“Apel był po prostu słaby” vs. “Jakby przyszła instrukcja z Warszawy”. AD VOCEM o klonach i apelu smogowym

Apel smogowy do premiera Mateusza Morawieckiego i los alei klonów srebrzystych rosnących przy ul. Kłodnickiej – to dwa tematy, które wywołały najwięcej emocji podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

W programie “Ad Vocem, radni po godzinach” o budzących kontrowersje uchwałach dyskutowali radni Dominik Dragon (PO), Michał Jaśniok (KdGZF) i Marek Kopała (PiS).

REKLAMA

Gliwice nie zostały objęte rządowym programem zwalczania smogu, do którego kwalifikują się miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Paradoksalnie – gdyż nasze miasto znalazło się wśród 50. najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

Radni wystosowali apel do premiera o objęcie Gliwic rządowym programem termomodernizacji. Nie stało się to jednak jednomyślnie, od głosu wstrzymali się radni PiS.

– Ten apel i sama uchwała były po prostu słabe bo było to proszenie się o pieniądze, które niczego nie rozwiązują – komentował Marek Kopała.

– Ta sprawa może mieć charakter polityczny. Smaczku sprawie dodaje fakt, że radni głęboko osadzeni w sprawie, jako członkowie komisji najpierw głosują za, a potem na sesji Rady Miasta następuje zmiana, która może sprawiać wrażenie, że przyszła instrukcja z Warszawy – mówił Michał Jaśniok z KdGZF.

Tak jak w sprawie apelu smogowego zgodnie zagłosowali radni PiS, tak niemal równie mocną dyscypliną wykazali się radni Koalicji dla Gliwic, głosując w sprawie uchwały znoszącej status pomnika przyrody alei klonów rosnących przy ul. Kłodnickiej.

Przypomnijmy, na wniosek radnego Dominika Dragona, głosami PO, PiS i SLD, radni zdjęli z porządku obrad przedmiotową uchwałę.

– W ostatnim czasie w Gliwicach było wiele wycinek. Przygotowana uchwała niepoważnie traktowała opinię publiczną. W tej sprawie jest zbyt niski poziom zaufania do organu wykonawczego, dlatego dokumenty na sesję powinny być lepiej uzasadniane – przekonywał Dominik Dragon.

– Nie przyjmując tej uchwały zdjęliśmy odpowiedzialność z dyrektora MZUK i przenieśliśmy ją na Radę Miasta – oceniał Marek Kopała.

Uchwała w sprawie klonów wróci pod obrady komisji Rady Miasta w celu uzyskania opinii dendrologicznej.

Program AD VOCEM emitowany jest również w gliwickiej telewizji Imperium oraz na platformie UPC (kanał regionalnej stacji DlaCiebieTV).

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Joe

Czemu w ogóle w radzie są jakieś partie polityczne? – wybory na radnych powinny być w okręgach jednomandatowych. Byliby radni z centrum, kopernika, warynskiego itd. a nie z jakiejś z przeproszeniem partii. Głosowałbym na konkretną osobę a nie na sterowaną z warszawy partyjną koterię. Na karcie wyborczej byłoby kilka nazwisk – każdego kandydującego mógłbym poznać, posłuchać. Teraz na wyborach dostaję wielgachną płachtę z komitetami i partiami na której jest prawie 200 nazwisk. No i siłą rzeczy zamiast na ludzi głosuje się na partyjno-komitetowe gangi.

Partie Precz

I o to chodzi. Najwyższy czas skończyć z głosowaniem na partyjne szyldy a zacząć na osoby, które rzeczywiście angażują się w sprawy mieszkańców i nie wypełniają partyjnych interesów, które są sprzeczne z interesem mieszkańców. Wtedy w RM nie zobaczymy nawet 1/5 radnych obecnie dorabiających sobie dietami z budżetu miasta.

