Karl Schabik miał ogromny wpływ na wygląd Gliwic. Dzisiaj jest zupełnie zapomniany, czas to zmienić

Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. A w obecnych Gliwicach, na których odcisnął tak silne piętno, nie ma nawet ulicy nazwanej jego imieniem.

30 listopada mija 73 lata od śmierci Karla Schabika – wizjonera, który wyprzedził swoją epokę. To głównie jemu Gliwice zawdzięczają swój obecny wygląd. Stworzył m.in. projekt Cmentarza Centralnego, a w centrum Gliwic powstaje tzw. oś Schabika – zespół ulic tworzących jedną aleję, która dziś przebiega od dzielnicy Akademickiej, przez ul. Strzody aż do placu Piłsudskiego.

Czy Gliwice powinny upamiętnić Karla Schabika? Z pewnością tak. I temu ma właśnie służyć zainicjowana przez Nowiny Gliwickie akcja społeczna, której partnerem jest portal 24GLIWICE.

Akcja potrwa do czerwca 2019 roku i ma charakter edukacyjno-promocyjny. – Chcemy przygotować żywe lekcje historii i architektury, gdyż całe miasto, jakie dziś znamy, praktycznie wyszło spod ręki mistrza budowlanego, zaprezentować dobrze zachowane realizacje, a przede wszystkim zbudować wśród mieszkańców świadomość, że przeszłość jest tu – zapowiada redakcja Nowin.

REKLAMA

Elementami akcji będą publikacje w mediach, filmy z wypowiedziami architektów, urbanistów i historyków, stworzenie szlaku Karla Schabika, spacery tematyczne oraz gra miejska. Partnerami inicjatywy są: Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice, Gazeta Miejska, portal 24GLIWICE oraz Warsztat Miejski.

(Materiał filmowy zrealizowany w 2014 roku)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Slązok

jest Rondo Lecha Kaczyńskiego..a nie ma ulicy Karla Szabika w Gliwicach, ,to wstyd dla radnych

Achim

To samo miałem napisać, proponuję rondo Kaczyńskiego zmienić na Karla Szabika.

zyz

Bez przesady. Schabikowi należy się coś godnego, a nie rondo w otoczeniu 4 tankszteli, Lidla i PKSu. Kaczyński akurat tam może zostać.

Gabriela

Nie mieszkam w Gliwicach od ponad 30 lat, ale często bywam z Wrocławia. Na szczęście stare centrum nie ucierpiało tak dramatycznie w czasie wojny jak we Wrocławiu. I nie było pretekstu by upstrzyć je gomółkowskim modernizmem i gergowską wielką płytą. Jak wszędzie na tz. “ziemiach odzyskanych” niechlubne pietno odcisnęli przybysze ze wschodnich rubieży.

Imiu

Nie mają się czego wstydzić bo nie są za nic odpowiedzialni jak w cały kraju wszyscy decydenci i ich ziomki.

oko

Wstyd dla radnych ? Przecież oni są wstydu pozbawieni

Jarosław

jest też ulica Andersa,jest też Daszyńskiego….zaiste tok rozumowania typowy dla kołchoźników

ps

Lech Kaczyński był przecież najwybitniejszym mężem stanu ,naczelnikiem LECHISTANU który poległ w zamachu na ziemiach wrogiego nam imperium

Kocham moje miasto

Bardzo dobra inicjatywa, należy pamiętać o tych, którzy tworzyli coś pięknego, niezależnie od narodowości. Pan Schabik był wybitnym architektem i wizjonerem. A niszczenie pamięci, w tym spadku w postaci zaplanowanej urbanistyki pt. miasta ogrodów oraz przepięknych kamienic jest obrzydliwe. Przypomina to zachowanie swołoczy, która po wejściu do miasta napotkała tylko zwykłych ludzi i zaczęto bezmyślnie niszczyć i palić, nie szanując tego co się ma.

ewa

Czy tzw oś Schabika została w jakiś sposób zmieniona, zniszczona lub może skręcona w prawo lub lewo. O czym piszesz? Gliwice 80-90 lat temu były małym, na pewno w części reprezentacyjnej piękne, ale w skansenie nie da się żyć. Starówka i samochody, to jest przecież koszmar. A Starówka bez samochodów też problem – oczywiście tylko dla kierowców. Spojrzyjcie pogodniejszym okiem na świat, czego wam przed świętami życzę

proszę o instruktaż

Jak mam spojrzeć pogodniejszym okiem na świat będąc na Pl. Piastów?

mieszkanka Gliwic

Świetna inicjatywa. Trzymam kciuki za pozytywny efekt tejże. Mam nadzieję, że tak zasłużona dla Gliwic postać będzie w końcu upamiętniona w godziwy sposób.

