Miał ogromny wpływ na obecny wygląd Gliwic. Dzisiaj jest zupełnie zapomniany (TV)

Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. A w obecnych Gliwicach, na których odcisnął tak silne piętno, nie ma nawet ulicy nazwanej jego imieniem.

Karl Schabik – wizjoner, który wyprzedził swoją epokę. To głównie jemu Gliwice zawdzięczają swój obecny wygląd.
Stworzył m.in. projekt cmentarza centralnego, a w centrum Gliwic powstaje tzw. oś Schabika – zespół ulic tworzących jedną aleję, która dziś przebiega od dzielnicy Akademickiej, przez ul. Strzody aż do placu Piłsudskiego.

Realizacja: Łukasz Gawin, Michał Szewczyk, Marcin Fabrykowski, Tomasz Królik. Czyt. Patryk Płuciennik

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”#ff8d8d” class=”” size=””]Przedstawiamy pilotażowy odcinek cyklu HISTORIA GLIWIC. W kolejnych odsłonach przybliżymy Wam fascynujące historie związane z naszym miastem. Mniej lub bardziej znane wydarzenia i ludzi, którzy odcisnęli swoje piętno na Gliwicach. Czekamy również na Wasze propozycje do kolejnych odcinków cyklu.[/pullquote]
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
baby
baby

Gratuluję Redakcji pomysłu i świetnej realizacji filmu.Dziękuję za już i z niecierpliwością czekam na jeszcze!!Myślę,że dzięki takim materiałom mieszkańcy naszego grodu zdobędą większą wiedzę na temat swojego miasta.A swoją drogą też uważam,że czas najwyższy aby nazwisko tego wielkiego architekta na stałe zagościło w naszym mieście- mamy tyle bezsensownych nazw ulic i placów….czas na zmianę przynajmniej jednej z nich!

Gliw
Gliw

Ciekawy materiał. Dziękuję i proszę o więcej.
Faktycznie dobry kandydat na patrona którejś ulicy w Gliwicach, a nie budzący kontrowersje politycy.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

No proszę, muszę przyznać, że jestem kompletnie zaskoczony tym materiałem. Trudno się nie zgodzić z argumentacją redakcji, powinno się tego człowieka jakoś upamiętnić, mimo tego, że był niemcem. Oby tylko nie okazało się potem, że służył w SA lub SS , bo to jednak rzuciłoby cień na jego osobę.

Kamil M.
Kamil M.

Super pomysł! :)

a co
a co

“nie ma nawet ulicy nazwanej jego imieniem.” mamy natomiast m.in. Franka Zubrzyckiego, Michała Ossowskiego, Jana Pietrusińskiego, Władysława Hibnera, Henryka Rutkowskiego, Hanki Sawickiej , Stanisława Kunickiego, Janka Krasickiego , Małgorzaty Fornalskiej , Piotra Bardowskiego, Juliusza Rydygiera (nie mylić z lwowskim chirurgiem!), ZWM, Lucjana Szenwalda, 22 Lipca, Róży Luksemburg, Karola Marksa, Wandy Wasilewskiej, Maksyma Gorkiego , Aleksandra Zawadzkiego, Władysława Gomułki., Wiesława Ociepki, SDKP, Feliksa Niedbalskiego, Filipa Sieronia, Pawła Targosza, Feliksa Kona!
I to wszystko podobno od 25 lat niepodległej Rzeczpospolitej. Niepodległej? Dla byłych UB eków na pewno!

ms
ms

świetne!

SGL
SGL

Więcej lokalnej historii proszę!

Michał
Michał

W końcu ktoś pomyślał jak przybliżyć nam historię naszych Gliwic.