Wyborca

Upubliczniajac wywiad z tymi panami redakcja wielu mieszkańcom tego miasta zepsuła święta.No cóż .Stało się.Mam już dość oglądania tych panów jaj,ców miejskich gadających głów ubezwłasnowolnionych maszynek do głosowania na skinięcie pana.Nie są reprezentantami naszych mieszkańców interesów.Nie zapomnimy śmieci od metra ,nie zapomnimy,brudu wszechobecnego,zapaści opieki zdrowotnej.Nie zapomnimy nieudaczniactwa związanego z halą.Nazwisk też nie zapomnimy.Przekreslimy 1

Gliwiczanin

To jest po prostu parodia normalnie na takie rzeczy powinien starczyć budżet miasta ale musimy tracić kasę na halę której nikt tak na prawdę nie chciał

Nikt nie chcial???????? A skad masz takie informacje????

Gliwiczanin

Gdyby ktoś chciał to by była dotacja a nie walka z wiatrakami franka

Gdyby mieszkancy nie chcieli to by byly protesty i demonstracje. Po drugie dotacje nie zaleza poki co od woli mieszkancow

Gliwiczanin

No oczywiście że nie zależą od mieszkańców ale od osób które uznały tą inwestycje za nie potrzebną

Póki co mieszkancy nie zaprotestowali przeciw hali…..

Gliwiczanin

Wybory pokażą co ludzie tak naprawdę myślą

Dotychczas wybory i referenda pokazywaly jednoznaczne preferencje mieszkańców. Trzeba to uszanowac-skoro demokratycznie wybrali niech tak bedzie.
Natomiast co pokaza kolejne wybory-sam jestem ciekaw.
Powtorze jeszcze raz-skoro mieszkancy nie protestowali hala im sie widac spodobala

Lamar

HAHAHA Nie protestują czyli się podoba? Ty to taki z wielkiej rodziny wiejskich głupków? Nie znam nikogo, komu się podoba płacenie czynszu i podatków. Ale nie protestują więc jednak to lubią?
W sprawie WNERWA powszechna krytyka, a urząd i tak realizuje. Wyjaśnij geniuszu.

A co Ci mam wyjaśnić skoro jestes nastawiony na wyzwiska bardziej niż na dyskusje? Skończysz podstawowke to sam zrozumiesz

Freud

“Geniusz” ma na pewno wydrukowane wyborcze obietnice Frankiewicza, gdzie była likwidacja tramwajów, masowa wycinka drzew, budowa hali do której wyborcy nie będą chodzić i skokowy wzrost poziomu smogu co roku. On głosował na taki tajny program a reszta o nim nie słyszała.

Tomasz

@Freud
Po likwidacji tramwajow były wybory i mieszkancy postawili w nich na Frankiewicza wiec czego nie rozumiesz?
Zawsze zastanawia mnie lewactwo, ktore nie rozumie wynikow demokratycznych wyborow i na siłe probuje wmawiac ludzom
swoje urojone racje

Malwina

Frankiewicz jest prawactwem? Takim pisowskim, Gowinowym, Ziobrowym, Kukizowym, POwym czy jeszcze innym?

Tomasz

Niestety nie mam pojecia czy Frankiewicz jest prawactwem-najlepiej jak zapytasz go o to sama.

Freud

@Tomasz
Po likwidacji tramwaju było referendum, które by Frankiewicz przegrał z kretesem, ale nie miał ani politycznego honoru ani godności osobistej żeby się poddać obywatelskiej ocenie. Ingerował w proces referendalny ze strachu a nie pewności, że jest niezagrożony i powszechnie uwielbiany. Cynicznie i po chamsku wykorzystał propagandę za którą płacą wszyscy podatnicy aby utrzymać siebie i kręgi kolesi przy miejskim żłobie.
Urojone racje to przekonanie, że po wygranych wyborach nie uwzględnia się racji mniejszości. To nie jest demokracja tylko dyktatura. Tak teraz postępuje PiS. Czy Frankiewicz to krytykuje? :D

