Katowice – jak najlepiej poruszać się po mieście?

Przez wiele lat uważane za miasto raczej peryferyjne i zaniedbane, dziś Katowice rozkwitają i stają się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym – zarówno dla turystów i jako spokojny zakątek do zamieszkania. To miasto o tyle wyjątkowe, że określa się je jako bijące serce dynamicznie rozwijającej się konurbacji górnośląskiej.

Z jednej strony daje to ogromne możliwości niemal na każdym polu, z drugiej – stanowi niemałe wyzwanie, zwłaszcza w temacie komunikacji i przemieszczania się po samych Katowicach, jak i miastach sąsiednich. Jak najefektywniej, najwygodniej i najszybciej poruszać się po Katowicach?

Komunikacja miejska w Katowicach

 Podobnie jak w wielu innych polskich miastach, system komunikacji zbiorowej w Katowicach opiera się na komunikacji autobusowej i tramwajowej. Za organizację komunikacji miejskiej odpowiada Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), zaś głównymi przewoźnikami są Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice (PKM Katowice; komunikacja autobusowa) oraz Tramwaje Śląskie (komunikacja tramwajowa).

 Przez teren Katowic przebiega ponad 100 linii zarządzanych przez ZTM, w tym 15 linii tramwajowych. Sieć tramwajowa koncentruje się promieniście na Rynku, skąd odchodzi w czterech kierunkach i łączy ze sobą dzielnice: Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Dąb, Koszutka, Osiedle Tysiąclecia, Piotrowice-Ochojec, Szopienice-Burowiec, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże oraz Zawodzie. Najbardziej rozwinięta jest w północnej części miasta.

 Jeśli decydujemy się na zakup biletu okresowego (miesięcznego czy kwartalnego), możemy korzystać z jednej karty we wszystkich środkach transportu, zarówno w autobusach, jak i w tramwajach. Należy wówczas zaopatrzyć się w kartę ŚKUP – Śląska Kartę Usług Publicznych – i na niej zakodować swoje bilety. Przesiadanie się z autobusów do tramwajów możliwe jest także wtedy, kiedy korzystamy z biletów dobowych.

 Sporym utrudnieniem dla użytkowników komunikacji miejskiej okazuje się jednak brak zintegrowanego systemu biletów jednorazowych. Oznacza to, że jeśli na danej trasie jesteśmy zmuszeni podróżować najpierw autobusem, a później tramwajem, na każdy z tych środków transportu należy zakupić oddzielny bilet. Do niedawna jedynym wyjściem były bilety papierowe – dziś można to zrobić także za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Należy jednak zapłacić za każdy bilet oddzielnie.

 Ruch samochodowy w Katowicach

 Z uwagi na niezbyt prężnie funkcjonujący system komunikacji miejskiej wiele osób decyduje się po prostu na dojazdy własnymi samochodami. Szacuje się, że każdego dnia przez centrum Katowic przejeżdża ok. 300 tys. samochodów. To zaś sprawia, że główne miejskie arterie, głównie w dzielnicy Śródmieście, dość często są zakorkowane. Sporym problemem okazuje się też zbyt mała w stosunku do potrzeb liczba miejsc parkingowych w centrum miasta – na szukanie parkingu katowiczanie stracą codziennie niemało czasu i nerwów.

 Jeśli natomiast chodzi o taxi, Katowice oferują kilka ciekawych opcji. O ile tradycyjne korporacje taksówkarskie dyktują zazwyczaj dość wysokie ceny i nie zawsze proponują klientom najefektywniejsze trasy, o tyle świetnie funkcjonuje w Katowicach aplikacja iTaxi. Zrzeszeni w niej kierowcy mają duże doświadczenie, doskonale znają miasto i zawsze wybierają najszybszą i najmniej narażoną na utrudnienia w płynności ruchu trasę, by bez problemów dowieźć Cię na wybrane miejsce. Korzystanie z iTaxi daje Ci gwarancję uczciwości i atrakcyjnych, konkurencyjnych cen za przejazdy. Kierowcy iTaxi mogą też poruszać się po tzw. bus pasach, dzięki czemu często udaje im się szybko i sprawnie ominąć napotkane utrudnienia w ruchu.

 Podsumowując, dziś w Katowicach samochody – czy to prywatne, czy taksówki – zdecydowanie wygrywają z autobusami i tramwajami pod względem szybkości i efektywności miejskiego transportu. Choć władze miasta starają się rozwiązać ten problem, nic nie wskazuje na to, by miało się to wydarzyć w najbliższej przyszłości… Warto więc radzić sobie nowocześnie i korzystać z aplikacji znacznie ułatwiających przemieszczanie się po mieście.

(materiał partnera)