Z. Frankiewicz: “Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na czubku własnego nosa”

Mieszkańcy zakładają, że mogą mieć wpływ na każdy wniosek, który zostanie zgłoszony. Ale wnioski muszą podlegać weryfikacji. Nie można inwestować na terenie prywatnym, a ci ludzie nie wiedzą co jest terenem miejskim a co prywatnym

– powiedział w rozmowie z redaktorem Radia eM Łukaszem Zychem, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

– Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na bardzo wąskich problemach. Takich bardzo bliskich, jak dziura w jezdni i najbliższe otoczenie. W ten sposób może odsuwać większe ogólnomiejskie problemy na dalszy plan. Czyli skupia uwagę na czubku własnego nosa – komentował Frankiewicz i dodał, że wymuszanie budżetu obywatelskiego, uleganie modzie na budżet obywatelski, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta —>

Prezydent Gliwic odpowiadał na pytania podczas wrocławskiej konferencji “Plan dla Polski w Europie”, organizowanej przez Kazimierza M. Ujazdowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego.

– Twierdzę, że cały budżet powinien być obywatelski, tylko że za jego wykonanie bierze odpowiedzialność jednoosobowo prezydent miasta. Do niego musi należeć końcowa decyzja. Prezydent nie może odpowiadać za to, co kto inny zdecydował

– mówił.

Przypomnijmy, po tegorocznej weryfikacji wniosków do budżetu obywatelskiego, urzędnicy odrzucili ponad 2/3 z nich. To rozpoczęło gorącą dyskusję na temat sensowności przeprowadzania BO w takiej formie, a w internecie pojawiło się mnóstwo przykładów prezentujących brak konsekwencji, a często nawet absurdy wydanych przez urzędników decyzji. O części z nich pisaliśmy na łamach 24gliwice.pl w ubiegłym tygodniu. Na wtorek zaplanowano spotkanie pod hasłem “Budżet Antyobywatelski? Dyskusja”, podczas, którego przedstawiciele rad osiedlowych, miejscy radni i wszyscy inni wnioskodawcy będą mogli podzielić się swoimi opiniami na temat tegorocznego BO.

– Wiele osób poczuło się oszukanych. Włożyliśmy dużo pracy i energii w naprawę procedury budżetu obywatelskiego, aktywizację mieszkańców i pomoc w składaniu wniosków. Kolejny raz urząd odrzuca wartościowe projekty podając mocno dyskusyjne uzasadnienia – napisali organizatorzy spotkania, stowarzyszenie OSOM Gliwice.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 w COK Perełka przy ul. Studziennej 6.
(msz)

Dodaj komentarz

119 komentarzy

avatar
3000
Sortuj wątki:   od najnowszych | chronologicznie | najwyżej ocenione
B. B.
B. B.

Czyli skupia uwagę na czubku własnego nosa – komentował Frankiewicz.
Do czego doszło ? Dyktatura poprzedniego ustroju to pikuś. Nie powiem, że czas wyprowadzić się z tego miasta, Należy go poprawiać, niestety nie z tym prezydentem.

mama
mama

Budzet obywatelski jest dla obywateli czyli chodniki, przystanki i place zabaw. To jest wazne dla normalnych ludzi ktorzy korzystaja z nich na codzien. Pan Frankiewicz zapomina jak zaspokajac podstawowe potrzeby obywateli a potem ma pretensje ze nie mysla globalnie.

Marx
Marx

Faktycznie słabo to brzmi. Marketing to nie jest silna strona prezydenta. Ciekaw jestem czy cała wypowiedź była w tym tonie, czy też są to wypowiedzi wyjęte z kontekstu.

asd
asd

Ja pamiętam jak podczas sesji rady miasta poświęconej m.in. protestom w sprawie wycinki lip na Mickiewicza, Frankiewicz podniesionym głosem mówił, że tylko on może reprezentować mieszkańców, bo został przez nich wybrany w wyborach. Mówił to w obecności radnych, którzy w tych samych wyborach zostali wybrany przez gliwiczan. Żaden się nie odezwał, żaden go nie przywołał do porządku. Nic dziwnego, że Frankiewicz traktuje Gliwice jak swój prywatny folwark. Ma nawet przyzwolenie radnych na to, bo żaden się nigdy mu nie sprzeciwia. Wszyscy jak potulne baranki przyjmują to co powie.

