Chłodzenie klimatyzatorem przenośnym nie jest drogie

Klimatyzatory przenośne to alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji stacjonarnej. Skutecznie i niedrogo ochłodzą mieszkania osób, które nie mogą pozwolić sobie na montaż klimatyzacji ściennej.

Ile zapłacimy za prąd używając klimatyzatora przenośnego? Okazuje się, że niedużo.

Koszt klimatyzatora przenośnego

Klimatyzator przenośny to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą ochłodzić mieszkanie podczas wysokich temperatur za oknem i z różnych przyczyn nie mogą zamontować klimatyzacji tradycyjnej. 

Koszt zakupu klimatyzatora przenośnego to kwota od 1000 zł do nawet 4000 zł + uszczelki okienne. Montaż jest łatwy i można go wykonać samodzielnie. Urządzenie wystarczy podłączyć do gniazdka, postawić urządzenie przy oknie i wysunąć rurę wyrzutową.

Klimatyzator przenośny – ile zużywa prądu?

Pod lupę weźmy klimatyzator przenośny Blaupunkt MB S 1111E. Przyjmijmy, że klimatyzator będzie pracował 5 godzin dziennie, a standardowo cena za 1 kWh to 0,55 zł.

Klimatyzator przenośny Blaupunkt MB S 1111E, Źródło Homespot.pl

Jaki będzie miesięczny koszt użytkowania klimatyzatora  przenośnego? 

1,23 kW x 5h = 6,15 kwh – zużycie prądu przez jeden dzień
6,15 kWh x 0,55 zł/kWh = 3,38 zł – koszt dziennego użytkowania

Tylko 3,38 zł za 5 h chłodu

Jak wynika z powyższych obliczeń miesięczny koszt użytkowania klimatyzatora przenośnego nie jest wysoki. Co ważne przy instalacji klimatyzatora mobilnego odpadają koszty montażu oraz corocznych przeglądów jak w przypadku klimatyzatora stacjonarnego. 

Parametry mające wpływ na koszty eksploatacji klimatyzatora przenośnego

Jak dobrać klimatyzator pokojowy, aby był ekonomiczny? Należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów mających wpływ na wygodę użytkowania, wydajność oraz koszty eksploatacji, Dobrze, aby sprzęt miał dobry stosunek wydajności do ilości zużywanej energii.:

 • moc chłodnicza  –  dobiera się ją do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że 1m³ przypada 30 W. Na dobór odpowiedniej mocy chłodniczej ma wpływ również nasłonecznienie czyli ekspozycja okien, izolacja cieplna, usytuowanie mieszkania (przedostatnie lub ostatnie piętro), brak żaluzji i rolet, Wtedy trzeba dodać 25% mocy chłodniczej.

  Zapotrzebowanie na moc chłodniczą liczymy:
  30 m2 x 2,7 m x 30 W = 2430 W

 • przepływ powietrza – im wyższy współczynnik przepływu powietrza tym szybciej klimatyzator chłodzi pomieszczenie. Idealnie to 400 m3/h.

 • czynnik chłodniczy – niezbędny element klimatyzatorów, najpopularniejszym jest R410 lub R407c. Najbezpieczniejszy dla środowiska jest czynnik to R290.

 • dodatkowe funkcje – klimatyzator może również osuszać, oczyszczać, wentylować, jonizować lub ogrzewać powietrze, co może przyczynić się do większego zużycia prądu. 

 • klasa energetyczna 

Jak prawidłowo i ekonomicznie używać klimatyzatora:

 Aby zmniejszyć koszty eksploatacji należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • zamykać okna podczas użytkowania klimatyzatora
 • włączać tylko podczas obecności w domu
 • nie chłodzić bez przerwy do najniższej temperatury, optymalna, dobra dla zdrowia to 21 st C.
 • zasłaniać okna roletami czy żaluzjami podczas wysokich temperatur
 • regularne przeglądy w przypadku klimatyzacji stacjonarnej