Rozrywka, o którą siebie nie podejrzewasz, a może Ci się spodobać

Zakłady bukmacherskie to legalna rozrywka w Polsce, która od czasu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o grach hazardowych zyskała na popularności.

Regularnie pojawiają się nowi legalni bukmacherzy, gotowi przyjmować zakłady od naszych rodaków. Sprawdzamy, co tak naprawdę kryje się pod hasłem zakłady bukmacherskie, gdzie można grać zgodnie z prawem i czy aby na pewno zakłady to rozrywka tylko dla kibiców?

Czy zakłady na pewno są legalne?

Tak, są. Czas rozwiać ewentualne wątpliwości w tej kwestii, bo wiemy, że wciąż się pojawiają.

Zakłady bukmacherskie cały czas mogą kojarzyć się z nielegalną rozrywką, z zabawą, której lepiej unikać. Takie stwierdzenie może i by pasowało do zakładów wzajemnych, jednak tych sprzed nowelizacji ustawy hazardowej, która miała miejsce w 2017 roku. Bez wahania można powiedzieć, że to znacząca data w polskiej branży hazardowej.

Przed zmianami w prawie sferę online opanowali zagraniczni bukmacherzy, którzy w rzeczywistości nie powinni obsługiwać graczy z naszego kraju. Do funkcjonowania zgodnego z prawem wymagane było stosowane zezwolenie Ministerstwa Finansów, dlatego też operatorzy zarejestrowani w innych krajach nie mogli prowadzić lokali naziemnych. Internet jednak pozwalał obchodzić te ograniczenia, czego efektem była masa nielegalnych stron internetowych oferujących zakłady.

W tej chwili mamy do wyboru tylko legalnych bukmacherów z odpowiednią licencją – zarówno stacjonarnie, jak i online. Zagraniczni bukmacherzy wraz z wejściem postanowień znowelizowanej ustawy musieli wycofać się z polskiej sceny bukmacherskiej, ustępując miejsca operatorom z zezwoleniem, do których należą między innymi takie marki jak STS, Fortuna, Totolotek, PZBuk czy forBET.

Pełną listę legalnych bukmacherów wraz z recenzjami ekspertów znajdziesz na zaprzyjaźnionym portalu sportowo-bukmacherskim: Zagranie.com

Źródło: Zagranie.com

Od chwili uregulowania rynku zakłady bukmacherskie są rozrywką legalną i bezpieczną.

Stare dobre marki i nowi legalni bukmacherzy w Polsce

Branża zakładów bukmacherskich rozwija się w zawrotnym tempie, zatem chociażby z uwagi na to, warto zorientować się w temacie, który na pierwszy rzut oka nie każdemu może wydawać się bliski.

Po nowelizacji tzw. ustawy hazardowej legalni bukmacherzy doszli do głosu i nie tracą ani chwili. Okazało się, że rodzime firmy oferujące obstawianie wcale nie są tymi gorszymi, a dzięki obecnemu ukierunkowaniu na nich uwagi graczy, mają szansę na dalszy, dynamiczny rozwój. Po redukcji szarej strefy w Polsce marki z tradycją pielęgnują swoją pozycję na rynku, jednak nie zwalniają tempa, gdyż regularnie na horyzoncie pojawiają się nowi bukmacherzy. Konkurencyjność jest rzecz jasna dobrym znakiem, ponieważ wniosek jest prosty – nowe podmioty, to większa determinacja pozostałych w walce o klienta, a więc coraz to bardziej atrakcyjne oferty dla graczy.

Do marek bukmacherskich, których nikomu nie trzeba przedstawiać, ani zapewniać o ich jakości, należą STS oraz Fortuna. STS to operator stworzony i rozwinięty w Polsce, natomiast drugi z wymienionych ma swoje korzenie w Czechach, jednak szybko postanowił rozwinąć skrzydła i wkroczyć do sąsiadów, gdzie zadomowił się na dobre. W efekcie obie te firmy z powodzeniem obsługują polskich fanów bukmacherki już od lat zarówno stacjonarnie (setki lokali przyjmowania zakładów rozsiane na terenie całej Polski), jak i online.

Nowymi nabytkami polskiej sceny bukmacherskiej są między innymi PZBuk, eWinner czy Superbet.

Pierwszy z wymienionych operatorów funkcjonuje pod marką PZBuk, jednak faktycznie właścicielem zezwolenia MF jest spółka Cherry Online Polska należąca do międzynarodowego giganta dostarczającego gier bukmacherskich oraz kasynowych na całym świecie. Można więc śmiało przypuszczać, że za bukmacherem PZBuk stoją doświadczone osoby, które od lat siedzą w branży, co jest już pewnego rodzaju gwarancją jakości produktu.

