Krokusy to kwiaty, które pojawiają się jako jedne z pierwszych po zimie, zazwyczaj już w marcu. Grupy białych, żółtych, fioletowych, niebieskich lub różowych krokusów w trawniku prezentują się bardzo efektownie.

Nadają się jednak także do uprawy w ogrodach skalnych oraz w doniczkach.

Sadzenie

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami krokusów wczesną wiosną, ich cebulki należy wysadzić do gruntu jesienią, najlepiej we wrześniu. Wspaniale wyglądają w grupach. Cebule rozmieszczamy w odstępach ok. 8 cm, na głębokości ok. 6-8 cm. Idealne stanowisko do uprawy krokusów powinno być słoneczne z wilgotną, ale przepuszczalną próchniczą glebą. Kwiaty te źle czują się w piaszczystym podłoży, w którym przestają kwitnąć, a ich cebule bardzo mało przyrastają.

Krokusy z powodzeniem można sadzić pod drzewami lub na brzegach rabat. Dobre efekty daje pokrycie ściółką z torfu lub kory miejsca, w którym posadzone zostały cebulki. Zapobiegnie to nie tylko rozwojowi chwastów, ale także sprawi, że wiosną kwiaty szybciej zakwitną. W okresie jesiennym doskonałe cebulki krokusów do kupienia tutaj.

Pielęgnacja

Krokusy zasilamy wiosną, stosując preparaty wieloskładnikowe. Zabieg ten możemy powtórzyć 2-3 razy. Jeśli jest przy tym bardzo sucho, należy je także podlewać. Jeśli zsadziliśmy krokusy w trawniku, z jego koszeniem należy poczekać, aż ich liście zaczną zasychać. Zbyt wczesne ich usunięcie, osłabi cebulki i w kolejnym roku mogą nie zakwitnąć. Warto wiedzieć, że cebulki krokusów żyją tylko przez jeden rok. Po roku stara cebulka zamiera, tworząc jednocześnie cebulki przybyszowe, które kwitną w kolejnym sezonie. Dzięki temu możemy rozmnażać krokusy.

Wykopywanie i przesadzanie

Cebulek krokusów nie musimy wykopywać co roku. Robimy to, jeśli grupa nadmiernie się zagęściła, chcemy rozmnożyć rośliny lub przenieść uprawę. Cebulki krokusów możemy wykopywać początkiem czerwca. Po wyjęciu z gruntu i oczyszczeniu rozkładamy je np. na papierze, aby przeschły, a następnie przechowujemy w papierowej torbie, aż do września, kiedy ponownie umieszczamy je w ziemi. Jest to doskonały moment także na przeprowadzenie selekcji cebulek. Usuwamy te uszkodzone oraz zainfekowane przez grzyby, aby nie zaraziły kolejnych.

(materiał partnera)