Wiadomo już na co Miasto wyda ponad miliard złotych. Niektóre propozycje zaskakują

Choć przed nami rok wyborczy, w opublikowanym przez Magistrat projekcie budżetu na 2018 rok, próżno szukać fajerwerków, jest za to sporo inwestycji od lat czekających na realizację.

Planowane dochody budżetu miasta mają wynieść 1 mld 175 mln złotych. To o ponad 100 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku. Zwiększą się jednak także wydatki, które oszacowano na 1 mld 355 mln złotych. Jak łatwo obliczyć, deficyt budżetowy wyniesie ponad 180 mln złotych i ma zostać pokryty wolnymi środkami oraz przychodami z zaciągniętych pożyczek i kredytów.

AUTOBUS SZYNOWY JAK BUMERANG, PAJĄCZEK NA OSTATNIEJ PROSTEJ

Niemal połowę wydatków na inwestycje pochłoną te związane z transportem. Wśród nich znalazła się m.in. budowa Miejskiego Autobusu Szynowego na trasie Sośnica – Łabędy – Pyskowice. Nim jednak roztoczymy nad Gliwicami wizję rychłego rozwoju transportu szynowego, warto zauważyć, że projekt ten widniał już w budżetach miasta na lata poprzednie.


– Takie inwestycje w ustawie budżetowej pojawiają się z „ostrożności procesowej”. Jest duże prawdopodobieństwo, że coś w tych sprawach w tę czy inną stronę ruszy i musimy być na to przygotowani – tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Z większą dozą pewności możemy natomiast oczekiwać m.in. przebudowy skrzyżowań Kozielska – Wyczółkowskiego, Toszecka-Myśliwska-Pionierów, zagospodarowania terenu ul. Wieczorka, budowy odcinków zachodniej i południowej obwodnicy Gliwic, przebudowy ul. Zwycięstwa i przebudowy „pajączka”. Ta ostatnia inwestycja jest już na ostatniej prostej do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach otrzymał decyzję zezwalającą na jej realizację z rygorem natychmiastowej wykonalności.

W budżecie znalazło się też miejsce dla wzbudzającej kontrowersje budowy połączenia ul. Andersa z ul. Kozielską na wysokości ul. Mieszka I. Realizacja tego przedsięwzięcia planowana jest jednak najwcześniej na 2019 rok.

SZPITAL, SZKOŁY I ZBIORNIKI RETENCYJNE

Wśród inwestycji związanych z gospodarką komunalną i ochroną środowiska na uwagę zasługuje szereg działań związanych z ochroną przeciwpowodziową: modernizacja kanalizacji deszczowej na terenie całego miasta, budowa suchego polderu na Kłodnicy w rejonie ul. Królewskiej Tamy i Panewnickiej oraz budowa zbiorników retencyjnych na potokach Doa, Cienka i przede wszystkim – co od prawie dwóch lat wzbudza protesty mieszkańców – na Ostropce przy ul. Słowackiego.

Z pozostałych zaplanowanych działań warto wymienić m.in. budowę nowego budynku Szpitala Miejskiego, kontynuację budowy trasy rowerowej Centrum – Sośnica, dalsze prace związane z realizacją tzw. Centrum Przesiadkowego oraz modernizację boisk szkolnych i obiektów kilkunastu placówek oświatowych na terenie miasta.

Opublikowany na stronie internetowej miasta dokument jest na razie projektem budżetu, który może ulec niewielkim zmianom. Dokument będzie analizowany i omawiany na poszczególnych komisjach Rady Miasta, na których radni mogą wystosować uwagi do budżetu lub dopytać urzędników (skarbnika, naczelników wydziałów lub wiceprezydentów) o szczegóły. Przyjęcie budżetu odbędzie się na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta.
Michał Szewczyk