Drugi przytoczony bukmacher, eWinner, jest świeżakiem, który dopiero stawia pierwsze kroki w polskiej bukmacherce. Stara się zwrócić na siebie uwagę i idzie mu to całkiem dobrze, dzięki ambasadorowi w postaci Marcina Gortata. Pamiętajmy, że nowy, niedoświadczony bukmacher na rynku to też dobra informacja – to znak, że możemy liczyć z jego strony na nieszablonowe zagrania (np. w postaci ciekawych dyscyplin czy zakładów, niedostępnych u konkurencji), którymi będzie chciał się wyróżnić i zbadać teren.

PZBuk i eWinner od razu weszli do świata online i póki co nie możemy odwiedzać ich punktów naziemnych. Inaczej wygląda sytuacja z operatorem Superbet. Marka ma swój początek w Rumunii, natomiast wkraczając do Polski postawiła w pierwszej kolejności na działalność stacjonarną. Po uzyskaniu zezwolenia na przyjmowanie zakładów w punktach bukmacher otworzył kilkadziesiąt punktów dla naszych rodaków. Pod koniec ubiegłego roku pojawiło się zielone światło ze strony Ministerstwa Finansów i od tego czasu Superbet przygotowuje się do przyjmowania zakładów za pośrednictwem strony internetowej. Dowiedzieliśmy się, że tym, na co chce postawić w odróżnieniu od reszty, są: wysokie kursy na najpopularniejsze piłkarskie ligi (m.in. Ekstraklasa, Liga Mistrzów, Bundesliga, Premier League, La Liga) oraz świetna aplikacja mobilna.

Zakłady dla fanów sportu… i nie tylko

No właśnie, zakłady bukmacherskie kojarzą się ze sportem. Oczywiście, jest to prawda, bo wciąż to zakłady sportowe stanowią większą część zakładów bukmacherskich, jednak obserwujemy duże urozmaicenie rynku w ostatnim czasie.

Źródło: materiały własne Zagranie.com

Jeśli chodzi o sam sport, to możemy obstawiać naprawdę wszystko, czego tylko dusza zapragnie – od piłki nożnej (najpopularniejsze ligi to punkt obowiązkowy, ale również znajdziemy zakłady na niższe szczeble rozgrywkowe), przez inne popularne sporty takie jak koszykówka, żużel, hokej, tenis, po te niszowe, takie jak pesapallo czy bandy. Umieszczać na kuponach można nie tylko zakłady przedmeczowe, ale również wchodzi w grę obstawianie live, a więc gra na żywo i reagowanie na to, co dzieje się na boisku.

Oprócz realnych rozgrywek bukmacherzy oferują także sporty wirtualne, a więc generowane komputerowo rozgrywki, wzorowane na rzeczywistych. Skąd taki pomysł? To odpowiedź na potrzeby graczy, którym niekoniecznie chce się czekać na rozstrzygnięcie spotkania, które zwykle trwa kilkadziesiąt minut, a nawet dłużej. Mecze sportów wirtualnych rozgrywają się co kilka minut i rozstrzygane są tak naprawdę co chwilę. Efektem jest znacznie krótszy czas oczekiwania na wynik obstawionego kuponu.

Kolejna opcja – esporty, czyli innymi słowy zakłady na pojedynki drużyn rozgrywane na mapach najpopularniejszych gier komputerowych takich jak Lol czy CS:GO. Zaskoczony? Pewnie tak, ale czas przyzwyczaić się do myśli, że możemy obstawiać nawet takie zdarzenia, bo na ten moment esport rozwija się naprawdę dynamicznie, czego doskonałym przykładem może być turniej IEM Katowice, który co roku ściąga do Polski coraz większe rzesze fanów gier komputerowych. Bukmacherzy nie są obojętni na ten trend i stale rozwijają swoją ofertę o kolejne pozycje na esport.

I na koniec wisienka na torcie, o którą zapewne osoby niesiedzące w temacie nawet nie podejrzewają bukmacherów. Mowa oczywiście o zakładach pozasportowych. Nastały czasy, w których możemy obstawiać absolutnie wszystko: politykę (kto wygra wybory), ekonomię (jakie będą ceny paliwa), show-biznes (Lewandowska urodzi chłopca, a może dziewczynkę?), a nawet… pogodę (ile wyniosą średnie opady w danym dniu roku)!

Krótko mówiąc: pamiętaj, że zakłady bukmacherskie to już teraz nie tylko sport – każdy znajdzie coś dla siebie.

Ważne: zakłady bukmacherskie są rozrywką, skierowana do osób, które ukończyły 18 lat. Obstawianie u bukmacherów bez zezwolenia MF jest zabronione i karane. Korzystaj wyłącznie z usług legalnych operatorów!

Zdj. główne: Shutterstock.com // Faces Portrait

Autorka artykułu: Weronika Wojtaś – redaktorka portalu sportowo-bukmacherskiego Zagranie.com, specjalistka w dziedzinie zakładów bukmacherskich.

(materiał partnera)