Dworska się buduje!

fot. UM w Gliwicach

Gliwice nie oglądają się na innych i od lat z powodzeniem realizują własny, komunalny program mieszkaniowy. Wspólnie z miastem nowe inwestycje w tej dziedzinie podejmują również miejskie spółki mieszkaniowe – I i II ZBM TBS, zaspokajając potrzeby wielu mieszkańców, a przy okazji zagospodarowując niewykorzystane dotąd obszary w różnych częściach Gliwic.

 
Jednym z nich jest rejon ulic Dworskiej, Zbożowej i Wiertniczej, na którym pod nadzorem ZBM II TBS powstanie łącznie 12 budynków z 328 mieszkaniami, komunalnymi i TBS-owskimi. 25 września wręczono klucze do 27 lokali w pierwszym z trzech „TBS-ów” wznoszonych przy ul. Dworskiej, pod numerem 10E.

fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

W wielorodzinnym budynku powstało 7 mieszkań jednopokojowych o powierzchni od ok. 29,5 m2 do ok. 40 m2, 16 mieszkań dwupokojowych (od ok. 46 m2 do ok. 61 m2) oraz 4 trzypokojowe (od ok. 63 m2 do ok. 66 m2). Jedno dwupokojowe mieszkanie na parterze przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystkie są wykończone w tzw. standardzie pod klucz. Każde mieszkanie ma balkon oraz komórkę lokatorską zlokalizowaną na poziomie piwnicy. Do dyspozycji mieszkańców przewidziano również pomieszczenia wspólne: suszarnię, wózkownię i rowerownię.

fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

Czterokondygnacyjny budynek, w którego otoczeniu nie brakuje zieleni, placu zabaw dla dzieci oraz miejsc parkingowych, wyposażono w windę, monitoring oraz instalację fotowoltaiczną na dachu. Całkowity koszt realizacji tego obiektu wyniósł ok. 9 mln zł. Prace na zlecenie ZBM II TBS wykonało Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD” S.A z Katowic.

Dworska 10E wchodzi w skład powstającego zespołu sześciu budynków – trzech TBS-owskich (Dworska 10E, 10H i 10K, łącznie 81 mieszkań) oraz trzech komunalnych (Dworska 10F, 10G, 10J, łącznie 105 mieszkań). Finał ich budowy przewidziano na przełom 2024 i 2025 roku.

Całkowity koszt tej inwestycji, obejmującej 186 mieszkań, sięga ok. 70 mln zł. Warto dodać, że w jej bliskim sąsiedztwie, przy ul. Zbożowej 9A–B i 9C–D, stoją gotowe już dwa budynki komunalne z 55 mieszkaniami dla gliwickich rodzin. Z myślą o najmłodszych – przyszłych – mieszkańcach na tworzonym od podstaw osiedlu zaplanowano więc budowę obiektu oświatowego dla blisko 370 dzieci, mieszczącego żłobek i przedszkole. Zlokalizowany będzie na tyłach zabytkowego dworu, związanego z rodem von Welczek. Dojazd do planowanej placówki oświatowej ułatwi zmodernizowana ul. Zbożowa oraz sytuowane za komunalnym budynkiem Zbożowa 9A–B czterowlotowe rondo ze zjazdem m.in. w kierunku DK 88, projektowane przez Zarząd Dróg Miejskich.

Na tym nie koniec – obok żłobko-przedszkola, w kierunku ul. Dworskiej i Wiertniczej, zaplanowano 4 kolejne budynki mieszkalno-usługowe w systemie TBS. Znajdzie się w nich w przyszłości łącznie 87 mieszkań.

 Bez mieszkania nie ma życia, to jedna z podstawowych potrzeb człowieka – komentuje prezydent Gliwic Adam Neumann, który wręczał klucze najemcom 27 lokali przy ul. Dworskiej 10E. – Jak łatwo zaobserwować, w ostatnich latach w Gliwicach powstają tysiące nowych mieszkań i domów, a chętnych na nie wciąż przybywa. Działaniem miasta i miejskich spółek oraz przemyślanym konstruowaniem oferty mieszkaniowej, skrojonej pod dochody i potrzeby gliwiczan, staramy się harmonijnie uzupełniać to, co intensywnie dzieje się na gliwickim rynku budowlanym. Naszym celem jest, by Gliwice były dobrym miejscem do życia, pracy i wychowywania dzieci – podkreśla Adam Neumann. (kik)

Publikacja: Miasto Gliwice