Kiedy budzisz się rano, masz wrażenie, że wciąż brakuje Ci energii do działania? Być może popełniasz błędy, które przeszkadzają w wypoczynku i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Zebraliśmy kilka wskazówek, dzięki którym bez wątpienia się wyśpisz i zyskasz więcej sił.

Przygotuj sypialnię

Jeżeli nie możesz się wyspać, pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu powinno być przemeblowanie sypialni. Pomieszczenie musi być urządzone w taki sposób, aby sprzyjało wypoczynkowi. Co to oznacza? Eksperci radzą, żeby ściany były pomalowane na stonowane kolory, np. brzoskwiniowy, błękitny czy łososiowy. Zadbaj też o odizolowanie się od zgiełku ulicy oraz światła latarni. Przed snem warto wywietrzyć sypialnię, optymalna temperatura to 15 st. C, maksymalnie ok. 19 st. C.

Wstawaj o tej samej porze

Mówi się, że organizm każdego z nas ma własny, biologiczny zegar. Jeśli codziennie wstajesz o innej porze, dochodzi do rozregulowania go, dlatego możesz mieć problem choćby z szybkim zaśnięciem. Staraj się chodzić spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze, także w dni wolne od pracy. Początkowo może to być trudne, ale już po kilkunastu dniach przyzwyczaisz się do tego i zauważysz znaczną różnicę w jakości swojego snu. Co więcej, zaplanuj swój wypoczynek, tak aby każdego dnia spędzać w łóżku minimum 7 godzin. Może to wiązać się z koniecznością zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, ale w ten sposób organizm będzie miał dostatecznie dużo czasu, aby się zregenerować. Jeśli po położeniu się nie zaśniesz przez 20 minut, wstań i poczytaj książkę, posłuchaj muzyki lub zrób coś innego, co Cię zrelaksuje. Wtedy z pewnością poczujesz się śpiący.

Kup nową poduszkę

Po przebudzeniu odczuwasz nieprzyjemny ból pleców i karku? To sygnał, że czas zmienić poduszkę, inaczej sen będzie Ci się kojarzył jedynie z uciążliwymi dolegliwościami. Jak kupić właściwy model? Pod uwagę musisz wziąć m.in. pozycję, w jakiej śpisz, a także budowę ciała. Istotną rolę odgrywa również wypełnienie, które musi zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa. Zajrzyj na tę stronę, jeżeli chcesz się przekonać, czym wyróżnia się dobra poduszka rehabilitacyjna. To ranking, w którym zostały opisane produkty cieszące się największą popularnością wśród kupujących. Wśród nich na pewno jest model spełniający Twoje oczekiwania.

Unikaj ciężkostrawnych potraw przed snem

Pełny żołądek nie ułatwia szybkiego zaśnięcia, ale z podobnym problemem spotkasz się, gdy całkowicie zrezygnujesz z kolacji. Ostatni posiłek należy jeść na 2, maksymalnie 3 godziny przed pójściem do łóżka. Powinno to być lekkostrawne danie, np. sałatka, kanapki czy mleczna zupa. Przed snem trzeba też unikać tzw. pobudzających substancji, czyli: czarnej herbaty, kawy, napojów energetycznych, papierosów i alkoholu. Co prawda ten ostatni może ułatwić szybkie zaśnięcie, ale po wypiciu piwa czy innego trunku sen jest płytki, co przyczynia się do częstego wybudzania.

Zrelaksuj się

Zanim pójdziesz spać, zapomnij o stresujących sytuacjach i zrelaksuj się. Nie myśl o tym, co czeka Cię na drugi dzień (ważny egzamin, spotkanie w pracy itp.), bo wtedy z pewnością się nie wyśpisz. Na minimum godzinę przed snem zajmij się czymś, co sprawia Ci przyjemność. Możesz np. wyjść na krótki spacer, włączyć swoją ulubioną płytę lub porozmawiać z bliskimi.

(materiał partnera)