Jak w 2017 roku zmienią się lokaty? 30% Polaków jest skłonnych do oszczędzania w ten sposób

Nowy rok to nadzieja na poprawę warunków finansowych lokat. Czy istnieją szanse na wzrost oprocentowania tych produktów bankowych, które od lat nie zachęcają do oszczędzania?

Statystyki pokazują, że niemal 30% Polaków jest skłonnych deponować pieniądze na lokatach. Oszczędzających w ten sposób byłoby więcej, gdyby zyski z lokat były wyższe ? takie jak choćby 8 lat temu, kiedy oprocentowanie wynosiło nawet 10%. Obecnie taki poziom w przypadku tradycyjnych lokat jest nieosiągalny.

Rok 2017 bez wyraźnych zmian w oprocentowaniu lokat

Oprocentowanie lokat zależy przede wszystkim od polityki konkretnego banku. W sposób pośredni powiązane jest również z zyskami z kredytów i pożyczek. Jako że wysokość odsetek kredytowych warunkowana jest stopami procentowymi, klienci nie mogą liczyć na wysokie zyski z lokat. Jak przewidują analitycy, sytuacja może zmienić się dopiero w pierwszym kwartale 2018 roku. Obecnie stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie (posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej z dnia 11 stycznia 2017 roku).

Więcej lokat mobilnych?

Jako że rośnie liczba użytkowników urządzeń mobilnych, przypuszcza się, że coraz więcej banków zacznie oferować lokaty mobilne zakładane przez aplikacje. W wielu bankach takie lokaty są atrakcyjnie oprocentowane ? nieco wyżej niż standardowe lokaty zakładane bezpośrednio w placówce czy nawet przez internet.

Wybierz najlepszą lokatę i zarabiaj najwięcej

Wszystko wskazuje na to, że segment lokat bankowych nie ulegnie wyraźnym zmianom. Dlatego nadal trzeba będzie dokładnie analizować oferty poszczególnych banków i liczyć wysokość odsetek w kalkulatorze zysku z lokat. Dzięki temu sprawdzisz, które rozwiązanie jest szczególnie korzystne w twoim przypadku. Dowiesz się również, czy opłaca się założyć lokatę na 1 miesiąc z najwyższym oprocentowaniem, czy może warto zdecydować się na lokatę 6-miesięczną oferującą nieco niższe oprocentowanie?

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz zdeponować na lokacie 10 000 zł. Wybierasz lokatę jednomiesięczną oprocentowaną na 3,50, zyskując ok. 23 zł netto. Decydując się na lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 2,00% otrzymasz ok. 40 zł netto. W tym przypadku okazuje się, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie lokata jednomiesięczna.

Jeśli chcesz zyskać maksymalnie wysokie odsetki, załóż lokaty przez internet na finanse.rankomat.pl. Wcześniej jednak porównaj dostępne oferty i oblicz zysk w kalkulatorze.