AndrzejD
AndrzejD

…no, urzędasy magistrackie – macie szansę zrobić choć jedną pożyteczną rzecz w waszej miernej egzystencji.
Natychmiast przemianować którąś z ulic w centrum miasta na ulicę Karla Schabika.

wiedźmin
wiedźmin

Pan Schabik gdyby żył, pewnie dostałby zawału serca na widok tego koszmarnego, obskurnego i brudnego dziesięciopiętrowca na ul. Wyszyńskiego! To pewnie Wspólnota Mieszkaniowa. Zastanawiam się jacy ludzie tam mieszkają, że nie potrafią podjąć uchwały o naprawę elewacji. WSTYD!!!
PS. Mam nadzieję, że jego imieniem nie nazwą żadnego sklepu mięsnego ;-)

Birkut
Birkut

Karl Schabik . CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!! Redakcji gratuluję wspaniałego przedstawienia postaci wybitnego gliwiczanina.Proszę o więcej materiałów poświęconych przedwojennym mieszkańcom naszego miasta.

Urko
Urko

No to może jak już UM w Gliwicach da sobie spokój z szukaniem mitycznego inwestora dla nowej hali , to dostanie ona nazwę Karła Schabika? Chociaż dla niego akurat to raczej byłby dyshonor …

Clown
Clown

Gliw: Ciekawy materiał. Dziękuję i proszę o więcej.
Faktycznie dobry kandydat na patrona którejś ulicy w Gliwicach, a nie budzący kontrowersje politycy

Ciekawy materiał. Dziękuję i proszę o więcej. Oj wiele bym dał aby usłyszeć wypowiedz – komentarz Karla Schabika na temat obecnego wyglądu Gliwic i ” dokonań ” sprawującego władzę od 21 lat Prezydenta Miasta . Największe zmiany w wyglądzie miasta zaszły właśnie w tym czasie . Komuniści budowali a kapitaliści – likwidują …

TOM-GLIWICE
TOM-GLIWICE

Mimo wszystko Niemiec, czy Polak .Gliwice są ładnym miastem lepsze niż np. Zabrze!.Proponuję dać zamiast pl.Piastów Pl.KARLA SCHABIKA.

Ampuła
Ampuła

Chłopina gnębił przestrzeń stylem Dryl und Ordnung und megalityczne budowle u wylotu alei szerokich na defilującą dywizję piechoty zmotorrryzowanej. Chciałbym zobaczyć jego minę podczas wizyty na gliwickich ogródkach działkowych.

realista
realista

Wspaniale przypomnienie losow pana Schabika,ktory zwracal w architekturze uwage miedzy innymi na budynki narozne.
ZOBACZYCIE PANSTWO CO WYMYSLA NASI “NASTEPCY” PANA SCHABIKA,KTORZY ZAPROJEKUJA BRAKUJACY BUDYNEK NAROZNY U ZBIEGU ULIC DWORCOWEJ MIKOLOWSKIEJ I CHYBA PAWLA II.JUZ TO WIDZE I PO GLOWIE SIE DRAPIE.

gliwiczanin
gliwiczanin

Ampuła: Chłopina gnębił przestrzeń stylem Dryl und Ordnung und megalityczne budowle u wylotu alei szerokich na defilującą dywizję piechoty zmotorrryzowanej. Chciałbym zobaczyć jego minę podczas wizyty na gliwickich ogródkach działkowych.

jestem na tym forum od niedawna ale po twoich wpisach wnioskuje,ba jestem pewien że jesteś fanatycznym zwolennikiem prezydenta tego miasta “sukcesu”.

Clown
Clown

Ampuła: Chłopina gnębił przestrzeń stylem Dryl und Ordnung und megalityczne budowle u wylotu alei szerokich na defilującą dywizję piechoty zmotorrryzowanej. Chciałbym zobaczyć jego minę podczas wizyty na gliwickich ogródkach działkowych.

Ciekawe co Schabik powiedział by o ” stylu , wyglądzie ” i umiejscowieniu tak dużego stadionu miejskiego wśród terenów zielonych , cmentarzy , osiedla domków jednorodzinnych , ogródków działkowych . @Ampuła skoro ” Chłopina gnębił przestrzeń stylem Dryl und Ordnung und megalityczne budowle ” to nadal z kumplami na mecze Piasta , jeździłbyś do Wodzisławia.

