Zawory kulowe – co to takiego? Czym się charakteryzują?

Zawór kulowy znany jest prawie każdemu. Jeśli nie z nazwy, to z całą pewnością z wyglądu. Wspomniany element jest również nazywany zaworem obrotowym, który działa w bardzo prosty sposób.

Otóż, kiedy jest on otwarty, sfera przepuszcza medium przez wycięty w jej powierzchni otwór. Po obróceniu zaworu z kolei o dziewięćdziesiąt stopni, gniazdo zaworu jest zakrywane, a przepływ blokowany. Co ważne, nie można ich regulować. Zawór kulowy jest zbudowany między innymi z:

• kuli;
• gniazda;
• korpusu;
• wałka zwrotnego;
• dźwigni regulacji otwarcia zaworu.

Jak wybrać zawór kulowy?

W zależności od zastosowania, wymienia się kilka rodzai zaworów kulowych. Wśród nich są to kurki:

• nakrętno-nakrętne;
• nakrętno-wkrętne;
• wkrętno-wkrętne;
• z półśrubunkiem;
• do wlutowania;
• czerpalne;
• mini;
• z filtrem;
• spustowe;
• kątowe.

Oprócz tego, można jest zakupić w wykonaniu standardowym i ciężkim. Jeśli przeznaczeniem zaworów kulowych będzie instalacja grzewcza, sprężonego powietrza, bądź wodociągowa, warto wybrać pełnoprzelotowe zawory KP. Ze względu na wyposażenie w dławik, zawór pozwala na kompensację luzów. Do instalacji solarnych należy zastosować kurki nakrętno-nakrętne. Są one wykonane z mosiądzu i teflonu, w związku z czym cechują się odpornością na oddziaływanie mediów gazowych oraz płynnych, takich jak powietrze, woda, oleje, glikole i tym podobne. Warto również wspomnieć, iż są one wytrzymałe na chwilowe temperatury ponad 100 stopni Celsjusza.
Zawory KG z kolei są przeznaczone do instalacji gazowych. Odpowiadają one bowiem klasie ciśnieniowej o mocy pięciu barów i klasie temperaturowej od -20 stopni Celsjusza do około 60 stopni Celsjusza.

Gdzie stosuje się zawory kulowe?

Zawory kulowe posiadają przede wszystkim wysoką szczelność, a także są łatwe w obsłudze, bowiem aby je całkowicie zamknąć, wystarczy przekręcić je zaledwie o 1/4. Z tego też względu można je spotkać między innymi w budownictwie, przemyśle oraz w domu. Swoją rolę doskonale spełniają między innymi w przypadku odcięcia wody zarówno ciepłej, zimnej, jak i wody centralnego ogrzewania oraz jako kurki gazowe. Oprócz tego, w przemyśle, zawory kulkowe są dobierane do rurociągów gazowych, przemysły rafineryjnego, spożywczego oraz chemicznego, a także stosuje się je jako automatyczne zawory odcinające i zawory podwodne przy wydobyciu ropy.
Co ciekawe, dostępne są również podwójne zawory kulowe (posiadające dwa otwory, a także dwa otwory), które wyróżniają się wyjątkową solidnością oraz możliwością odpowietrzania, a także zawory kulowe do młotowiertarek, używane do sprężonego powietrza, kompresorów, jak również i młotów.

Zalety zaworów kulowych

 Zawory kulkowe charakteryzują się przede wszystkim solidną konstrukcją. Nie wymagają one konserwacji, z kolei samodopasowujące się uszczelki teflonowe zapobiegają procesowi ścierania się. Zawory kulowe są w głównej mierze przeznaczone do instalacji wodociągowych – zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Co więcej, są one odporne na kwasy oraz substancje żrące. Na rynku dostępne są różne rodzaje zaworów kulowych, które mają średnice DN 15 oraz 20. Ich cena jest stosunkowo niska – waha się od kilku do kilkunastu złotych. Dzięki nim, istnieje możliwość szybkiego zablokowania przepływu oraz zakrycia gniazda przy niewielkim jego obrocie. 

Wady zaworów kulowych

Należy wspomnieć, że zawory kulowe są określone akrem prawnym, czyli ustawą o wyrobach budowlanych oraz procedurami wprowadzania na rynek. W tym też celu zawory są objęte badaniami atestu ITB. Oprócz tego, muszą one spełniać deklaracje zgodności wyrobu z normą, certyfikatem, bądź aprobatą. Atest higieniczny PZG potwierdza więc ich dopuszczenie do sprzedaży. To z kolei oznacza, że każdy zawór kulowy jest czy też powinien być niezawodny. To jednak nie sprawdza się w praktyce – niektóre zawody mogą pękać, giąć się oraz skręcać. Oznacza to więc, iż zawory kulowe charakteryzują się bardzo dużą awaryjnością, spowodowaną często złym wykonaniem gwintu stożkowego na końcu rury wkręcanej.

Anna Jareczek, higieniczny.pl

(artykuł sponsorowany)