Jak samodzielnie zbudować grill?

Wiosna to czas, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Mowa tu nie tylko o aktywnościach fizycznych, ale także chociażby spotkaniach przy grillu.

Jeśli taka forma jest Ci bliska, zobacz jak samodzielnie zbudować grill, który nie tylko będzie bardziej pojemny niż sklepowe rozwiązania, ale stanie się dodatkową ozdobą ogrodu – zapraszamy.

Budujemy grill – od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy budowę grilla, konieczny jest wybór idealnego miejsca. Jeśli dysponujemy altaną, dobrym pomysłem będzie ulokowanie go w pobliżu niej. Warto także rozważyć miejsca w okolicy tarasu, na którym w okresie wiosennym spędzamy dość dużo czasu. Kluczowym czynnikiem powinna być wygoda użytkowania, w związku z czym nie jest dobrym pomysłem realizacja grilla w miejscach zbytnio oddalonych od budynku, a w szczególności kuchni, do której będziemy udawać się w celu uzupełnienia zapasów lub odniesienia zużytych naczyń.

Kiedy już znajdziemy optymalną lokalizację, konieczny jest wybór materiałów do budowy. Najlepszym rozwiązaniem są te o wysokiej trwałości, gdyż całoroczny grill będzie narażony na trudne warunki – podczas użytkowania będą to wysokie temperatury, ale należy także pamiętać o zimowych przymrozkach, które mogą doprowadzić do powstawania pęknięć.

Ogromną popularnością cieszą się grille https://www.bricomarche.pl/ wymurowane z cegieł. Mogą to być cegły klinkierowe, ale do wyłożenia wnętrza idealnie sprawdzi się tzw. szamot, które nie tylko charakteryzuje się efektownym wyglądem, ale także wysoką trwałością. Dodatkowo jest wyjątkowo odporny na wysokie temperatury oraz długo utrzymuje ciepło, co będzie przydatne, kiedy płomień będzie wygasał, a my będziemy chcieli podgrzewać przygotowane pożywienie. Oprócz cegieł niezbędnych do stworzenia grilla konieczny jest wybór rusztu oraz przygotowanie paleniska. Powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, aby nie ulec zniszczeniu ani w czasie mrozu, ani podczas samego użytkowania.

Jak wymurować grill?

Zanim rozpoczniemy układanie cegieł, konieczne jest przygotowanie fundamentu. Można w tym celu przygotować betonową wylewkę, która powinna wyschnąć do sucha. Kiedy podłoże się usztywni, możemy rozpocząć pracę – zaleca się układanie cegieł wedle założonej konstrukcji, zachowując kąty proste w narożnikach. Każdy kolejny poziom należy dokładnie kontrolować przy pomocy poziomicy. Specjaliści zalecają, aby do budowy wybrać dobrej jakości zaprawę murarską, gdyż to ona ma największy wpływ na długowieczność grilla.

Układając cegły, dobrze jest pamiętać o delikatnym przesunięciu kolejnych poziomych na tzw. zakładkę. Konieczne jest zaplanowanie miejsca, w którym powstanie palenisko oraz pozostawienie miejsce, w którym docelowo będziemy montować ruszt. Po wymurowaniu najważniejsze jest to, aby całość mogła dokładnie wyschnąć, zanim przystąpimy do użytkowania.

(materiał partnera)