Czy bezrobotny może wziąć pożyczkę?

Wbrew pozorom pożyczki wcale nie zostały „zarezerwowane” wyłącznie dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Co prawda, one mogą się o nie ubiegać wszędzie (w tym także w bankach). Ale przecież poza nimi, istnieją także różne inne firmy pożyczkowe, które nie mają tak restrykcyjnych wymagań względem swoich potencjalnych kredytobiorców.

A wszystko za sprawą tego, że doskonale zdają sobie one sprawę z tego, że bezrobotni również mogą mieć regularne przychody, które pozwolą im spłacić zaciągnięte wcześniej zobowiązania finansowe.

Pożyczka dla bezrobotnego – o czym warto pamiętać

Przede wszystkim o tym, że to dość specyficzny „produkt finansowy”. Nie udzielają jej banki, tylko różnego rodzaju firmy kapitałowe (np. pożyczkowe). Proponowane przez nie oferty są jednak bardzo podobne do tych niedostępnych dla nich ofert bankowych. Wyróżnia je z kolei to, iż udziela się ich zazwyczaj na krótkie okresy czasu – najczęściej do trzydziestu dni. Oczywiście i od tej reguły są wyjątki – w końcu takie instytucje finansowe są dość elastyczne i potrafią dostosować swoją ofertę do wymagań konkretnego klienta.

W ramach takich pożyczek dla osób bezrobotnych możemy się starać o niższe kwoty – zazwyczaj oscylują one od 500 do 3000 złotych. Warto pamiętać o tym, że w przypadku tego rodzaju pożyczek, zarówno czas oczekiwania, jak i też wszelkiego rodzaju związane z nimi formalności zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Większości placówek, które oferują swoim klientom tego rodzaju „produkty finansowe”, wystarczy dowód osobisty i wyciąg z konta osoby, która chce skorzystać z ich oferty. Po co im wyciąg z konta bankowego? Przede wszystkim po to, aby zweryfikować realną sytuację finansową takiej osoby. Dzięki niemu będą mogli przejrzeć jego realne wpływy na konto oraz wszelkiego rodzaju wydatki i zobowiązania finansowe, które musi on spłacać.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na tego rodzaju pożyczkę?

Najistotniejsze w tym wypadku jest rzetelne przeanalizowanie naszej sytuacji finansowej (i kredytowej też). Tego rodzaju pożyczka to doskonały sposób, gdy liczymy na niezbyt duży, ale szybki zastrzyk gotówki. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, powinniśmy być w stu procentach pewni, że nas na nią stać, i że będziemy w stanie regularnie ją później spłacać.

Kalkulując, czy nas na nią stać, powinniśmy pamiętać, że tego rodzaju pożyczka obarczona jest wyższymi odsetkami niż te, które udzielane są np. w bankach. Na tego rodzaju jej dodatkowe koszty składa się zarówno samo jej oprocentowanie, jak i wszelkiego rodzaju prowizje i tzw. koszty dodatkowe. Nie zapominajmy jednak o tym, że taka firma sporo ryzykuje, udzielając kredytu osobie bezrobotnej. Można powiedzieć, że później to ryzyko, właśnie w ten finansowy sposób, ona sobie rekompensuje. 

Szukając najlepszej dla siebie oferty pożyczkowej, warto rozpocząć swoje poszukiwania w sieci. Tam szybko można porównać oferty wielu różnych stacjonarnych finansowych placówek. Później trzeba dokładnie przeanalizować oferty tych najbardziej dla nas korzystnych „kredytowych wariantów”. Gdy jakiś punkt ich warunków jest dla nas niejasny, trzeba zabiegać o jego  wyjaśnienie – w końcu nigdy nie należy podpisywać umowy, której warunki są dla nas niezrozumiałe.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/pozyczki-bez-dochodu-czy-bezrobotny-moze-wziac-pozyczke/

(materiał partnera)