Patrycjusz Brzeziński

Wybory blisko….

Natalka Wójcik

a ich efekt będzie taki jak zawsze :/

Patrycjusz Brzeziński

Niestety :/

Observer
Observer

Postawi kilka ławeczek i emeryci oddadzą na waćpana głos. Później te ławeczki usunie, tradycyjnie ze względów komunikacyjnych.

Damian Dzieżyc

Dlatego trzeba głosować na ruchy obywatelski np Kukiz 15 a nie na partie polityczne

ers
ers

@Damian Dzieżyc
Za przeproszeniem, ale odrąbało ci? Zbieranina ludzi z jakiejś łapanki (w tym faszyści z ONR) pod kierownictwem muzyka. Tak, taka wspaniała może być polska polityka.

Zoltan
Zoltan

Albo jesteś, człecze, kompletnym idiotą, albo agentem?
Skoro mogł być przewodniczącym partii rządzącej / największego związku zawodowego, albo i prezydentem państwa ktoś udający magistra, czy stoczniowy kabelkarz (i dosłownie, i w przenośni) to czemu by nie muzyk? Paderewski też nim był. Zakładam, że wiesz kto zacz?!

Faszyści z ONR?
A może już czas na zastukanie obcasami – szuranie miękkimi papciami (żeby nie niepokoić Tante Anielci i nie zakłócać pijackich drzemek jej przyd..sów) najwyższy czas zakończyć.

ers
ers

Złapałeś mnie, oczywiście że jestem agentem UB :P
A tak na serio, to okej, moja argumentacja była straszliwie cienka. Nie zmienia to faktu, że pan Kukiz poza tanim, populistycznym trąbieniem o zniszczeniu establishmentu nie jest w stanie nic ciekawego Polakom zaoferować. Szkoda, że niejeden na to się dał naciągnąć (zresztą podobnie już było wcześniej z Palikotem i innymi).

ONR – tak, to faszyści – wystarczy posłuchać ich wręcz przepełnionej katolicką miłością do bliźniego “mądrości” o “żydokomunie”, a potem porównać do tego, co mówili panowie ubrani w brązowe koszule z łopoczącymi sztandarami ze swastyką w rączkach 80 lat temu w Niemczech.

Agata Janas

Tak, Kukiz 15 to fantastyczna alternatywa ;) zwłaszcza ten facet który startował z list Kukiza a jego baner wisi dalej w bojkowie w stanie rozkładu(nie żeby sam Bojkow nie był w stanie rozkładu, ale jednak czuję niepokój jak wjeżdżam na Spacerowa i wita mnie twarz Kukiza) albo ten który przeszedł do .Nowoczesnej przy uciesze jego wyborców. Albo sam Kukiz. Masa barwnych osobowości :)

Zoltan
Zoltan

Gustowny, o wym. ca 2×4 metry, portrecik innego – łysego i o suchotniczej raczej fizjonomii – kandydata wisiał sobie spokojnie u zbiegu Orlickiego i Wyspiańskiego niemal do grudnia roku wyborczego…

Pomogła dopiero moja interwencja w UM oraz na stronie facebookowej inkryminowanego POlityka – wraz z fotograficznym “corpus delicti”, naturalnie.
Może więc, Droga Pani, tędy droga?

