Prawie połowa Polaków nie zna żadnego języka obcego

Znajomość języka obcego, to umiejętność, która daje wiele możliwości. Z raportu TNS z 2015 wynika, że 44% Polaków nie zna żadnego języka obcego, 38% zna jeden, tylko 3% posługuje się trzema lub czterema.

Najbardziej popularnym językiem w naszym kraju jest angielski, jego znajomość deklaruje 64% badanych. Na przestrzeni 15 lat odsetek znających ten język wzrósł o 21 pkt. proc. Na kolejnych miejscach znalazły się języki: rosyjski i niemiecki. W porównaniu z rokiem 2000 odsetek badanych deklarujących ich znajomość widocznie zmalał. W przypadku rosyjskiego jest to spadek o 28 pkt. proc., a niemieckiego – 7 pkt. proc.

Najczęściej używane języki na świecie

Jak podaje portal ef.pl, językiem urzędowym, którym posługuje się największa liczba ludzi na świecie jest chiński/mandaryński (ponad 955 milionów). Mandaryński należy do rodziny językowej chińskiego i jest używany w Chinach, Tajwanie i Singapurze. Na drugim miejscu znalazł się hiszpański (405 milionów ludzi), który jest uznany za język ojczysty w 30 krajach. Dla 360 milionów osób, językiem urzędowym jest angielski. Na kolejnych miejscach uplasowały się: hindi (ponad 310 milionów ludzi) i arabski (295 milionów).

Języki przyszłości

Coraz bardziej popularnym językiem obcym, który liczy się na rynku pracy jest chiński. W Polsce znajomość tego azjatyckiego języka jest nadal nowością, ale na zachodzie rośnie grono specjalistów szczególnie z branży IT, którzy posługują się chińskim.

Rokującym językiem, który już niebawem może przydać się na rynku pracy jest hindi. Wszystko przez silną gospodarkę tego kraju, która coraz bardziej wpływa na globalny rynek.

Na wzrost zarobków może wpłynąć również znajomość języków skandynawskich: szwedzkiego, norweskiego i duńskiego. Europejskim krajem, który posiada najwyższy wskaźnik dobrobytu jest Norwegia, dlatego coraz więcej polskich firm wybiera ten kraj jako partnera biznesowego

Zawód: tłumacz

Osoby, które mają predyspozycje do nauki języków obcych, z powodzeniem mogą wykorzystać swoje umiejętności na rynku pracy. W zależności od doświadczenia tłumacz może zarabiać 3-6 tys. brutto miesięcznie. Najbardziej pożądanymi pracownikami są osoby wykonujące tłumaczenia z wąskich dziedzin: medycyny, prawa.

Portal nf.pl podaje, że w Polsce istnieje ponad 60 tys. firm translatorskich. Przykładem może być Centrum Tłumaczeń z Warszawy, które oferuje przekłady w ponad 40 językach. Każdy tłumacz tekstów, który współpracuje z Centrum, poza znajomością języka, posiada wiedzę branżową, dzięki której tłumaczenia zachowują wyrażenia i słownictwo specjalistyczne. W ofercie firmy dostępne są translacje specjalistyczne, przysięgłe i tzw. pisemne. Kontakt z Centrum może się odbywać wyłącznie drogą internetową, co pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia cały proces obsługi klienta.