Tomasz

@Freud
„ Frankiwicz by przegral referendum” ale go nie przegral chocbys nie wiadomo jak zaklinal rzeczywistość.
Co do wykorzystania propagandy-sugerujesz,ze Gliwiczanie to osły i nie zauwazyli likwidacji ulubionego tramwaju? Bez wzgledu na to co i kto by im wmawial? Ciekawe.
Demokracka to wladza wiekszosci wiec po przegranych wyborach mniejszosc nie jest uwzgledniana. Taka cecha demokracji……

Freud

Tomciu, nie masz bladego pojęcia, czym jest demokracja i nawet nie potrafisz przeczytać definicji. Gdyby propaganda nie miała wpływu na ciemny lud, to Frankiewicz co wybory a pisowscy politycy co każde “święta” nie oklejaliby całego miasta swoim wizerunkiem, który co tu ukrywać, z estetyką i elegancją nie ma nic wspólnego. Ale oklejają bo na takich jak ty, ta prymitywna reklama działa. No i dzięki wam Gliwice wyglądają jak zwieracz zamiast ust na twarzy, a ty jesteś szczęśliwy. Może masz to samo.

Tomasz

@Freud
Zatem oświeć mnie proszę co to takiego ta demokracja.
Widzę, że tracisz nerwy bo zaczynasz pisać cyrylicą.
Uspokój się, weź łyk zimnej wody, klepnij dziewczynę/chłopaka w tyłek a może Ci przejdzie……
Zresztą co ja Ci będę tłumaczył – wybory pokazują, że jesteś w promilu nie wartym uwagi…..

in vino veritas

Niestety ale gliwiczanie to osły. Kiedy przeczytałem, że 74% gliwiczan jest zadowolona z estetyki miasta to straciłem wątpliwości.

Follow the shadow

A gdzie Ty widzisz powszechna krytyke Wnerwa????chyba tylko na tym portalu i to w ilosci kilkudziesieciu negatywnych komentarzy

Malwina

Na każdym portalu jest taka sama krytyka. Ale pokaż mi tłum szczęśliwych użytkowników wnerwa to pogadamy na argumenty bo na razie widzę tylko pobożne życzenia.

Miastowy

Malwino
Nie jest napisane ze uzytkownicy Wnerwa sa szczesliwi wiec nie ma Ci co pokazywac. Czytaj ze zrozumieniem a w koncu skończysz podstawowke

Freud

Nie ma kogo pokazywać, bo nie ma użytkowników. Ale nie bój żaby, Miastowy, będą jak się zrobi cieplej, bo na wsi zawsze jak tylko się ociepli wsioki wychodzą z chałup i siadają na byle czym przy drodze. Wtedy zrobicie znajomym fotki firmowym aparatem i media opublikują za kaskę z miasta, które też potrzebuje sukcesu. Knajpy już starają się o pozwolenia na zawłaszczenie chodników i pasa ulicy, bo miejskie paleciaki de iure im się nie należą. Czyli jest kolejny problem, którego “geniusze” nie przewidzieli. Głupota, żenada, absurd – jak to nazwać? 500 tys. w quasi deptak z ruchem aut na brukowanej… Czytaj więcej »

Malwina

Jesteś pewien, że nie zaprotestowali? Nie wzięli udziału w tzw konsultacjach Frankiewicza i musiał borok zmieniać zasady w trakcie gry czym się doszczętnie skompromitował. Takie numery robią tylko oszuści i PiS.

Raven

To Katowice się sprzeciwiały po tym jak się okazało że dzięki skrzyżowaniu A1 z A4 i DTŚ Gliwice są jednym z miast gdzie łatwo dojechać. No ale jak zawsze mieszkańcy są przeciw bo gdzieś tam jest lepiej i nie ma Franka. Co ciekawe jak do nas do firmy przyjeżdżają ludzie z innych części Polski to też narzekają na swoje miasto a zachwycają się ty co w Gliwicach . CZYLI TYPOWO PO POLSKU NASRAĆ W SWOJE GNIAZDO A CHWALIĆ CUDZE. Mam i w dalszej rodzinie i wśród znajomych takich co by Franka powiesili ale na referendum nie poszli, a teraz mają… Czytaj więcej »