Tomasz Mihal
Obecnie rządzący naszym krajem-jak to jest tylko możliwe-powinni zrobić jak najszybciej zmiany w prawie,procedurach,przepisach itp i powinno się szukać dobrych menadżerów z poza układów lokalnych przez np agencje headhunterskie,albo znajdować dobrych sprawdzonych ludzi,społeczników…z dobrym wynagrodzeniem,by nie ciągnęło do korupcji,łapówkarstwa,cwaniackich układów itp i kontrolowanych z góry i rozliczanych co roku…nie działasz jak trzeba i nie dopilnujesz jak trzeba to zmiana i szukanie kogoś lepszego…ustali się dobre normy i przykład będzie szedł z góry i wypleni się cwaniaków,karierowiczów itp i jak zadziała na korzyść mieszkańców to można to kultywować,albo szukać lepszych rozwiązań lub coś udoskonalać…ale w obecnych czasach i na tym poziomie… Czytaj więcej »
asd
asd

Do wyborów większość zapomni o sprawie.

Zresztą w MSI napiszą o cudownym budżecie obywatelskim, w którym mieszkańcy mogą realizować swoje wszystkie potrzeby. MSI ma nakład 33 tys. egzemplarzy – więc z taką propagandową gazetką Frankiewicz jest w stanie dotrzeć do połowy rodzin w Gliwicach. Wystarcza spokojnie do zdobycia wymaganych 50%+1 głos w wyborach.

Adam
Adam

Do tego spokojnie wystarczą urzędnicy i ich rodziny

Joanna Guzik-Iwińska

“…CI LUDZIE…” brzmi prawie jak “drugi sort”.

Szymon Gębka

Znaczy, że wszystko ok. Przecież mieszkańcy mają z kogo brać przykład. Prawda Panie Zygmuncie?

Marcin
Marcin
I to mówi osoba, która jednoosobowa zadecydowała, że ma być podium i basta… W normalnych miastach budżet obywatelski jest świetną okazją dla prezydentów i rad miasta żeby się “polansić” w swoich okręgach i pokazać “popatrzcie dzięki nam powstają wspaniałe inwestycje” – a tak właściwie nie wiele robią przy tym bo większość roboty odwalają za nich mieszkańcy. No ale w Gliwicach wszystko musi być na głowie – i jeżeli coś nie jest wymyślone przez urzędników traktowane jest jako złe, nie ważne i głupie. Panie prezydencie wśród odrzuconych wniosków nie ma takich za, które mógłby się Pan wstydzić, czy które mogłyby Pana… Czytaj więcej »
Ricardo Worona

Sądząc po jego wypowiedzi to nie potrzebna nam jest Rada Miasta,Rady Osiedlowe itp. bo o wszystkim jednoosobowo chce decydować dyktator Frankiewicz.

Krystyna Jaros

i jego kolesie mam nadzieje że to ostatnia kadencja pana na wlosciach

Jolanta Senczyna

Pan i wladca wstal z tronu.. czas na zmiany

Marcin Grycz

Co za arogancki buc. Bo inaczej się określić tej wypowiedzi nie da.

AndrzejD
AndrzejD
słuchaj no Frankiewicz – coś ci się chyba pozajączkowało we łbie od tego długiego siedzenia na tym samym stołku. Jesteś jak d***** *****, od tego żeby słuchać mieszkańców którzy ci płacą pensję. Mówienie o “wymuszaniu budżetu obywatelskiego” to jakieś kuriozum i świadczy tylko o tym że ten facet ba głęboko gdzieś mieszkańców tego miasta. A odrzucenie 2/3 wniosków ma tylko jedno wytłumaczenie – szukanie kasy na spłatę gigantycznego kredytu na nikomu nie potrzebną Halę Bankrut, którą ten facet postawił sobie jako swój pomnik. BTW: znalazł się już jakiś frajer który chce tym zarządzać ? i kiedy w końcu skończycie rozkopaną… Czytaj więcej »
Jacek Pawlicki

Bo należy w BO wnioskować o wycinkę drzew (ptaki siadają i srają na auta) io nowe miejsca parkingowe! Acha i o linię metra między lotniskiem Radom, a Halą Gliwice!

Marcus Ses

facet się zatracił…może czas się obudzić…?!

