Wszystko zaczęło się tu 10 lat temu. Inżynierowie z Gliwic mają powody do dumy

fot. mat. prasowe

Od 10 lat najlepsi inżynierowie projektują w Gliwicach to, czego w samochodach nie widać, a bez czego nie mogą one funkcjonować. Wiązki elektryczne, bo o nich mowa, są dla aut tym, czym dla człowieka układ krwionośny i nerwowy. Te dla pojazdów klasy premium powstają właśnie w naszym mieście. W DRÄXLMAIER Group.

 

Wszystko zaczęło się w roku 2012, gdy przy ul. Wincentego Pola, w zabytkowej nieruchomości po magazynach Królewskiej Odlewni Żeliwa, swój oddział stworzyła niemiecka firma DRÄXLMAIER. W dniu otwarcia wszyscy, wraz z zaproszonymi gośćmi, zmieścili się w jednym budynku. W przestronnych, loftowych wnętrzach stworzono biura, w których zatrudniano wtedy 28 pracowników. Dziś jest ich aż 185, a firma wciąż rekrutuje, stwarzając możliwość zawodowej kariery młodym inżynierom.

Dzięki ambitnym planom, ogromnej motywacji do pracy oraz pasji siedziba w Gliwicach szybko rozwinęła się i powiększyła, w czym nie przeszkodziły nawet ogólnoświatowe kryzysy.

Już po kilku latach działalności odnowiono na jej potrzeby także sąsiedni budynek przy Wincentego Pola, z równie piękną historią, bo po byłym kinie. Dziś są tam nowoczesne biura, w których kształtuje się sposób, w jaki miliony ludzi będą się przemieszczać w przyszłości.

Wiązki inżynierów z Gliwic w markach najlepszych samochodów

DRÄXLMAIER Group to światowy koncern z siedzibą w Vilsbiburg koło Monachium. Zatrudnia ponad 72 tysiące ludzi w ponad 60 lokalizacjach na całym świecie, w tym w Polsce – w Jeleniej Górze, Wrześni i Gliwicach.

W Gliwicach DRÄXLMAIER obchodzi właśnie swój jubileusz. Od 10 lat to tu projektowane są wiązki elektryczne dla samochodów klasy premium.

– Powstaje u nas to, co na co dzień w samochodach niewidoczne, bowiem schowane w drzwiach czy pod wykładziną. Chodzi oczywiście o wiązki elektryczne. Porównuję je zawsze do układu krwionośnego i nerwowego człowieka. Bo tak jak układ krwionośny doprowadza krew, tak wiązki elektryczne doprowadzają w aucie prąd. Informują też, co się dzieje, podobnie jak czyni to układ nerwowy. I mimo że ich nie widzimy, są kluczowe – bez nich samochód nie pojedzie, pilot nie zareaguje, szyby nie będzie można otworzyć – tłumaczy Tomasz Macura, dyrektor oddziału DRÄXLMAIER w Gliwicach.

– A w dobie samochodów elektrycznych projektujemy także główne wiązki, które doprowadzają energię z baterii do silników, tak zwane wiązki wysokonapięciowe – dodaje dyrektor.

DRÄXLMAIER w Gliwicach, prócz wiązek elektrycznych, projektuje elektronikę.

– Mamy w Gliwicach dział rozwoju oprogramowania i elektroniki. Dla jednej z nowych linii marki premium nasi inżynierowie projektują na przykład systemy oświetlenia wnętrz, dzięki którym kierowca może dopasować klimat auta do swojego nastroju. Tworzą tu swoiste scenariusze, umożliwiające i odpowiedni klimat we wnętrzu pojazdu, i sugestie co do manewrów, jakie on wykonuje – mówi Marek Sznura, dyrektor Centrum Inżynieryjnego Rozwoju Oprogramowania i Elektroniki w DRÄXLMAIER Group Gliwice.