GLIWICZANIN!

najbardziej wkurza mnie ten lekarz ze środka. Byłem u niego w przychodni i rozmawiałem (posiada kilka przychodni wokół rynku?) . Prywatnie bardzo nieprzyjemny Pan w moim odbiorze. Kto go wybiera. Jakimi kryteriami się kieruje. Dla niego nie ma problemu smogu i braku dotacji. Przecież sam pewnie wie że im więcej smogu tym ludzie częściej chorują. Nie widzi w tym nic złego ?

Walczący z wiatrakami.

Lekarz jątrzy ranę, bo ciągnie z niej korzyść.

Nela

Radny Kopała ma fatalną dykcję. Sugeruję wizytę u logopedy.

#pozywamsmog

Aktorka Katarzyna Andukowicz pozywa miasto Warszawa i Skarb Państwa. W ten sposób rozpoczęto ważną kampanię antysmogową (prowadzoną pod nazwą: #pozywamsmog), aby skłonić władze do natychmiastowego działania i poprawy jakości powietrza, przez które rocznie w Polsce umiera ok. 45 tysięcy osób. Są już kolejne pozwy.
Może tak trzeba też w Gliwicach. Jak radnym i władzom miasta zajrzą w puste oczy pozwy mieszkańców to przestaną zrzucać odpowiedzialność na rząd.

A co

Gliwiccy radni zwłaszcza ci od Frankożłoba są dla mnie synonimem zawszańców.Nie reprezentującymi interesów mieszkańców.Tu mamy takiego jednego “cwanioka”,mającego czelność wypowiadać się na temat smogu.”Cwaniok “,który swoim i kolesi głosowaniem za budową hali Bankrut doprowadził do ruiny finanse tego miasta.Zapamiętamy ich i ich gwarancje przedwyborcze.

„Ktory swoim i kolesi głosowaniem za budową hali Bankrut doprowadził do ruiny finanse tego miasta” Dziwne bo miasto jeszcze nie zbankrutowalo. Prorok jakis czy co?

PSA

Koledzy z Francji pomogą. Bye, bye, Opel!

ja234

Apel był słaby?Co wy nie powiecie radni…skoro był słaby to po cholerę żeście go wystosowali.Apel był niepotrzebny a nie słaby.
Mamy słabych radnych.Nie nie wiecie, coś tam udajecie co robicie. PORAŻKA Radni, PORAŻKA
Trzeba będzie was odspawać od stołków oczywiście razem z frankiewiczem.

anonim

Dofinansowanie wynosi 750mln do podziału na 23 miasta. Czyli jakieś 30 mln jednorazowo. Właśnie o tyle apelują gliwiccy radni. A może nawet i o mniej bo jeżeli do pieniędzy zakwalifikuja również większe miasta to będzie więcej do podziału. 30mln to gliwiczanie w ciągu najbliższych 3 lat zapłacą za utrzymanie i eksploatacje hali na której nic się nie dzieje. I tak już przez najbliższe lata będą płacić dziesiątki milionów bo hali nikt nie zburzy a pieniędzy na termomodernizację i wymianę kotłów nie będzie.

Rotor

30 mln to dla budżetu Gliwic jałmużna i wstyd się o takie pieniądze prosić. Koszt np inteligentnej sygnalizacji ruchem. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy nie było lepiej tę kasę wydać na poprawę jakości powietrza? W UM zdecydowali dawno temu, że nie i dlatego miasto pompuje wielokrotność tych 30 mln w coraz większą liczbę trucicieli od palaczy śmieciami po kierowców w gratach, których nie chce zachodnia Europa. Taką ma wizję nasza wspaniała władza i na nią głosują ci co smogu nie czują i nie widzą bo tak im wygodnie.