Jarosław Stawicki

Sam zapłać za hale

Staszek Heyda

Ale o co chodzi, przecież i tak spółki miejskie realizują e zadania :P

asd
asd

Jeżeli mieszkańcy muszą w budżecie obywatelskim prosić się o remont zrujnowanego chodnika, to chyba jednak nie realizują…

CNC

Król, Pan i Władca … Oderwany człowiek od życia mieszkańców…

Bartłomiej Kowalski

Pan Prezydent bardzo martwi się samorządnością w Polsce, a tymczasem pokazuje tymi wypowiedziami gdzie jest miejsce mieszkańców… jak widać kadencyjność na tym fotelu jest bardzo potrzebna.

asd
asd

Zdaniem Frankiewicza samorządność jest wtedy, gdy on może sam wszystkim rządzić.

Wacław Sopotnicki

Władca Gliwic z nikim i niczym się nie liczy a ” OBYWATEL ” jest potrzebny do płacenia podatków . Może niedługo to się skończy ??? Może Rada Miasta – przedstawiciel obywateli miasta zrobi z tym porządek ??? Prezydent nie jest właścicielem miasta Gliwice , lecz pracownikiem kontraktowanym przez obywateli i powinien wykonywać ich wolę a więc wolę Rady Miasta ???

Sławomir Senik

Było referendum? …. gdzie byliście ludzie?….

Tomasz Mihal

Pewnie zajęci pracą i swoimi sprawami,a po za tym kto wie czy referenda i wybory nie były oszukane i zmanipulowane…pamiętam akcję przeciw likwidacji Tramwajów,mnóstwo petycji i podpisów,a i tak to zostało olane i Generalissimus don Franko i jego ekipa zrobiła po swojemu,bo nikt ich nie kontrolował i nic nie było transparentne jak powinno…dla tego ludzie pewnie też uważali,że szkoda marnować czasu na to wszystko,bo i tak ktoś zrobi swoje i ma gdzieś demokrację i potrzeby i wybory mieszkańców…trochę wiedzy,inteligencji i rzetelnej analizy i wnioski nasuwają się same…

Janusz Kukuś

Panie Prezydentcie trochę umiaru!

Arek
Arek

Panie Frankiewicz, zagubił się pan w ostatnich latach. To miasto i jego mieszkańcy zasługują na dużo, dużo więcej. Ja jako starszy gliwiczanin jestem co raz bardziej zawiedziony i zniesmaczony rozwojem lub raczej “rozwojem” ( komunikacja indywidualna zamiast mądrej zbiorowej, niszczenie historii i zabytków, rzeź drzew, bród i niepotrzebna hala Gliwice ) tego kiedyś pięknego miasta.

Tymina Blonkowska

Bezczelny

Borsuk Michał

I kto to mówi? Ten co dla własnych interesów chciał przenieść centrum Gliwic do Forum. Dzięki czemu parę osób straciło pracę, dzięki układami z bankami.

Kuba Nieckarz

zgadzam się bo mieszkańcy de facto głosują na ławki pod swoim blokiem , takie wydatki powinny ponosić wspólnoty poprzez zwiększanie wydatków czynsowych na cele remontowe , sama idea jest dobra ale musi zostać odpowiednio zmodelowana tak by mieszkańcy głosowali na cele priorytetowe dla miasta a nie własnego otoczenia

Andrzej Parecki

Chłopie, przy tej kasie (4 mln) chcesz realizować priorytety inwestycyjne miasta? Tu właśnie chodzi o ławeczki, huśtawki itp. Budżet obywatelski ma przede wszystkim AKTYWIZOWAĆ mieszkańców, a nie być zastępstwem i narzędziem do naprawy chodników.

mama
mama

Niech najpierw naprawia chodniki to ludzie beda myslec o czyms innym …

que
que

Naprawa wszystkich chodników w mieście pochłonęłaby miliony, w budżecie obywatelskim nie ma tyle kasy. Chyba że chodzi o to, aby budżet wyczerpać właśnie na takie remonty, które powinno wykonać miasto, bo prezydent jako zarządca dróg miejskich ma to wpisane w obowiązki.

