Gliwicka Marina zmieni lokalizację. Zaprezentowano koncepcje nowej przystani na Kanale Gliwickim

Przystań motorowodna z Portu ma przeprowadzić się w inne miejsce, studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej opracowali studialne koncepcje zagospodarowania terenu nowej lokalizacji Mariny Gliwice.

Zaprojektowana siedziba miałaby mieścić się w pobliżu Śluzy “Łabędy”, około 1 km na północ od Portu Gliwice. Propozycje opracowano w ramach zajęć z dwóch przedmiotów: projektowania urbanistycznego oraz projektowania architektonicznego.

Projekty realizowane były we współpracy z Mariną Gliwice i konsultowane z jej współwłaścicielami, państwem Ewą i Czesławem Sternal.

Celem opracowania było uzyskanie analizy możliwości usytuowania przystani motorowodnej nad Kanałem Gliwickim poza obszarem dawnego Portu Gliwice, na obszarze pomiędzy Kanałem Gliwickim a ul. Portową z możliwością zagospodarowania przyległego terenu z przeznaczeniem na funkcje turystyki i rekreacji.

– Pomysł wziął się z rozmów z właścicielami Mariny – wyjaśniał dr hab. Michał Stangel , prodziekan ds. nauki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej podczas prezentacji prac studentów. – Marina jest unikalnym miejscem w Gliwicach – mówił.

Ponieważ Marina ma się faktycznie przenieść w nową lokalizację, warto żeby studenci się przyjrzeli tej lokalizacji i zaproponowali takie wstępne koncepcje jak by mogła wyglądać nowa siedziba

– tłumaczył Stangel.

– Problem lokalizacji naszej Mariny jest taki, że znajdujemy się na terenie zakładu przemysłowego, jakim jest Śląskie Centrum Logistyki i ruch turystyczny, który generujemy jest w kolizji z pracą tego zakładu – mówiła Ewa Sternal, właścicielka Mariny.

– Mała przestrzeń, jaką tam dzierżawimy też jest ograniczeniem, bo nie możemy już nic więcej osiągnąć, niż to co osiągnęliśmy tam, stąd zrodził się pomysł przeniesienia, znalezienia jakiejś nowej lokalizacji – dodała.

ZOBACZ TEŻ:
Część finalistek musiała zmienić... ubrania na mniejszy rozmiar. To jeden z efektów akcji Forum

Właściciele Mariny czekają aktualnie na podpisanie z miastem umowy dzierżawy odpowiedniej działki. Starają się także pozyskać środki finansowe ze źródeł zewnętrznych, które pozwolą rozbudować przystań. Po przeprowadzce obiekt miałby mieścić się przed śluzą w Łabędach, nieopodal stacji uzdatniania wody.

Lista nagrodzonych

Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej odbyła się prezentacja prac nagrodzonych studentów. Na wiosnę planowana jest wystawa projektów w Marinie Gliwice – otwarta zostanie 28 kwietnia w ramach “Urodzin Mariny”.

Rewitalizacja i rewaloryzacja urbanistyczna – moduł B

Nagroda: Martyna Filip, Paulina Kurowska, Kamila Haja; prowadzący dr hab. Michał Stangel.
1. wyróżnienie: Eliza Chrapusta, Magdalena Wałek, Natalia Sikora, Joanna Woś; prow. dr hab. Barbara Stankiewicz
2. wyróżnienie: Katarzyna Mercik, Urszula Stolarska; prow. mgr Andrzej Kos

Projektowanie Architektoniczne, Architektura Wielofunkcyjnych Zespołów Użyteczności Publicznej

Nagroda: Elżbieta Janerka, prow. dr hab. inż. arch. Beata Pałubicka Majerska
1. wyróżnienie: Magdalena Wałek i Natalia Sikora, prow. dr inż. arch. Anna Kossak-Jagodzińska
2. wyróżnienie: Marcin Kryjak, prow. dr inż. arch. Małgorzata Balcer-Zgraja

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
klemens
klemens

W sumie miejsce dobrze skomunikowane, jakaś kafejka letnia dla rodzin i niezmotoryzowanych. Inwestorzy życzę powodzenia. Będę waszym gościem. Do włodarzy gliwickich, obowiązkowo budowa chodnika i ścieżki rowerowej ul. Portową z centrum.

rocki
rocki

Ścieszka rowerowa wzdłuż Edisona pilnie potrzebna, także

Ad
Ad

Aj, ajjjj, aż oczy zabolały!!!

kangur
kangur

sz albo ż, czy to ważne? Wiadomo o co chodzi.

mck
mck

Wiadomo przecież, że ścieszka czyli coś do ścieszania się, np. ścieszam się, że mamy ścieżkę rowerową :D

Darek
Darek

Ścieżka rowerowa…
Może jeszcze przedszkole, żłobek i miejsce do zmiany pieluch?
Samochód to podstawa, a jak chcę na rowerze pojeździć to pakuję na bagażnik i jadę w odpowiadające mi miejsce.
Wszędzie chcecie dojechać rowerem bo za darmo?

ja234
ja234

Darek nie podpowiadaj im, zaraz wyskoczy jakaś “postępowa” z tekstem, że brak przewijaka, przedszkola, żłobka jest dyskryminacją matki polki i jej jako “gwiazdy” co powiła bachora.