Nadzieja

Idealnym miejscem upamiętnienia byłby plac Krakowski,którego obecna nazwa nie jest chyba niczym szczególnym uzasadniona.

AndrzejD

..to jest nazwa historyczna – w Gleiwitz też nazywał się Krakauer Platz.
Ja bym raczej zmienił nazwę Placu Piłsudskiego na Plac Schabika.
Piłsudski akurat niczego dobrego dla Śląska ani Gliwic, nie zrobił.

zyz

To jest słuszna idea!
Choć, niestety, z tych mniej realnych.

mieszczuch

Miasto przechodzi taką destrukcję że jego przedwojenny architekt przewraca się w grobie , bo dla deweloperów przyszłość jest tu.

CiekawskiA

zamiast Siemiatyńskiego=SCHABIKA

oko

NIEMCY NAS BIJĄ ryczał niedoszły premier z Krakowa. Miał rację. Gdy czytam o Schabiku ,gdy dziś oglądam jego wspaniałe budowle pomniki wizjonerskiej architektury w Gliwicach ……..smutno mi,gorzko mi w terażniejszych Gliwicach “pana pacana”

AndrzejD

“…dużą wagę przykłada do wypełnienia przestrzeni miejskiej roślinnością”
A tymczasem 70 lat później, miernoty intelektualne które rządzą Gliwicami pod wodzą Frankiewicza, robią coś dokładnie odwrotnego.
Jakie piękne były kiedyś Gleiwitz. Spójrzcie tylko na tym filmie jak wyglądał Germania Platz, czyli obecny Plac Piastów czy też plac przed dworcem PKP.

Tomasz

Pamiętajmy że był Niemcem i tworzył dla Niemiec.A my efekt jego pracy przywłaszczyliśmy…..

Hedwig

Może wam wybaczymy…

prosty_gliwiczanin

…bo się nam należało po tym jak te sk..syny wywołały II Wojnę Światową. Stalin przywłaszczył Lwów i Wilno. A jeśli tworzył dla Niemiec to źle o nim świadczy bo znaczy to że tworzył dla Hitlera.

wnerwiony

I pewnie w grobie się przewraca widząc co z tym miastem robią urzędnicy i mistrzowie bylejakości architektonicznej.

HAL

Schabik, OK, ale zaraz będzie Maurer od prapolskich arkad, co to ich ruszać nie wolno, jakby dzieł Schabika nikt nie zmieniał i nie kaleczył. Ale znam ***** i jedno jest pewne, że kiedy ktoś nibyważny rzuci hasło, żeby wyniośle uhonorować pierwszego władcę lub prezydenta urodzonego w Gliwicach, to… będzie nim Zygmunt Frankiewicz. Innego rodzonego w tym mieście nigdy wcześniej nie było. Czy gliwiccy fanatycy turbopolskości to przełkną, czy zwymiotują i pod takim imieniem nic nigdy nie powstanie? Głupsze rzeczy już przechodziły, że przypomnę rondo Kaczyńskiego i rondo Zbigniewa Pańczyka ustanowione przez radnych wbrew zasadom i opinii mieszkańców. Woda wrze, czasu… Czytaj więcej »

Gruntowy przymrozek

Franc Maurer to postać z filmu Pasikowskiego

olo
zyz

I Franc też ma u nas swój skwer. Ale taki, że lepiej już o nim nie wspominać … (o skwerze).

prosty_gliwiczanin

imię Jana Pawła II nigdy nie będzie wstydliwe *****

ja234

Schabik w grobie się przewraca, widząc wyczyny urzędasów w “zarządzaniu” tą wioseczką.

Ampuła

Ważne, żeby umiejętnie łączyć to, co dobiega do nas ze świetlanej przeszłości z tym, co w przyszłość stąd wybiega śmiałym promieniem jutrzenki.
Niech oś Schabika zyska imię dawnego wizjonera Karla Schabika, ale zwalniatory, blokery i opóźniacze ruchu na tejże osi dajmy zaprojektować i rozłożyć współczesnemu wizjonerowi archi-urbanistycznemu Kałdonkowi Damianowi.

Joe

Chciałbym wiedzieć, kto finansuje to przedsięwzięcie – czy jest to inicjatywa nasza – gliwicka, oddolna czy może sponsorowana przez konsulat we Wrocławiu albo ambasadę w Warszawie?

michał

oddolna. gliwicka.

AndrzejD

…a jeżeli sponsorowana, to co ?

Joe

To chciałbym o tym wiedzieć – tylko tyle.

PisToNeokomuna

A co – ma być kolejna ulica jakiegoś pisowca? A może mamusi Kaczyńskiej? Czy może tatusia, Rajmunda Kalksteina?

Joe

Masz jakieś fobie?