Logicznie myślący

Frankiewicz i ta cała ekipa każdego dnia uświadamia mnie w przekonaniu, że jakby mieli choć trochę godności to powinni już dawno podać się do dymisji. Jeśli Platforma poprze Frankiewicza na prezydenta Gliwic to jedyną niestety możliwością będzie głosowanie na Wieczorka z PiSu. Gorszy od Frankiewicza i tak już nikt nie będzie.

Nela

Oszalałeś, przecież to kolesie. Poza tym zawsze może być gorzej i lepiej a to zależy zdecydowanie od nas.

Gabi21

Żeby było lepiej, to trzeba zutylizować cały styropian, a nie zastępować dżumy czarną ospą !

Nela

Słusznie rozumujesz, ale czy rozmawiając z ludźmi poruszasz ten temat. Ja zawsze nawiązuję do tematu usunięcia radnych z koalicji ZF.

Gliwiczanin

Frankiewicz dalej żeruje tylko i wyłącznie na ściągnięciu opla do Gliwic ale oplel się już kończy i co będzie dalej? Jaki nasz włodarz ma pomysł na bezrobocie które dzięki temu powstanie?

Las

Prawdziwe kłopoty zaczną się jak zamkną kopalnię Sośnica, a to już wkrótce.

piętka*

Połowa bezradnych z PełO już bryka w koalicji prezia jako kameleoni. Reszcie nic innego nie pozostaje jak się do “bezpartyjnego” prezia dołączyć, by być przy tym korycie jeszcze choć 10 lat. Sam bezp. biedny prezio nie-ukrywa, że ma sporo wątpliwości czy uda mu się uratować ten istniejący jeszcze kabaretowy układ, czy stworzyć bardziej komediancki szkodliwy dla nas podatników;) A wszystko to dlatego, że po 28 latach “gliwickiej demokracji” wybory będą nareszcie przejrzyste! Przyznaję, że już dawno nie oglądałem tak żałosnej debaty tych samych wieloletnich bezradnych, ale dziękuję Panu Redaktorze, że zorganizował Pan ją w końcówce Wielkiego Tygodnia, kiedy należy się… Czytaj więcej »

krzysztof

no i się wku…….em oglądając niemoty 20 minut

San Escobar

Radnemu Jaśniokowi nie przeszkadzała instrukcja z Warszawy o tym jak mają głosować radni PO w/s podwyżki cen za odbiór śmieci i fakt, że metry kwadratowe śmieci nie wytwarzają.
Przeszkadzają mu za to drzewa – być może dlatego, że są poniemieckie. Ale nie pamiętam żeby jako członek partii rządzącej miastem kiedykolwiek wcześniej interesował się problemem smogu, dociepleń budynków lub zmniejszenia ruchu samochodowego. *****

Echo

Jaśniokowi nie przeszkadza nic.Zwłaszcza to ,że przed ostatnimi wyborami zrobił iluś tam wyborców w przysłowiowego wała publikując na piśmie tzw.GWARANCJE JASNIOKA. Sprzeniewierzył się każdej z nich.*****

Monitor

Opinia w punkt! A ktoś z ‘koalicji filozofów’ ciężko pracuje nad minusowaniem.

Ampuła

Smutne trio w kinie pozornego trudu. Te maski gębowe, ten brak gestykulacji, tembr mów cmentarnych. To już lepiej oglądać zrumienioną do żywego Matkę Boską Kogowską czy pulchnego od pomysłów apologetę wonerfu Petrosa.

MariannaA

Boże chroń przed taką matką! Boże chroń przed Piotrusiem!

DO RADNYCH itp

Panie Jaśniok, ja w kwestii słabych apeli. Czy Pana ugrupowanie/partia/dwór, wystąpi do bezpośredniego władcy miasta z apelem o skierowanie do sądu sprawy o usiłowanie narzucenia wbrew prawu decydowania przez wojewodę o nazwach ulic w Gliwicach co należy do samorządu, a nie władzy z politycznego nadania?
Czy Pan, reszta Radnych oraz władze miasta potulnie zrezygnowaliście z danego Wam prawa do decydowania o sprawach miasta na rzecz byle partyjnej miernoty?