Auteczko na drugim planie, rower jest najważniejszy.

Ad
Ad

“bachora”?

Bart
Bart

A Ty rozumiem jeździsz autem, bo lubisz płacić za paliwo? Jeżdżenie za darmo jest takie złe i okropne, że buntujesz się całym sobą – bo wolałbyś płacić?

ps
ps

Daruś ja rozumiem że lubisz chałas i smród spalin samochodów – taki niedorozwój który tylko samochodem potrafi przemieścic się z punku A do punktu B nawet do sklepu osiedlowego samochodem i parkowanie koniecznie koło klatki a najlepiej w.

Sternik morski
Sternik morski

Gliwicka Marina dziś.Kładka 2mX3m.Gliwicka Marina w przyszłości.Wizualizacje bez realizacji.Panie, Panowie ! Marina to jest w Kamieniu Pomorskim.Byłem widziałem cumowałem

Analityk
Analityk

Podyskutować można o projektach ,które mają szansę realizacji.Tu takowych nie widzę.Projektów oraz “gliwickich możliwości.To tyle.

rrolch
rrolch

Śluza, a właściwie półśluza Łabędy to “genialna” koncepcja, nawet będzie można zaadaptować ten “suchy dok”.

Klaudia Joanna

Może wpierw niech pomyslą o oczyszczeniu kanału bo watpliwy to wypoczynek obok śmierdzącej wody

kiełbasa-wyborcza
kiełbasa-wyborcza

Wybory blisko bo zaczynają wizjonerzy grasować. Zaraz będzie o wąskotorówce, lotnisku, U2 w hali bankrut oraz inne ciekawe koncepcje.

tomek
tomek

Marina przy śmierdzącej Kłodnicy. To tak jak Pendolino na polskich krzywych torach. Czy naprawdę wszystko w tym kraju musi być robione od końca?

kangur
kangur

Widać żeś młody i nie wiesz jak kiedyś (za PRL-u) mogła śmierdzieć Kłodnica. Oczywiście sprawę oczyszczenia rzeki trzeba doprowadzić do końca.

ps
ps

czy ty wiesz że w kłodnicy żyją Bobry – na wysokości fabryki OPLA – widac z mostu na Edisona jak pościnane są drzewa.
A z innych ciekawostek w dolnym odcinku (koło K-KOŹLA) Kłodnica została zarybiona pstrągiem

pok
pok

Patrząc na liczbę ściętych drzew w Gliwicach, to w urzędzie musi żyć pełno bobrów.

Marzena
Marzena

Tylko,że dobrze by było,gdyby do tego nowego miejsca prowadziła ścieżka rowerowa (prawdziwa).Do tej pory można bezpiecznie dojechać…ale potem dalej do śluzy Łabędy….to już inna bajka.

Ampuła
Ampuła

Urzekająca zwłaszcza ta Stacja Orbitalna “Marina X42cNV GalaxyEpicentaurus”. Teść Pilota Pirxa jest tam komandorem flotylli Strażników Głębios. Strzec trzeba, bo niewiarygodne, jakie wypotworzyły się kreacyjnie formy megalne, straszcza i zwodożery.
A to wszystko z kałowej zawiesiny na kanale, zbełtanej z odpadowymi industrialiami w żyzny kożuch.

Ola
Ola

Ale się uśmiałam :D))))

fatal error
fatal error

Koncepcje to fajna zabawa. Ładnie wyglądają i doopska sprzed kompa nie trzeba ruszać a i kasiora jakaś wpada. Ale zbyt grubymi nićmi szyte. Rozgwieżdżone niebo i niebieska woda? Bez przesady.

Bart
Bart

To rozgwieżdżone niebo w Gliwicach to mocna przesada. Jak włączą oświetlenie Hali Podium albo stadionu miejskiego, to na niebie jest widoczna jasna poświata, w której ginie większość gwiazd. Nawet gdy marina będzie na peryferiach miasta, to nie będzie takiego widoku jak na wizualizacji. Wiem bo sprawdzałem. W szczerym polu, ok. 3 km od granic miasta gwiazd widać więcej – ale na zobaczenie Drogi Mlecznej czy takiej liczby gwiazd jak na wizualizacji, nie ma i nie będzie nigdy szans.

Cliper
Cliper

Oczywiście życzę powodzenia i sukcesu bo marina w naszym mieście powinna była powstać i służyć mieszkańcom oraz sportowcom już wiele lat temu.Obecna, istniejącą to prowizorka po polsku.pani mówi że wspólnie z miastem będą walczyć o …no właśnie.. śluzy jak nie skończone tak nie skończone..prowizorka po polsku!

