Przekształcanie ulicy Siemińskiego w woonerf już w połowie marca. Zmiana organizacji ruchu

fot. archiwum 24gliwice.pl

Prace związane z tworzeniem strefy uspokojonego ruchu na dawnej ul. Wieczorka mają potrwać zaledwie kilka dni. W tym czasie dojazd do posesji będzie możliwy, ale zmieni się organizacja ruchu. Ulica ma stać się pierwszym w mieście woonerfem – czyli miejskim podwórcem.

Jak zapewnia magistrat, nowej odsłony ulicy można się spodziewać w pierwszy dzień wiosny, 21 marca.

Pierwszy na Śląsku i na chwilę obecną jedyny w regionie woonerf wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi. Początek i koniec 250 metrowego woonerfu będą zaznaczać duże donice z zielenią. Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń.


[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzą strefę chodników. Stworzą miejsce wypoczynku i relaksu. [/perfectpullquote]

Na 10 parkletach (miejscowych poszerzeniach przestrzeni dla pieszych, przyp. red.) ustawionych na chodnikach i jezdni staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z zielenią. Pojawią się też rowerowe stojaki oraz miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

– Między 12 a 16 marca na ul. Wieczorka (obecnie Siemińskiego -red.) rozpocznie się instalacja wysp i parkletów. Podczas montażu zapewniony będzie dojazd do posesji, ale będzie obowiązywał objazd dla autobusów. Zakończenie całości prac planowane jest w drugiej połowie marca – mówi Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Dla kierowców zamknięcie ulicy oznacza objazdy. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ulica Wieczorka po zmianach będzie się prezentowała jeszcze piękniej i stanie się przestrzenią przyjazną przechodniom, turystom i rowerzystom. Woonerf będzie kosztował miasto około 500 tys. zł. Projekt przebudowy przygotowała firma Projarch Damian Kałdonek.

Następna będzie Zwycięstwa

Firma Projarch Damian Kałdonek wykona również projekt przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Umowa między gliwicką firmą a Zarządem Dróg Miejskich została już zawarta. Do 26 maja pracownia ma przygotować 6 wariantów koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni reprezentacyjnej ulicy Gliwic.

Obecnie trwają konsultacje z różnymi grupami społecznymi, mające pomóc w stworzeniu przestrzeni jak najbardziej przyjaznej wszystkim uczestnikom ruchu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Według planów ul. Zwycięstwa (na odcinku od ul. Dolnych Wałów do Dubois), podobnie jak Siemińskiego ma być ulicą przyjazną dla wszystkich uczestników ruchu.

(żms)/UM(mf)
wiz. Projarch Damian Kałdonek