Jak napisać list motywacyjny, aby dobrze wypaść?

Współczesne firmy poświęcają dużo czasu i uwagi zatrudnianiu nowych pracowników. Coraz bardziej popularne stają się procesy rekrutacyjne, które składają się z kilku etapów. Pierwszy z nich to stworzenie ogłoszenia i zebranie interesujących życiorysów. Często poza CV, wymagane jest również przesłanie listu motywacyjnego.

Taka forma wypowiedzi może przekonać pracodawcę do zatrudnienia konkretnego kandydata. Może jednak również zniechęcić. Jak zatem napisać list motywacyjny, aby dobrze wypaść?

Kiedy wysłać list motywacyjny?

Nadgorliwość w relacjach służbowych nie jest mile widziana, dlatego jeśli pracodawca oczekuje jedynie przesłania CV, to najlepiej pozostać przy tej formie prezentacji i zadbać, aby była ona na najwyższym poziomie. Jeśli jednak w ogłoszeniu znajduje się dopisek, że mile widziane jest przygotowanie listu motywacyjnego, to wówczas bez wątpienia warto poświęcić więcej czasu i go stworzyć. Udowodnimy w ten sposób potencjalnemu pracodawcy, że proces rekrutacji traktujemy poważnie i obowiązkowo podchodzimy do każdego zadania. W sytuacji, gdy list motywacyjny zaznaczony jest w ogłoszeniu jako element obowiązkowy, może się okazać, że aplikacje, które nie będą go zawierać, nie zostaną rozpatrzone.

List motywacyjny – co powinien zawierać?

List motywacyjny należy spersonalizować, co oznacza, że musi być skierowany do konkretnej osoby, np. kierownika działu. Jeżeli nie jesteśmy pewni danych osobowych możemy w ich miejsce wpisać dział HR. W większości przypadków mejlowy kontakt adresata dokumentów aplikacyjnych załączony jest do danej oferty pracy. Równie istotne znaczenie ma umieszczenie informacji odnośnie źródła, z jakiego dowiedzieliśmy się o ofercie. Może to być m.in. ogłoszenie zamieszczone na portalu branżowym czy zakładka kariera na stronie firmy. Kolejny krok to podanie argumentów, w których wyjaśnimy, dlaczego chcemy pracować akurat w tej firmie i dlaczego to właśnie nas warto zatrudnić. W liście motywacyjnym powinien znaleźć się także nasz podpis.

Jakich informacji nie umieszczać w liście motywacyjnym?

Zastanawiając się jak napisać list motywacyjny musimy pamiętać również o tym, czego robić nie należy. List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV, dlatego nie należy powielać w nim informacji, które zawarliśmy już w naszym życiorysie. Pracodawca dowie się z niego przecież, gdzie dotąd pracowaliśmy. W liście możemy za to rozwinąć wypowiedź o szczegółowe obowiązki odnośnie naszego dotychczasowego stanowiska pracy, umiejętności, które nabyliśmy, czy wyzwań, jakim stawiliśmy czoła. Starajmy się także unikać sztampowych zwrotów. Zapewnienie o tym, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko, nic o nas nie mówi. Starajmy się podejść do zadania bardziej kreatywnie. Możemy np. opisać nasze cechy z dopiskiem, dlaczego akurat będą idealne do pełnienia określonych obowiązków. Warto także wykazać się wiedzą na temat firmy, do której kierujemy aplikację.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed wysłaniem aplikacji sprawdźmy nasz adres e-mail. Duża część osób posługuje się tym samym adresem od wielu lat, którego nazwa nie zawsze może brzmieć do końca poważnie. Jeśli tak jest, to wówczas warto pomyśleć o jego zmianie. Zwróćmy także uwagę na tytuł i treść naszej wiadomości. Zdarza się, że aplikacje kierujemy do kilku pracodawców, co doprowadza do sytuacji, w której łatwo o pomyłkę.

Lepiej unikać korzystania z gotowych wzorów – list motywacyjny ma nas wyróżniać na tle innych osób, a nie pokazać, że preferujemy drogę na skróty.

(materiał partnera)