Byliśmy na budowie zachodniej obwodnicy Gliwic. “Prace zostaną ukończone w terminie” (TV)


Trwają prace przy budowie fragmentu zachodniej obwodnicy miasta. Mimo utrudnień związanych z pogodą i odkryciem pozostałości po II wojnie światowej, wykonawca stara się dotrzymać terminów. Inwestycja ma być gotowa do końca kwietnia 2020 roku.

– Budowany odcinek obwodnicy od ulicy Rybnickiej do ulicy Daszyńskiego będzie miał długość około 3,5 kilometra. Będzie to droga jedno jezdniowa, po jednym pasie w każdym kierunku. Wzdłuż tej drogi będzie znajdowała się droga serwisowa i, podobnie jak przy autostradzie A4, będą mogli z niej korzystać piesi, rolkarze, jak i rowerzyści – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka gliwickiego ZDM.

W ciągu obwodnicy będą budowane przyłączenia, które w przyszłości umożliwią budowę skrzyżowań m.in. z ulicą Ku Dołom, Kosów, Biegusa.

– Wzdłuż drogi pojawią się stacjonarne wagi, znajdą się tam również wagi preselekcyjne, które wstępnie zważą samochód po to, by następnie przy wagach stacjonarnych Inspekcja Transportu Drogowego mogła skontrolować i rozliczyć z ewentualnego przeciążenia – dodaje Stiborska.


Zamontowane zostaną także tablice zmiennej treści, które będą informowały kierowców na bieżąco o utrudnieniach w centrum miasta tak, aby mogli wybrać alternatywną trasę i zjeżdżając z obwodnicy nie trafić na zakorkowane ulice.

Przypomnijmy, inwestycję realizuje konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUiM. Przewidywany koszt to ok. 82,6 mln zł. 85% tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie.

Terminy mają zostać dotrzymane

Mimo początkowych utrudnień związanych z sytuacją pogodową, prace przy budowie obwodnicy mają zakończyć się zgodnie z przyjętym planem.

– Początek roku był dosyć mroźny, pojawił się problem z wejściem na teren budowy z uwagi na zamarznięty teren. Później ulewne deszcze w maju również spowolniły prace, ale z uwagi na to, że pogoda jest w tej chwili sprzyjająca, wykonawca deklaruje, że wykona roboty w terminie – mówi Joanna Kruczyńska, kierująca budową z ramienia ZDM.

Według umowy obwodnica powinna zostać wybudowana do końca kwietnia 2020 roku, do użytku kierowców może zostać oddana jednak nieco później – po zakończeniu odbiorów technicznych.

(żms)
zdjęcia: Łukasz Gawin/24gliwice, Marcin Baranowski/Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kierowca

Mam nadzieję, wszyscy narzekający nie będą korzystać z tej obwodnicy. Ja będę i bardzo się cieszę, że powstaje, bo odciąży ruch w centrum.

Tolik

Nie no co Ty. Na DTŚ-kę narzekali ale żaden jej nie omija.
Myślenie masz poprawne aczkolwiek nierealne.
Tacy są gliwiccy narzekacze.

czas to pieniądz

Omijam DTŚ bardzo często. Podobnie omijam Wrocławską, Dworcową, N.Świat, Rybnicką i większość głównych dróg na których są wydłużające czas przejazdu sygnalizacje świetlne. Gdy priorytetem jest czas a nie długość trasy jadę przez miasto “kanałami” i zajmuje mi to o połowę mniej czasu.

Krzysiek

Problem w tym, że całe miasto jest pocięte skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną. Jak się owymi kanałami dostać z Sikornika czy z Knurowa np do Forum ?

kartezjusz

To nie gliwiczanie , to najeźdźcy…

gmG

A gdzie jest TA obwodnica i co ona obwodzi? Tu 1,6 km tam 0,3 nic się nie spina, od Rybnickiej do Bojkowskiej już też jest obwodnica z zakrętami na których nie mieszczą się ciężarówki. Jeśli jest DTŚ to po co obwodnica ? jedziesz Daszyńskiego jedziesz na DTŚ z DTŚ zjeżdżasz na Rybnicką i już.

MM

Co??? :O :O :O

Krzysiek

W którym miejscu jest zjazd z Daszyńskiego na DTS? I jak to ma usprawnić ruch np. ze strefy w stronę Knurowa czy Rybnika ?