łupież prezesa
łupież prezesa

“Życzenie sukcesu I” Lecz sukcesu nie będzie.Bo projekty ani tanie przy ich urzeczywistnieniu nie są.Nie są również na miarę (mikro) możliwości gliwickich wodniaków.Zaleciłbym projekt coś z okresu wczesnego Bismarcka.Wtedy Marina będzie kapitalnie współgrała z orzechową łupinką dumnie zwaną teraz statkiem wycieczkowym.

Artur w
Artur w

Wszystko pieknie ,ale marina – jak sama nazwa wskazuje – leży nad morzem

łupież prezesa
łupież prezesa

Nad morzem ? Niekoniecznie.Wstajemy z kolan.Kazde polskie miasto powinno mieć swój projekt mariny.I nie tylko projekt.Nasze mariny idealnie się wpiszą do polityki truj,morza………………… “u” PiSownia zasadna

żeglarka
żeglarka

Proszę w takim razie powiadomić o tym właścicieli Ekomariny w Giżycku oraz edytować definicję słowa “marina” na Wikipedii.

Anonim
Anonim

Ale mi to informacja, obecna lokalizacja to jest porażka… Oczywiście rejs kanałem polecam jak najbardziej – moja podróż do dzieciństwa
,… musi być też konkurencja…
Przy okazji, miałem z tą panią do czynienia jakiś czas temu, mało mi nie wykręcił wała jak mailowo byliśmy umówieni co kasi…
Rejs polecam, tą Panią nie.

Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku

Chciałbym żeby ktoś przypomniał o historii i opowiedział, że na tej działce stał jeszcze po wojnie zamek rodziny Welczek i został wysadzony przez władze ludowe, tak w skrócie a obszernej odsyłam tutaj https://www.google.pl/search?q=zamek+welczek&oq=zamek+welczek&aqs=chrome.0.69i59.6608j0j7&client=ms-android-htc&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku

Może ktoś projektując tę infrastrukturę upamiętni wkład tej rodziny w nasze miasto Gliwice i okolice symboliczną tablicą.

Miłośnik tego zamku
Miłośnik tego zamku

Jak by ktoś się tam przypadkiem wiosną przeszedł na spacer to część tych drzew, które widać na widokówkach czy zdjęciach dalej tam rośnie.

AndrzejD
AndrzejD

…no, koncepcje fajne – miejmy nadzieję że któraś z nich doczeka się realizacji. Całe szczęście że do tej inwestycji nie przykładają ręki gliwickie biurwy magistrackie, (po za dzierżawą terenu) bo wtedy koncepcje na zawsze pozostałyby koncepcjami.
…ale z tym rozgwieżdżonym niebem, to autor pojechał po bandzie – przy tych megawatach mocy ładowanych w oświetlenie Strefy Ekonomicznej nieopodal i całego miasta, to nie ma szans żeby tam zobaczyć jakieś gwiazdy :)

KrowaMaSkrzydła
KrowaMaSkrzydła

ja tego nawet nie czytałem, kolejna bajka jak centrum przesiadkowe czy nowy budynek szpitala

Cookie Monster
Cookie Monster

Coz to za stereotypowe myslenie by marine lokalizowac przy wodzie???? jeszcze uzytkownik zaplecza gastronomicznego tejze bedacy pod wplywem rumu dalekomorskiego wpadnie do wody i tragedia gotowa.
Ja proponuje okolice Hali Titanic.

ja234
ja234

Koncepcje przestrzelone, wymyślate, oderwane od realiów.
Nakreślić można wszystko, program graficzny przyjmie wszystko, dziwne, że nie narysowali teleportera…

Urko
Urko

Klocki, puszka po piwie na sprężynce i podróbka Miami Vice. Ale od razu zastrzegam, że się nie znam :-)

Rozum
Rozum

Piszesz nieprawdę .ZNASZ SIĘ .O czym najlepiej świadczy punktacja innych czytelników

Urko
Urko

Ale wiesz , że pisanina na tym forum to nie jest jakaś gra na punkty , prawda? Więc kciuki autorów tychże “prześwietnych” wizualizacji i koncepcji oraz ich krewnych i znajomych z Wydziału Architektury PŚl. mam w głębokim poważaniu .
Zwłaszcza , iż to z łona tej uczelni wyłoniła się niczym koszmar senny niejaka Ewa Pokorska -Ożóg

Tomasz
Tomasz

“Ale wiesz , że pisanina na tym forum to nie jest jakaś gra na punkty , prawda? ” Otóż NIEPRAWDA

Urko.
Urko.

Tobie , ktoś za to płaci Tomaszku ??? To wyjątkowo słabo ci idzie :-)

ja234
ja234

Widocznie Tomek lubi zbierać “oceny” za swoje teksty, może pisze pod publiczkę.