Kuba Nieckarz

wybacz chłopie dlatego napisałem że potrzeba innego modelu tzn więcej pieniędzy na ważniejsze projekty

Andrzej Parecki

4,5 mln to śmieszna kwota w całym budżecie, więc oddanie ich do dyspozycji mieszkańców nie naruszy innych inwestycji.

Bartłomiej Kowalski

Zabrze 4 mln, Katowice 20 mln o czym tu w ogóle rozmawiać… takie coś nie powinno się zdarzyć prezydentowi… a w porównaniu do tego jak bronią “demokracji” to czysta hipokryzja

Przemek Zamorowski

Ale to są pieniądze właśnie na tego typu inwestycje…

Kuba Nieckarz

dlatego jest to nie w porządku , takie inwestycje powinny być obarczone wspólnoty bo służą one wyłącznie wąskiemu gronu odbiorców

Kuba Nieckarz

czemu miałby Pan finansować ławki pod moim budynkiem albo nowy dach z naszych wspólnych środków ?

Adam
Adam

Kuba ale od kiedy w BO można komuś dach remontować :( Kompletnie nie wiesz o czym mówisz tym razem…

Andrzej Parecki

Bo są budżety dla konkretnych dzielnic?

Kuba Nieckarz

jeśli są to inwestycje dla całej dzielnicy to w pporządku ale wiele z nich to działania skierowane pod konkretny budynek lub zaledwie kilka budynków

asd
asd
To coś czego nie potrafi zrozumieć również sam Frankiewicz i jego urzędasy. Trzeba dać ludziom realny wybór. Jeżeli większość mieszkańców dzielnicy zagłosuje, że trzeba postawić 5 ławek, to g…no obchodzi Frankiewicza i jego usłużnych czy ten remont realizuje potrzebę 1, 2 czy 1700 mieszkańców. Skoro większość mieszkańców dzielnicy tak zagłosowała, to znaczy że to jest potrzebne. Jeżeli mieszkańcy stwierdzą, że nie chcą “działań skierowanych pod konkretnych budynek”, to nie będą głosować na ten projekt. Proste? Dla urzędasów chyba nie, bo oni wychodzą z założenia, że lepiej wiedzą od samych mieszkańców co im jest potrzebne. To taka PRL-owska mentalność, że wszystko… Czytaj więcej »
Andrzej Parecki

Ale jak chcesz to podzielić – dzielnica to jakaś większa przestrzeń – zawsze któraś jej część na tym bardziej lub mniej skorzysta.

Anna Kurzaj

Panie Kubo Urząd Miasta jak stawia ławeczki, czy robi parking to na swoim terenie a wspólnoty na swoim. Takie są przepisy.

Krystyna Jaros

nie zgadzam się z według pana tylko p.Frankiewicz ma o wszystkim decydować

bld
bld

@Kuba Nieckarz widziałeś odrzucone wnioski? Wszystkie dotyczyły ławek pod blokiem? Może najpierw sprawdź fakty zanim się wypowiesz.

A po drugie, skoro Prezydent Miasta dał mieszkańcom prawo zgłaszania wniosków, to nawet jeśli by zgłosili wyłącznie ławki pod blokiem, to ma psi obowiązek zrobić im te cholerne ławki, a nie narzekać, że wolałby zrobić obwodnicę. Nikt go nie zmuszał do wprowadzania budżetu obywatelskiego.

wyborca
wyborca

Już wiadomo,że dwukadencyjności nie będzie . Więc bryka.Należy zrobić wszystko aby w dniu wyborów pozbyć się tego aroganckiego buca i jego bandy.Komu bije dzwon ? Nam drodzy gliwiczanie.*****.

AntyKOD
AntyKOD

Liczy sie tylko czub nosa najwiekszego a na nim hala bankrut

Przemo Qlawiak

Ale on jest pusty…

wpDiscuz