Takich specjalnych modułów produkuje się w DRÄXLMAIER w nakładzie około stu milionów sztuk dla nowej linii samochodów. W sumie, przy wszystkich modułach projektowanych w Gliwicach, produkowanych jest aż ok. 700 tys. sztuk modułów tygodniowo!

– Równolegle do oświetlenia wnętrz rozwijamy systemy do zarządzania bateriami w autach elektrycznych – dodaje Marek Sznura.

To poważne wyzwanie dla inżynierów z DRÄXLMAIER w Gliwicach: projektowanie baterii samochodowych w nowych technologiach, takich, które gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkownikom.

– Robimy to dobrze – zapewnia dyrektor Sznura. – Nasze baterie są bardzo bezpieczne i nie do zdarcia, a tym samym praca naszych inżynierów – bardzo odpowiedzialna.

Gliwice – ważny punkt na mapie DRÄXLMAIER

O tym, jak ważna jest dla firmy siedziba w Gliwicach, mówiono podczas pikniku, zorganizowanego z okazji jubileuszu dla rodzin pracowników. Nie bez znaczenia jest oczywiście bezpośrednie sąsiedztwo Politechniki Śląskiej, z którą DRÄXLMAIER od samego początku współpracuje. I nie chodzi tu tylko o zatrudnianie absolwentów uczelni, ale także patronaty czy wspieranie studenckich kół naukowych.

– Prawie 80 procent inżynierów to absolwenci Politechniki Śląskiej – mówi dyrektor Tomasz Macura, który sam ukończył Wydział Mechaniczny Technologiczny tej uczelni. – Jesteśmy otwarci na wszystkich specjalistów, a jeżeli na rynku ich brakuje, zatrudniamy absolwentów i szkolimy ich – dodaje.

DRÄXLMAIER szuka ludzi, którzy chcą pracować w branży automotive, chcą projektować i przede wszystkim – ich pasją są samochody. Bo pasja, prócz odpowiedniego wykształcenia, jest w DRÄXLMAIER najważniejsza.

– Jeżeli kogoś pasjonują samochody, to czy tworzy on elektronikę, czy pisze programy, będzie się w DRÄXLMAIER spełniał. Potrzebujemy inżynierów – projektantów, konstruktorów, elektroników, programistów, ale także ludzi do działu IT, który wspiera działanie całej firmy – mówi dyrektor Macura.

Prócz możliwości rozwoju i świetnych warunków, zachętą do pracy w DRÄXLMAIER niech będą także: dynamiczny młody zespół, ciekawe projekty dla klasy premium i… rodzinna atmosfera, o jaką trudno w innych tego typu ogromnych światowych firmach.

 

DRÄXLMAIER Group jest międzynarodowym dostawcą w branży motoryzacyjnej, posiadającym ponad 65 zakładów w ponad 20 krajach. Założone w 1958 roku w Niemczech przedsiębiorstwo zatrudnia dziś ponad 72 tys. pracowników na całym świecie.
Dla DRÄXLMAIER Group, jako przedsiębiorstwa zarządzanego przez właścicieli, odpowiedzialne i długoterminowe myślenie zawsze było podstawą sukcesu gospodarczego. Stałym elementem strategii jest zatem uczynienie procesów biznesowych i produkcyjnych oraz produktów bardziej zrównoważonymi, a tym samym zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa w perspektywie długoterminowej.
Do roku 2050 DRÄXLMAIER Group jest również zobowiązana do neutralności klimatycznej.
W roku 2021 DRÄXLMAIER Group osiągnęła obroty na poziomie 4,6 mld euro. Do grona klientów tego dostawcy branży Automotive, należącego do 100 największych dostawców części samochodowych, należą: Audi, BMW, Jaguar, Land Rover, Maserati, Mercedes-Benz, MINI, Porsche i VW, a także kalifornijscy producenci samochodów.

Chcesz pracować w DRÄXLMAIER?
Wszystkie najważniejsze informacje co do rekrutacji znajdziesz na
www.draexlmaier.pl/kariera/gliwice

materiał partnera