Jan

Coś się koledze pomieszalo to autostrada z bramkami

J.B

DTŚ przebiega przez centrum więc daleko jest do Daszyńskiego, natomiast z DTŚ nie ma wjazdu do Rybnickiej. Więc w jednym jak i w drugim przypadku trzeba przejechać przez centrum i po to jest ta obwodnica

wzburzona

A jaka to obwodnica będzie ja się pytam? To raczej droga śródmiejska. Obwodnica z nazwy powinna ominąć zabudowania. W środek dzielnic wjeżdżają i to nazywa się obwodnicą? I dla tych, którzy krzyczą, żeby narzekacze nie jeździli – nie zamierzam jeździć, co więcej nawet oglądać tego “cuda” nie będę, bo wstyd!

autobusiarz

Tylko że wszyscy narzekający muszą korzystać z powietrza wzbogaconego spalinami, mikrocząsteczkami gumy i NOixami. Ponadto w imię “ekologii” teren przylegający do drogi ogołaca się z wszelkiej roślinności. Po to, żeby “kierowcy” i tirroryści mogli dojechać do celu o parę minut szybciej. Więcej dróg = więcej chętnych na skorzystanie z własnego auta = więcej spalin.

ale jaja

Czy ktoś zna kogoś, kto powiedział sobie
“Mmmm tyle dróg nowych wybudowano, to kupię sobie wreszcie samochód”.
albo
“Ach te korki, chyba przesiądę się do autobusu, bo one w korkach nie stoją”

:)

Głupota jest taka przyjemna i bezbolesna.

Tak?

Opowiedz o tym.

ws

A jak teraz z przejazdem przez istniejącą tam ścieżkę rowerową do Żernicy? Bo jak byłem miesiąc temu to całkowite olanie tematu przez wykonawcę i ludzie przedzierający się przez wertepy, a oznakowanie ścieżki nadal stoi jak stało.

Grzegorz

Fakt , mogli oznaczyć objazd , ja jadę Rybnicką i skręcam w drogę techniczną przy A4 . niestety asfaltem przy dużym natężeniu ruchu

ws

Dla mnie jazda Rybnicką to już zbyt duży masochizm. Jeśli docelowo zostaną tylko wjazdy na drogi techniczne, istniejące i nowe, to będzie dramat.

Max

Drogi Serwisowe przy autostradach to nie są drogi dla aut tylko dla rowerzystów i dojazdu służb ratowniczych. Tym samym łamiesz prawo szanowny Panie Grzegorzu bo tam stoją tablice do czego służy taki przejazd.

Gruntowy przymrozek

Pruim i Eurovia – czy to nie są ci eksperci od fallicznych nawierzchni eksperymentalnych a’la dtś?

mieszkaniec

dokładnie Ci sami… no i też ci od drogi rowerowej na odciknu McDonald, Teatr do Dworcowej za prawie milion złotych która nabiera wody.

Ww

Sactewagi na rybnickiej. Przez 8 lat wiedziałem jedna kontrole

norma

A czy chociaż raz zmienna treść na tablicach zmiennej treści w czymś komuś pomogła? Czy chociaż raz monitoring miejski przyczynił się do ujęcia patoli ze sprayami? Czy “inteligentne” jak moja pralka sygnalizacje upłynniają ruch? Czy bombastyczna instalacja blacharska pod radiostacją poszerzyła czyjąś wiedzę, zaciekawiła fizyką? Czy wymiana oświetlenia w mieście na świecące, ale nic nie oświetlające polepszyła coś komuś poza “fotografami dronowymi”? Czy wymiana kostki brukowej na Starówce uleczyła starówkę?
Mogę tak godzinami

Slązok

to już mają w standardzie ,tak formułkę :)))) …Mimo (lub z powodu )niesprzyjających warunków pogodowych

a jaka pogoda ma być w zimie ?:) nie mrożna ?
a kiedy deszcze maja padać jak nie wiosną ?

chank

Tak ostra krytyka w komentarzach nowej drogi, spinającej ostatecznie obwiednię miasta, to istne kuriozum. Poza Panem, który podał link do wyjaśnienia ciekawej zagadki odkrytej budowli, reszta to zwykły bełkot (oczywiście z wyjątkiem reagujących, którzy niestety bezowocnie próbują wytłumaczyć co nieco “marudom”). Jak ktoś wspomniał – każdy będzie jeździł tą drogą w miarę potrzeb, jak teraz jeździ średnicówką (mimo iż oszukuje nas i samego siebie, że tego nie robi).

