Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet?

Fot. Fotolia

Przed podpisaniem umowy dotyczącej kupna nieruchomości koniecznie sprawdź jej księgę wieczystą. Podpowiadamy, jak zrobić to przez Internet.

Konieczność złożenia wniosku do sądu rejonowego lub urzędu gminy i dojazd do nieraz bardzo oddalonego miejsca – tak niegdyś wyglądało sprawdzenie księgi wieczystej. Dziś, dzięki Internetowi, stało się ono dużo prostsze i szybsze. To duże ułatwienie dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości, bo zapoznanie się z treścią księgi wieczystej pozwala uniknąć ewentualnych problemów związanych z nabyciem nieruchomości obciążonej hipoteką lub roszczeniami osób trzecich. Jak więc sprawdzić księgę wieczystą online? Co należy wiedzieć o jej zawartości?

Bezpłatny dostęp do treści ksiąg wieczystych

Zawartość interesującej cię księgi wieczystej możesz sprawdzić na prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości stronie, dostępnej pod adresem Ekw.ms.gov.pl – wystarczy, że w oknie wyszukiwarki podasz jej numer. Usługa ta jest bezpłatna. Dzięki migracji do wersji elektronicznej treści ksiąg wieczystych, zakładanych dawniej wyłącznie w formie papierowej, w serwisie dostępne są wszystkie księgi wieczyste.

Jak zdobyć numer księgi wieczystej?

W najlepszej sytuacji będziesz, jeśli właściciel nieruchomości, której kupnem jesteś zainteresowany udostępni ci numer jej księgi wieczystej. Jeżeli jednak nie dysponujesz numerem, możesz stosunkowo łatwo go zdobyć. Najwygodniejszym sposobem będzie skorzystanie z internetowej wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych, np. Ksiegiwieczyste.pl. Jego użytkownicy za niewielką opłatą mogą uzyskać numer księgi wieczystej podając adres nieruchomości lub numer działki. 

Działy księgi wieczystej. Czego się dowiesz?

Najważniejsza informacja, której dostarczy księga wieczysta, dotyczy własności nieruchomości. W dziale II znajdują się dane właściciela – imię i nazwisko, PESEL (nie zawsze) oraz imiona rodziców. Kupując nieruchomość powinieneś też upewnić się, czy nie jest ona obciążona hipoteką – informacje na ten temat dostępne są w dziale IV, zaś o prawach i roszczeniach innych osób do nieruchomości mówi dział III (więcej na ten temat dowiesz się na Ksiegiwieczyste.edu.pl). Pamiętaj jednak, że jawna jest wyłącznie sama księga wieczysta, a nie jej akta, które zbierane są tylko w postaci papierowej.

Zdjęcie: Fotolia

(materiał partnera)