Dworki znów modne. Jest mnóstwo gotowych projektów, każdy znajdzie coś dla siebie

Dworki kojarzą nam się z minionymi czasami szlacheckiej świetności. Dawniej uważane za ostoję polskości, dziś wracają do łask ze względu na swoją ciekawą architekturę. Co stanowi o zaletach tego typu budowli?

Polacy kochają tradycję, a dworki kojarzą im się z tym, co w niej najlepsze. Nic więc dziwnego, że mimo zmieniających się trendów architektonicznych, projekty nawiązujące do szlacheckich budowli wciąż uważane są za jedne z najpopularniejszych. Trend ten widać zwłaszcza w projektach domów jednorodzinnych, jednak coraz większą popularnością cieszą się też czerpiące z dworkowej tradycji – inwestycje przeznaczone na hotele, restauracje czy domy weselne.

Tradycja i nowoczesność

Tradycyjne dworki szlacheckie budowane były głównie z drewna osadzonego na przysadzistych podmurówkach. Często posiadały ozdobioną kolumnami frontową elewację z gankiem prowadzącym w głąb domu. Charakterystyczną cechą dworków był również imponujący mansardowy dach. Współczesne projekty, choć korzystają z najnowszych materiałów i technologii, wzornictwem nadal naśladują właśnie te cechy dawnych dworków. W projektach często znajdziemy więc inwestycje ozdobione kolumnami czy wykuszem, z elewacją boczną łączącą dom z ogrodem.

Dawniej budowle tego typu stanowiły domy parterowe, dziś z kolei mogą być to także budynki z poddaszem użytkowym. Inne są też dachy, dostosowane do fantazyjnej bryły współczesnych projektów, czerpiące z najnowszych technologii. Obecnie inne będzie również otoczenie domu. Z dworkiem kojarzy nam się widok malowniczego wiejskiego dom osadzonego wśród pól i lasów. Współcześnie jest to raczej ładny ogród lub kawałek zielonej przestrzeni często wykorzystywanej przez domowników.

Projekty dworków dla każdego

Współczesne gotowe projekty domów – dworków muszą spełniać wiele restrykcyjnych warunków dotyczących budowy domu. Ponadto w przeciwieństwie do swoich szlacheckich przodków, wykonywane są one z troską o energooszczędność i doskonałą jakość zarówno materiałów budowlanych, jak i wykończeniowych. We współczesnym ujęciu tego typu inwestycje mają prostszą bryłę i jak już wspomniano, mogą posiadać użytkowe poddasze, którego raczej nie miały domy szlachty.

Gotowych projektów takich domów jest mnóstwo, każdy może więc znaleźć coś dla siebie. Jeśli poniesie nas szlachecka fantazja, mamy również możliwość kupna indywidualnego projektu domu stylizowanego na prawdziwy szlachecki dworek.