Co to jest rejestr dłużników ERIF i jakie informacje pozwala otrzymać?

Pożyczanie bliskim często kończy się zrujnowanymi relacjami. Siostrze, kuzynowi czy szwagrowi czasami zdarza się “zapomnieć” o długu. Wówczas obiecujemy sobie nigdy więcej nie wspierać ich finansowo.

Każdy grosz się liczy, nikt nie chce trwonić pieniędzy. Tak samo postępują instytucje pozabankowe. Nie zamierzają być stratne, dlatego nie udzielają pożyczek niewiarygodnym klientom. Z tego względu warto od czasu do czasu dowiedzieć się, jak widzą nas pożyczkodawcy. Dzięki temu poznamy nasze szanse na wsparcie budżetu i nie będziemy składać wniosku, kiedy mamy niespłacone zadłużenia. Jedną z baz, w której możemy uzyskać niezbędne informacje, jest rejestr dłużników ERIF.

ERIF – co to jest?

ERIF BIG S.A. jest biurem informacji gospodarczej przyjmującym, przechowującym oraz ujawniającym dane o dłużnikach i płatnikach, którzy nie przekraczają terminów regulowania płatności. W Polsce poza ERIF funkcjonują jeszcze cztery inne biura informacji gospodarczej. Są to:

ERIF kieruje swoją ofertę zarówno do konsumentów, jak też firm z sektora MŚP, dużych przedsiębiorstw, a także instytucji i samorządów. Działalność ERIF wpływa na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa zawieranych transakcji finansowych. Premiuje również wiarygodność płatniczą klientów, którzy korzystają z oferty instytucji bankowych i pozabankowych. Tym samym ułatwiają im starania o wsparcie budżetu. Kiedy i w jaki sposób sprawdzić, czy figurujemy w bazie ERIF?

Kiedy sprawdzić rejestr dłużników ERIF?

Jest kilka sytuacji, w których powinniśmy sprawdzić, czy figurujemy w rejestrze dłużników ERIF. Zamiar podjęcia kroków w kierunku starania się o pożyczkę jest tylko jedną z nich. Baza ERIF może okazać się również bardzo pomocna, kiedy:

 • otrzymaliśmy negatywną decyzję w sprawie udzielenia pomoc finansowej,
 • dotknęły nas tarapaty finansowe i chcemy sprawdzić, w jaki sposób widzą nas instytucje bankowe i pozabankowe,
 • otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty od instytucji, w której mamy zaległe płatności,
 • zostaliśmy dopisani w systemie ERIF,
 • mieliśmy negatywny wpis w bazie, ale już go uregulowaliśmy,
 • chcemy pobrać pozytywną informację na swój temat,
 • wnioskowaliśmy o wpisanie takiej informacji,
 • chcemy sprawdzić wszystkie informacje dotyczące naszej osoby, znajdujące się w bazie ERIF,
 • chcemy skontrolować, kto pobierał dane na nasz temat (firmy mają obowiązek uzyskania zgody konsumenta, zanim sprawdzą w BIG informacje na jego temat).

Jeśli jeden bądź kilka powodów możemy odnieść do swojej osoby, warto pobrać raport. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić swój ERIF

W celu uzyskania dostępu do bazy ERIF BIG S.A., w pierwszym kroku należy zarejestrować się w dedykowanym serwisie infoKonsument.pl. Jest to konieczne nie tylko w celu pobrania informacji odnośnie do swojej osoby, ale również kiedy np. planujemy wakacje i chcielibyśmy sprawdzić wybrane biuro podróży. Założenie konta jest bezpłatne. Jak pobrać ważne dla nas dane? Dostępne są trzy warianty raportu:

 • raport na temat naszej osoby, gromadzący wszystkie pozytywne i negatywne informacje,
 • raport z Rejestru Zapytań wskazujący, kto i jakie dane pobierał w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
 • raport o dokumencie, czyli informacja, czy nikt nie chciał posłużyć się naszym skradzionym czy podrobionym dokumentem.

Ważne jest, że co 6 miesięcy za sprawdzenie tych informacji nie uiścimy żadnych opłat. ERIF daje także możliwość stałego monitorowania danych, które pojawiają się w systemie. Decydując się na usługę, za każdym razem, kiedy wpłynie nowy komunikat albo instytucja finansowa zechce uzyskać informacje na nasz temat, otrzymamy e-mail. Czy można usunąć dane, które nie wpływają pozytywnie na naszą historię kredytową?

W jaki sposób usunąć informacje o zadłużeniu z ERIF BIG S.A.?

Polacy chętnie sięgają po pożyczki pozabankowe, niestety nie zawsze z taką samą chęcią dokonują ich spłaty. Jest to podstawa odpowiedzialnego pożyczania, lecz niestety aż 2,2 mln Polaków i Polek ma trudności z uregulowaniem zadłużenia. Ile sięgają długi? Kwota jest przerażająca. Na koniec tamtego roku nierzetelni klienci firm pożyczkowych mieli do oddania aż 32,5 mld zł, o 27 procent więcej niż w roku poprzednim1. Czy jeśli spłacimy dług, rejestr ERIF automatycznie go skasuje? Negatywny wpis w dużym stopniu rzutuje na naszą wiarygodność finansową. Niestety, prawo do usunięcia informacji o zadłużeniu posiada tylko wierzyciel. Zgodnie z Ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 roku, ma 14 dni, aby usunąć lub zaktualizować dane, jeśli:

 • dotyczą częściowej albo całkowitej spłaty zobowiązania bądź jego wygaśnięcia,
 • są nieprawdziwe,
 • uległy zmianie,
 • zobowiązanie nie istnieje.

W ciągu 7 dni od złożenia wniosku ERIF musi wprowadzić zmiany, o jakie w nim wniesiono. Ustawa przewiduje możliwość samodzielnego usunięcia lub zaktualizowania ich przez ERIF, pod warunkiem otrzymania stosownego uzasadnienia.

Dlaczego warto sprawdzać, czy trafiliśmy do rejestru dłużników?

Branie szybkich pożyczek przez internet jest dzisiaj bardzo proste. Dlatego nie wszyscy zastanawiają się nad konsekwencjami, jakie może spowodować zaciąganie kolejnych zobowiązań. Łatwo jest podpisać umowę pożyczki, ale tak samo łatwo można wpaść w spiralę zadłużenia. Z tego względu powinniśmy trzymać rękę na pulsie i raz na jakiś czas prześledzić informacje, które zebrał na nasz temat system ERIF. Dzięki temu zyskamy pewność się, że:

 • nasza wiarygodność finansowa przedstawia się bez zarzutu, dlatego budujemy swój pozytywny wizerunek,
 • możemy bez żadnych przeciwskazań zdecydować się na złożenie wniosku o pożyczkę pozabankową,
 • wierzyciele, u których spłaciliśmy zaległe długi, pamiętali o usunięciu wpisu z rejestru,

Warto korzystać z możliwości, jakie daje ERIF i na bieżąco kontrolować, jakie informacje na nasz temat zostały zgromadzone w rejestrze.

[1] Krajowy Rejestr Długów, 2016 rok