Bóg, herezje i prawdziwe barbarzyńskie piękno – rusza Festiwal Ars Cameralis

Literatura, sztuki plastyczne, teatr, filmy, muzyka – od 9 listopada praktycznie codziennie będziemy się spotykać podczas Festiwalu Ars Cameralis. Ciekawe wydarzenia zaplanowano między innymi w Gliwicach i Chorzowie.

 
Literatura, sztuki plastyczne, teatr, filmy, muzyka – Festiwal Ars Cameralis nigdy nie ogranicza się do jednego medium, za to zawsze zachęca do spotkania. W tym roku tematem przewodnim festiwalu są HEREZJE, choć właściwie sprzeciw wobec dogmatu jest cechą charakterystyczną każdej edycji. O czym będziemy rozmawiać podczas tegorocznych koncertów, wystaw, spektakli, projekcji i spotkań festiwalowych?

Przekonamy się już w poniedziałek 13 listopada. Wtedy to w Gliwickim Teatrze Miejskim wystawiany będzie spektakl „ja, bóg” Teatru CHOREA. To kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań. Przedstawienie poszukuje odpowiedzi na najważniejsze, fundamentalne pytanie, jakie może sobie zadać człowiek – pytanie o istnienie boga.

Po spektaklu spotkanie z twórcami – Joanną Chmielecką i Tomaszem Rodowiczem, które poprowadzi Anna Duda. Tego samego dnia rano odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 7-14 lat, podczas których będzie można poznać historię i tajniki funkcjonowania teatru cieni. Osoby uczestniczące stworzą także własne lalki, a następnie zgłębią tajniki gry światłem i kształtem. Zwieńczeniem warsztatów będzie udział w tworzeniu i prezentacji etiud teatru cieni.

Bilety na spektakl: 25 i 40 zł, w spotkaniu można uczestniczyć bezpłatnie.


Prawdziwe barbarzyńskie piękno – koncert 14 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach

W 1705 roku Georg Philipp Telemann odkrył „prawdziwe barbarzyńskie piękno” muzyki, którą usłyszał między innymi podczas pobytu na Górnym Śląsku. Szczególnie zafascynowali go dudziarze, ponieważ „dają upust fantazji, podczas gdy tancerze odpoczywają”, tak bardzo, że „ktoś uważny może w ciągu ośmiu dni zaczerpnąć od nich zapas pomysłów na całe życie”.

– Słowa kompozytora oczywiście rozpaliły moją wyobraźnię. Szczególny urok tych „dzikich” utworów sprawił, że konstruując program, sięgnąłem także do innych źródeł muzycznych – polskich tańców zebranych przez Telemanna (rękopis z Rostocka), dawnej muzyki tradycyjnej Europy Środkowej, zapisanej w rękopisie Uhrovska, a także tradycyjnych utworów z Polski, Moraw, Rumunii i Ukrainy, których melodie i rytmy nadal są zbliżone do tych zasłyszanych przez Telemanna – zdradza François Lazarevitch, autor programu koncertu, który odbędzie się 14 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Bilety w cenie 40 i 20 zł są jeszcze dostępne.


Ars Cameralis – inne wydarzenia muzyczne

9 listopada w Kinoteatrze Rialto w Katowicach wystąpią Will Butler + Sister Squares. Tak, to właśnie Will Butler z zespołu Arcade Fire, nagradzanego między innymi Grammy Award i Brit Award. Dzień później w Bielsku-Białej zagra Ina West, której twórczość jest połączeniem transowej nowofalowej elektroniki z elementami folku, jazzu i popu. Podczas koncertu artystce towarzyszyć będzie perkusista Jose Manuel Alban Juarez.

Jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie-akustyczna, nie-skomponowana, a już z pewnością nie-śpiewana i nie-grana nie-opera wykonana przez nie-śpiewaków z nie-instrumentami – tak zapowiadany jest projekt Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje present „Die Elektrische Oper”, który zostanie zaprezentowany 12 listopada na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego.

16 listopada w Kinoteatrze Rialto pojawi się Owen Pallet. To osoba, którą do współpracy zapraszały i zapraszali: Lana Del Rey, Taylor Swift, Pet Shop Boys, Duran Duran, Grizzly Bear, Arcade Fire, The National, R.E.M., Linkin Park, Robbie Williams, Charlotte Gainsbourg czy Ed Sheeran. Owen Pallet tworzy też muzykę do telewizji i filmów. Ma na koncie między innymi nominację do Oscara za muzykę do filmu „Her” w reżyserii Spike’a Jonze’a, napisaną wspólnie z Willem Butlerem.

17 listopada w Jazz Clubie Hipnoza zagra duet CEL, który tworzą Felix Kubin, jeden z najbardziej wszechstronnych, zaskakujących i ekscentrycznych niemieckich twórców muzyki elektronicznej oraz wybitny polski perkusista Hubert Zemler.


Krótko o wystawach i spotkaniach literackich

Wystawa „O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey” będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. U podstaw tego wydarzenia leżą wspólne peregrynacje, jakie artystom zaproponowali Marek Zieliński i Vincent Gobber, kuratorzy projektu. Mit Orfeusza i studia przyrodnicze Jana Dzierżona to bezpośrednie inspiracje. Pasieka postrzegana jest tu jako obiekt, instalacja artystyczna. „Pszczoły zostały zniewolone przez człowieka” mówią artyści. Pszczoły niejako stają się twórcami sztuki – wartości i form uważanych za doskonałe, jak sześciokąt obserwowany w plastrze pszczelego wosku. Artyści zastanawiają się nad socjologicznymi i antropologicznym aspektami życia owadów, ich współistnienia z człowiekiem. Wernisaż 9 listopada o godzinie 18:00.

Już dostępna jest wystawa „INNY [NIE] OBCY” w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Prezentowane tu fotografie Arkadiusza Goli są zapisem spotkań w gronie romskich przyjaciół, próbą przeniknięcia rzeczywistości, która odsłania się przed jego oczyma.

Katowice i Pszczyna – w tych miastach zagości program literacki Festiwalu Ars Cameralis. W katowickiej księgarnio-kawiarni Black Woolf Agnieszka Taborska, Jakub Kornhauser i Eliza Kącka porozmawiają o surrealizmie. Ishbel Szatrawska opowie Justynie Sobolewskiej o dramacie o Hershu Libkinie i debiutanckiej powieści „Toń”, Dariusz Nowacki przepyta Zytę Rudzką i Ingę Iwasiów, a Renata Lis opowie Wojciechowi Śmiei o swojej osobistej książce „Moja ukochana i ja”.

Wystawy i spotkania są dostępne bezpłatnie.


Zakończenie w Chorzowie

28 listopada w Teatrze rozrywki w Chorzowie zobaczymy jak Polski Teatr Tańca oraz kolektyw bodytalk zderzają ekstatyczny i wyzwalający taniec z duszną rzeczywistością pandemii. Spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” przywołuje słynny dramat Szekspira, by zwielokrotnić tytułową parę bohaterów i opowiedzieć jednocześnie kilka historii miłosnych o tym samym tragicznym finale.

Muzyka na żywo, szept i krzyk, imponująca gra światłem, karnawałowe kostiumy i eksplodujący młodzieńczą energią ruch tworzą ekspresyjną przestrzeń dla najbardziej uniwersalnych ludzkich doświadczeń: miłości i śmierci. Spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” zdobył Nagrodę Złoty Yorick za najlepszą polską inscenizację na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022.

Bilety od 40 zł.

materiał partnera