bulbator

Niestety ale nie jest to droga spinająca ostatecznie obwodnicę, gdyż w dalszym ciągu kompletnie nieznane są poczynania związane z odcinkiem od Okulickiego do Daszyńskiego. Chęć wycinki drzew i poszerzenia ulicy Żabińskiego i Mickiewicza pozwala przypuszczać, że nic dobrego się nie dzieje w związku z ostatnim odcinkiem obwodnicy i miasto nie wybuduje tego feralnego odcinka…

ppp

Nie każdy. Dla mnie to jest wyłącznie dewastacja terenów rekreacyjnych, z których korzystam od przeszło 20 lat. Autostradę A4 wybudowano tam już dość dawno temu, a ja do dziś z niej nie skorzystałem. Tak samo obwodnica nie będzie służyć okolicznym mieszkańcom, bo nie takie jest jej przeznaczenie

wzburzona-nie kasuj komentarzy

Widzę, że mój komentarz został skasowany tak więc napiszę go ponownie, bo komuś nadal nie pasuje parę słów prawdy.
Jaka to jest obwodnica ja się pytam? To droga śródmiejska! Obwodnica z nazwy omija zabudowania, a tu tego nie ma. Wjeżdżają w środek dzielnic! I dla tych, którzy krzyczą, żeby narzekacze nie jeździli otóż nie zamierzam nigdy nią przejechać!


MOD: To źle Pani widzi. Komentarza nikt nie usuwał, zamiast snuć teorię o cenzurze, proszę przyjrzeć się dokładnie.

easy

Twój komentarz jest obecnie 9 od góry

Spokojny

Nie pisz, że jest 9 od góry, bo jak ktoś zminusuje, to zaraz będzie 20 od góry. Wzburzona “nie umi w internety” i znowu pomyśli, że ktoś usunął :-)

Spokojny

Może przez to wzburzenie nie widzisz własnych komentarzy?

aga

a ja chodzę tam codziennie z psem, jeszcze da się chodzić al stado saren zniknęło, zajęć tez dawno nie widziałam. uwielbiam te pola

mieszkaniec

stare latarnie z Częstochowskiej miały być wyciągniete do koncza czerwca ? Znowu ktoś poleciał w pręta.

aga

miało być zajecy

Christoph

To co odkopano to nie podstawa strzelnicza tylko taki objekt jak podalem w linku.Gliwice-Ostropa – FuMG 65 “Würzburg-Riese”
Na Youtubie mozna to zobaczyc.
https://youtu.be/1UB9XnKXUus

Kramer

Zwlaszcza cieszy droga serwisowa dla rolkarzy i rowerzystow – zamiast przez tereny zielone, w ciszy i spokoju beda sobie mogli wreszcie posmigac wzdluz porzadnej obwodnicy – delektujac sie spalinami i odglosami samochodow.

Bajtek

Rolkarze na gruntowej polnej drodze? Ale w świecie fantazji gliwickich malkontentów wszystko jest możliwe.

ja234

Droga serwisowa raczej będzie asfaltowa.Także, ten, rolkarze będą mogli śmigać.(1435)

Bajtek

Będą mogli, bo zostanie zrobiona. Wg Kramera do tej pory rolkarze śmigali po terenach zielonych, czyli po tych gruntowych ścieżkach między polami.

Wungiel

Prawda to jest – skoro kawałek asfaltu na którym można pośmigać na rolkach tak ludzi cieszy to po co my tę halę budowały? Jakby taki asfalt wylało na terenie zielonym a nie przy drodze, połączyło z lasem makoszowskim w zabrzu to dopiero byłaby uciecha!

ppp

W tej chwili jest trochę amatorów takiej rozrywki przy A4 – podjeżdżają samochodem żeby pojeździć sobie wzdłuż drogi z samochodami. Co kto lubi. Nasze kochane miasto chce to powtórzyć wzdłuż obwodnicy a przy okazji zlikwidują istniejące trasy gruntowe, bo obwodnica odetnie miasto od tych terenów.

