Dach stalowy czy drewniany – na który postawić?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji domu. Oprócz tego, że znacząco wpływa na atrakcyjność budynku, to również chroni jego strukturę, izoluje oraz daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Jego instalacja powinna więc zostać starannie przeanalizowana, a wybór tworzywa wykorzystanego do jego budowy dokładnie przemyślany.

W tej kwestii od lat największą popularnością cieszą się materiały stalowe oraz drewniane. Poznajmy ich wady i zalety.

Gont stalowy – zalety i wady

Zalety

Środowisko

Stal należy do materiałów przyjaznych środowisku – poddana recyclingowi, nie traci swoich właściwości. To dlatego elementy pokrycia stalowego można recyklizować nieskończoną ilość razy.

Oprócz tego transport dachówek stalowych okazuje się wyjątkowo nieskomplikowany i szybki. Dzięki temu podczas ich przewozu zużywa się zdecydowanie mniej energii oraz emituje się mniej dwutlenku węgla niż w przypadku materiałów ceramicznych.

Cena

Istotnym atutem gontu stalowego jest jego cena. Pokrycie dachu tego rodzaju tworzywem jest zdecydowanie tańsze od użycia jego drewnianego odpowiednika.

Pewność

Decydując się na dobrej jakości dach stalowy, mamy pewność, że przez lata pozostanie on w nienaruszonej formie. Najdłuższą gwarancję na tego typu pokrycie daje firma Gerard.

Wady

Estetyka

Stalowe dachówki często okazują się mało estetyczne, dlatego ci z nas, którym zależy na wyjątkowym charakterze domu, decydują się raczej na gont drewniany.

Hałas

Przy goncie stalowym nierzadko spotykamy się z problemem uciążliwego hałasu generowanego przez uderzający weń deszcz czy grad.

Gont drewniany – zalety i wady

Zalety

Trwałość

Przy odpowiedniej konserwacji zapewniającej mu ochronę przed butwieniem, pleśnią czy insektami, dach drewniany może służyć nam nawet przez sto lat. Aby tak się stało, należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji i odpowiedniej profilaktyce.

Ekologia

Decydując się na wymianę drewnianego pokrycia dachu, nie musimy martwić się, że jego składowanie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Tego typu gonty ulegają biodegradacji, dzięki czemu są bezpieczne dla naszego ekosystemu.

Estetyka

Dachy drewniane dodają budynkowi charakteru i sprawiają, że czujemy się w nich jak na wyprawie do lasu.

Wady

Konserwacja

Gonty drewniane wymagają regularnej i skrupulatnej konserwacji, dzięki której na dłużej pozostaną w dobrym stanie. Choć zabieg ten nie zalicza się do bardzo kosztownych, to na pewno jest nieco uciążliwy.

Szkodniki i pleśń

Drewno należy do materiałów narażonych na atak pleśni czy drewnolubnych owadów. Z tego powodu staje się wyjątkowo podatne na różnego rodzaju uszkodzenia.

(materiał partnera)