Clown
Clown

realista: Wspaniale przypomnienie losow pana Schabika,ktory zwracal w architekturze uwage miedzy innymi na budynki narozne.
ZOBACZYCIE PANSTWO CO WYMYSLA NASI “NASTEPCY” PANA SCHABIKA,KTORZY ZAPROJEKUJA BRAKUJACY BUDYNEK NAROZNY U ZBIEGU ULIC DWORCOWEJ MIKOLOWSKIEJ I CHYBA PAWLA II.JUZ TO WIDZE I PO GLOWIE SIE DRAPIE.

Oj nie drapał by się w głowę tylko projektantowi budynku polecił mocno uderzyć się w CZOŁO . Jaki pan taki kram.

Zamaskowany Muczaco
Zamaskowany Muczaco

Przegapionym momentem historii był czas kiedy nadawano niekomunistyczną nazwę dzisiejszemu placowi Piłsudskiego. Niestety była to najlepsza okazja by uczcić tego człowieka placem im. Karla Schabika bo to przecież on ten plac stworzył. Może przynajmniej nowe rondo na Daszyńskiego?

Niestety czasy były takie, że Niemcy byli źli nieważne od zasług. Teraz myślę, że patrzymy trochę inaczej… To był gliwiczanin, który kochał to miasto tak jak my. Podziękujemy mu za jedno z najładniejszych miast na śląsku.

Ampuła
Ampuła

gliwiczanin:
jestem na tym forum od niedawna ale po twoich wpisach wnioskuje,ba jestem pewien że jesteś fanatycznym zwolennikiem prezydenta tego miasta “sukcesu”.

Znać, że jesteś tu za krótko, żeby być czegokolwiek pewnym.

gość
gość
a co: “nie ma nawet ulicy nazwanej jego imieniem.” mamy natomiast m.in. Franka Zubrzyckiego, Michała Ossowskiego, Jana Pietrusińskiego, Władysława Hibnera, Henryka Rutkowskiego, Hanki Sawickiej , Stanisława Kunickiego, Janka Krasickiego , Małgorzaty Fornalskiej , Piotra Bardowskiego, Juliusza Rydygiera (nie mylić z lwowskim chirurgiem!), ZWM, Lucjana Szenwalda, 22 Lipca, Róży Luksemburg, Karola Marksa, Wandy Wasilewskiej, Maksyma Gorkiego , Aleksandra Zawadzkiego, Władysława Gomułki., Wiesława Ociepki, SDKP, Feliksa Niedbalskiego, Filipa Sieronia, Pawła Targosza, Feliksa Kona! I to wszystko podobnood 25 lat niepodległej Rzeczpospolitej. Niepodległej? Dla byłych UB eków na pewno! Widocznie “nazywacze” mieli nadzieję na powrót PRL i profity za “ocalenie” towarzyszy, ale powymierali… Czytaj więcej »
gothic
gothic

gość:
Widocznie “nazywacze” mieli nadzieję na powrót PRL i profity za “ocalenie” towarzyszy, ale powymierali i tak już zostało.

Nie ma prawa zostać. Aby zostać patronem gliwickiej ulicy trzeba się pożytecznie zasłużyć dla miasta tak jak np. K. Schabik, czy też dla kraju jak np. F. Chopin. A czym się np. zasłużył F. Kon? Czy tym, że wszedł z bolszewikami (którzy mordowali, grabili i palili) w 1920 roku do Polski i razem z Marchlewskim i Dzierżyńskim zakładał republikę Rad?

marzientek
marzientek

Na to czekałem! Kapitalnie zrobiony materiał i bardzo ciekawy. Z niecierpliwością wyglądam następnych…

Koleś
Koleś

Bardzo fajny materiał! Dziękuję i czekam na więcej :)