Jan

Jak wypić kawkę wśród spalin na woonerfie

Rafał

W XXI wieku droga jednojezdniowa przy takim natloku samochodów i piracących tirach no i za takie pieniadze……to rzeczywiscie Gliwice przyszlosc jest tu hmmm a mozebkednak tam

Beatka

Poprawka. Pani kierownik nie prowadzi inwestycji. Nie ma nie tylko uprawnień ale nawet wykształcenia drogowego….

niestety

przykład bezmyślnej dewastacji środowiska i krajobrazu

stety

Rany, co za idiota…

Dziadek

“W ciągu obwodnicy będą budowane przyłączenia które w przyszłości umożliwią budowę skrzyżowań m.in. z ulicą Ku Dołom,Kosów ,Biegusa”
Po przeczytaniu powyższego zastanawiam się, jak będę przejeżdżał do czasu bliżej nieokreślonej przyszłości ulicą Ku Dołom od Lecznicy Zwierząt w kierunku A4?Czy będę musiał fruwać nad Obwodnicą Zachodnią,albo może sobie wykopię prywatny tunel pod obwodnicą?

Alex

Większy problem będą miały zwierzęta, te chodzące, które (niestety) z narażeniem życia własnego i kierowców będą musiały przekroczyć jezdnię. Niewielki przepust w tym miejscu jest jak najbardziej uzasadniony.

Ampuła

Jedna nitka i ścieżynka. Bardzo rozwojowe i wizjonerskie… Nitka pod program Elektryczna Furmanka +. Ścieżynka pod wzmożony przepęd Bydła+, marsze narodowe, partyjne wiece poparcia i pielgrzymki Seniorów+ po zdrowie do sanktuariów.
W obecnej Polsce, bez przymiotnika “Centralny” można budować tylko takie liche pozoracje rozwoju infrastruktury.

knojap

zaglądam raz na parę tygodni…., a dyżurna pierdoła swoje; żeby chociaż coś nowego; nie, ciągle te same nudne i oklepane tekściki pod publiczkę skalkulowane na tani poklask

psych...

Ampuła nie bierze lekarstw, które mu onegdaj zaordynowałem

ja234

Bezsensowne niszczenie środowiska oraz urokliwych zakątków.Zero poszanowania i ochrony klimatu.
Nic się nie szanuje w tych glajwicach na wstecznym.NIC.
Byle tylko auteczkowi mieli ułatwiony dojazd,przecież spuchliby gdyby mieli jechać inną dłuższą drogą.(1632)

kop

W kwestii środowiska:jeśli “auteczkowi” pokonają drogę z punktu A do punktu B dwukrotnie szybciej to dwukrotnie zmniejszy się obciążenie środowiska.

Red

Tę szybkość szczególnie zauważysz na skrzyżowaniu z Rybnicką – ot, taki punkt D …

Dziadek

Ruch częściowo przeniesie się z Rybnickiej na obwodnicę ,ale jesli ilość samochodów przejezdzających przez wiadukt nad A4 się nie zmieni to prędkość ruchu między skrzyżowaniem Rybnickiej z Obwodnicą a światłami przed wiaduktem będzie taka sama jak obecnie!W kierunku do Gliwic na tym odcinku będzie jeszcze nieco mniejsza ze względu na lewoskręt na obwodnicę!

Red

Dopóki nie wybudują na tej drodze skrzyżowań z drogami odchodzącymi promieniście (a wyraźnie w artykule jest napisane, że nastąpi to “w przyszłości”), dopóty korzystanie z niej jako obwodnicy nie będzie mieć większego sensu, chyba że jako sposobu na ominięcie korka przed bramkami na A4 lub dojazdu “na strefę”. Od Nieborowic w kierunku Centrum nie ma alternatywnej drogi, chyba że ktoś chciałby jechać A1->DTŚ. Dodanie kolejnych sygnalizatorów na Rybnickiej wydłuży z kolei czas pełnego cyklu sygnalizacji w rejonie zjazdu na A4, a głównie ze względu na prawoskręt i lewoskręt z obwodnicy w Rybnicką (później również jazda na wprost w kierunku Bojkowskiej).… Czytaj więcej »

ja234

@kop, obciążenie dla środowiska nie ulegnie zmianie.Szybkość pokonania trasy nie ma znaczenia.(1132)

Że co?

Ile razy odwiedziłeś te “urokliwe zakątki”? Ja próbowałam wielokrotnie, ale z uwagi na brak serii szczepień ochronnych, moskitiery, woderów, i rozbudowanego zestawu survivalowego musiałam zrezygnować ze zdobycia centrum “urokliwego zakątku”. Łatwiej dotrzeć do miejsca katastrofy tunguskiej niż do gliwickich “urokliwych zakątków”

aga

tam jest pięknie mimo tej budowy. jestem na polach codziennie z psem. chyba nie wiesz o czym piszesz.