Zakłady bukmacherskie bez tajemnic – objaśniamy słownictwo

Zaczynając przygodę z zakładami oraz obstawianiem zdarzeń, warto zapoznać się lepiej ze słownictwem i spróbować zrozumieć, na czym polegają konkretne skróty. W środowisku bukmacherskim znaleźć można wiele pojęć, które na pierwszy rzut oka wydają się być ciężkie do przyswojenia. Czy tak rzeczywiście jest?

 
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Na czym polega zakład h2h, co to oznacza, gdy stawia się BTS oraz czym jest handicap. Przybliżamy słownictwo pomocne przy obstawianiu zakładów.

BTS (Both Team Score)

Jest to typ zakładu, w którym obstawia się czy w meczu padną gole po obu stronach (dosłowne tłumaczenie: obie drużyny strzelą). BTS to jedna z najpopularniejszych opcji wybieranych przez bukmacherów, gdyż kupon z tym zakładem może być rozliczony przed czasem (co może być zarówno plusem, jak i minusem). Często brany pod uwagę w hitach kolejki, ciekawych spotkaniach oraz w przypadku drużyn, które strzelają dużo bramek.

DNB (draw no bet)

DNB, czyli zakład bez remisu. W przypadku postawienia tego typu zdarzenia, wybieramy kto wygra te spotkanie: gospodarz czy gość. W przypadku wyniku remisowego, postawione pieniądze zostaną zwrócone (jeżeli tylko ten zakład został zagrany na tym kuponie). Postawienie DNB wiąże się z obniżeniem kursu, którego byśmy zagrali “na czysto”, czyli że gospodarz lub gość wygra (z możliwością remisu).

H2H – Head to head

Jest to porównanie ostatnich lub poprzednich spotkań między poszczególnymi drużynami czy zawodnikami. Ten bilans pozwala na oszacowanie szans obu przeciwników. Pomaga ustalić, która drużyna może skończyć wyżej w tabeli, który zawodnik strzeli więcej bramek oraz czy w tym meczu prawdopodobny jest remis. Head to head jest szczególnie przydatne w przypadku sportów indywidualnych, pozwala to na porównanie sylwetek kolarzy, skoczków czy tenisistów. 

HT/FT 

Half-time oraz full-time to typ zakładów, które  można stawiać zarówno do połowy spotkania, jak i na koniec meczu. Stwarza to okazję do złapania wyższego kursu i zarobienia większej ilości gotówki. Przykładowo wiemy, że drużyna potencjalnie słabsza może trafić na początku spotkania, lecz nie utrzymać wyniku do ostatniego gwizdka, w tym przypadku można się zastanowić nad postawieniem jej wygranej do przerwy.

Handicap

Kolejny z bardzo popularnych typów zakładów, czyli Handicap. Jest to sytuacja w której wirtualnie dodaje lub odejmuje się bramkę/punkt drużynie czy zawodnikowi. Pozwala to na zwiększenie kursu dla danego zakładu oraz kuponu. Handicap jest popularny w przypadku spotkania zarówno faworyta ze słabszą drużyną, jak i dwóch zespołów na podobnym poziomie. Ilość dodawanych lub odejmowanych bramek zamyka się od -3 do +3 (np.: +1,5, +3, -2 czy -4).

Łamak

W tym przypadku należy doszukiwać się naprawdę wysokich kursów oraz co się z tym wiąże – dużego ryzyka. Łamak to typ, w którym stawiamy, że jedna z drużyn wygra pierwszą połowę, a po ostatnim gwizdku, będzie schodzić z boiska przegrana. Jest to częsta sytuacja w ligach niższych oraz mniej popularnych (części lig azjatyckich lub Ameryki Południowej). Przydatne przy tym mogą być statystyki head to head oraz przeszłość obu drużyn.

Over/under (+/-)

Jest to sytuacja w której stawia się na to, że w trakcie spotkania padnie powyżej lub poniżej ustalonej ilości bramek/rożnych/fauli/kartek czy nawet strzałów. Najczęściej bukmacherzy oferują zakłady +0,5, +1,5, +2,5 lub też -0,5, -1,5, -2,5. Jest to popularne w meczach, gdy ciężko oszacować która z drużyn wygra mecz, a prawdopodobne jest, że w trakcie spotkania padnie duża lub mała ilość bramek.

(materiał partnera)