Jak uniknąć problemów ze spłatą pożyczki? 5 skutecznych sposobów

Potrzebujesz dodatkowej gotówki i zastanawiasz się, czy pożyczka będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Sprawdź, jak bezpiecznie wziąć pożyczkę i uniknąć kłopotów ze spłatą zobowiązania.

  ■ Pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz

Zanim weźmiesz pożyczkę, zastanów się, jakiej dokładnie kwoty potrzebujesz. Oszacuj koszty naprawy lub zakupu sprzętu i weź tylko tyle, ile naprawdę jest niezbędne.

  ■ Dopasuj pożyczkę do możliwości finansowych

Dowiedz się, jaki będzie całkowity koszt pożyczki i dopasuj wysokość raty do swoich możliwości. Zastanów się, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć miesięcznie na spłatę zadłużenia. Skorzystaj z dostępnych za darmo w internecie kalkulatorów pożyczki. Im dłuższy okres spłaty pożyczki, tym niższa rata.

  ■ Weź pożyczkę online

Firmy pożyczkowe oferują dodatkowe udogodnienia osobom, które zdecydują się na pożyczki internetowe. Provident, lider rynku pożyczkowego w Polsce, wydłużył termin spłaty rat do nawet 36 miesięcy z dotychczasowych 24. Dzięki temu możesz sobie pozwolić na większe wydatki bez nadwyrężania budżetu. Rozłożenie pożyczki na dłuższy okres pozwala łatwiej zgromadzić środki niezbędne do spłaty. Wybierając pożyczkę internetową, składasz wniosek online, a po zaakceptowaniu oferty i zweryfikowaniu danych otrzymujesz dodatkową gotówkę na konto. Możesz wnioskować o kwotę od 300 do nawet 15 000 złotych.

  ■ Dokładnie przeczytaj umowę pożyczki

Przed podpisaniem umowy pożyczki zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami. Jeśli któryś punkt jest dla Ciebie niejasny, skontaktuj się z profesjonalnym doradcą pożyczkowym. Nigdy nie podpisuj dokumentów, których treść jest dla Ciebie niezrozumiała! Pamiętaj także, że od umowy pożyczki masz prawo odstąpić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

  ■ Spłacaj zadłużenie w terminie

Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać spłaty zadłużenia na ostatnią chwilę. Wykonując zwykły przelew, musisz wziąć pod uwagę, że zazwyczaj czas zaksięgowania spłaty odbywa się następnego dnia roboczego. Jeżeli chcesz uniknąć kłopotów związanych z brakiem terminowej spłaty zobowiązania, wykonaj przelew dzień przed upływem terminu spłaty pożyczki lub ustaw zlecenie stałe w swoim banku. Spłacając ratę w terminie, będziesz w stanie lepiej zarządzać domowym budżetem.

Niespłacanie zadłużenia w terminie może doprowadzić do poważnych problemów finansowych. Jeśli kiedykolwiek nie będziesz w stanie uregulować zobowiązania, nie ukrywaj tego faktu, lecz jak najszybciej skontaktuj się z firmą pożyczkową. Zazwyczaj w takiej sytuacji możliwe jest wydłużenie terminu spłaty lub czasowe zmniejszenie wysokości rat.

(materiał partnera)