Czym jest Związek Firm Pożyczkowych? Sprawdź przed wzięciem pozabankowej pożyczki

Zanim pożyczysz pieniądze w firmie pożyczkowej, dokładnie „prześwietl” potencjalnego pożyczkodawcę. Sprawdź, czy proponowane przez niego koszty pożyczki mieszczą się w określonych prawem limitach. Upewnij się, że firma może pochwalić się pozytywnymi opiniami oraz zaufaniem innych pożyczkobiorców.

Przed podjęciem decyzji zweryfikuj także, czy jest ona członkiem Związku Firm Pożyczkowych – instytucji mającej na celu propagowanie najwyższych standardów etycznych na polskim rynku pożyczek pozabankowych.

Związek Firm Pożyczkowych jest związkiem pracodawców, którzy wspólnie próbują zmienić obraz branży pożyczek pozabankowych w Polsce. Ich zamierzeniem jest również stosowanie oraz promocja najwyższych standardów biznesowych etycznych.

Celem, jaki stawiają przed sobą członkowie ZFP-u jest stworzenie samoregulacji poprzez promowanie, ale również egzekwowanie uczciwych, zdrowych zachowań.

Co w praktyce robi ZFP?

Związek Firm Pożyczkowych tworzy branżowy Rejestr Firm Pożyczkowych, księgę dobrych praktyk, listę praktyk niedozwolonych, prowadzi monitoring i publikuje raporty o branży.

Firmy pożyczkowe, będące członkami ZFP-u muszą sprostać zdecydowanie bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż te, narzucane jedynie przez prawo.

O jakich wymaganiach mowa?

ZFP – wymagania w stosunku do pożyczkodawców

Firma, która chce przystąpić do związku musi liczyć się ze szczegółową kontrolą, której zostanie poddana. Instytucja „prześwietli” nie tylko praktyki biznesowe w firmie i wzorce umów, ale również udział reklamacji w ogóle oferowanych usług, opinie branżowe i konsumenckie o kandydacie oraz historię działalności pod kątem ewentualnych praktyk niedozwolonych.

Każdy z członków związku jest zobowiązany do rzetelnego i dokładnego badania zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców. W tym celu powinien korzystać z danych, zgromadzonych w Biurach Informacji Gospodarczej oraz w Biurze Informacji Kredytowej. Obowiązkiem pożyczkodawców jest także przekazywanie swoim klientom jasnych i precyzyjnych informacji na temat kosztów zaciągniętego zobowiązania, całkowitej kwoty do spłaty czy rzeczywistej rocznej stopy procentowej (RRSO).

Tabele opłat powinny być publikowane na stronach internetowych w widocznych dla odwiedzających je klientów miejscach. Można również w tym celu skorzystać z którejś z porównywarek pożyczek, np. MoneyStore.pl, czy Chwilowo.pl.

Nie mniej ważne od tabeli opłat powinno być udostępnianie pożyczkobiorcom wzorów najważniejszych dokumentów – umowy ramowej, regulaminu udzielania pożyczek i formularza informacyjnego.

Co ważne, wszyscy członkowie związku powinni działać w formie spółek kapitałowych oraz udzielają pożyczek jedynie z własnych środków finansowych.

W trosce o interesy pożyczkobiorcy

Żaden członek ZFP-u nie może pobierać bezzwrotnych opłat za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego. Choć wciąż sporo słyszy się o takich procederach, w przypadku firm należących do związku są one absolutnie niedopuszczalne.

Osoba, która nie spłaci swojej pożyczki na czas nie będzie mogła otrzymać kolejnej. Taka procedura chroni pożyczkobiorców przed nadmiernym zadłużeniem i poważnymi kłopotami finansowymi.

Także reklamy pożyczkodawców, zrzeszonych w ZFP-ie są kontrolowane przez Radę Etyki. Nie mogą one wprowadzać klientów w błąd, zawierać nieprawdziwych czy niezrozumiałych informacji.

Jako ciekawostkę warto dodać również, że w marcu, razem z CRIF, Związek Firm Pożyczkowych powołał do życia system Bezpieczny PESEL, chroniący konsumentów przed oszustwami.

Bezpieczny PESEL działa na zasadach prewencji.

Jeśli jesteś pewien, że w najbliższym czasie nie będziesz zainteresowany zaciągnięciem pożyczki, możesz wpisać swój numer PESEL do specjalnej bazy. Gdyby ktoś próbował pożyczyć pieniądze na Twoje dane (np. skradzione), system uniemożliwi mu realizację tego zamierzenia.

Z systemu Bezpieczny PESEL można skorzystać bezpłatnie.

Które firmy należą do Związku Firm Pożyczkowych?

Obecnie członkami związku są: Vivus, Kredito24, SMS365, Lendon.pl, NetCredit, MiniCredit, Pożyczkomat.pl, Pandamoney.pl, ViaSMS, ZAIMO, ŁatwyKredyt.pl, InCredit, Zaplo.pl, Kobietazkasa.pl, SmartPozyczka.pl, Pożyczka Plus, AutoZaplo.pl, Ratka.pl, Credit.pl, GetBucks, Flexinero, Retino.pl i ExtraPortfel.pl. Wśród członków, wspierających działalność związku znajdują się: Loando, Pożyczkaportal.pl, IT.expert, Leads Mansion oraz Payday Mansion.

Rejestr Firm Pożyczkowych – kilka słów o „dziecku” ZPF-u

Rejestr Firm Pożyczkowych powstał z inicjatywy Związku Firm Pożyczkowych.

Celem jego powołania było zapewnienie bezpieczeństwa pożyczkobiorcom i zminimalizowanie oszust i nadużyć ze strony nieuczciwych pożyczkodawców.

Rejestr zawiera informacje o firmach, udzielających zarówno pożyczek krótkoterminowych, jak również ratalnych. Przez internet, telefon i stacjonarnie.

Obecnie zawiera informacje na temat około 100 ogólnopolskich podmiotów. Wraz z upływem czasu baza firm będzie aktualizowana.

Choć w Rejestrze Firm Pożyczkowych znajdziesz nie tylko tych pożyczkodawców, którzy są członkami ZFP-u, przed wpisaniem do rejestru wszystkie firmy są dokładnie sprawdzane. Pod uwagę brana jest ich kondycja finansowa, obsługa klientów, opinie pożyczkobiorców oraz ogólny wizerunek.

Zanim pożyczysz

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie pożyczkodawca zasługuje na zaufanie, koniecznie sprawdź, czy figuruje w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

Dostęp do bazy jest bezpłatny i możliwy dla każdego konsumenta.

Poświęcając na to nie więcej niż kilka minut zabezpieczysz swoje interesy i uchronisz się przed błędną decyzją.

Niestety, mimo coraz większej świadomości pożyczkobiorców, nadużycia i oszustwa ze strony nieuczciwych firm wciąż zdarzają się zdecydowanie zbyt często.