? Ze nasz narod (niestety) to pijaki i zlodzieje!!! Sam jestem polakiem i pomimo ze jestem uczciwym obywatelem to wiecznue spotykam sie z komentarzeami typu. Na weekend dasz w kanal itd…

Wybałuszałem oczy ze zdziwienia będąc w Niemczech i widząc zapięte do stojaków same przednie koła rowerowe ! Okazało się,
że to sposób lokalnych złodziei /jednak nie Polaków !/, którzy
kradną rowery bez przedniego koła i przecinania zabezpieczeń.
Poza tym przyjmij do wiadomości, że ja też jestem uczciwym człowiekiem mimo, że miałem „pecha” urodzić się Polakiem.

Na kłopoty Bednarski
Na kłopoty Bednarski

Jaki to był rower ? Ile wynosi nagroda za odnalezienie.

Na kłopoty Bednarski
Na kłopoty Bednarski

gość:
Wybałuszałem oczy ze zdziwienia będąc w Niemczech i widząc zapięte do stojaków same przednie koła rowerowe ! Okazało się,

Pojedz do Holandii .Tam rowerów (prawie)nikt nie zamyka.Inny naród ? Nie najbardziej drakońskie kary za kradzież rowerów.

Obserwator
Obserwator

Będąc lata temu w Zagłębiu Ruhry (zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia ) i naocznie widziałem same ramy rowerów ” przykute do znaków drogowych ” ( pozostałości rozkradzionych rowerów ) , leżących pod mostami ćpunów , a obok nich strzykawki z igłami. Takich ” widoków ” nie widziałem w innych częściach Niemiec np: rolniczej Bawarii . Nie wszystko jest takie ” czyste i poukładane ” nawet w pedantycznych Niemczech …

Gliwiczanin
Gliwiczanin

W ubiegłym ustroju cokolwiek można było powiedzieć była taka funkcja jak dzielnicowy, który na podległym sobie obszarze znał wszystkich. A dzisiejsza policja nawet mając tzw. monitoring nie jest w stanie powstrzymać kiboli demolujących miasto.

CzytelnikFED
CzytelnikFED

Na kłopoty Bednarski:
Pojedz do Holandii .Tam rowerów (prawie)nikt nie zamyka.Inny naród ? Nie najbardziej drakońskie kary za kradzież rowerów.

Inny naród.