9 ulic w Gliwicach z nową nazwą. Znamy już decyzję wojewody śląskiego

Wojewoda śląski wydał zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw ulic w Gliwicach. Dotyczą one 9 z 34 ulic.

Zgodnie z przyjętą przez rząd ustawą, zmianą nazw ulic najpierw mógł zająć się samorząd. W Gliwicach jednak nie podjęto stosownych kroków i z początkiem września kompetencje w tej gestii przejął wojewoda śląski.

14 lutego wprowadził następujące zmiany:


Armii Ludowej – Juliana Ordona
Małgorzaty Fornalskiej – Modelarzy
Leona Kruczkowskiego – Jana Karskiego
Władysława Gomułki – Rubinowa
Władysława Hibnera – Spadochroniarzy
Jana Krasickiego – Ignacego Krasickiego
Karola Marksa – Ks. Jerzego Popiełuszki
Gwardii Ludowej – Emilii Plater
Kniewskiego – Paralotniarzy

Wydając te zarządzenia kierowałem się propozycjami, które przysłano z różnych środowisk gliwickich: rad dzielnic, rad osiedlowych, czy od samych mieszkańców. Sadzę więc, że są one zgodne z wolą gliwiczan

– mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 25 nazw ulic. Wojewoda czeka jednak na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych.

– Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmieci Tadeusza Gruszczyńskiego – pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić – mówi wojewoda Wieczorek.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.

(żms)/Urząd Wojewódzki