Ale kosmos! Podwórko – Dzień Dziecka 2024

Dzień Dziecka to czas, żeby spełniać marzenia najmłodszych. Kto z nas choć raz nie śnił o podróży w kosmos, spacerze po księżycu i szybowaniu między gwiazdami? No to lecimy i zapraszamy na kosmiczne „Podwórko” – 2 czerwca na plac główny przy PreZero Arena Gliwice.

 
AKTUALIZACJA: Z uwagi na prognozowany deszcz, wydarzenie zostanie przeniesione do hali głównej PreZero Areny Gliwice. Pogoda na pewno nie zepsuje Wam zabawy :-)

Naszą kosmiczną misję rozpoczniemy o godzinie 13.00 i od razu obierzemy kierunek na planetę „ZABAWA”. Polecimy rakietą Apollo (wirtualna rzeczywistość), a nasz statek będzie obracał się, przechylał, kręcił (ruchomy symulator lotu). Na własnej skórze (dzięki żyroskopowi) poczujemy siłę przeciążeń grawitacyjnych i sprawdzimy, jak orientujemy się w trójwymiarowej przestrzeni. Jak na prawdziwych astronautów przystało, zaprezentujemy kosmiczne akrobacje (warsztaty z Dance Areną).

Podczas naszej podróży po kosmosie miniemy Drogę Mleczną (warsztaty podrzucania, żonglowania i poznawania praw fizyki). Napotkane planety zbadamy przy pomocy łazika marsjańskiego (symulator pojazdu badającego czerwoną planetę w połączeniu z goglami wirtualnej rzeczywistości). W kosmicznym Laboratorium poczujemy gorąco gwiazd i kosmiczne zimno międzygwiezdnego pyłu (seria krótkich warsztatów z kontrolowanymi wybuchami, ciekłym azotem i suchym lodem). Tego dnia nikt nie powie Wam: nie bujaj w obłokach. Ba! Będziemy Was do tego zachęcać, m.in. w naszym Planetarium, gdzie astronauta pokaże Wam odległe planety, mgławice i galaktyki.

Zbudujemy bazę kosmiczną, skąd obserwować będziemy Słońce i plamy na jego powierzchni. Lot w kosmos będzie dla nas pełen wyzwań i zadań o różnym poziomie trudności, zaczynając od budowy skafandra astronauty.

Spotkamy przybyszów z innych planet – ufoludki i ich latające spodki (warsztaty plastyczne z wykorzystaniem materiałów zero waste). Niewykluczone, że stoczymy gwiezdne wojny (laserowy paintball). Na szczęście towarzyszyć będą nam dwaj mili kosmici – Paxi, nasz przewodnik po układzie słonecznym i Zigi, strzeżący bram Planetarium, a także Pan Magiczny i jego iluzje nie z tej ziemi!

„Huston, NIE mamy problemu”, bo leci z nami pilot, czyli Teatr Lufcik na Korbkę, dla którego kosmiczna zabawa i animacje to codzienność. Co czeka nas w 2100 roku? Czy będziemy wtedy swobodnie podróżować do gwiazd? Zaplanujmy i przygotujmy się do tego!

Kiedy już wrócimy na ziemię, przypomnimy naszym małym astronautom, jak ważna jest ekologia i troska o naszą planetę, Ziemię. Wszystko kręcić będzie się wokół poprawnej segregacji śmieci, recyclingu i zero waste (Eko GLOBalnie Ziemia zielona planeta – strefa edukacyjna i warsztaty, których uczestnicy do domu zabiorą EKOufoludka).

Najmłodszych zaprosimy do specjalnej strefy malucha. Z kolei z myślą o dzieciach ze szczególnymi potrzebami w budynku PreZero Arena Gliwice powstanie strefa ciszy.

Do naszego kosmicznego statku nie obowiązują bilety – udział we wszystkich atrakcjach zaplanowanych przez organizatorów jest bezpłatny. Podwórko potrwa do godziny 18.00. Mamy nadzieję, że na koniec dnia powiecie „Ale kosmos!”.


2 czerwca | g. 13.00 – 18.00 | PreZero Arena Gliwice | wstęp wolny


Organizatorem imprezy z okazji Dnia Dziecka są Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach i PreZero Arena Gliwice.

Publikacja: CK VICTORIA