Kijowski city break. 5 najciekawszych atrakcji

Liczący ponad półtora tysiąca lat i pełen atrakcji Kijów nie dorównuje popularnością europejskim turystycznym stolicom, takim jak Paryż, Rzym czy Londyn. Najwyższa pora to zmienić, bo jest położony stosunkowo blisko naszego kraju, a loty i noclegi nie należą do najbliższych.

Kolejnym argumentem za podróżą do stolicy Ukrainy może okazać się opcja spotkania (za pośrednictwem aplikacji Showaround – więcej informacji na https://www.showaround.com/guides/ukraine/kiev) z mieszkańcem miasta, który z perspektywy miejscowego pokaże najciekawsze miejsca. Tych jest naprawdę sporo, a my do naszej subiektywnej listy wybraliśmy pięć.

Majdan Niezależności

To miejsce, na które niedawno spoglądał cały świat. Jako główny plac Kijowa był arena niezwykle ważnych dla Ukrainy i całej Europy wydarzeń. Piętnaście lat temu rozpoczęła się tu pomarańczowa rewolucja, która doprowadziła do demokratycznych wyborów. W 2013 zaś wybuchły tu protesty nazwane później Euromajdanem, które doprowadziły do uniezależnienia się od Rosji. Pochłonęły wiele ofiar, których liczne upamiętnienia nadal są obecne w przestrzeni miejskiej, a mieszkańcy chętnie opowiedzą przyjezdnym, jak wyglądały tamte starcia.

Muzeum Jednej Ulicy

Zaryzykujemy stwierdzenie, że to jedno z najbardziej nietypowych muzeów w Europie. Cała ekspozycja dotyczy wszak tylko jednej ulicy – Andriejewskiego Zjazdu. Przed wybuchem rewolucji październikowej była ona centralnym miejscem kijowskiej bohemy i najlepszym świadectwem wielokulturowego charakteru miasta. O tym, jak kiedyś wyglądało życie tego niezwykłego zakątka, możecie dowiedzieć się zwiedzając poświęcone mu muzeum.

Muzeum czarnobylskie

Skoro jesteśmy już w temacie muzeów, nie możemy nie wspomnieć o jednym z najsłynniejszych tego typu obiektów w Kijowie – Muzeum czarnobylskim. Ta niezwykła ekspozycja wiernie dokumentuje jedną z największych tragedii, jakie dotknęły naród Ukraiński, a pośrednio także całą Europę. Na miejscu można obejrzeć ogromną kolekcję zdjęć i filmów, a także oryginalny sprzęt, który brał udział w akcji ratowniczej.

Kijowskie cerkwie

Kijów to miasto pełne niezwykłej architektury. Jednym z najlepszych dowodów na potwierdzenie tych słów są tutejsze cerkwie, z których dwie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tego wyróżnienia doczekały się Sobór Mądrości Bożej (obecnie muzeum) oraz Ławra Perczewska, czyli kompleks klasztorny, na terenie którego znajdują się dwie świątynie. Na tym lista zabytkowych cerkwi Kijowa się oczywiście nie kończy – jeśli zależy wam na ich zobaczeniu, najlepiej poprosić o oprowadzenie mieszkańca miasta.

Złota Brama

To nie jest pozycja dla najbardziej ortodoksyjnych miłośników zabytków, a rekonstrukcja średniowiecznej budowli, wykonana na dodatek bez dostępu do wiarygodnej dokumentacji. Jeśli jednak przymkniecie na to oko, kijowską Złotą Bramę naprawdę warto zobaczyć – to ogromna, po części drewniana budowla, która pamięta najważniejsze wydarzenia z historii miasta. W obecnej formie została otwarta w 1982, kiedy stolica Ukrainy świętowała swoje 1500 urodziny.

(materiał partnera)